Podstawowe cechy grzejników panelowych

Decydując się na remont mieszkania, często wymieniamy również kaloryfery czy grzejniki. Istnieje bardzo wiele ich rodzajów, jednym z nich jest grzejnik panelowy, znany również jako grzejnik płytowy. Płyty, czy też panele mogą być wytworzone w różnych konfiguracjach. Występują między innymi kompilacje składające się z jednej, dwóch lub trzech płyt. Grzejnik panelowy posiada bardzo ważną cechę, która jest jednocześnie jego zaletą - szybko się nagrzewa.

Grzejnik płytowy występuje najczęściej jako grzejnik panelowy stalowy. Wytwarzane są w bogatym asortymencie, obejmującym przeróżne wzory i wymiary. Grzejnik panelowy jest płaski, więc nawet najprostsze modele nie psują kompozycji aranżacyjnej wnętrza.

Oczywistym jest fakt, że grzejniki pokojowe i grzejniki łazienkowe powinny mieć odpowiednią moc grzewczą. Grzejnik panelowy nagrzewa się szybko, jednak to od jego mocy grzewczej będzie zależeć komfort cieplny w pomieszczeniu.

Producenci grzejników w kartach specyfikacji technicznej podają moc tych urządzeń grzewczych. Przy remoncie , kiedy nie przeprowadzamy bilansu cieplnego, a tylko wymieniamy grzejniki, warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże dobrać grzejnik pod kątem tego parametru.

Grzejnik panelowy zbudowany jest ze zgrzanych ze sobą płyt stalowych. W ten sposób tworzy się przepływ dla wody ogrzewającej. Powierzchnia kaloryfera przykryta jest osłoną gładką lub wybrzuszoną. Grzejnik panelowy stalowy jest wyposażony w zawór grzejnikowy oraz ręczny odpowietrznik.

Ręczny odpowietrznik służy, jak sama nazwa wskazuje do odpowietrzania instalacji. Należy ją przeprowadzać przed każdym sezonem grzewczym. W celu uzyskania jeszcze wyższego komfortu ciepła producenci stosują ożebrowanie. Jednak nie każdy grzejnik panelowy będzie je miał. Ożebrowanie znacznie zwiększa moc grzejnika.

Kupując grzejnik panelowy stalowy, zwróćmy uwagę na jego dwucyfrowe oznaczenia. Pierwsza cyfra to ilość płyt zastosowanych w danym modelu kaloryfera, druga to ilość ożebrowań - o ile występują. Czyli jeśli grzejnik panelowy nie posiada ożebrowania drugą cyfrą będzie zero.

Grzejnik panelowy może mieć podłączenie boczne, lub też może występować jako grzejnik z podłączeniem dolnym. Ten drugi sposób podłączenia jest bardziej korzystny. Grzejnik z podłączeniem dolnym jest nowocześniejszym rozwiązaniem. Ponadto ten sposób podłączenia jest bardziej estetyczny i nie rzuca się w oczy.

Grzejniki aluminiowe oraz grzejniki dekoracyjne

Alternatywą dla kaloryferów panelowych stanowią grzejniki aluminiowe. Najczęściej są to grzejniki członowe. Składają się z kilku lub kilkunastu takich samych elementów. Kanały powietrzne znajdują się w każdym z elementów.

Grzejniki aluminiowe są zbudowane z żeberek aluminiowych, tworzących zestaw. Generalnie na rynku najczęściej spotkamy grzejnik aluminiowy z podłączeniem bocznym. W sprzedaży jest również pewien wybór modeli które mają podłączenie dolne.

Grzejnik panelowy stalowy, jak i grzejniki aluminiowe są oceniane wysoko jeśli chodzi o przewodzenie ciepła. Oba typy kaloryferów szybko oddają ciepło do pomieszczenia. Jednak grzejniki aluminiowe, ze względu na swój bardzo określony wygląd nie pasują do każdego wnętrza.

Dużą popularnością ze względu na swoje walory dekoracyjne cieszą się grzejniki dekoracyjne. Grzejniki dekoracyjne nie reprezentują jednego rodzaju urządzeń grzewczych. Mogą to być grzejniki łazienkowe o budowie drabinkowej, jak również grzejniki płytowe oraz ścianki grzewcze.

Pomysłowość projektantów w tym zakresie nie zna granic. Grzejniki dekoracyjne charakteryzują się częstokroć wymyślnym wzornictwem lub nawiązują swoją estetyką do konkretnych stylizacji wnętrz. Dzięki temu nowoczesne grzejniki dekoracyjne stanowią integralną część wystroju pomieszczeń.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Występują między innymi jako grzejniki stalowe do łazienek w kształcie pionowych zaokrąglonych, podłużnych form - bardzo zróżnicowanych kolorystycznie. Na rynku dostępne są również grzejniki dekoracyjne wykonane ze szklanych paneli, podświetlonych ledami. Można spotkać grzejniki tego typu ze zdobieniami ze stali - które przypominają rzeźby roślin lub zwierząt.

Wymyślna konstrukcja i nowoczesny design wpływa bezpośrednio na cenę tych produktów. Jednak efekty wizualne które są do osiągnięcia poprzez zastosowanie tego typu grzejnika są rewelacyjne.

Grzejniki ozdobne są projektowane i  produkowane również jako bardzo efektowne kule grzewcze. Nietuzinkowe połączenie zbiorników grzewczych może sprawiać wrażenie futurystycznych konstrukcji przestrzennych lub wiązań elektronowych. Grzejniki dekoracyjne można zakupić jako grzejnik z podłączeniem dolnym. Są dostępne również modele z podłączeniem bocznym.

Grzejniki dekoracyjne sprawdzają się bardzo dobrze jako grzejniki łazienkowe lub grzejniki pokojowe. Jednak do łazienki warto zastanowić się nad zakupem łazienkowego grzejnika o budowie drabinkowej. Są to najczęściej grzejniki stalowe. Ze względu na swoją nienachalną konstrukcje spełniają swoją funkcję niezależnie od wystroju wnętrza. Dodatkowo łazienkowe grzejniki drabinkowe umożliwiają osuszenie ręczników po myciu czy kąpieli. W sklepach można dostać grzejniki dekoracyjne w różnych wymiarach, kolorach i wzorach.

Tak jak zostało podkreślone wyżej, grzejniki łazienkowe, a tym bardziej pokojowe muszą spełniać nasze oczekiwania względem komfortu grzewczego. Grzejniki aluminiowe, jak również grzejniki dekoracyjne są produkowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Jednak nie każdy model będzie równie skuteczny w przypadku dużej powierzchni, która ma zostać ogrzana.

Ceny grzejników w polskich sklepach

Grzejnik panelowy stalowy dostaniemy już w cenie kilkuset złotych. Za C22 600x1200 Purmo Compact zapłacimy 270 złotych. Jest to grzejnik wyposażony w podłączenie boczne i osłonę typu "grill". Typ 22 oznacza, że jest to grzejnik dwupłytowy, a każda płyta zawiera ożebrowanie. Jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny ten produkt na pewno zasługuje na uwagę.

Kolejnym modelem tego producenta jest Purmo Ventil Compact  CV22 600x2300 Purmo. Konstrukcja tego grzejnika jest identyczna jak w przypadku modelu Purmo Compact C22 600x1200, jednak jest to urządzenie większe. Jest to grzejnik z podłączeniem dolnym oraz do wyboru z bocznym po obu stronach. Jego cena to 600 złotych.

Uwagę zwraca także Vasco Flatline. Jest to grzejnik gładki. Doskonale wkomponuje się we wnętrze nowoczesne, industrialne oraz klasyczne. Dostępny jest w różnych rozmiarach, posiada system uniwersalnych przyłączy. Jest to grzejnik z podłączeniem dolnym, bocznym, a także centralnym. Prosty i elegancki dobrze spełnia swoją podstawową funkcję. Cena w zależności od sklepu od 560 do 650 złotych.

Grzejnik aluminiowy dostaniemy w sklepach w podobnych cenach jak panelowe. Cena za grzejniki aluminiowe również rozpoczyna się kwotą około 200 złotych i dochodzi w zależności od modelu i producenta do 800 zł.

Natomiast grzejniki dekoracyjne odznaczają się w najczęściej znacznymi cenami. Jednak w przeważającej mierze są to produkty które spełnią oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników. Ceny rzadko są niższe niż tysiąc złotych, niezależnie od wymiarów i mocy grzewczej urządzenia.

Alberto Led 1600/560 to grzejnik dekoracyjny za którego zapłacimy ponad trzy i pół tysiąca złotych. Jednak jest to urządzenie którego nie powstydziłby się żaden esteta. Zachwycający design, nawiązujący do leśnych motywów, jest równocześnie elegancki, stylowy oraz nowoczesny. Jest to grzejnik panelowy wykonany ze szklanego profilu, podświetlony ledami. Rzeźbiona ze stali konstrukcja w formie drzew jest uzupełnieniem tej nietuzinkowej konstrukcji. Całość jest skomponowana w barwach szarych i zielonych. Podłączenia są schowane za obudową.

Inną propozycją jest Allure 660/700. Kosztuje 3000 złotych. Do wykonania tego grzejnika została wykorzystana stal w kolorze czarnym. Idealnie nadaje się do salonu lub sypialni, wyglądem przypomina obraz. Jego geometryczny, kwadratowy kształt  z poprzecznymi mocowaniami ozdobnymi nadaje się również do łazienki  lub eleganckiej kuchni.

Za cenę 1900 złotych możemy nabyć grzejnik Atom 1100/520. Kształtem nawiązuje do wiązań elektronowych pomiędzy cząsteczkami. Symetryczny i efektowny, będzie nadawał się w szczególności do wnętrz utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Jest to grzejnik stalowy z podłączeniem dolnym.

Czym kierować się przy wyborze grzejnika?

Walory wizualne przy wyborze grzejnika są jak najbardziej istotne. Jednak należy brać pod uwagę przede wszystkim parametry techniczne. Podstawową funkcją kaloryfera, niezależnie od jego rodzaju jest ogrzanie pomieszczenia.

Kolejną niebagatelną sprawą jest wybór podłączenia. W sytuacji gdy przeprowadzamy remont, niektóre nowe grzejniki mogą nie pasować do przyłączy. Jeśli nie chcemy zmieniać całej instalacji, wybór będzie siłą rzeczy ograniczony. Szczególnie problem ten może zaistnieć w przypadku wymiany grzejników żeliwnych na nowe, innego typu.

Zwracajmy również uwagę na wymiary grzejnika. W przypadku grzejników panelowych będzie miał znaczenie również rodzaj zastosowanej technologii. Zasadniczo lepiej wybierać grzejniki z ożebrowaniem.

Wśród grzejników płytowych największą mocą przekazywania ciepła charakteryzują się grzejniki posiadające jedną płytę. Niestety im większa ilość płyt tym więcej ciepła się "marnuje" - ciepło zostaje odbite i do pomieszczenia trafia tylko niewielki jego procent. Grzejniki z wykorzystaniem dwóch lub trzech płyt stosuje się tam gdzie nie ma możliwości wkomponowania jednopłytowych systemów.

Wybór konkretnego modelu i rodzaju grzejnika zależy w dużej mierze od jego późniejszego umiejscowienia. Grzejnik powinien być dobrany do powierzchni oraz dopiero w drugiej kolejności do stylu wnętrza.

Cena jako wyznacznik jest na zasłużonym końcu tej listy nie bez powodu. Najczęściej cena nie do końca odpowiada mocy grzewczej urządzenia, a bardziej jego walorom dekoracyjnym. Za wymyślny design zapłacimy więcej, co wcale nie oznacza, że będziemy odczuwali większy komfort cieplny.

ikona podziel się Przekaż dalej