Maskownice grzejnikowe – rodzaje

Najczęściej ekrany ozdobne wykorzystujemy do kamuflowania starych, żeliwnych kaloryferów. Obecne grzejniki są projektowane w taki sposób, aby nie tylko spełniały swoją podstawową rolę, czyli emitowanie ciepła, ale również spełniały walory estetyczne. Mając na uwadze stare grzejniki, możemy szybko odnowić ich wygląd, właśnie poprzez montaż różnego rodzaju ekranów dekoracyjnych.

Podstawowy podział maskownic dotyczy materiału, z jakiego zostały one wykonane. Pod tym względem, możemy wymienić takie rodzaje maskownic, jak:

  • Drewniana zabudowa grzejnika żeliwnego – jest to jedna z najpopularniejszych form maskowania kaloryferów. Drewno jest tanim materiałem podatnym na wszelkiego rodzaju obróbkę. Najczęściej będzie to ażurowa obudowa kaloryfera lub przypominająca szczebelki. Drewniane maskownice możemy malować w dowolnych kolorach. Należy pamiętać, iż drewno nie jest jednak najbardziej wytrzymałym surowcem, szczególnie na zmieniający się zakres temperatur.
  • Stalowa zabudowa grzejnika żeliwnego – stalowe osłony na grzejnik są równie ciekawe pod względem formy, jak drewniane ekrany ozdobne. Jednak wyróżniają się o wiele wyższą wytrzymałością. Minusem może być szybkie tempo nagrzewania się osłony, o którą ostatecznie można się oparzyć. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o grzejnikach.
  • Zabudowa grzejnika żeliwnego z MDF – lekkie i dość wytrzymałe panele ozdobne na grzejniki żeberkowe. Wyróżniają się grubością około kilkunastu milimetrów. Dlatego można liczyć na ogromną różnorodność wzorów, często wykonywanych nawet pod indywidualne zamówienie. Płyta drewnopochodna wyróżnia się wysoką odpornością na działanie wysokiej temperatury, dzięki czemu maskownica grzejnika nie ulega odkształceniom.
  • Zabudowa grzejnika żeliwnego z tworzywa sztucznego – rzadziej spotykane panele ozdobne na grzejniki żeberkowe. Maskownice PCV wyróżniają się szerokim wachlarzem kolorów, niską wagą, a także atrakcyjną ceną.
  • Szklana maskownica grzejnika – bardzo rzadkie rozwiązanie, które na pewno wyglądałoby efektownie w nowoczesnych wnętrzach. Jedyną wadą szklanych maskownic, może okazać się zbyt duża strata ciepła.

Oczywiście wybór materiału nie jest jedynym sposobem na sklasyfikowanie różnych typów osłon na grzejniki. Panele ozdobne na grzejniki żeberkowe możemy zróżnicować także pod względem budowy, rodzaju kaloryfera, przedniej ściany, czy też sposobu montażu. Jeżeli chodzi o budowę, to do wyboru mamy maskownice ażurowe oraz ramowe. Obydwa rodzaje świetnie komponują się w nowoczesnych wnętrzach. Jeżeli chodzi o łatwość montażu, to zazwyczaj wybieramy panele ozdobne na grzejniki żeberkowe, które składają się z jednego elementu. Natomiast kilkuelementowe maskownice często są ciekawsze, jeżeli chodzi o design. W sprzedaży dostępne są także ekrany ozdobne, które wyposażone są w specjalne zabezpieczenia przed nagrzewaniem się materiału, dzięki czemu domownicy są chronieni przed ewentualnymi poparzeniami. Maskownica grzejnikowa zatem to nie tylko dekoracja. A może zainteresuje cię także ten artykuł o termostatach elektronicznych?

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Maskownica grzejnika, czyli maskownice grzejnikowe, w tym ażurowa obudowa kaloryfera - polecane wzory, zatosowanie oraz zalety
Maskownica grzejnika – rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci

Osłony na grzejnik – polecani producenci

Poszukując wysokiej jakości osłon na grzejniki, warto wybierać produkty zaprojektowane przez znane marki. Do polecanych producentów zaliczymy m.in.:

  • Proform – jest to znany producent posiadający w swojej ofercie nie tylko maskownice grzejnikowe ażurowe i ramowe, ale również wezgłowia, meble łazienkowe, czy też systemów ściennych typu modulwall. Jeżeli chodzi o osłony na grzejnik, to do najpopularniejszych modeli zaliczymy maskownice Rings, Galaxy lub też Classic.
  • Fragile Polska – polski producent szklanych osłon grzejnikowych. Wyróżnikiem firmy jest szeroka paleta kolorów uwieczniona na wyselekcjonowanym szkle takim, jak Colorimo, Lacobel, czy też Matelac. Dzięki temu grzejniki zyskują nowoczesną obudowę w szkle satynowym, matowym lub ornamentowym.
  • Reiker – kolejny polski producent maskownic grzejnikowych, podestów, a także kratek uzupełniających grzejniki kanałowe. W tym przypadku maskownice mają za zadanie zatuszować kratki kaloryferów kanałowych, nadając im elegancję oraz ciekawą aranżację. W sprzedaży dostępne są maskownice wyprodukowane m.in. z drewna, stali nierdzewnej oraz aluminium. Maskownica grzejnikowa to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzejnikach panelowych?
Przykładowe ceny i opinie - popularne maskownice grzejnikowe

Nazwa produktu

Cena

Maskownica Proform Classic 90

Cena od 347,59 zł – bardzo dobre opinie

Maskownica Proform Classic 110

Cena od 411,37 zł

Maskownica Proform Classic 130

Cena od 439,19 zł

Maskownica Proform Galaxy HG

398,93 zł – bardzo dobre opinie

Obudowa kaloryfera Galaxy UN/DC/DM

335,30 zł

Obudowa kaloryfera Galaxy z obudową HG

398,93 zł

Obudowa kaloryfera Rings z obudową UN/DC/DM

335,30 zł – bardzo dobre opinie

Obudowa kaloryfera Rings HG

398,93 zł

Ekrany ozdobne Rings 70x90 cm, mat

315,00 zł

Maskownica Ikea Signum, do kabli

19,99 zł

Maskownica Ikea Rabalder, biała

9,99 zł

Ażurowa obudowa kaloryfera 60x70 MDF

101,00 zł

Osłony na grzejnik z nawilżaczem i oświetleniem LED

269,00 zł

Ażurowa obudowa kaloryfera MDF W62a

148,00 zł

Ażurowa obudowa kaloryfera HDF W32

115,00 zł

Maskownica grzejnika płotek 90 cm

149,00 zł

Maskownice grzejnikowe z Dibondu gr. 3 mm, 95x65 cm

138,00 zł

Maskownica grzejnikowa wisząca Proform Cars 110, 110x70 cm

306,00 zł

Ceny maskownic grzejnikowych wcale nie są takie wysokie. Już za około 100-150 zł kupimy ciekawą osłonę wykonaną z płyty drewnopochodnej lub tworzywa sztucznego. Natomiast maskownice stalowe lub szklane będą już dużo droższe. W cenniku znajdują się również propozycje maskownic Ikea. Jednak w tym przypadku nie chodzi o osłony grzejników, ale maskownice kabli. Ostatecznie Ikea nie posiada takich produktów w swojej sprzedaży. Sprawdź także ten artykuł o grzejnikach dekoracyjnych.

ikona podziel się Przekaż dalej