Dlaczego kaloryfer nie grzeje? Powody zapowietrzenia

Zimne kaloryfery to nic przyjemnego zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Kiedy grzejnik nie grzeje, należy poszukać przyczyny. Często problem leży w jego zapowietrzeniu. Czasami problem ten niekoniecznie musi przejawiać się brakiem ogrzewania. Można również usłyszeć niepokojące bulgotanie i przelewanie w grzejnikach. Problemem będzie też nierównomierne rozprowadzanie ciepła po całym domu czy mieszkaniu. Odpowietrzanie grzejników to umiejętność tak pomocna jak rozmrażanie lodówki. 

Kaloryfery zapowietrzają się z kilku powodów. Jednym z nich nieszczelność instalacji grzewczych. Przez to możliwe jest przedostawanie się powietrza z zewnątrz przez uszkodzone zawory czy rury. Pojawiają się pęcherzyki powietrza w kaloryferach powodując zapowietrzanie się ich. Innym powodem problemów z grzejnikami jest ich napełnienie wodą w sytuacji, kiedy znajduje się w nich już powietrze.

Od czego zacząć odpowietrzanie grzejników?

Aby szybko i bezpiecznie odpowietrzyć grzejnik, należy się odpowiednio do tego przygotować. Najważniejsze jest to, żeby każdy grzejnik w instalacji domowe był zimny. Jest to warunek skutecznego odpowietrzenia kaloryferów. Podobnie jak przy rozmrażaniu lodówki konieczne jest jej wyłączenie z prądu.

Dobrym rozwiązaniem będzie podniesienie ciśnienia w całej instalacji. Będzie to skutkować przesunięciem się powietrza do góry grzejników. Dzięki temu będzie można szybciej odpowietrzyć instalację. Po prawidłowo przeprowadzonym odpowietrzaniu można zamontować nawilżacz powietrza na kaloryfer.

Jak odpowietrzyć kaloryfer szybko i bezpiecznie?

Sam proces odpowietrzanie nie pochłania dużo czasu. Jest to dużo prostsza czynność niż chociażby staranie się o dofinansowanie do pompy ciepła. Nie wymagana jest również pomoc fachowców, chyba, że problemem będzie awaria całej instalacji. W mieszkaniach i domach montowane są różnego rodzaju grzejniki. Wśród nich jest grzejnik żeliwny, grzejnik akumulatorowy czy grzejnik aluminiowy. Każdy z nich wymaga innej obsługi, choć generalnie zasady są podobne.

Dobrym rozwiązaniem przy montowaniu instalacji grzewczej jest wyposażenie grzejników w odpowietrzniki. Pomaga to skutecznie je odpowietrzyć bez zbędnych komplikacji po drodze. Odpowietrzniki automatyczne są samoczynnie regulowane, natomiast odpowietrzniki ręczne wymagają użycia pokrętła czy śrubokrętu.

Odpowietrzanie grzejnika po zimie, a także jak odpowietrzyć grzejnik w domu samodzielnie krok po kroku
Odpowietrzanie grzejników krok po kroku, czyli jak odpowietrzyć grzejniki po zimie, najważniejsze informacje

Do odpowietrzenia grzejnika żeliwnego konieczne jest zaopatrzenie się w dwa klucze płaskie oraz niewielką miskę.  Aby uniknąć zalania sąsiada, należy odłączyć dopływ wody do kaloryfera. Następnie należy odkręcić delikatnie śrubunek i wypuścić nadmiar powietrza. Słychać będzie charakterystyczny dźwięk syczenia. Na koniec należy szybko ponownie dokręcić i zebrać ewentualną wodę, która się wydostanie na zewnątrz. W przypadku grzejnika aluminiowego proces odpowietrzania będzie przebiegał tak samo. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Odpowietrzanie grzejników – zalety

Rozmrażanie lodówki czy odpowietrzanie grzejników to czynności domowe, które warto znać. Może nie dają tak wymiernych korzyści finansowych jak przykładowo dofinansowanie do pompy ciepła to pozwalają w komfortowy i bezpieczny sposób na korzystanie z przestrzeni domowej. Najważniejszą zaletą odpowietrzania grzejników jest ich efektywna praca. Zimny grzejnik nie pracuje, a co za tym idzie dochodzi do wychłodzenia pomieszczenia.

Kiedy kaloryfery nie grzeją, konieczne jest skorzystanie z ogrzewania elektrycznego. Będzie to generować większe koszty w gospodarstwie domowym. Długotrwały stan zapowietrzenia może doprowadzić do poważnych awarii, a co za tym idzie również niespodziewanych wydatków.

Grzejniki zapowietrzone, jak już wcześniej zostało wspomniane, pracują głośno. Wydobywają się z nich odgłosy bulgotania czy świszczenia. Zaburza to zdecydowanie komfort życia domowników. Nieprawidłowe ogrzewanie pomieszczenia przy pomocy przykładowo grzejnika aluminiowego czy grzejnika akumulacyjnego doprowadza też do utrudnionej pracy nawilżacza powietrza na kaloryfer.

ikona podziel się Przekaż dalej