Grzejniki, mieszkania a temperatura

Centralne ogrzewanie nadal jest głównym źródłem ciepła dla milionów Polaków. To najpopularniejszy rodzaj ogrzewania w bloku, ale też w kamienicach i domach jednorodzinnych. Bardziej nowoczesne rodzaje grzejników w nowych mieszkaniach pozwalają jednak oszczędzić energię. Są to przede wszystkim urządzenia średnio- i niskotemperaturowe, które działają raczej powierzchnią niż koncentracją bardzo wysokiej temperatury. To jaka temperatura powinna iść na grzejniki zależy od rodzaju grzejników, energooszczędności budynku i systemu ogrzewania w danym domu.

W starych blokach i kamienicach potrzebne jest dużo więcej energii cieplnej, żeby ogrzać pomieszczenia. Dodatkowo niektórzy mogą mieć jeszcze stare grzejniki żeberkowe, które są solidne, ale wymagają wysokich temperatur do prawidłowego działania.

W nowych blokach wprowadzono dwa podstawowe udoskonalenia:

  1. Grzejniki są najczęściej panelowe, jedno lub dwupłytowe. Dobór wielkości grzejnika zwykle należy do projektanta na etapie budowy domu. Lokatorzy (właściciele lub wynajmujący) korzystają z gotowego designu. Nowoczesne grzejniki panelowe posiadają głowicę termostatyczną, a więc mogą sami regulować temperaturę w pomieszczeniu.
  2. Dzięki lepiej dobranej powierzchni i lepszej szczelności pomieszczeń temperatura kaloryfera może być niższa niż w bloku starego typu.

Ponadto dobrym uzupełnieniem są grzejniki drabinkowe, często stosowane w łazienkach. Największe oszczędności mogą jednak uzyskać właściciele domów jednorodzinnych, wybierając grzejniki niskotemperaturowe i ciepło z odnawialnych źródeł energii lub kotłów kondensacyjnych.

Jaka powinna być temperatura w pokoju i łazience?

Żeby lepiej ustalić jaka temperatura powinna iść na grzejniki najpierw musimy wiedzieć jaka jest optymalna temperatura w różnych pomieszczeniach. W pewnych przypadkach te wytyczne można modyfikować. Jednak warto wziąć pod uwagę, że jest to optymalna temperatura, dobra dla naszego zdrowia i pomagająca w oszczędzaniu energii.

Może słyszeliście w jakichś poradnikach, że w mieszkaniu powinna panować temperatura około 20°C. To jednak jest średnia. Tak naprawdę w łazience powinno być zawsze cieplej niż w np. w sypialni, w kuchni chłodniej, a najchłodniej w pomieszczeniach gospodarczych. Przyjmuje się następujące wartości:

  • Dla pokoju dziennego i pokoju dziecięcego – 20-21°C
  • Dla sypialni – 17-19°C
  • Dla kuchni – 19°C
  • Dla łazienki – 22-25°C.

Jeżeli dodatkowo mamy jakieś pomieszczenia gospodarcze, to zaleca się utrzymywać w nich temperaturę w granicach 12-15°C. Tę ostatnią można uzyskać przez większość roku, nie używając kaloryferów. Niektórzy preferują nieco niższą temperaturę w kuchni. Osoby, które mają dom ze spiżarnią mogą nawet uzyskać inne wartości dla głównego pomieszczenia kuchni, a inne dla spiżarni.

Optymalna temperatura grzejnika

W jaki sposób powyższe informację przekładają się na temperaturę kaloryfera? Jaka temperatura powinna iść na grzejniki w bloku, a jaka w mieszkaniu jednorodzinnym?

Temperatura wody obniża się w trakcie użytkowania (zgodnie z zasadami termodynamiki). W oparciu o tę właściwość przyjmuje się normy, wyrażane w zestawie trzech liczb. Dla nowego bloku, zasilanego centralnym ogrzewaniem jest to np. 70/65/20. Pierwsza liczba to temperatura zasilania grzejników na wejściu. Druga - temperatura grzejnika. Trzecia liczba reprezentuje optymalną temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Dla starszych grzejników te liczby wyglądają inaczej: 90/70/20. Taka sama norma obowiązuje dla starych kotłów na paliwo stałe w systemie wysokotemperaturowym. Widać tu jak temperatura na piecu jest bardzo wysoka i przekłada się to na wysokie zużycie energii (paliwa).

W domach jednorodzinnych można dalej obniżyć tą normę. Jeżeli posiadamy nowoczesny kocioł kondensacyjny, to może ona bez problemu zmieścić się w schemacie 55/45/20. Przy użyciu pompy ciepła optymalna temperatura zasilania grzejników może być jeszcze niższa – 50/40/20, a nawet 45/35/20 przy ogrzewaniu powierzchniowym.

Moc, wielkość i temperatura grzejnika są od siebie zależne. Jeżeli stawiamy na ogrzewanie średnio- lub niskotemperaturowe, to grzejnik musi być odpowiednio większy. Dokładne obliczenia wymagają znajomości mocy i rodzaju grzejnika. Standardowe grzejniki płytowe w przypadku ogrzewania niskotemperaturowego (45°C na wejściu) są dwa razy krótsze niż takie same grzejniki, wykorzystujące ogrzewanie wysokotemperaturowe (90°C na wejściu).

Wielkość grzejnika przekłada się na cenę, ale nie w skali 1:1. Innymi słowy – opłaca się kupić większy grzejnik i ogrzewać go do niższych temperatur. Zwraca się to po stosunkowo niedługim okresie użytkowania. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat ogrzewania podłogowego.

Ile energii można oszczędzić?

Obniżenie temperatury kaloryfera i wody na wejściu pozwala na zastosowanie grzejnika o niższej mocy. Na przykład jeżeli dla standardu blokowego przy centralnym ogrzewaniu 75/65/20 moc grzejnika wynosi 1000 W, to dla parametrów z użyciem pompy ciepła wystarczy około 400 W, czyli mniej więcej 60% mniej. To duża różnica.

Systemy grzewcze z użyciem wody są pod tym względem szczególnie elastyczne. Mimo że podstawową temperaturę grzania wody ustawia się na piecu, to można zróżnicować temperaturę zasilania grzejników zależnie od potrzeb dla danego pomieszczenia. Możliwe jest też rozdzielenie części wody do zasilania podłogówki lub ogrzewania powierzchniowego na suficie lub w ścianie. Moduły sterujące temperaturą w takim systemie wykorzystują wodę wracającą do ogrzania z grzejników. Dzięki mieszaniu jej z podgrzaną wodą jest uzyskiwana optymalna temperatura dla danego źródła ciepła.

Nic dziwnego, że pompy ciepła i kotły kondensacyjne uważa się za szczególnie oszczędne sposoby wytwarzania energii cieplnej. Można też oszczędzać energię dokupując nowoczesne grzejniki i odpowiednio regulując temperaturę na piecu.

Posiadanie własnego źródła ogrzewania, w oparciu o OZE szybko się zwraca i zapewnia niemal darmową energię. Minusem jest konieczność dokładnego przemyślenia i monitorowania całego systemu. W większości przypadków można go zresztą częściowo lub całkowicie zautomatyzować.

Oczywiście osoby mieszkające w blokach muszą sobie radzić inaczej. Przede wszystkim pilnując temperatury grzejnika zgodnie z optymalnymi wytycznymi dla danego pomieszczenia. Tylko w nielicznych nowoczesnych mieszkaniach jest dostępne inteligentne zarządzanie energią.

Temperatura grzejników nie musi być wysoka, żeby była skuteczna. Dzięki używaniu nowoczesnego sprzętu w połączeniu z dobrze uszczelnionym budynkiem można znacznie obniżyć temperaturę i koszty ogrzewania. To również lepsze rozwiązanie dla środowiska, bo nie emituje wcale lub emituje niewiele produktów spalania.

ikona podziel się Przekaż dalej