Bufor ciepła - zasada działania, schemat instalacji, opinie, potencjalne oszczędności
Bufor ciepła jest jednym z prostych sposobów na zwiększenie komfortu ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Centralne ogrzewanie wyposażone w bufor staje się bardziej praktyczne, a jednocześnie oszczędne. W tym momencie pojawia się pytanie, czym właściwie jest bufor w systemie grzewczym? Jak podłączyć bufor, jakie są korzyści z jego zastosowania, opinie oraz ceny montażu? Odpowiedź na najważniejsze pytania znajduje się poniżej.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest bufor ciepłej wody?
Krótka charakterystyka i zasada działania
Bufor ciepłej wody to innymi słowy zbiornik podłączony w systemie grzewczym. Jego zadaniem jest zwiększanie pojemności wody w układzie. Bufor ciepła służy też do zmagazynowania ciepłej wody w systemie grzewczym i umożliwienie jej wykorzystania po wygaśnięciu kotła. Podłączony pod centralne ogrzewanie bufor ciepła oddaje energię grzewczą do grzejników jeszcze na długo po wygaśnięciu opału. Jednocześnie magazynuje energię grzewczą w przypadku występowania nadmiaru.
Warto wiedzieć, że bufor ciepła przypomina zasobnik ciepła. Jego zewnętrzny wygląd oraz budowa są niemal identyczne. Jednak zasobnik ciepła służy do przygotowywania cwu. Z kolei bufor ciepłej wody pracuje w układzie zamkniętym.
Centralne ogrzewanie z płaszczem wodnym może zostać wyposażone w wydajny bufor ciepła o odpowiedniej pojemności. Warto także dodać, że bufory w systemie grzewczym mogą pełnić funkcję wymiennika ciepła. Pracując w układzie z wężownicą może umożliwić łączenie ze sobą różnorodnych źródeł ciepła.
Możliwości zastosowania buforu ciepłej wody
Bufor ciepłej wody nadaje się do pieca na paliwo stałe. W wielu domach znajdziemy jeszcze popularne kotły zasypowe, które działają przez kilka do kilkunastu godzin na dobę. Wypalenie się opału w komorze kotła powoduje zakończenie cyklu ogrzewania. To z kolei zmniejsza temperaturę w pomieszczeniach i ogranicza komfort ich użytkowania.
Bufor ciepłej wody wspomaga centralne ogrzewanie nagrzewając czynnik grzewczy jeszcze na kilka lub nawet kilkanaście godzin po wygaśnięciu kotła. Urządzenie działające w systemie grzewczym może współpracować z płaszczem wodnym czy takimi elementami instalacji jak zasobnik ciepła. A może zainteresują cię także artykuły o ogrzewaniu podłogowym?
Omawiając możliwości zastosowania warto także dodać, że bufor działa na zasadzie grawitacji. W układzie mogą znajdować się przyłączone do pieca pompy obiegowe, jednak nie jest to konieczne. Grawitacyjne działanie bufora jest szczególnie korzystne w miejscach, w których występują częste awarie zasilania elektrycznego. Centralne ogrzewania może działać bez dostępu do pompy, która pobiera energię elektryczną.
Opinie i najważniejsze korzyści z bufora ciepłej wody
Bufor ciepła posiada pozytywne opinie użytkowników. Wszystko za sprawą stosunkowo prostej konstrukcji, niezawodności działania, a także licznych korzyści. Jak już wspomnieliśmy, centralne ogrzewanie z kotłem na paliwo stałe może posiadać niewielki czas palenia. Bufor ciepła zwiększa czas dostarczania energii grzewczej do grzejników. Zamontowany w układzie z płaszczem wodnym posłuży do skuteczniejszego ogrzewania budynku.
Bufor umożliwi także dłuższe nagrzewanie cwu. Podłączony do pieca zasobnik ciepła nagrzewa cwu do momentu wypalenia opału z paleniska. Bufor wydłuża ten czas i sprawia, że dopóki we wnętrzu buforu znajduje się ciepły czynnik grzewczy, dotąd będzie trwać nagrzewanie cwu. A może zainteresuje cię także artykuł o elektrycznym podgrzewaczu wody?
Przychylne opinie wynikają także z podniesienia bezpieczeństwa pracy układu grzewczego. Bufor spełnia bowiem funkcję ochrony przed nadmiernym nagrzaniem czynnika grzewczego. Zjawisko tak zwanego zagotowania się kotła mogłoby doprowadzić do uszkodzeń w układzie grzewczym. Bufor stanowi dodatkowy element bezpieczeństwa, który zapobiega negatywnym skutkom niedostatecznego odbioru energii grzewczej.
Jak podłączyć bufor?
Schemat instalacji bufora ciepła
Bufory mogą działać w wielu konfiguracjach i dają możliwość łączenia różnych źródeł ciepła. Najprostszy schemat obejmuje piec, bufor, zasobnik ciepła i grzejniki.
Jak już wiemy, bufor działa na zasadzie grawitacji. Dlatego wlot nagrzanego czynnika grzewczego do bufora musi zostać usytuowany wyżej od wylotu z kotła. Jest to najważniejsza zasada zapewniająca prawidłowy przepływ czynnika grzewczego.
Omawiając prosty schemat instalacji, dochodzimy do wylotu nagrzanego czynnika grzewczego z bufora. Czynnik może przepływać przez zasobnik służący do podgrzewania cwu. Następnie dopływa do grzejników ogrzewających pomieszczenie. A może zainteresują cię także te artykuły o pompach ciepła?
Wystudzony czynnik grzewczy przechodzi przez dolną część bufora, a stamtąd wędruje do pieca. W przypadku wystudzenia kotła, czynnik grzewczy ponownie przechodzi przez bufor, gdzie ulega nagrzaniu przez ciepłą wodę. Proces trwa aż do chwili wystudzenia cieczy we wnętrzu bufora.
Wiemy już, jak podłączyć bufor w najprostszym układzie. Schemat instalacyjny może być też rozbudowany o klapowy zawór zwrotny. Jest to bardzo proste, a jednocześnie skuteczne zabezpieczenie. Klapowy zawór zwrotny zapobiega grawitacyjnemu obiegowi w kierunku odwrotnym do planowanego.
Istnieje wiele sposobów podłączenia bufora. Schemat instalacyjny powinien być dopasowany do indywidualnych warunków oraz oczekiwań inwestora. Sprawdź także ten artykuł ze sposobami na tanie ogrzewanie domu.
Dobór bufora oraz cena zakupu
Wiemy już jak podłączyć bufor. Jednak dla zachowania prawidłowej pracy w układzie grzewczym niezbędne będzie także odpowiednie dobranie samego urządzenia.
Największą popularnością cieszą się proste bufory o pojemności 1000 litrów. Pracując w układzie bez paneli słonecznych czy zasobnika z cwu nie trzeba posiadać dodatkowej wężownicy. W tym wypadku średni koszt bufora to około 1 500 – 2500 zł.
Bufor ciepłej wody współpracujący z zasobnikiem ciepła czy dodatkowymi systemami grzewczymi powinien posiadać odpowiednio dobrane wężownice. W tym wypadku cena zakupu wzrasta do ok. 3 000 – 4000 zł. Ostateczna cena zakupu będzie uzależniona od producenta zbiornika oraz zamontowanych w nich rozwiązań.