Zalety grzejników aluminiowych

Z pewnością każdy z nas doskonale pamięta stare grzejniki składające się z żeliwnych żeberek. Jednak zaczynają one być wypierane przez inne rodzaje kaloryferów. Do nich zaliczają się między innymi grzejniki aluminiowe. Przede wszystkim są one dużo lżejsze od grzejników żeliwnych. Ponadto wykazują się bardzo dużą odpornością na korozję. Jednocześnie nie ma problemu z ich szybkim nagrzaniem się. Dzięki czemu bardzo szybko oraz efektywnie emitują ciepło do pomieszczenia.

Grzejniki aluminiowe dostępne są w różnych wymiarach, na które składa się odpowiednia liczba żeberek. Im więcej żeberek konkretny kaloryfer aluminiowy będzie zawierać, tym również zwiększają się jego wymiary pod względem długości. Kolejną zaletą grzejników aluminiowych jest ich bardzo łatwy montaż na ścianie. Ponadto ze względu na swoją wagę, nie obciążają ściany. Ich ewentualny demontaż również nie powinien sprawić większego kłopotu.

Moc grzejnika aluminiowego

Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jak obliczyć, ile żeberek aluminiowego na 1m2 potrzeba w konkretnym pomieszczeniu, wcześniej warto sprawdzić, jaka jest moc kaloryfera. Tutaj należy tak naprawdę odnieść się do szczegółowych danych udostępnionych przez konkretnego producenta. W ten sposób dowiemy się, jaka ilość żeberek powinna znajdować się w konkretnym grzejniku dla pomieszczenia, które chcemy ogrzać.

W tym celu dobrze jest przyjrzeć się przykładowym producentom, aby wiedzieć, jaką moc, mogą posiadać pojedyncze człony aluminiowego grzejnika:

Grzejnik - producent i parametry

Moc grzewcza 1 Członu dla ^t = 50 stopni Celsjusza

Moc grzewcza 1 Członu dla ^t = 60 stopni Celsjusza

Grzejnik aluminiowy KFA G500F, 10 żeberek, Grupa Krakowska Armatura

112 W

141 W

Grzejnik aluminiowy Wulkan 350, Diamond Wulkan

brak danych

137 W

Grzejnik aluminiowy Wulkan 500, Diamond Wulkan

brak danych

167 W

Grzejnik aluminiowy Wulkan 800, Diamond Wulkan

brak danych

285 W

Grzejnik aluminiowy Serir Super 350, Fondital Serir

91,5 W

brak danych

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Tutaj na pewno należy skupić się jeszcze na tym, jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło na każdy metr kwadratowy w danej nieruchomości. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, na jakim poziomie jest izolacja cieplna budynku. Ponieważ zapotrzebowanie na ciepło może utrzymywać się na poziomie od 60 do nawet 200 W. Dlatego warto najpierw przyjrzeć się izolacji budynku, dzięki czemu będzie nam łatwiej obliczyć ilość żeberek, jaka musi się znaleźć w grzejniku aluminiowym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat kaloryferów.

Ile żeberek grzejnika aluminiowego na 1m2?

Mając szczegółowe informacje odnośnie tego, jaka moc znajduje się w charakterystyce konkretnego produktu, będzie nam łatwiej obliczyć ilość żeberek, która ma się znaleźć w konkretnym grzejniku aluminiowym. Przyjęło się, że w zupełności wystarczy jedno żeberko na jeden metr kwadratowy powierzchni w pomieszczeniu, aby odczuwać tam wystarczający komfort cieplny. Warto jednak mieć na uwadze, że moc grzejników aluminiowych waha się już od ok. 90 W i może wynieść nawet do 280 W.

Dlatego nie powinniśmy się pod żadnym pozorem sugerować ogólnym wyliczenie, które nam powie, ile żeberek grzejnika aluminiowego na 1m2 jest potrzebne. Tutaj warto sprawdzić zapotrzebowanie na ciepło poszczególnego pomieszczenia, a także jaką mocą wyróżnia się jedno żeberko w wybranym grzejniku. Przykładowo, jeżeli jedno żeberko posiada moc 130 W, a chcemy ogrzać pomieszczenie o powierzchni 10 metrów kwadratowych, to musimy sprawdzić, ile żeberek potrzebujemy do uzyskania wystarczającego komfortu grzewczego.

W bardzo dobrze izolowanych budynkach rzeczywiście to zapotrzebowanie na ciepło będzie utrzymywać się na poziomie 60 do 100 W na każdy m2. W związku z tym, w zależności od zapotrzebowania, możemy potrzebować od 5 do 8 żeberek. Jak wyliczyć potrzebną ilość żeberek? Obliczamy zapotrzebowanie na energię cieplną dla całego pomieszczenia, mnożąc wartość zapotrzebowanie na ciepło dla 1 metra kwadratowego, przez powierzchnię pokoju. Następnie uzyskany iloczyn dzielimy przez moc jednego żeberka.

Jak widać, wyliczenia ilości żeberek grzejników aluminiowych nie są wcale takie trudne. Należy jedynie pozyskać odpowiednie dane. Nie powinniśmy również pod żadnym pozorem zapominać o tym, aby poszukiwać wskazówek w celu rozwiązywania innych technicznych porad. Do nich zalicza się między innymi to, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny, czy też jak ochłodzić mieszkanie. Mając podpowiedzi w tej kwestii, z pewnością będzie nam o wiele łatwiej rozwiązać wiele problemów związanych prowadzeniem gospodarstwa domowego.

ikona podziel się Przekaż dalej