Jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania? Wyjaśniamy krok po kroku
Nawet najlepiej dopasowana pompa centralnego ogrzewania nie będzie działała sprawnie, jeśli do układu dostanie się powietrze. W tym przypadku należy wykonać dokładne odpowietrzanie. Poniżej wskażemy najczęstsze objawy zapowietrzenia układu. Podpowiemy też, jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania w kilku prostych krokach.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zapowietrzona pompa ciepła – najbardziej widoczne objawy zapowietrzonego układu
Pompa centralnego ogrzewania umożliwia przepływ czynnika grzewczego ze zbiornika do grzejników. Sprawne działanie układu zapewnia optymalną wydajność ogrzewania, a co za tym idzie, również komfort grzewczy w pomieszczeniach. Warto wiedzieć, że w pompie gromadzą się niewielkie ilości powietrza. Wraz ze zwiększeniem ilości pęcherzyków spada ciśnienie wytwarzane we wnętrzu pompy. Im niższe ciśnienie, tym gorszy transfer czynnika grzewczego wewnątrz układu CO.
Zapowietrzona pompa ciepła daje dwa bardzo czytelne objawy. Pierwszy z nich to zmniejszenie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach. Efekt jest bezpośrednio związany z mniejszą ilością ciepła dostarczonego do grzejników. Im większe zapowietrzenie układu, tym bardziej widoczne objawy. Grzejniki CO mogą być ciepłe jedynie na górnej powierzchni, w niektórych przypadkach nie grzeją w ogóle. Jest to najbardziej widoczny objaw zapowietrzenia pompy ciepła. Sytuacja nie zmienia się przy mocniejszym odkręceniu grzejników ani przy ich przydławieniu. Zapowietrzenie układu może całkowicie uniemożliwić doprowadzenie czynnika grzewczego do pomieszczenia.
Zapowietrzona pompa CO daje też czytelne objawy akustyczne. Instalacja CO staje się głośna. Z grzejników wydobywa się odgłos bulgotania i charakterystycznego stukania. Jest to efekt przedostawania się pęcherzyków powietrza. W niektórych instalacjach można usłyszeć delikatne stukanie. Jest to znak, który może świadczyć o tym, że pompa CO została zapowietrzona. W tej sytuacji należy przeprowadzić odpowietrzanie, który przywróci pełną efektywność działania instalacji centralnego ogrzewania.
Jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania?
Wiemy już, jakie objawy daje zapowietrzona pompa CO. W następnym kroku warto dowiedzieć się, jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania. Okazuje się, że odpowietrzanie nie jest nadmiernie skomplikowane i możemy wykonać je samodzielnie. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych kroków.
Odpowietrzanie pompy CO, można wykonać na dwa proste sposoby. Pierwszym z nich możemy streścić w trzech prostych krokach:
- Poluzowanie śruby na obudowie pompy. Dzięki temu umożliwimy wydobycie się pęcherzyków powietrza z układu.
- Po poluzowaniu śruby odbywa się automatyczne odpowietrzanie pompy. Należy poczekać kilka chwil, aż do momentu, gdy spod śruby zacznie wydobywać się woda.
- Ponowne dokręcenie śruby – to ostatni krok, który kończy cykl odpowietrzania pompy centralnego ogrzewania. Instalacja układu została zakończona.
Zaprezentowane powyżej odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania przeprowadza się w otwartej instalacji. Nie musimy zamykać dopływu wody ani wykonywać innych czynności. Prace są dosyć proste i bez większych trudności wykonamy je samodzielnie. Druga metoda na odpowietrzanie pompy jest równie prosta i polega na uruchomieniu odpowietrzników przy grzejnikach. Jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania przy grzejnikach? Odpowietrzanie układu przeprowadzamy w pięciu krokach, którymi są:
- Zakręcenie obiegu wody.
- Sprawdzenie ciśnienia w instalacji. W razie zbyt niskiego ciśnienia dopuszczamy wodę do układu.
- Odkręcenie odpowietrznika na końcu grzejnika.
- Przeczekanie do chwili, gdy z odpowietrznika zacznie wydobywać się woda.
- Zakręcenie odpowietrznika grzejnikowego i odkręcenie obiegu wody.
Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat wyboru pompy centralnego ogrzewania.
Co zrobić, gdy odpowietrzanie pompy nie przyniosło oczekiwanego efektu?
Odpowietrzenie pompy ciepła przeważnie przywraca sprawność działania układu. Jednak niekiedy należy także dokonać przeglądu filtrów osadnikowych, które znajdują się przed pompą. Ich zanieczyszczenie może ograniczać strumień wody, która dociera do pompy, a dodatkowo zwiększać jej zapowietrzenie. Niekiedy w filtrze osadnikowym znajduje się piasek bądź rdza, dlatego kontrola stanu technicznego okazuje się dobrym pomysłem. Wykonujemy ją wtedy, gdy odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania nie przyniosło oczekiwanych efektów, a grzejniki nadal nie uzyskują pełnej sprawności grzewczej.
Czyszczenie filtrów przed pompą centralnego ogrzewania jest nieco bardziej skomplikowane. Na wstępie musimy odciąć dopływ wody i wyłączyć urządzenie. Pompy działają na tzw. bajpasie, dzięki czemu nie musimy spuszczać wody z całej instalacji grzewczej. Po odcięciu zaworów przed i za pompą możemy dokonać przeglądu.
Na wstępie kontrolujemy łopatki turbiny pompy, a w razie potrzeby oczyszczamy je. Sprawdzamy też drożność kanalików i filtrów. Po przywróceniu drożności filtrów oraz oczyszczeniu elementów pompy centralnego ogrzewania możemy ponownie zamontować ją na właściwym miejscu. Następnie otwieramy zawory i odpowietrzamy pompę CO. Odpowietrzanie wygląda tak samo, jak w etapach opisanych we wcześniejszej części tekstu.
Bardzo ważne jest, aby nie uruchamiać pompy centralnego ogrzewania bez uprzedniego odpowietrzenia. Praca na sucho (choćby przez krótką chwilę) może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia urządzenia. Dlatego zawsze trzymamy się zasady mówiącej, że przed uruchomieniem pompy odkręcamy zawory, zalewamy pompę i odpowietrzamy. Dopiero później możemy uruchomić urządzenie i sprawdzić, czy czyszczenie filtrów doprowadziło do przywrócenia prawidłowego działania układu centralnego ogrzewania.
Wiesz już, jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w serwisie kb.pl. Dowiesz się z nich, ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym. Wskażemy też średnie koszty ogrzewania pomieszczeń i podpowiemy, ile prądu zużywa pompa ciepła.