Koszt centralnego ogrzewania w domu - wielkość domu i metoda ogrzewania są kluczowe

Wielkość budynku ma kluczowe znaczenie. To od niej zależy koszt instalacji CO oraz wybór konkretnej metody ogrzewania. Mniejszy dom możemy zaopatrzyć w kominek z płaszczem wodnym. Jednak w domach o powierzchniach powyżej 150 m2 takie rozwiązanie nie będzie wystarczające. Załóżmy, że nasz dom składa się z piwnicy, parteru i poddasza użytkowego. Ogrzewane będą dwie kondygnacje. Każda z nich ma powierzchnię 80 m2. Zatem całkowita powierzchnia do ogrzania wyniesie 160 m2. Jest to dość ważna informacja, bowiem to od niej zależy wybór pieca oraz koszt instalacji rur grzewczych.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest pozyskiwanie ciepła metodą pośrednią – poprzez tradycyjne grzejniki. Wodny system grzewczy pozwala na efektywne, promieniujące dogrzanie niemal każdego budynku. Większość osób do ogrzewania używa gazu (jeżeli dom jest podłączony do miejskiej sieci gazowej), lub paliwa stałego - takiego jak węgiel, eko-groszek, olej opałowy lub drewno. Nasz dom zapatrzymy w wydajny piec gazowy (LPG). Instalacje gazowe należą do najbardziej komfortowych, nie wymagają regularnej kontroli ani dokładania opału. Ich kolejną zaletą jest dość atrakcyjna cena kompletnej instalacji grzewczej oraz w miarę stabilna cena gazu. Nie obejdzie się jednak bez montażu sieci gazowej.

W naszym przykładzie rozważamy dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakłada ogrzewanie dolnego piętra (80 m2) ogrzewaniem podłogowym, a górnego grzejnikami. Koszt takiego rozwiązania będzie wyglądał następująco:

Koszt instalacji CO - ogrzewanie podłogowe + grzejniki

Modyfikuj
Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Ogrzewanie
$$ Grzejniki + Instalacja C.O. - materiały + montaż 90,00 zł/m2 80,00 m2 7 200,00 zł
$$ Ogrzewanie podłogowe - materiały + robocizna 99,00 zł/m2 80,00 m2 7 920,00 zł
$$ Wyposażenie kotłowni - z kotłem na paliwo stałe 13 111,00 zł 13 111,00 zł
Wyposażenie kotłowni - montaż, robocizna 2 000,00 zł
Inne
Łączny koszt: Wykończenie wnętrza
SUMA: 30 231,00 zł

Drugim scenariuszem będzie obsługa całej instalacji centralnego ogrzewania poprzez grzejniki. Kosztorys instalacji centralnego ogrzewania będzie wyglądał wtedy następująco:

Koszt instalacji centralnego ogrzewania - grzejniki na 160 m2 i kocioł gazowy

Modyfikuj
Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Ogrzewanie
$$ Grzejniki + Instalacja C.O. - materiały + montaż 90,00 zł/m2 160,00 m2 14 400,00 zł
$$ Wyposażenie kotłowni - z kotłem gazowym 15 595,00 zł 15 595,00 zł
Wyposażenie kotłowni - montaż, robocizna 2 000,00 zł
Inne
Łączny koszt: Wykończenie wnętrza
SUMA: 31 995,00 zł

Kiedy rozpocząć montaż instalacji centralnego ogrzewania?

Najkorzystniej byłoby rozpocząć montaż instalacji CO wtedy, gdy dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym. W jego wnętrzu nie ma jeszcze tynków ani posadzek. Dzięki temu będziemy w stanie zamaskować rury grzewcze i rozprowadzić ewentualne ogrzewanie podłogowe. Co prawda możemy też montować instalacje centralnego ogrzewania w chwili, gdy na ścianach znajduje się już tynk. Jednak będzie to znacznie trudniejsze i kosztowniejsze przedsięwzięcie (niezbędne będzie kucie ścian), a jego efekt wizualny będzie znacznie gorszy.

Bez względu na moment, w którym zdecydujemy się na montaż instalacji C.O., musimy z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować czas fachowców. Najłatwiej można to zrobić uzupełniając ten prosty formularz. W jej ramach otrzymasz bezpłatnie oferty od fachowych firm budowlano-remontowych.

Ile kosztuje instalacja CO? Wyceniamy instalację centralnego ogrzewania
Koszt ogrzewania centralnego pod symbolem świnki-skarbonki stojącej na białym, standardowym grzejniku wyposażonym w termostat ustawiany przez mężczyznę

Centralne ogrzewanie z grzejnikami

Pierwszym etapem prac będzie dokładne określenie miejsca zawieszenia grzejników. W tym samym czasie oznaczamy również punkty podłączenia rur grzewczych oraz specjalnych rozdzielaczy.

W następnej kolejności fachowiec powinien wytyczyć linię przebiegu rur grzewczych. Owe działania pozwolą dokładnie wymierzyć długość rur, które trzeba będzie zakupić. Do instalacji CO na dwóch kondygnacjach o łącznej powierzchni 160 m2 zużyjemy od 80 do 95 metrów bieżących rur (w zależności od specyfiki budynku oraz od rozkładu pomieszczeń). Aby jednak uniknąć pracochłonnego liczenia z dokładnością do metra potrzebnych rur możemy posiłkować się również współczynnikami. Średnio w piętrowym domu rozprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania wraz z zakupem grzejników będzie kosztowało od 72 do 126 zł/m2, średnio około 90 zł) . Cena uwzględnia rozprowadzenie rur instalacji CO, zakup i montaż grzejników. W sumie więc za centralne ogrzewanie zasilane grzejnikami zapłacimy w naszym domu około 14.400 zł.

Centralne ogrzewanie 50/50 - ogrzewanie podłogowe + grzejniki

Alternatywą dla centralnego ogrzewania opartego na grzejnikach jest ogrzewanie podłogowe. Jest ono używane najczęściej w reprezentacyjnych pomieszczeniach, których nie chcemy "zaśmiecać" mało estetycznymi grzejnikami.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

W naszym przypadku wzięliśmy pod uwagę scenariusz, w którym dolna kondygnacja budynku jest wyposażona w nieco droższe instalacje ogrzewania podłogowego, a górna kondygnacja w tradycyjne grzejniki.

Koszt montażu grzejników pozostanie w tym przypadku bez zmian - średnio będzie to około 90 zł/m2 powierzchni pomieszczenia.

W przypadku ogrzewania podłogowego ceny są nieco wyższe. Kompletna instalacja CO podłogowego wraz z montażem wynosi od 80 do 138 zł/m2. Cena zawiera komplet materiałów, pokojowy sterownik temperatury, pompy, rury, styropian, folię, termostat i tym podobne, niezbędne materiały oraz ich montaż - rozprowadzenie na podłodze. Średnia cena, przy której można nabyć niezłe materiały i wynająć dobrego fachowca to około 99 zł. Tak więc w naszym przypadku koszt instalacji CO wraz z grzejnikami na górnej kondygnacji wyniesie około 7.000 zł, natomiast koszt instalacji ogrzewania podłogowego około 8.000 zł.

Centralne ogrzewanie - piec gazowy (LPG) czy na paliwo stałe?

Przed wyborem konkretnego pieca do naszej instalacji centralnego ogrzewania powinniśmy określić jego moc. Szacuje się, że do ocieplenia 1 m2 budynku niskoenergetycznego potrzebne będzie od 15 do 40W. Owa moc powinna być nieco większa, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie wody. Minimalna rekomendowana moc pieca gazowego (LPG) w dobrze zaizolowanym, niskoenergetycznym domu o powierzchni 160 m2 wynosi 25 kW.

Po określeniu mocy kotła przystępujemy do wyboru jego funkcji. W ofertach handlowych znajdziemy kotły:

  • Jednofunkcyjne – służące wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń.
  • Dwufunkcyjne – wyposażone w przepływowy wymiennik podgrzewający wodę. Takie typ kotła stosujemy wtedy, gdy zdecydujemy się na dodatkowe ogrzewanie wody użytkowej.

Ile kosztuje instalacja CO? Wyceniamy instalację centralnego ogrzewania
Kocioł do ogrzewania na paliwo stałe z podajnikiem nowej generacji stojący w kotłowni na tle czerwonych i szarych płytek

Zarówno kocioł jedno- jak i dwufunkcyjny może mieć otwartą bądź zamkniętą komorę spalania. Wybór jest tu ściśle uzależniony od wielkości naszej kotłowni.

  • Kocioł z otwartą komorą spalania – musi być umieszczony w kotłowni o większej powierzchni (przynajmniej 8 m3). Tego typu konstrukcje zasysają powietrze bezpośrednio z kotłowni. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, będziemy musieli zadbać o bardzo dobrą wentylację pomieszczenia.
  • Kocioł z zamkniętą komorą spalania – może być umieszczony w kotłowniach o rozmiarze minimum 6 m3. Konstrukcja z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze z zewnątrz budynku. Dzięki temu powietrze w kotłowni nie miesza się ze spalinami wydobywającymi się z kotła.

Oprócz samego pieca musimy również zakupić pozostałe elementy wyposażenia kotłowni, takie jak pompy, zawory i system rozprowadzania wody. Krok po kroku dochodzimy więc do wniosku, że koszt kompletnego wyposażenia kotłowni wraz z piecem na paliwo stałe wyniesie od 9.300 do 17.000 zł. Jeżeli zdecydujemy się na piec gazowy (LPG), cena wyposażenia kotłowni wyniesie od 9.400 do 23.200 zł (niewliczony jest tu montaż instalacji gazowej w kotłowni). Średnio za wyposażenie dobrej jakości zapłacimy około 15.600 zł przy kotle gazowym lub 13.000 przy kotle na paliwo stałe.

Za montaż wszystkich urządzeń w kotłowni zapłacimy kolejne 2.000 zł.

Koszt instalacji C.O. - podsumowanie

Centralne ogrzewanie w domu o powierzchni 160 m2 wynosi około 30-32 tys. zł. W obliczeniach ujęliśmy koszt montażu i zakupu 12 wydajnych grzejników o mocy 1100-1300 W, instalacji ogrzewania podłogowego, koszt doprowadzenia rur grzewczych, a także koszt zakupu i założenia źródła ciepła - pieca gazowego (LPG) lub pieca na paliwo stałe.

Wybraliśmy piec dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, który kosztuje 15.000 zł (zestaw z kompletem wyposażenia do kotłowni). Jego moc wynosi 25 kW. Prace rozpoczęliśmy w momencie, gdy budynek nie posiadał jeszcze posadzek ani tynków na ścianach. Warto zauważyć, że w powyższych obliczeniach zrezygnowano z montażu ogrzewania podłogowego. Jeżeli myślimy o ogrzewaniu z instalacją gazową, niezbędne będzie również montaż instalacji gazowej.

Założyliśmy, że budynek został wykonany w nowej technologii, która zapewnia małą utratę ciepła. Jeśli centralne ogrzewanie byłoby montowane w starym, nieocieplonym budynku, wówczas trzeba byłoby zakupić większą ilość grzejników oraz wydajniejszy kocioł grzewczy. Całkowity koszt instalacji centralnego ogrzewania wzrosłyby wtedy o kilkanaście procent.

Jeżeli chcesz obliczyć koszt centralnego ogrzewania dla Twojego domu, zapraszamy na kalkulator kosztów budowy.

ikona podziel się Przekaż dalej