Instalacja CO – rodzaje, źródła ciepła, co warto wybrać
Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się ogrzewanie pompowe, a w szczególności podłogowe i rozdzielaczowe. Mimo, że wiele osób czerpie korzyści z ogrzewania grawitacyjnego, to tego rodzaju źródło ciepło powoli staje się przeszłością. O jakie więc instalacje CO możemy się pokusić?
Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Instalacja CO - ogrzewanie grawitacyjne
To metoda, która polega na wymuszaniu przepływu wody w instalacji bez użycia energii elektrycznej. Wodne ogrzewanie grawitacyjne wykorzystuje zjawisko mające na celu unoszenie się ogrzanej wody i obniżenie schłodzonej.
Tego typu instalacje stosowane są w małych instalacjach, które posiadają kocioł na paliwo stałe. Z pewnością będzie przydatne na mieszkańców, którzy borykają się z ciągłymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Sprawdzą się także w budynkach, gdzie pozioma odległość źródła ciepła od najdalszego pionu nie jest większa niż 25 metry.
Instalacje grawitacyjne posiadające kocioł na paliwo stałe powinny być w układzie otwartym, który umożliwia dostanie się powietrza do otwartego naczynia wzbiorczego. W przypadku ogrzewania grawitacyjnego średnica rur jest zdecydowanie, bo nawet kilkukrotnie, większa aniżeli w ogrzewaniu pompowym. Jeśli interesują cię także koszty instalacji CO, ich zestawienie znajdziesz w tym artykule.
Ich mankamentem jest brak ciepła bijącego z grzejników, które znajdują się na jednakowym poziomie, co kocioł. Dodatkowo, na skutek niskiego ciśnienia wody w instalacji, instalacja CO nie może posiadać zasyfonowań zarówno na przewodach zasilających, jak i powrotnych.
Szukasz taniej i niezawodnej pompy ciepła? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane pompy ciepła przez internautów. Ceny Cię zaskoczą!
W większości przypadków, ogrzewanie grawitacyjne instalowane jest jako dwururowe z rozdziałem dolnym lub górnym. W instalacji CO z rozdziałem dolnym, przewody zasilające i powrotne, znajdują się w piwnicy. Systemy z rozdziałem górnym stosowane są w domach z łatwym dostępem do poddasza. Wówczas przewody zasilające zlokalizowane są nad odbiornikami ciepła, przewody powrotne zaś znajdują się w piwnicy.
Instalacja CO - ogrzewanie rozdzielaczowe
W instalacji rozdzielaczowej stosowany jest system dwururowy z rozdziałem dolnym. Takim sposobem do kotła podłączony jest jeden lub dwa piony, a ich zadaniem jest obsługa rozdzielaczy znajdujących się na kondygnacjach. Od rozdzielaczy prowadzi się przewody w kierunku pojedynczych grzejników. Rury umieszczone są w szlichcie podłogi, począwszy od rozdzielacza, a na grzejniku skończywszy.
Tego typu instalacja CO jest wskazana szczególnie dla osób mających w planach zmianę aranżacji wnętrz. Wystarczy odciąć rozdzielacz na piętrze po to, aby bez problemu przerobić fragment instalacji centralnego ogrzewania. Co ciekawe, nie jest konieczne wyłączenie całego ogrzewania, gdy zajdzie konieczność wymiany uszkodzonego kawałka rury.
W instalacji rozdzielaczowej z łatwością przychodzi również sterowanie każdym obiegiem z rozdzielacza. Możliwość zastosowania licznika ciepła przekłada się na proste obliczenie zużytego ciepła w budynku. Jeśli interesuje cię instalacja ogrzewania podłogowego, wszelkie niezbędne informacje i porady na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Instalacja CO - ogrzewanie pompowe
Jedną z najpopularniejszych instalacji jest właśnie ogrzewanie pompowe. Za jego wyborem przemawia wiele korzyści, w tym łatwości w sterowaniu, bardzo istotne w dzisiejszych czasach. Precyzyjne sterowanie między innymi ilością ciepła wygenerowanego w kotle sprawia, że użytkownicy mogą liczyć na mniejsze rachunki. Dodatkowo, instalacja CO umożliwia zastosowanie rur o mniejszej średnicy. Doskonała współpraca z rozmaitymi zaworami sprawia i mniejsza pojemność wodna sprawiają, że instalacja zapewnia mniejszą pojemność cieplną i bezwładność.
Powiązane artykuły
-
Optymalny schemat instalacji centralnego ogrzewania
-
Jaka pompa centralnego ogrzewania będzie odpowiednia? Sprawdzamy
-
Zbiornik wyrównawczy do centralnego ogrzewania – rodzaje, ceny, opinie
-
Wybieramy pompy centralnego ogrzewania – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Bufor ciepła - zasada działania, schemat instalacji, opinie, potencjalne oszczędności
-
Naczynie przeponowe w instalacjach C.O. – rola, zastosowanie, ceny, opinie, producenci
-
Pompa obiegowa do C.O. - rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Wymiennik płytowy - rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady dla kupujących
-
Rozdzielacze centralnego ogrzewania – rodzaje, ceny, opinie, montaż
-
Wybieramy zbiornik ciśnieniowy C.O. krok po kroku - ceny, opinie, porady
-
Wybieramy zawór mieszający do C.O. - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie
-
Zbiornik przeponowy - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, porady
-
Zawór różnicowy – rodzaje, zastosowanie, podłączenie w izolacji c.o.
-
Zbiornik buforowy – rodzaje, zastosowanie, dobór, schemat podłączenia
-
Płytowy wymiennik ciepła do instalacji CO – rodzaje, ceny, opinie, charakterystyka
-
Jak zrobić ocieplenie rur C.O.? - materiały, metody, porady, ciekawostki
-
Jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Zbiornik akumulacyjny – rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny
-
Sterowniki pompy CO - producenci, opinie, ceny, porady zakupowe
-
Montaż centralnego ogrzewania krok po kroku
-
Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania? Sprawdź cenę instalacji z piecem gazowym i na paliwo stałe