Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? Dobieramy moc grzejnika do pomieszczenia
Decydując się na instalację C.O. w naszym pomieszczeniu, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które pomogą nam podczas dokonywania wyboru. Odpowiednio dobrany grzejnik pozwoli osiągnięcie najlepszej efektywności jego pracy, a przy okazji na optymalizację rachunków związanych z ogrzewaniem.
Jeżeli chciałbyś obliczyć koszty montażu instalacji C.O. możesz obliczyć na naszym kalkulatorze kosztów budowy domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje grzejników
Grzejniki dzielimy na cztery podstawowe typy, które różnią się od siebie pod względem sposobu montażu, jak również możliwości zastosowania:
- ścienne
- podłogowe
- konwektorowe
- członowe
Grzejniki ścienne są idealne w pomieszczeniach z ocieplonymi ścianami zewnętrznymi. Montuje się je na ścianie, dlatego dobrze izolowana ściana zmniejsza wydajność grzejnika podczas pracy, jak również utrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia.
Kolektory grzejników ściennych przymocowujemy do ściany przy pomocy metalowych rurek, a następnie obudowujemy tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi.
Grzejnik podłogowy złożony jest z szeregu rur, które instalujemy pod posadzką. Mogą być one miedziane lub z dodatkiem aluminium, a także z polibutylenu zaopatrzonego w barierę anty-dyfuzyjną. Połączone ze sobą rury tworzą tzw. pętlę grzewczą, rozłożoną na powierzchni całej podłogi. Całość ułożona jest na styropianie, który pełni rolę izolacyjną, a pokrywa ją warstwa mieszanki betonowej o grubości 5 centymetrów. Pętla grzewcza powinna być złożona tylko z jednej rury, wówczas szanse przecieków występujących na łączach zostaną zminimalizowane.
Montujemy je głównie pod parapetem, którego zadaniem jest zmiana obiegu powietrza, poprzez załamanie strumienia. W ten sposób całe ciepło kierowane jest wgłąb ogrzewanego pomieszczenia.
Grzejniki członowe to jeden z najpopularniejszych typów grzejników. Najczęściej produkowane są z aluminium lub żeliwa. Decydując się na montaż grzejników z aluminium, musimy pamiętać, że nie możemy łączyć ich z instalacją miedzianą, gdyż może to doprowadzić do korozji elektrochemicznej. Jeżeli jednak taki typ instalacji występuje w naszym domu, wówczas najlepiej jest zastosować przekładki dielektryczne. Podczas montowania grzejników z żeliwa, rodzaj instalacji może być dowolny.
Jak dobrać moc grzejnika do potrzeb cieplnych pomieszczenia
Zanim zdecydujemy się na wybór grzejnika, musimy ustalić jego moc i wielkość, które będą zapewniać dobór idealnej dla nas temperatury i oszczędne zużycie energii cieplnej. Przede wszystkim skupiamy się na wielkości powierzchni, którą będziemy ogrzewać. Należy wziąć też pod uwagę rodzaj wentylacji pomieszczenia, jak również to, czy dom jest pokryty izolacją cieplną.
Musimy też określić funkcję grzejnika - czy chcemy, aby pełnił on rolę grzewczą, dogrzewczą bądź suszącą. Jeżeli ma być głównym urządzeniem grzewczym, wówczas na pierwszym miejscu stawiamy moc. Jest ona kluczowa podczas uzyskiwania idealnej temperatury. Grzejnik, którego zadaniem jest dogrzewanie, możemy dobrać pod względem formy i dopasować do wystroju wnętrza, ponieważ nie wymaga on wysokiej funkcjonalności. Z kolei grzejniki przeznaczone do suszenia, powinny być dużo szersze i posiadać wiele poziomych prętów, aby można było na nich suszyć pranie. Takie są zwykle nowoczesne kaloryfery łazienkowe.
Aby określić potrzebną moc grzewczą kaloryferów w danym pomieszczeniu, musimy wziąć pod uwagę jego powierzchnię oraz izolację zewnętrzną. Tak więc przyjmuje się, że zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi:
- 70-100 W/m2 dla pomieszczeń bardzo dobrze izolowanych
- 100-150 W/m2 dla pomieszczeń ze średnią izolacją
- 150-200 W/m2 dla bardzo słabo izolowanych pomieszczeń
Ogromny wpływ na moc grzejnika ma źródło zasilania. Chodzi tutaj o wysokość temperatury wody, która przepływa przez instalację grzewczą. Wszystko zależy tutaj od określonych parametrów, których wartości orientacyjne zależą od miejsca zastosowania grzejnika i typów, na które składają się źródła ciepła. Przykładowo parametry na ogrzanie mieszkania w starszym bloku wyniosą 90/70/20 stopni Celsjusza, a w nowszym już tylko 75/65/20. Z typami źródła ciepła jest podobnie. W domku jednorodzinnym, gdzie zastosowano kotły na gaz i olej parametry wyniosą 75/65/20, kotły kondensacyjne – 55/45/20, a pompy ciepła – 50/40/20.
Pierwsza cyfra parametrów oznacza temperaturę wpływającej wody, druga jest temperaturą wody wypływającej, a trzecia to temperatura pomieszczenia.
Wybór rodzaju ogrzewania
Wybór grzejnika ustalamy, bazując nie tylko na jego rozmiarach i poziomie mocy grzewczej, ale także na jego zastosowaniu. Jeżeli nasze pomieszczenie posiada kamienną posadzkę, albo wielkie drzwi (na balkon, na taras) i okna, wówczas idealnym rozwiązaniem będzie bardzo wydajne ogrzewanie podłogowe. Z kolei, gdy chodzi o wnętrze wymagające systematycznej regulacji temperatury (np. sypialnia), wtedy świetnie sprawdzają się grzejniki płytowe. Z kolei w standardowych blokach mieszkalnych najlepiej sprawdzają się zwykłe kaloryfery ścienne.
Dlatego też przy wyborze typu ogrzewania należy się kierować nie tylko względami estetycznymi, ale również praktycznymi. Warto też spytać ekspertów, jaki rodzaj ogrzewania będzie najbardziej odpowiedni do danego pomieszczenia. Podobnie z wymaganą mocą cieplną grzejnika – warto zatrudnić profesjonalistę, który bardzo dokładnie określi potrzebną moc cieplną do każdego z pomieszczeń w naszym domu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy część pomieszczeń będzie zbyt słabo ogrzewana, a z kolei w innych ze względu na zbyt wysoką moc cieplną energia będzie po prostu marnowana.