Zawory termostatyczne do grzejników

Mechaniczny regulator pokojowy

Mechaniczny termostat do grzejnika to dość proste, a jednocześnie bardzo skuteczne rozwiązanie. Jak sama nazwa wskazuje, posiada mechaniczny system sterowania głowicy termostatycznej.

We wnętrzu głowicy termostatycznej znajduje się specjalny mieszek sprężysty. Regulacja termostatu odbywa się w sposób mechaniczny. Przy wyższych temperaturach mieszek sprężysty ulega rozkurczeniu i naciska na trzpień głowicy termostatycznej. W tym momencie dochodzi do wypchnięcia trzpienia, a co za tym idzie, ograniczenia przepływu czynnika grzewczego. W momencie zmniejszenia temperatury, mieszek ponownie się obkurcza, a trzpień głowicy termostatycznej cofa. W efekcie regulator pokojowy doprowadza do grzejnika większą ilość czynnika grzewczego.

Mechaniczne zawory termostatyczne do grzejników zapewniają skuteczność działania. Co więcej, ich charakterystyczną cechą okazuje się także atrakcyjna cena zakupu. Planujesz wykonanie lub remont instalacji grzewczej? Wypełnij ten krótki formularz, aby otrzymać oferty najlepszych wykonawców z twojej okolicy.

Termostaty elektroniczne

Elektroniczna głowica termostatyczna do grzejnika jest już bardziej zaawansowanym urządzeniem. Jej działanie reguluje szereg elektronicznych czynników, zapewniających dużą wydajność oraz bezawaryjność działania.

Tego rodzaju pokrętło do kaloryfera nie przypomina swoich mechanicznych odpowiedników. Regulator pokojowy może być sterowany przy pomocy prostego panelu, komputera, a nawet urządzeń mobilnych.

W ofercie sprzedaży znajdziemy rozbudowane zawory termostatyczne do grzejników. Dobrej jakości termostaty elektroniczne posiadają przychylne opinie użytkowników, a ich jedynym ograniczeniem okazuje się dość wysoka cena zakupu. Wybierając termostaty elektroniczne, warto zwrócić uwagę na ich funkcje dodatkowe, zasięg czy system sterowania.

Wybieramy pokrętło do grzejnika

Pokrętło do kaloryfera – podstawowe kryterium podziału

W ofertach sprzedaży znajdziemy trzy główne typu pokręteł pokojowych. Każde z nich cechuje się nieco odmiennymi właściwościami oraz możliwościami użytkowymi.

  • Regulacyjne pokrętło do grzejnika – to najprostszy regulator pokojowy. Regulacyjne pokrętło do kaloryfera pozwala na zwiększenie bądź zmniejszenie przepływu czynnika grzewczego.
  • Zawory termostatyczne do grzejników – bardziej zaawansowane pokrętło do kaloryfera, wyposażone w dodatkowy termostat do grzejnika. Zawory termostatyczne do grzejników pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Ich zastosowanie może się też przełożyć na ograniczenie kosztów ogrzewania. Jest to związane z faktem, że głowica termostatyczna do grzejnika odcina dopływ czynnika grzewczego w momencie, gdy w pokoju panuje żądana temperatura.
  • Odcinające pokrętło do grzejnika – to kolejne proste zawory. Ich zadaniem jest jedynie włączanie bądź odcinanie dopływu czynnika grzewczego. Tego rodzaju regulator pokojowy nie posiada termostatu, zatem nie ma też możliwości płynnej regulacji temperatury.
Pokrętło do grzejnika czy też pokrętło do kaloryfera, a także polecany termostat do grzejnika do pokoju lub do kuchni
Pokrętła do grzejnika - rodzaje, ceny, opinie, regulacja, porady

Ważnym kryterium podziału okazuje się też figura korpusu. Największą popularnością cieszy się zawór termostatyczny kątowy. Dobrej jakości zawór termostatyczny kątowy pasuje do wielu grzejników z zasilaniem dolnym oraz bocznym. Innym rozwiązaniem będzie pokrętło do kaloryfera z korpusem prostym, narożnym, trzydrogowym oraz czterodrogowym. Każde z tych rozwiązań może posiadać przychylne opinie.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Ile kosztuje pokrętło do kaloryfera i głowica termostatyczna do grzejnika?

Regulacyjne czy odcinające pokrętło do kaloryfera nie jest zbyt kosztowne. Cena zakupu często rozpoczyna się od kwoty kilku złotych. Lepszej jakości zawory będą kosztować do 20 zł. Termostat do grzejnika okaże się już nieco większym wydatkiem.

Dobrej jakości, mechaniczna głowica termostatyczna do grzejnika będzie wydatkiem od 40 zł w górę. Cena produktów posiadających najlepsze opinie często dochodzi do kwoty 80 zł. Może to być zawór termostatyczny kątowy, prosty, narożny czy czterodrogowy). Termostaty elektroniczne będą jeszcze droższe. Cena zakupu urządzeń dwustanowych to około 200 zł.

Najlepszej jakości termostaty elektroniczne posiadają rozbudowany system sterowania i regulacji. Regulacja termostatu może odbywać się za pośrednictwem pilota, komputera czy telefonu. Cena zakupu może wynosić 400, a czasem nawet ponad 1000 zł.

Regulacja termostatu

Termostat do grzejnika powinien zapewniać płynny i wygodny system sterowania. Dlatego regulacja termostatu to jedna z ważniejszych kwestii, na którą zwracamy uwagę przed dokonaniem zakupu.

Prosta głowica termostatyczna do grzejnika będzie sterowana za pomocą pokrętła. Jednak znacznie lepsze opinie zdobywają urządzenia sterowane za pomocą przycisków. Taki system sterowania okazuje się bardziej praktyczny i lepiej dopasowany do potrzeb użytkowników.

Nasz zawór termostatyczny kątowy czy trzydrożny może też posiadać system sterowania na panelu dotykowym. Są to już zazwyczaj dobrej jakości regulatory elektroniczne. Regulacja termostatu może odbywać się też bezprzewodowo, przy użyciu urządzeń mobilnych czy komputera. Wybór zależy od naszych indywidualnych oczekiwań oraz potrzeb użytkowych.

ikona podziel się Przekaż dalej