Zabudowa kaloryfera - rodzaje i materiały i ceny

Zabudowa kaloryfera żeliwnego może być wykonana z różnych materiałów. Najpopularniejszym jest płyta MDF, odporna na wysoką temperaturę, lecz cechująca się niskim przewodnictwem ciepła. Z tego względu często wybierana jest do pokoju dziecięcego. Drewno i sklejka najczęściej wykorzystywane są do wolnostojących maskownic skrzynkowych. Można łączyć je z innymi materiałami jak rattan czy wiklina, lecz wtedy ich cena jest wyższa. Dużą popularnością cieszą się zabudowy grzejników wykonane z blachy stalowej lub aluminiowej. Doskonale przewodzą ciepło i są odporne na wysokie temperatury. Nagrzana blacha jest dodatkowym źródłem ciepła. To doskonały materiał na ażurowe ekrany ozdobne do zawieszania.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Dostępne są także modele wykonane ze szkła akrylowego, czyli pleksi. Dają one nieograniczone możliwości kolorystyczne, są lekkie i eleganckie. W ofertach sklepów znajdują się również modele wykonane z płyty HDF, szkła hartowanego. Zabudowy grzejników ze względu na sposób montażu można podzielić na:

  • wiszące, mogą być zawieszane bezpośrednio na kaloryferze lub mocowane do ściany;
  • wolnostojące, mają najczęściej konstrukcję skrzynkową, złożoną z panelu maskującego, ścianek bocznych oraz półki.

Osłony na kaloryfer można wykonać samodzielnie i wtedy jedynym wydatkiem będzie koszt materiału. Innym rozwiązaniem jest zakup drewnianej osłony robionej na zamówienie. Można też zdecydować się na zakup gotowej zabudowy grzejników. W marketach budowlanych, sklepach internetowych, w Ikea czy na Allegro dostępne są różnego rodzaju ażurowe osłony. W marketach stalowy panel nagrzejnikowy otrzymamy już w cenie 118 zł. Stojąca dekoracja skrzynkowa z płyty MDF kosztuje 206 zł. Cena magnetycznych maskownic rozpoczyna się od 72 zł. Za panele wykonane z Dibondu zapłacimy 110 zł. Droższa jest maskownica płotek, gdyż jej cena to 162 zł. Modele ze szkła akrylowego kosztują od 270 zł do 430 zł. Cena designerskiej dekoracji wykonanej z blachy to 450 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o zabudowach grzejników.

Osłona na grzejnik - pomysły na zabudowę kaloryfera

  1. Ażurowa drewniana osłona kaloryfera żeliwnego wykonana z drewna lub sklejki. Brzydki żeliwny grzejnik żeberkowy nabierze nowego charakteru, gdy zakryjemy go eleganckim ekranem ozdobnym. Zabudowa kaloryfera może być wykonana z drewna z wyciętymi ażurowymi wzorami. Wycięte otwory muszą być odpowiednio duże, by nie hamować przepływu powietrza. Kolorystyka zabudowy grzejnika powinna komponować się z całością aranżacji wnętrza.
  2. Ekrany ozdobne w formie instalacji świetlnej. Do zabudowy grzejnika żeliwnego można wykorzystać stojący ekran z dowolnego materiału w formie kratownicy lub ażuru. U podstawy ekranu umieszcza się instalację świetlną. Taki ekran ozdobny pełni podwójną funkcję.  Nie tylko ukrywa kaloryfer, ale jest także źródłem oświetlenia, dodającego wnętrzu romantyzmu.
  3. Osłony na kaloryfer z płyty MDF. Mogą być wykończone lub do samodzielnego malowania. Można montować je do dowolnego kaloryfera. Samodzielny wybór koloru ułatwia jego dobór do stylu wnętrza. W sklepach dostępne są różne wzory ażurowe oraz szczebelkowe.
  4. Maskownica – mata magnetyczna. Zdobiona kolorowym nadrukiem mata jest bardzo łatwa w montażu.  Odpowiednia jest do każdego rodzaju kaloryferów przyciągających magnes. To idealne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. 
  5. Maskownica w formie płotka do pokoju dziecięcego. Sosnowe sztachetki mogą być pomalowane na różne kolory. Jest to bardzo dekoracyjna przesłona, zabezpieczająca kaloryfer przed dzieckiem. Chroni je przed ostrymi krawędziami.
  6. Nowoczesne osłony na kaloryfer z Dibondu. Jest to materiał niezatrzymujący ciepła i odporny na temperaturę. Panele przypominają współczesne grafiki i stanowią elegancki element aranżacji. Możliwe jest także zdobienie ich własnymi wzorami i zdjęciami.
  7. Własnoręcznie wykonane osłony na kaloryfer. To nieograniczone możliwości, zależne wyłącznie od naszej kreatywności. Drewniana osłona może mieć dowolny kształt, wzór i kolor.

Zabudowa grzejnika – porady

Chociaż oryginalnie wykonana drewniana osłona na kaloryfer będzie ciekawym elementem wystroju i ukryje nieestetyczny grzejnik, nie wolno zapominać o zachowaniu przepływu powietrza. Bez niego rachunki za ogrzewanie wzrosną, a system grzewczy będzie nieefektowny. Dlatego na ekrany ozdobne najlepiej wybierać materiał będący dobrym przewodnikiem ciepła. Osłony z materiałów niebędących przewodnikami ciepła, jak np. z drewna powinny być ażurowe i odsunięte od grzejnika. Należy także zwrócić uwagę, by dekoracja nie wpływała niekorzystnie na głowicę termostatyczną. Temperatura pomiędzy osłoną a grzejnikiem może gwałtownie wzrosnąć, co spowoduje samoczynne zamknięcie zaworu. Prawidłowo dobrany ekran ozdobny spowoduje wzrost zużycia energii maksymalnie do 5 %. Nieodpowiedni rozmiar, materiał lub zbyt mało otworów cyrkulacyjnych może sprawić, że koszty ogrzewania wzrosną nawet o 20 %.

Zabudowany kaloryfer w domu pod oknem, a także wybór zabudowy grzejników
Zabudowa kaloryfera i co wybrać do zabudowy grzejników w domu

Kolejną ważną sprawą jest estetyka zabudowy kaloryfera. Musi ona pasować do aranżacji wnętrza, tworząc z nią spójną całość. Powinna nawiązywać kolorystyką i wzornictwem do wykończenia i umeblowania pomieszczenia. Zakup osłony na kaloryfer wiąże się ze znacznie mniejszym wydatkiem niż wymiana kaloryfera. Dlatego to doskonały sposób na ukrycie nieatrakcyjnego wizualnie kaloryfera. Nawet w przypadku żeliwnego żebrowego grzejnika możemy całkowicie go odmienić, dzięki dekoracji w postaci maskownicy.

Zabudowa kaloryfera pozwala nie tylko na uzyskanie efektów wizualnych. To także sposób na zabezpieczenie ostrych kantów grzejnika. Z tego powodu osłony na kaloryfer stosuje się w szpitalach, przedszkolach, żłobkach i pokojach dziecięcych. Należy wtedy zwrócić uwagę, by maskownica miała zaokrąglone krawędzie. Jeżeli zależy nam, by maskownica nie uszkodziła farby na kaloryferze, najlepiej wybrać model stojący lub przytwierdzany do ściany.

Osłony na kaloryfer to dekoracja niedroga i bardzo efektowna. Jednak decydując się na jej zakup, zawsze należy pamiętać o zapewnieniu właściwej cyrkulacji powietrza. W przeciwnym razie ekrany ozdobne mogą stać się przyczyną braku komfortu termicznego w pomieszczeniu oraz wzrostu rachunków za ogrzewanie. Osłona na kaloryfer to zakup wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej