Grzejniki żeliwne – rodzaje

Z jednej strony można stwierdzić, iż kaloryfery żeliwne powoli wypierane są przez grzejniki stalowe oraz aluminiowe, jednak nadal żeliwo najlepiej sprawdza się w kontaktach z wilgocią i wodą. Ich kolejną zaletą jest dłuższy okres oddawania ciepła na zewnątrz. Dla niektórych może to nieść ze sobą pewne niedogodności w postaci równie długiego czasu ogrzewania, a także trudniejszej kontroli nad uzyskaniem oczekiwanej temperatury. Kolejną cechą charakterystyczną grzejników żeliwnych jest ich wygląd. W porównaniu do grzejników aluminiowych lub stalowych są one masywniejsze i cięższe. Należy mimo wszystko pamiętać, że to co dla jednych osób jest wadą, dla innych może okazać się pożądaną cechą.

Ogólnie grzejniki żeliwne określane są również jako grzejniki żeberkowe lub członowe. Ponieważ składają się one z poszczególnych członów, które następnie łączy się ze sobą przy pomocy nypli grzejnikowych. Połączenia są dodatkowo uszczelnione klingerytem. Cechą charakterystyczną są tzw. żeberka, które najczęściej występują po 5,7,9 i więcej sztuk w jednym członie. Jeżeli chodzi o podział grzejników żeliwnych, to wśród nich wymienić możemy:

  • Grzejniki retro – styl retro jest cały czas aktualny i nigdy moda na niego chyba nie minie. Ta zasada dotyczy również grzejników żeliwnych do centralnego ogrzewania. Grzejniki retro to najczęściej reprodukcje modeli pochodzących z końca XIX wieku i początku XX wieku. Są one elegancko tłoczone, najczęściej motywami roślinnymi. Wykończone mosiężnymi zaworami, jeszcze bardziej zyskują starodawny charakter. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o grzejnikach.
  • Grzejniki łazienkowe – jeżeli poszukujesz alternatywy dla popularnych grzejników rurkowych, grzejniki łazienkowe z żeliwa mogą okazać się naprawdę interesującą propozycją. Ich zaletą jest niebywała odporność żeliwa na procesy korozyjne. Dlatego możemy spodziewać się wyjątkowo długiej eksploatacji kaloryferów żeliwnych w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i wodę (do 50 lat). Do wyboru mamy nowoczesną formę grzejników pomalowanych w dowolnym kolorze. Na pewno w łazience doskonale sprawdzi się fakt, iż kaloryfery żeliwne bardzo długo utrzymują ciepło w pomieszczeniu.
  • Grzejniki dekoracyjne – jak już wcześniej wspomniano, w tej grupie znajdziemy przede wszystkim grzejniki retro, czyli stylizowane, a także nowoczesne wzornictwo dopasowane przede wszystkim do industrialnych wnętrz. W drugim przypadku mamy do czynienia głównie z geometryczną formą oraz posrebrzanym kolorem.
  • Grzejniki żeberkowe naścienne – są to wszystkie kaloryfery żeliwne do centralnego ogrzewania, które montuje się na ścianie. Najczęściej montuje się przy pomocy wejścia bocznego.
  • Grzejniki żeberkowe wolnostojące – tak jak w przypadku grzejników naściennych, przyłącze również znajduje się z boku. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z kaloryferami ustawianymi na nóżkach, bez konieczności montażu na ścianie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzejnikach panelowych?

Kaloryfery żeliwne – polecani producenci

Wśród dostępnych kaloryferów, grzejniki żeliwne stały się swego rodzaju niszą. Dlatego nie jest trudno wymienić najpopularniejszych producentów, którzy nadal produkują tego typu elementy przeznaczone do centralnego ogrzewania. Mimo wszystko oferta jest na tyle duża, iż z pewnością każdy znajdzie dla siebie model spełniający wszystkie wymagania.

Grzejnik żeliwyny w pokoju oraz grzejniki żeliwne do centralnego ogrzewania, opinie i cena, a także rodzaje i zastosowanie
Grzejniki żeliwne – rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Do znanych i polecanych producentów żeliwnych kaloryferów, zaliczyć możemy:

  • AG Grzejniki Design – w ofercie producenta znajdują się przede wszystkim grzejniki retro, które są stylizowane na autentyczne kaloryfery, które były na porządku dziennym przynajmniej 100 lat temu. Zaletą oferty producenta AG Grzejniki Design, jest możliwość konfigurowania grzejników z dowolnej liczby elementów. Ponadto nie ma problemu z podłączeniem grzejników systemem bocznym, jak i również innymi sposobami. Producent oferuje grzejniki dekoracyjne nie tylko klientom prywatnym, ale również jako uzupełnienie przestrzeni użytkowej i komercyjnej.
  • Viadrus – producent grzejników żeliwnych działający na terenie Czech. Obecnie jego produkty, w tym grzejniki żeliwne oferowane są w całej Europie. Oferta firmy Viadrus obejmuje zarówno klasyczne grzejniki żeliwne do centralnego ogrzewania, jak i również grzejniki dekoracyjne. Ciekawą propozycją są także zawory stylowe i retro, które są świetnym uzupełnieniem dekoracyjnym instalacji grzewczych.
  • Lauarens - producent grzejników żeliwnych znajduje się na rynku już od 1993 roku. Jeżeli chodzi o grzejniki z żeliwa, to producent wyróżnia się klasycznymi i dekoracyjnymi modelami. Oprócz kaloryferów przeznaczonych do c.o. zakupić możemy także grzejniki w wersji elektrycznej. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych grzejnikach dekoracyjnych.

Grzejniki żeliwne – przykładowe ceny i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny i opinie popularnych modeli grzejników żeliwnych.

Popularne grzejniki żeliwne- ceny

Nazwa produktu

Cena

Grzejniki żeberkowe Viadrus Klimosz Styl 500/130

Cena od 89,00 zł – bardzo dobre opinie

Grzejniki łazienkowe Viadrus Klimosz Kalor 350/110

Cena od 60,00 zł/żeberko – bardzo dobre opinie

Grzejniki łazienkowe Viadrus Klimosz Bohemia bez nóżki 450/220

Cena od 234,00 zł/żeberko

Grzejniki łazienkowe Viadrus Klimosz Atena bez nóżki 400/170

236,00 zł/żeberko

Grzejniki dekoracyjne Rococo 1K

272,00 zł/żeberko

Grzejniki dekoracyjne Deco 1K

297,00 zł/żeberko

Grzejniki nierdzewne Adele 500x430

724,10 zł

Grzejniki nierdzewne Anil 700x500

1268,25 zł

Grzejniki nierdzewne Bohemia EU50 1158x532

2868,36 zł

Grzejniki nierdzewne Torget Plus 1800x334

1077,48 zł

Grzejniki kanałowe Purmo Aquilo FMK

1250,99 zł

Grzejniki kanałowe ND Plus Komplet Turbo

1350,54 zł

Grzejniki kanałowe Regulus Duo 100

611,00 zł

Ceny grzejników aluminiowych Hermes Żeberkowy 10

210,00 zł

Ceny grzejników aluminiowych Kraft 70 mm 10 elementów

176,00 zł

Ceny grzejników aluminiowych KFA G500f/D

399,00 zł

Z powyższego zestawienia jasno wynika, iż ceny grzejników żeliwnych są dużo wyższe w porównaniu do grzejników wyprodukowanych ze stali nierdzewnej lub aluminium. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzejnikach olejowych?

ikona podziel się Przekaż dalej