Instalacja CO - ogrzewanie grawitacyjne

To metoda, która polega na wymuszaniu przepływu wody w instalacji bez użycia energii elektrycznej. Wodne ogrzewanie grawitacyjne wykorzystuje zjawisko mające na celu unoszenie się ogrzanej wody i obniżenie schłodzonej.

Tego typu instalacje stosowane są w małych instalacjach, które posiadają kocioł na paliwo stałe. Z pewnością będzie przydatne na mieszkańców, którzy borykają się z ciągłymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Sprawdzą się także w budynkach, gdzie pozioma odległość źródła ciepła od najdalszego pionu nie jest większa niż 25 metry.

Instalacje grawitacyjne posiadające kocioł na paliwo stałe powinny być w układzie otwartym, który umożliwia dostanie się powietrza do otwartego naczynia wzbiorczego.  W przypadku ogrzewania grawitacyjnego średnica rur jest zdecydowanie, bo nawet kilkukrotnie, większa aniżeli w ogrzewaniu pompowym. Jeśli interesują cię także koszty instalacji CO, ich zestawienie znajdziesz w tym artykule.

Ich mankamentem jest brak ciepła bijącego z grzejników, które znajdują się na jednakowym poziomie, co kocioł. Dodatkowo, na skutek niskiego ciśnienia wody w instalacji, instalacja CO nie może posiadać zasyfonowań zarówno na przewodach zasilających, jak i powrotnych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pompy ciepła

Szukasz taniej i niezawodnej pompy ciepła? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane pompy ciepła przez internautów. Ceny Cię zaskoczą!

W większości przypadków, ogrzewanie grawitacyjne instalowane jest jako dwururowe z rozdziałem dolnym lub górnym. W instalacji CO z rozdziałem dolnym, przewody zasilające i powrotne, znajdują się w piwnicy. Systemy z rozdziałem górnym stosowane są w domach z łatwym dostępem do poddasza. Wówczas przewody zasilające zlokalizowane są nad odbiornikami ciepła, przewody powrotne zaś znajdują się w piwnicy.

Instalacja CO - ogrzewanie rozdzielaczowe

W instalacji rozdzielaczowej stosowany jest system dwururowy z rozdziałem dolnym. Takim sposobem do kotła podłączony jest jeden lub dwa piony, a ich zadaniem jest obsługa rozdzielaczy znajdujących się na kondygnacjach. Od rozdzielaczy prowadzi się przewody w kierunku pojedynczych grzejników. Rury umieszczone są w szlichcie podłogi, począwszy od rozdzielacza, a na grzejniku skończywszy.

Tego typu instalacja CO jest wskazana szczególnie dla osób mających w planach zmianę aranżacji wnętrz. Wystarczy odciąć rozdzielacz na piętrze po to, aby bez problemu przerobić fragment instalacji centralnego ogrzewania. Co ciekawe, nie jest konieczne wyłączenie całego ogrzewania, gdy zajdzie konieczność wymiany uszkodzonego kawałka rury.

W instalacji rozdzielaczowej z łatwością przychodzi również sterowanie każdym obiegiem z rozdzielacza. Możliwość zastosowania licznika ciepła przekłada się na proste obliczenie zużytego ciepła w budynku. Jeśli interesuje cię instalacja ogrzewania podłogowego, wszelkie niezbędne informacje i porady na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Instalacja CO - ogrzewanie pompowe

Jedną z najpopularniejszych instalacji jest właśnie ogrzewanie pompowe. Za jego wyborem przemawia wiele korzyści, w tym łatwości w sterowaniu, bardzo istotne w dzisiejszych czasach. Precyzyjne sterowanie między innymi ilością ciepła wygenerowanego w kotle sprawia, że użytkownicy mogą liczyć na mniejsze rachunki. Dodatkowo, instalacja CO umożliwia zastosowanie rur o mniejszej średnicy. Doskonała współpraca z rozmaitymi zaworami sprawia i mniejsza pojemność wodna sprawiają, że instalacja zapewnia mniejszą pojemność cieplną i bezwładność.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły