Wydajność grzejnika do pomieszczenia, które będzie ogrzewane

Jeżeli nie wiemy, jaki wybrać grzejnik do pokoju lub innego pomieszczenia, na pewno musimy sugerować się jego mocą. Wybierając odpowiednią moc grzewczą będziemy mieć całkowitą pewność tego, że dane pomieszczenie będzie odpowiednio ogrzane. Jeżeli ta moc będzie zbyt mała, to niestety, ale nie uzyskamy pożądanej temperatury w konkretnym pomieszczeniu. Natomiast zbyt duża moc będzie powodować niepotrzebne zużycie energii.

Warto zacząć od tego, jakie jest w ogóle zapotrzebowanie w konkretnym domu na energię cieplną. Wszystko będzie zależeć od tego, czy dany budynek jest dobrze izolowany, czy jednak jest bardzo dużo nieszczelnych miejsc. Na mniejsze zapotrzebowanie na ciepło wpływa również to, czy konkretne budynki posiadają poddasze użytkowe, czy jednak tylko dach płaski, przez które ucieka bardzo dużo ciepła. W zależności od konkretnej izolacji budynku, zapotrzebowanie na ciepło może wahać się już od 60 do ponad 100 W/m2.

Jak obliczyć moc grzejnika?

Wzór przedstawiający, jak obliczyć moc grzejnika do pokoju nie jest wcale skomplikowany. Jeżeli znamy zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym pomieszczeniu, a także znamy powierzchnię danego pokoju, to wystarczy te dwie liczby przez siebie przemnożyć. Przykładowo, jeżeli dane pomieszczenie ma powierzchnię 8 metrów kwadratowych, a także wykazuje się zapotrzebowaniem na ciepło na poziomie 80W, to moc grzejnika powinna utrzymywać się na poziomie 560W, dzięki czemu jego wydajność będzie wystarczająca, aby ogrzać konkretne pomieszczenie.

Oczywiście chcąc się dokładnie dowiedzieć, jaką wybrać moc grzewczą grzejnika do pokoju, możemy skorzystać również z bardzo przydatnych kalkulatorów. Są one niezwykle pomocne, ponieważ umieszczamy w nich wszystkie interesujące nas dane, a następnie uzyskujemy odpowiedź, jaka moc grzejnika dedykowana jest do pomieszczenia, które chcemy ogrzać. Zatem widzisz, że masz dwie możliwości, aby dowiedzieć się, jak obliczyć moc grzewczą grzejnika do pokoju, co pozwoli Ci wybrać właściwy kaloryfer.

Jak obliczyć moc starego grzejnika?

Decydując się na grzejniki elektryczne wyliczenie tego, jaką posiadają one moc grzewczą, a co za tym wydajność w ogrzewaniu konkretnego miejsca. Jednak może być poważny problem w takich wyliczeniach, jeżeli mamy stare żeberkowe grzejniki. Okazuje się, że również jak najbardziej na podstawie ilości żeberek będzie można ocenić moc grzewczą kaloryfera.

W tym przypadku musimy sprawdzić, nie tylko ile żeberek posiada stary grzejnik, ale jednocześnie, jakiej są one wysokości. Ponieważ grzejniki z żeberkami o wysokości 90 cm, wyróżniają się mocą grzewczą na poziomie ok. 230 W. W przypadku gdy było tylko 5 żeberek, wtedy wyliczamy moc grzewczą, przeliczając moc jednego żeberka, mnożąc przez ilość żeberek. W takim razie grzejnik żeliwny będzie wyróżniał się mocą grzewczą na poziomie 1150 W.

Natomiast grzejniki żeliwne, których żeberka są krótsze, ponieważ osiągają wysokość ok. 60 cm, najczęściej wyróżniają się mocą grzewczą 130 W przypadającą na jedno żeberko. Tutaj ponownie dokonujemy takiego samego obliczenia, mnożąc ten współczynnik przez ilość żeberek znajdujących się w danym grzejniku. Dlaczego to jest takie ważne? Nie tylko dlatego, aby dowiedzieć się, jaką mocą grzewczą wyróżnia się żeliwny grzejnik, który znajduje się w naszym mieszkaniu. Ale dzięki takiej informacji będziemy mogli bez trudu wymienić go na nowy, o takiej samej mocy. Pamiętając jednocześnie, że do pomieszczenia wybieramy grzejnik, którego wydajność będzie na tyle wystarczająca, aby odpowiednio ogrzać całą przestrzeń. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat kaloryferów.

Teraz widzimy, że tak naprawdę nie będzie nam aż tak trudno wybrać właściwą wydajność grzejnika do mieszkania, żeby mieć zagwarantowaną odpowiednią temperaturę powietrza w konkretnym pomieszczeniu. Mając taką wiedzę, powinniśmy również przekonać się o tym, jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu. Będziemy w ten sposób wiedzieli, czy lepiej wybrać grzejnik olejowy, czy może najnowsze promienniki na podczerwień. Wtedy sezon grzewczy nie będzie zbyt uciążliwy dla naszego portfela. Jeżeli jednak decydujemy się na tradycyjne ogrzewanie, to warto w takich okolicznościach dowiedzieć się, ile żeberek grzejnika aluminiowego na 1 m2 pomieszczenia, które chcemy ogrzać, powinno tak naprawdę przypadać. Jest to bardzo ważne, jeżeli nie chcemy mieć zbyt niskiej, ale także zbyt wysokiej temperatury. Pamiętajmy o tym, że taki parametr w dużej mierze będzie zależeć od tego, jak efektywnie jest ocieplony dom.

ikona podziel się Przekaż dalej