Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny? - Sposoby, porady, ciekawostki
Jeszcze w wielu domach lub mieszkaniach posiadamy tradycyjne żeliwne grzejniki. Niestety zapowietrzony kaloryfer przed sezonem zimowym jest bardzo częstym zjawiskiem. Dlatego warto dowiedzieć się, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny w bloku, aby zrobić to nie tylko skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zapowietrzony kaloryfer w bloku
Mieszkając w bloku sezon grzewczy rozpoczyna się teoretycznie 1 września i trwa aż do końca maja. Jednak to nie oznacza, że każdy kaloryfer w mieszkaniu zacznie grzać. Oczywiście najczęściej sezon grzewczy jest uzależniony od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Mając niejeden stary kaloryfer w swoim mieszkaniu, niestety bardzo często możemy spotkać się z problemem zapowietrzenia grzejników.
Najczęstszą przyczyną tego, iż stary grzejnik jest zapowietrzony, tak naprawdę jest nieprawidłowe działanie instalacji grzewczej. Jednym z powodów może być zbyt niskie ciśnienie, które powoduje, że woda nie dociera do wszystkich grzejników. Dodatkowo nieprawidłowa ilość wody lub czynnika grzewczego, może odpowiadać, że grzejniki nie będą grzać prawidłowo. Jednocześnie zbyt mała pojemność zbiornika wyrównawczego może przyczynić się do tego, iż kaloryfery pozostaną całkowicie zimne lub będą grzały tylko w jednej części. Ponadto zapowietrzony kaloryfer możemy poznać również po bulgotaniu w systemie grzewczym.
Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?
Skoro już wiemy, że w naszym mieszkaniu występuje problem z zapowietrzonymi kaloryferami, to warto dowiedzieć się, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny. Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne, jakby się mogło wydawać. Wszystko jednak zależy od tego, czy stary kaloryfer jest wyposażony w specjalny zawór do odpowietrzania, czy jednak nie. Odpowietrzanie kaloryfera zawsze robimy w momencie, kiedy mamy wystudzony grzejnik. Powodem tego może być usunięcie pod ciśnieniem gorącej wody, przez co rośnie ryzyko oparzenia.
W przypadku kaloryferów wyposażonych w ręczny zawór odpowietrzający, wystarczy posłużyć się śrubokrętem lub dedykowanym kluczykiem. Jest to bardzo proste, ponieważ przekręcając zawór będziemy słyszeli, jak kaloryfer napełnia się wodą. Charakterystyczny szum, który w pewnym momencie ustąpi, będzie oznaczał, że konkretny grzejnik w bloku został prawidłowo odpowietrzony. Raczej stary grzejnik nie będzie wyposażony w automatyczny zawór przeznaczony do odpowietrzania grzejnika. Takie zawory można najczęściej spotkać rzeczywiście w przypadku nowoczesnych kaloryferów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat kaloryferów.
Odpowietrzenie grzejnika bez zaworu
Najczęściej jednak odpowietrzenie starego kaloryfera nie jest takie proste, ponieważ nie jest on wyposażony w specjalny zawór. Jednak jak najbardziej jest to możliwe, ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować. W celu odkręcenia śrubunku będziemy potrzebowali dwa klucze płaskie. Nie zapomnijmy oczywiście pod żadnym pozorem o tym, by kaloryfer był na pewno zimny. Gdy będziemy luzować śrubunek przy pomocy płaskich kluczy, powinniśmy uważać, aby nie zrobić tego w sposób zbyt gwałtowny, a także powodujący powstanie zbyt dużej szczeliny. Do odpowietrzenia żeliwnego kaloryfera bez zaworu będziemy potrzebowali również miski oraz szmatek do ewentualnego wytarcia wody.
Dobrze jest, aby jedna osoba odkręcała śrubunek, a druga stała z przygotowaną miską i łapała nadmiar wody, który będzie wypływał ze szczeliny. Teoretycznie można również odpowietrzanie zrobić samemu. Jednak w przypadku zbyt mocnego odkręcenia śrubunku, niestety można doprowadzić do wypuszczenia pod bardzo dużym ciśnieniem. W takich okolicznościach można spodziewać się nawet zalania mieszkania sporą ilością wody. W związku z tym warto wykazać się dużą ostrożnością, aby nie doszło do niepotrzebnego zniszczenia ścian lub mebli. Ponieważ nieprawidłowe odpowietrzanie może doprowadzić nawet do powstania większych szkód, które będą wymagać na przykład malowania ścian.
Kto odpowiada za odpowietrzenie grzejnika w bloku?
Wiemy już teoretycznie, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny w mieszkaniu. Warto jednak pamiętać o tym, że mieszkając w bloku, nie musimy robić tego samodzielnie. Tak naprawdę za tego typu naprawy odpowiedzialna jest administracja budynku. W związku z tym powinniśmy tak naprawdę przekazać informację o zaistniałym problemie do osób zarządzających budynkiem. Po zgłoszeniu powinniśmy spodziewać się przede wszystkim tego, że zostanie wysłany do naszego mieszkania fachowiec, który zajmie się odpowietrzaniem grzejników.
Najczęściej jest tak, iż w każdej spółdzielni mieszkaniowej zatrudniony jest fachowiec nazywany potocznie złotą rączką. Dzięki takiej osobie możemy liczyć na wykonywanie drobnych napraw, w tym również na odpowietrzanie grzejnika. Warto również poznać odpowiedzi na inne pytania, chociażby takie, jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu, jak obliczyć moc grzejnika, a nawet ile bierze hydraulik za przepychanie rury. Wtedy przekonamy się, iż sprawy techniczne dotyczące naszego mieszkania wcale nie są takie trudne, jak mogą się wydawać na początku.