Rodzaje zaworów grzejnikowych

Najprostszy podział zaworów dotyczy ich sposobu obsługi. Pod tym względem wymienimy:

 • Zawory manualne – zwane inaczej zaworami regulacyjnymi. Przy ich pomocy ręcznie ustawiamy temperaturę grzania, jaką chcemy uzyskać. W tym przypadku wyróżniamy dwa rodzaje zaworów grzejnikowych: z pojedynczą oraz podwójną regulacją.
 • Termostaty do grzejnika – są to zawory, które zostały wyposażone w głowice termostatyczne do grzejników łazienkowych lub pokojowych. Obecnie uznawane są praktycznie za standardowe wyposażenie każdego kaloryfera. Przy ich pomocy możliwe jest automatyczne ustawienie temperatury, z jaką mają grzać grzejniki.
 • Zawory odcinające - zawór kaloryfera, którego zadaniem jest otwieranie lub zamykanie drogi przepływu. Do wyboru mamy rodzaje zaworów grzejnikowych sterowanych przy pomocy pary wodnej, sprężonego powietrza, a także oleju hydraulicznego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o grzejnikach.

Kolejny podział zaworów dotyczy ich budowy. Pod tym względem wymienimy:

 • Zawory do grzejników proste – wyróżnia się prostą budową, pozbawioną jakichkolwiek rozgałęzień. Przeznaczone są do bocznego lub dolnego przyłącza.
 • Zawór kątowy do grzejnika – zawór kątowy do grzejnika posiada podłączenie kaloryfera do instalacji pod kątem 90 stopni. Pozwalają one na montaż bocznego lub dolnego przyłącza.
 • Zawory do grzejników narożne – cechują się figurą narożną, w której przewód zmienia kierunek o 90 stopni.
 • Zawór kaloryfera trzydrogowy – wśród nich wymieniamy rodzaje zaworów grzejnikowych, które pozwalają na przełączanie lub mieszanie w instalacji grzewczej. Dzięki nim możliwe jest zasilanie nie tylko obiegu grzewczego, ale również na przykład ciepłej wody użytkowej.
 • Zawór kaloryfera czterodrogowy – są uznawane za zawory mieszające, których zadaniem jest regulacja ilości przepływającej cieczy lub gazu
 • Zawór krzyżowy – zadaniem tego zaworu jest podłączenie zasilania i powrotu do kaloryfera w sposób odwrotny. Zawór krzyżowy sprawdza się, jeżeli obecna instalacja grzewcza została poprowadzona w sposób odwrotny i trzeba zmienić jej bieg bez modernizacji całego systemu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o termostatach elektronicznych?
Zawory do grzejników, czyli zawór kaloryfera i polecane termostaty do grzejnika oraz ich ceny krok po kroku
Zawory do grzejników – rodzaje, ceny, opinie, producenci

Zawór kaloryfera – polecani producenci

Chcąc zakupić jak najlepszej jakości termostaty do grzejnika lub manualne zawory, warto kierować się polecanymi producentami. Dzięki temu nie będziemy mieli żadnych problemów z obsługą instalacji grzewczej. Wśród najpopularniejszych producentów wymienimy:

 • Ferro – producent armatury instalacyjnej, a także sanitarnej. W ofercie znajdują się przede wszystkim głowice termostatyczne do grzejników łazienkowych, termostaty grzejnikowe, różnego rodzaju zawory do grzejników, a także całe zestawy.
 • Schlosser – jeden z najpopularniejszych producentów armatury grzewczej, który w swojej ofercie posiada głównie głowice termostatyczne do grzejników łazienkowych i pokojowych. Grupa stawia nie tylko na użyteczność swoich produktów, ale również nowoczesny design.
 • Vario Term – jest to kolejny producent armatury grzewczej, który w swojej ofercie posiada termostaty do grzejnika, głowice termostatyczne do grzejników łazienkowych i pokojowych, jak i pozostałe elementy uzupełniające instalację grzewczą. Każdy termostat grzejnikowy oraz zawór do kaloryfera został zaprojektowany w taki sposób, aby wkomponował się w grupę produktów ekonomicznych oraz ekskluzywnych. Dzięki temu Klienci nie są w żaden sposób ograniczani, pod względem wyboru akcesoriów grzejnikowych. Sprawdź także ten artykuł o zasadzie działania termostatu grzejnikowego.
 • Danfoss – duński producent zaworów grzejnikowych, który swoją działalność rozpoczął już w 1933 roku. W ofercie znajdują się nie tylko termostaty do grzejnika, ale przede wszystkim szeroko pojęte instalacje oraz akcesoria instalacji grzewczych. Wśród produktów znajdują się między innymi agregaty skraplające, wymienniki ciepła, pompy, czy też regulatory różnicy ciśnień i przepływu.

Zawory do grzejników – przykładowe ceny i opinie

Chcąc zakupić termostat grzejnikowy, zawór krzyżowy bądź zawór kątowy do grzejnika, warto zrobić wcześniej rozeznanie cenowe oraz wśród opinii dotyczących konkretnych produktów. W ten sposób można uniknąć nietrafionych zakupów, jednocześnie dbając o prawidłowe działanie instalacji grzewczej w swoim domu.

Przykładowe ceny zaworów grzejnikowych

Nazwa produktu

Cena

Głowica termostatyczna Danfoss Raw 5115 013G5115

Ceny  od 35,50 zł – bardzo dobre opinie

Głowica termostatyczna Danfoss 013G2945

Ceny od 45,99 zł

Głowica termostatyczna Danfoss RAS-CK 5025

28,01 zł

Głowica termostatyczna Schlosser M30X1

23,99 zł – bardzo dobre opinie

Termostat grzejnikowy Honeywell AIDC Thera-20 6 DO 28 stopni Celsjusza

45,25 zł – bardzo dobre opinie

Zawór kątowy do grzejnika chromowany

149,00 zł

Zawór krzyżowy ¾ do grzejnika z odcięciem Herz

62,00 zł

Zawór krzyżowy podłączeniowy ¾ cala Herz

43,78 zł

Ceny zaworów grzejnikowych nie zaliczają się do zbyt wysokich, nawet w przypadku renomowanych producentów. Za głowicę termostatyczną zapłacimy już od 20-30 złotych/szt. Oczywiście do najdroższych zaliczają się skomplikowane zawory, takie jak krzyżowe, czy też kątowe. Za tego typu elementy instalacji grzewczej zapłacimy nawet 140 złotych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzejnikach panelowych?

ikona podziel się Przekaż dalej