Wybieramy grzejniki niskotemperaturowe – ceny, opinie, modele
Oszczędzanie energii oznacza mniejszą jej konsumpcję poprzez własne zachowanie albo bardziej wydajne wykorzystanie, tak aby osiągnąć ten sam efekt, zużywając mniej energii. Ogrzewanie niskotemperaturowe daje możliwość skutecznego ogrzewania pomieszczeń przy niskich temperaturach systemu grzewczego. Aby to osiągnąć, potrzebne są jednak nie tradycyjne kaloryfery, ale specjalne grzejniki niskotemperaturowe.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Grzejniki niskotemperaturowe – budowa i działanie
Działanie grzejników niskotemperaturowych
Grzejniki niskotemperaturowe są montowane w systemach grzewczych, które działają przy temperaturze obiegu rzędu 35°C do 45°C. Podłączane są przeważnie do pompy ciepła albo do pieca kondensacyjnego. Przekazują do pomieszczeń ciepło przepływającej wody grzewczej o stosunkowo niskiej temperaturze.
Sposób działania grzejników niskotemperaturowych bazuje na fizycznej zasadzie, że taki sam efekt grzewczy względnie przekazanie takiej samej ilości ciepła można uzyskać przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego i dużej powierzchni oddawania ciepła, albo wysokiej temperaturze i małej powierzchni. Grzejniki niskotemperaturowe są poza tym specjalnie skonstruowane i w zależności od zastosowania i warunków pracy uzupełnione o dodatkowe środki pomocnicze, jak nadmuch albo większa prędkość przepływu czynnika grzewczego w kaloryferze.
Na dodatek niskotemperaturowe kaloryfery dzięki płaskiej budowie i niewielkiej głębokości zabudowy zajmują w mieszkaniu mało miejsca. Niemniej jednak, ze względu na swój sposób działania, zajmują zwykle dużą powierzchnię. Dzięki tej właśnie dużej w porównaniu z kompaktowymi grzejnikami wysokotemperaturowymi powierzchni, uzyskuje się taki sam efekt grzewczy przy zastosowaniu niskiej temperatury obiegu. A to oznacza redukcję kosztów ogrzewania domu.
Nowoczesne ogrzewanie niskotemperaturowe dostarcza ciepło i zapewnia równomierną temperaturę w pionowym przedziale „od stóp do głowy”. Typowy efekt starych grzejników jak „zimne stopy i gorąca głowa” przeszedł już do historii. Kaloryfer, dzięki mniej gorącej wodzie, można bez obawy o oparzenie dotykać, podobnie jak grzejnik podłogowy.
Zasada emisji ciepła w systemach grzewczych niskotemperaturowych
W zasadzie można uznać, że każdy kaloryfer jest grzejnikiem niskotemperaturowym, ponieważ jego przydatność określa się przede wszystkim stosunkiem do wielkości ogrzewanego pomieszczenie. Im większa powierzchnia grzejnika, tym większe jego możliwości grzewcze. Grzejniki niskotemperaturowe są znacznie większe od zwykłych i zbudowane z cienkiej blachy, aby ułatwić oddawanie ciepła.
W skrajnym przypadku można z tego względu uznać także ogrzewanie powierzchniowe za grzejnik niskotemperaturowy. Ostatecznie grzejniki niskotemperaturowe wyróżniają się pod względem budowy głównie odpowiednią wielkością emisji ciepła. Odbywa się ona na dwa sposoby:
- jako promieniowanie cieplne,
- jako konwekcja cieplna.
Promieniowanie cieplne oznacza, że promieniowanie podczerwone emitowane przez ciepłą powierzchnię bezpośrednio nagrzewa chłodniejsze ściany, meble, a także przebywające w pomieszczeniu osoby i zwierzęta. Część tego ciepła przekształca się w ciepło konwekcyjne i uchodzi z pomieszczenia. Promieniowanie cieplne jest postrzegane jako szczególnie korzystne.
Ogrzewanie konwekcyjne oznacza, że ciepło gorącej wody za pośrednictwem powierzchni kaloryfera ogrzewa powietrze w najbliższym otoczeniu. Ciepłe powietrze, zgodnie z prawami fizyki, unosi się do góry i ogrzewa pomieszczenie. Tyle tylko, że najcieplejsza strefa znajduje się pod sufitem, a ważna dla mieszkańców strefa nad podłogą pozostaje stosunkowo chłodna. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o grzejnikach.
Zastosowanie grzejników do pompy ciepła i do pieca kondensacyjnego
Ogrzewanie niskotemperaturowe w starym i nowym budownictwie
Jeśli ktoś w ramach generalnego remontu planuje wymianę starego ogrzewania na ogrzewanie oparte na niskich temperaturach, nie musi koniecznie zaraz wymieniać istniejących grzejników. W istniejących starych budynkach grzejniki są zwykle przewymiarowane, ale nawet w przypadku gdyby były wyliczone dokładnie na temperaturę wody 80-60°C, obieg niskotemperaturowy również będzie funkcjonował. W gazowych kondensacyjnych urządzeniach grzewczych osiągnie się wciąż efekt przy ok. 60% rocznej wydajności, a w przypadku pompy ciepła da się podwyższyć wielkość strumienia przepływu. W ten sposób przy niższych temperaturach czynnika grzewczego można przez stare grzejniki przekazać podobną ilość ciepła.
Zaletą pieca kondensacyjnego jest lepsze wykorzystanie paliwa poprzez kondensację pary wodnej zawartej w spalinach i odzyskanie znacznej porcji ciepła. Aby nastąpiła kondensacja, temperatura wody na powrocie musi być poniżej ok. 55°C. To stawia określone warunki co do wielkości i odpowiedni dobór mocy grzejników.
Również zastosowanie pompy ciepła jest uzasadnione wtedy, gdy jest połączona z powierzchniowym ogrzewaniem o niskiej temperaturze zasilania. Aby przepływ ciepła z grzejnika niskotemperaturowego przebiegał optymalnie, konieczny jest odpowiedni dobór miejsca. Najlepiej jest umieścić go na ścianie zewnętrznej pod oknem, aby podgrzewał chłodne powietrze, które następnie przepłynie do wnętrza pomieszczenia. Jednocześnie promieniujące ciepło grzejnika niskotemperaturowego kompensuje promieniowanie chłodnego okna.
Grzejniki niskotemperaturowe – producenci i ceny
Pozytywne opinie mają grzejniki niskotemperaturowe takich producentów, jak np.:
- Hibernatus – grzejniki firmy Hibernatus przeznaczone są do instalacji o temperaturze zasilania ok. 50°C. Tworzą przyjemny klimat w pomieszczeniu. Specjalna konstrukcja grzejników umożliwia sprawne przekazywanie ciepła. Cena grzejnika waha się w szerokich granicach w zależności od wielkości.
- Purmo – grzejniki firmy Purmo odznaczają się wysoką jakością. Dobrze komponują się z wystrojem wnętrza, w którym są instalowane. Szeroka gama wyrobów pozwala dostosować wymiary i moc grzejnik do potrzeb. Ceny grzejnika mogą się wahać od ok. 300 zł (600 mm) do 448 zł (1400 mm).
- Regulus – grzejniki zapewniają szybkie przerwanie cyklu grzania albo równie szybkie rozpoczęcie, kiedy temperatura spadnie. Daje to komfort cieplny w mieszkaniu oraz oszczędność energii.
Kombinacja ogrzewania podłogowego i grzejników niskotemperaturowych
Grzejniki niskotemperaturowe nadają się idealnie jako uzupełnienie ogrzewania powierzchniowego (jak grzejnik podłogowy). Grzewcza powierzchnia podłogi z wylewką i wykładziną potrzebuje do 30 minut, aby się całkowicie rozgrzać i ponad dwie godziny, żeby znowu w pełni wystygnąć. W przeciwieństwie do niej powierzchniowy grzejnik niskotemperaturowy nagrzewa się w pięć minut i stygnie tylko pół godziny.
Tworząc kombinację obu systemów, można poprzez grzejniki uzyskać wyrównanie bezwładności cieplnej podłogi i oszczędzać energię. W razie potrzeby można temperaturę w pomieszczeniu szybko podnieść i obniżyć. Łącząc system oddawania ciepła o niewielkiej bezwładności, jakim są cienkościenne grzejniki niskotemperaturowe ze stabilnym, ale dosyć bezwładnym ogrzewaniem podłogowym, uzyskuje się możliwość bardzo precyzyjnego sterowania temperaturą w pomieszczeniu.