Jakie ogrzewanie do pompy ciepła?

Specyfika pomp ciepła

Pompy ciepła są dziś jednym z częściej wybieranych urządzeń cieplnych. W porównaniu do tradycyjnych pieców i kotłów są energooszczędne i ekologiczne. Minusem jest ich cena. Najkorzystniej cenowo wypada powietrzna pompa ciepła, ale ma też zwykle mniejszą wydajność niż droższe pompy gruntowe.

Pompy ciepła pozyskują ciepło ze źródeł odnawialnych i podnoszą temperaturę czynnika grzewczego dzięki pracy sprężarki. Oznacza to, że wyższa temperatura wymaga większego zużycia energii elektrycznej. Dlatego grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła lub inne instalacje działające w systemie niskotemperaturowym to optymalne rozwiązanie. Alternatywą jest nieco droższy i bardziej energochłonny system wysokotemperaturowy, jeżeli z jakichś powodów musimy zostawić starsze grzejniki lub kaloryfery.

Domyślnym rozwiązaniem, najczęściej łączonym z pompą ciepła jest wodne ogrzewanie podłogowe. W domach dwukondygnacyjnych właściciele często decydują się na system hybrydowy. Na parterze umieszczają podłogówkę, a na piętrze specjalnie dobrane grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła. Jednak podłogówka jest rozwiązaniem kosztownym. W połączeniu z kupioną wcześniej powietrzną pompą ciepła wydamy na taką instalację sporo pieniędzy. Nie mówiąc o dodatkowym czasie remontu. Jest to opłacalne, kiedy budujemy dom i cały system jest zakładany od zera. Przy termomodernizacji dobrym rozwiązaniem jest zakup odpowiednich grzejników. Jakie grzejniki zastosować do pomp ciepła?

Co jest do wyboru?

Kaloryfery, czyli tradycyjne grzejniki wysokotemperaturowe, odpadają na wstępie. Zużywają zbyt dużo energii i lepiej współpracują z ogrzewaniem centralnym lub piecami na paliwa stałe. Jeżeli instalację cieplną mieliśmy zakładaną niedawno, to być może będzie można zostawić stare grzejniki z powietrzną pompą ciepła. Warunkiem jest dobre dobranie do nich pompy i innych elementów systemu (bufora, zładu, sterowania). Jeżeli kupujemy nowe to mamy do wyboru:

 • grzejniki płytowe
 • grzejniki konwektorowe (konwekcyjne)
 • grzejniki członowe
 • grzejniki kanałowe
 • ogrzewanie podłogowe lub matę kapilarną

Grzejniki płytowe to najbardziej popularne grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła. Są wykonane z perforowanych albo gładkich płyt stalowych na zewnątrz i blach aluminiowych w środku. Aluminium poprawia wymianę cieplną urządzenia. Mają jednak dużą powierzchnię, dlatego nie nadają się do każdego pomieszczenia.

 • Konwektory do pompy ciepła, to najczęściej klimakonwektory - rodzaj grzejników i klimatyzatorów w jednym, wykorzystujących konwekcję. Mają kilka ważnych zalet, które sprawiają, że dobrze współpracują z gruntową lub powietrzną pompą ciepła. Przede wszystkim nadają się do systemów zapewniających grzanie zimą i chłodzenie latem. Poza tym są to grzejniki z wentylatorem, który przyspiesza rozprowadzanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Zaletą konwektorów do pompy ciepła jest to, że istnieją modele przypodłogowe i podstropowe (można też kupić ścienne i kasetonowe, ale te pracują głośniej i raczej nie montuje się ich w domach prywatnych).
 • Grzejniki członowe zwykle przypominają tradycyjne kaloryfery lub stare grzejniki aluminiowe. Jeżeli chodzi o grzejniki niskotemperaturowe, to najczęściej jest zwykły grzejnik łazienkowy. Nie daje dużo ciepła, ale w małym pomieszczeniu powinien się sprawdzić. Tym bardziej, że ogrzewanie w łazience można uzupełnić o podłogówkę. Grzejnik łazienkowy pełni dodatkowo funkcję suszarki ręczników i bielizny.
 • Grzejniki kanałowe montuje się w podłodze, w specjalnym kanale. Jest to szczególny rodzaj grzejnika, który może działać z wentylatorem lub wykorzystując jedynie zimne powietrze przy oknie. W tym ostatnim przypadku ogrzane powietrze jest wypychane w stronę pomieszczenia, dzięki czemu szybko się po nim rozchodzi. Niestety są to urządzenia dość drogie (ok. 1000 zł za grzejnik bez wentylatora i około 1500 zł za grzejnik z wentylatorem). W przypadku grzejników kanałowych płacimy dodatkowo za montaż i obudowę, umożliwiającą pracę pod podłogą. Jest to najczęściej około 3000 zł.
 • Ogrzewanie podłogowe i inne formy ogrzewania powierzchniowego, są domyślnym rozwiązaniem dla gruntowej i powietrznej pompy ciepła. Na temat tego rodzaju ogrzewania mówimy więcej w innych artykułach. Tu dodajmy, że połączenie podłogówki z grzejnikami, jeżeli jest właściwie zamontowane, może być optymalnym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego.

Jak wybierać grzejnik?

Ceny grzejników

Wybór grzejnika do pompy ciepła jest zależny od tego czego potrzebujemy i na co możemy sobie pozwolić. Między różnymi rodzajami grzejników są ogromne różnice cenowe. Grzejniki płytowe zwykle są zaliczane do najprostszych i najtańszych. Kupując je powinniśmy się zmieścić w 500 zł. Grzejnik łazienkowy to wydatek około 300 zł. Tradycyjny grzejnik członowy aluminiowy kosztuje 400-800 zł. Klimakonwektor to zwykle wydatek między 1500 a 2500 zł, chociaż zwykłe konwektory do pompy ciepła nie będą wiele droższe od grzejników płytowych. Dużo zależy od firmy, wielkości i mocy oraz dodatkowych funkcji. Sprawdź także ten artykuł: Wybieramy grzejniki niskotemperaturowe – ceny, opinie, modele.

Parametry a wybór grzejników niskotemperaturowych

Ważnym parametrem, który powinno się wziąć pod uwagę jest moc grzejnika. Powinna być dobrana do zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. Obliczanie tego zapotrzebowania objaśniamy w innych artykułach. Najważniejsze jest wzięcie pod uwagę nie tylko powierzchni pomieszczeń, ale rodzaju budynku. Dostępne w internecie tabele umożliwiają wstępną ocenę zapotrzebowania na ciepło w budynkach starego i nowszego typu oraz nowoczesnych domach energooszczędnych.

Liczy się też funkcjonalność. Klimakonwektory to chyba optymalne rozwiązanie dla kogoś, kto chce wykorzystać możliwość grzania i chłodzenia domu, bez kosztownej instalacji podłogowej. Większość nowoczesnych pomp ciepła daje taką możliwość, więc szkoda jej nie wykorzystać.

Grzejniki płytowe są dobrym rozwiązaniem minimalistycznym. Obok członowych stosuje się je w budynkach poddawanych termomodernizacji, gdzie nie opłaca się zakładać nowego systemu grzania.

Regulacja temperatury a wydajność

Sterowanie temperaturą w instalacji z pompą ciepła jest równie ważne jak dobór odpowiednich grzejników. Pompa, która nie jest specjalnie kupiona jako wysokotemperaturowa, zwykle będzie dostarczać do grzejników temperaturę między 35 a 45°C. Stare grzejniki zwykle wymagają trochę wyższej temperatury. Natomiast nowe termostaty grzejnikowe można bez problemu ustawić na 35°C w okresie grzewczym. Tu właśnie sprawdza się ogrzewanie wielkopowierzchniowe lub konwekcja.

Nowoczesne termostaty grzejnikowe mogą być też ustawiane zdalnie lub połączone z tzw. inteligentnym systemem grzewczym. Dzięki połączeniu z czujnikami ciepła wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia (czujniki pogodowe) ogrzewanie automatycznie dostosowuje się do potrzeb domowników. Taki system może działać w zestawie hybrydowym (z podłogówką) lub jednolitym (tylko grzejniki albo tylko podłogówka).

Na koniec warto dodać, że dobre sterowanie grzejnikami w połączeniu z pompą ciepła również zależy od doboru pompy i urządzeń wspomagających. Przede wszystkim kluczowy jest bufor ciepła i odpowiednie połączenie całego systemu, w którym bezwładność cieplna będzie atutem a nie przeszkodą.

Dobór grzejników niskotemperaturowych do pompy ciepła zależy od potrzeb, możliwości i preferencji. Zwykle system oparty w całości na grzejnikach instaluje się w starszych domach, gdzie podłogówka byłaby zbyt droga. Natomiast w nowych domach preferowane są systemy hybrydowe, gdzie grzejniki najczęściej ogrzewają pomieszczenia na wyższych kondygnacjach. Każda opcja wymaga nie tylko odpowiedniego dobrania samych grzejników, ale rodzaju termostatów grzejnikowych, bufora. Niekiedy też to nie grzejniki są dobierane pod pompę, ale pompa pod grzejniki.

Źródła:

 1. Agata Kosiarska, Grzejniki niskotemperaturowe. Wybieramy grzejniki do niskotemperaturowych systemów grzewczych, Muratordom.pl, https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-domu/grzejniki-niskotemperaturowe-wybieramy-grzejniki-do-niskotemperaturowych-systemow-grzewczych-aa-L93a-FziU-xk8E.html, dostęp 23.10.2023
 2. Justyna Łotowska, Pompa ciepła i grzejniki. Jak je do siebie dobrać? https://www.dobrzemieszkaj.pl/aranzacje/inspiracje/279/pompa_ciepla_i_grzejniki_jak_je_do_siebie_dobrac,310456.html, dostęp 23.10.2023
 3. Pompa ciepła i grzejniki, czy to ma sens, wady zalety tego połączenia, w: CNC Pompy ciepła https://www.youtube.com/watch?v=7WUG1SYupBo, dostęp 24.10.2023
 4. ABC instalacji grzewczych. Poradnik eksperta, oprac. Joanna Korpysz-Drzazga, Monika Mucha, Warszawa 2012
ikona podziel się Przekaż dalej