Osłony na kaloryfer – w jaki sposób zabudować grzejnik w pokoju?
Kto widział pięknie zdobione piece kaflowe w starych domach ten wie, że źródło ciepła może być prawdziwą ozdobą mieszkania. Niestety, w ostatnich dekadach nie tylko architektura, ale i większość dziedzin naszego życia została zredukowana do tego, co niezbędne, praktyczne i tanie. Dotyczy to również grzejników centralnego ogrzewania. Często wiszą na ścianach niedbale przymocowane białe albo beżowe szeregi żeberek. Malowanie porowatych zakamarków odlewanego żeliwa nie zawsze daje zadowalające efekty. Nie należy jednak popadać w rozpacz, ale sięgnąć po proste rozwiązanie: osłona na kaloryfer, która doda mu nowego blasku.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zabudowa kaloryfera jako eleganckie wykończenie mieszkania
Na co zwrócić uwagę podczas zabudowy grzejników?
Stare, mało efektownie wyglądające grzejniki centralnego ogrzewania nie muszą być koniecznie natychmiast wymieniane na nowoczesne modele albo grzejniki ozdobne. Zwłaszcza, jeśli wciąż spełniają swoją rolę. Najczęściej już odnowienie termostatu albo odpowietrzenie instalacji daje bardzo dobre wyniki i pozwala starym kaloryferom przeżywać drugą młodość. Następnym krokiem może być osłona na grzejnik, za którą zniknie wstydliwy element mieszkania.
Szukając w sklepach, na przykład IKEA, odpowiedniej zabudowy grzejników można natknąć się określenia „maskownica grzejnika” albo „osłona na grzejnik”. Bardzo ważne jest, aby obudowa grzejnika żeliwnego czy stalowego nie zakłócała cyrkulacji ciepła emitowanego przez grzejnik. W przeciwnym razie koszty ogrzewania domu znacząco wzrosną bez żadnego efektu.
Tak się niestety składa, że każda osłona na kaloryfer mniej lub więcej ogranicza sprawność ogrzewania. Zabudowa kaloryfera musi być zawsze kompromisem między estetycznym wyglądem i dobrą funkcjonalnością grzejnika. Istnieje na szczęście wiele wartościowych rozwiązań, które zapewniają optymalną pracę systemu grzewczego przy jednoczesnym estetycznym wyglądzie.
Alternatywą dla gotowej osłony na kaloryfer jest hasło „Do it yourself”. Podstawowa zaleta tej metody jest taka, że osłona na grzejnik może być ukształtowana całkowicie według własnych upodobań. Także wymiary konstrukcji mogą być optymalnie dopasowane. Mimo niewątpliwych zalet DIY, do których należy również niższa cena konstrukcji, warto jednak bardziej złożone prace zlecić profesjonalistom, a przynajmniej uwzględnić ich opinie. Planujesz zamaskować grzejniki? Sprawdź koniecznie ten artykuł o rodzajach maskownic grzejnikowych.
Drewniane osłony grzejnikowe i nie tylko
Kiedy zimą centralne ogrzewanie pracuje pełną parą, grzejniki są oczywiście bardzo gorące. Materiały zastosowane do zabudowy grzejników muszą wytrzymywać wysokie temperatury. W związku z tym powinno się koniecznie przestrzegać następujących zaleceń dotyczących bezpieczeństwa:
- Nie stosować materiałów łatwopalnych.
- Materiały powinny być przepuszczalne dla ciepła (mieć dobrą przewodność cieplną).
- Unikać elementów z tworzyw sztucznych.
- Maskownica grzejnika nie może być pomalowana lakierem wydzielającym szkodliwe opary.
Do materiałów, z których zwykle bywa wykonana obudowa grzejnika żeliwnego albo stalowego, należą:
- drewno;
- płyty MDF;
- metal;
- kamień.
Możliwa jest też szklana osłona na kaloryfer albo wykonana z materiałów tekstylnych. Wybierając materiał należy przede wszystkim brać pod uwagę jego przewodnictwo cieplne. Im gorsze jest przewodzenie ciepła, tym większy upał powstaje za osłoną po stronie grzejnika. Jeżeli dojdzie do tego jeszcze niefachowy montaż, w najgorszym razie materiał zabudowy kaloryfera może się zapalić.
Drewniane osłony grzejnikowe są wprawdzie bardzo popularne, ale nie idealne. Ten materiał absorbuje i zatrzymuje dużą ilość ciepła. Zastosowanie wyłącznie drewna do wykonania osłon na kaloryfery wydaje się być problematyczne także ze względów energetycznych. Inne materiały, jak na przykład metale, nadają się do tego celu zdecydowanie lepiej. Aluminium i miedź pochłaniają ciepło, a potem je oddają.
W mieszkaniu urządzonym w stylu nowoczesnym idealnym rozwiązaniem będzie szklana osłona na kaloryfer ze szkła hartowanego. Do stylu vintage można zastosować ażurowe osłony na kaloryfer wycinane we wzory geometryczne. W stylu skandynawskim odpowiednie będą obudowy proste i oszczędne w kolorach. Potrzebne materiały oferują na przykład sklepy IKEA. Ażurowe osłony na kaloryfer z drewna lub płyt bywają stylizowane na styl rustykalny.
Zabudowa grzejnika w pokoju na różne sposoby
Optyczna korzyść – techniczna strata
Osłona na kaloryfer ma za zadanie poprawić wygląd mieszkania. Zamiast wymieniać na nowe i ewentualnie montować grzejniki ozdobne, można zabudować już istniejące. Z technicznego punktu widzenia oznacza to jednak określone starty energii grzewczej. Nawet najlepiej wykonana osłona na kaloryfer przynosi o. 7% straty ciepła.
Za obudową grzejników przemawia:
- możliwość indywidualnego urządzenia wystroju mieszkania;
- poprawa wyglądu grzejników starszego typu.
Przeciwko zabudowie świadczą:
- gorsza cyrkulacja ciepła;
- starta ciepła rzędu 7-16%;
- koszty materiałów;
- wyższe koszty ogrzewania;
- wzmożone zbieranie się kurzu za osłoną.
Jak zabudować grzejnik w pokoju?
W nowoczesnym budownictwie można sobie łatwo wyobrazić brak takiego problemu, ponieważ ogrzewanie podłogowe doskonale obywa się bez kaloryferów. Nie każdy jednak może albo chce pozbyć się kaloryferów, więc osłony na grzejniki jeszcze długo będą funkcjonować. W zależności od fantazji właściciela mieszkania mogą one przybierać rozmaite formy.
- Półka nad grzejnikiem – górna powierzchnia osłony może posłużyć jako miejsce na ustawienie na przykład doniczek z kwiatami.
- Konsola, czyli przyścienny stolik pod oknem – ładny mebel przesłoni skutecznie każdy grzejnik.
- Ażurowa osłona – może być zamocowana do parapetu albo połączona z półką pod oknem.
- Wysoka szafka-biblioteczka – zabudowy grzejników bywają zwykle niskie, dlatego wysoka zabudowa całkowicie maskuje grzejnik.
- Imitacja komody – może idealnie pasować do innych mebli w pomieszczeniu.
- Ławeczka – osłona z tapicerowanym wierzchem może służyć jako oryginalne siedzisko pod oknem.
Grzejniki z obudową w mieszkaniu
Osłony kaloryferów wykonane z drewna, aluminium i innych metali mogą zasłonić każdy grzejnik i dadzą się znaleźć w każdym sklepie budowlanym. Jeśli ktoś jest doświadczonym i utalentowanym majsterkowiczem, może taką obudowę zrobić we własnym zakresie i zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Cena gotowej osłony na grzejnik waha się w zależności od materiału i wykonania. Najprostsze kosztują 80-150 zł. Za osłony z płyty MDF trzeba zapłacić przykładowo 260-360 zł. Jeszcze droższe będą szklane osłony na kaloryfery oraz wyroby firm zbierających najlepsze opinie, jak np. Sentimo.