Jaka pompa centralnego ogrzewania będzie odpowiednia? Sprawdzamy
Obieg wody między kotłem i grzejnikami w większości instalacji grzewczych wymusza pompa centralnego ogrzewania. Pompa obiegowa do CO jest niezbędnym elementem systemu grzewczego. Aby funkcjonować, potrzebuje energii elektrycznej, która zamieniona w mechaniczną umożliwia stały przepływ wody w instalacji. Pompa wody do instalacji grzewczej pełni podobną funkcję co serce w żywym organizmie. Podobnie jak ono, jest w ciągłym biegu tak długo, jak samo ogrzewanie domu. Tak ważne urządzenie musi być odpowiednio dobrane.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pompka do pieca centralnego ogrzewania
Funkcja pompy obiegowej w systemie grzewczym
Obieg grzewczy zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury we wszystkich pomieszczeniach domu. Transportuje energię cieplną z kotła do poszczególnych grzejników. Nowoczesny system ogrzewania składa się z zespołu elementów: źródła ciepła, urządzeń zabezpieczających, rurociągu, przekaźników ciepła, pompy obiegowej oraz cyrkulacyjnej.
Źródło ciepła dostarcza energii do systemu grzewczego. Obok typowych przedstawicieli tego typu urządzeń jak kotły olejowe, gazowe albo na pellet, istnieją też bardziej nowoczesne pompy ciepła różnego rodzaju oraz ogniwa paliwowe. Kto poszukuje szczególnej sprawności systemów grzewczych, może sięgnąć po rozwiązania hybrydowe. Chodzi tutaj o kombinację różnych technologii grzewczych w jednej instalacji. Do ogrzewania domu wykorzystywana jest energia z różnych dostępnych źródeł.
Aby podgrzana woda rzeczywiście płynęła z kotła do rozmieszczonych w całym domu grzejników, konieczne są dodatkowe elementy wyposażenia, a przede wszystkim pompa centralnego ogrzewania. Ta znajduje się w pobliżu kotła, przeważnie w instalacji powrotnej, i wymusza przepływ wody w systemie grzewczym. Trzeba też wiedzieć, że objętość wody grzewczej może się zmieniać w zależności od temperatury i wraz z nią wzrastać. Powstający wzrost ciśnienia absorbują naczynia wzbiorcze, zapewniając stałe warunki ciśnieniowe w instalacji. Zawory, mieszacze i inne elementy wyposażenia zapewniają bezpieczne rozprowadzanie ciepła zgodnie z wymaganiami.
Pompa centralnego ogrzewania – rozwiązania techniczne i rodzaje
Pompa obiegowa do CO umożliwia skuteczne doprowadzenie wody grzewczej do wszystkich odbiorników utrzymanie wymaganych parametrów instalacji. Można pogrupować pompy w różny sposób. Ze względu na to, gdzie są wbudowane:
- Pompy wewnętrzne – zintegrowane pompy obiegowe wbudowane w kocioł centralnego ogrzewania. Jeśli Wasze ogrzewanie posiada pompę wewnętrzną, którą trzeba wymienić, a kocioł jest starszy niż 15 lat, dobrze jest sprawdzić, czy nie warto wykonać modernizacji całej instalacji grzewczej. Obok oszczędności prądu przy zasilaniu nowoczesnej pompy, można też zredukować podstawowe koszty ogrzewania.
- Pompy zewnętrzne – są montowane poza kotłem grzewczym, przeważnie w instalacji powrotu. Niższa temperatura wody na powrocie przedłuża żywotność urządzenia.
Ze względu na konstrukcję i sposób montażu silnika:
- Pompy bezdławnicowe – stosowane zwykle w instalacjach domowych. Silnik takiej pompy jest chłodzony przepływającą wodą, dzięki czemu jest ona chroniona przed przegrzaniem. Konstrukcja bezdławnicowa daje również możliwość smarowania łożyska wirnika, a to z kolei ogranicza prace serwisowe i konserwacyjne urządzenia.
Pompy bezdławnicowe pozwalają na zapewnienie szybszego przepływu wody grzewczej, zastosowanie przewodów o mniejszej średnicy wewnętrznej i redukcję kosztów instalacji CO w domu. Układ z pompą bezdławnicową jest łatwiejszy do regulacji i szybciej reaguje na wahania temperatury.
Do wad pomp bezdławnicowych można zaliczyć mniejszą wydajność (w porównaniu z dławicowymi) i konieczność ustawiania wału zawsze w pozycji pionowej.
- Pompy dławnicowe – są stosowane przeważnie w przemyśle, w instalacjach wymagających znacznych wydajności tłoczenia oraz wysokości podnoszenia. Mają większą sprawność od pomp bezdławnicowych. Silnik takiej pompy jest oddzielony od wody, którą tłoczy i uszczelniony dławnicą. Konieczne jest smarowanie łożyska wirnika. Chłodzenie silnika następuje powietrzem, ponieważ nie opływa go tłoczone medium.
Wadą pomp dławnicowych jest możliwość uszkodzenia pompy podczas pracy na sucho oraz trudniejsza obsługa.
Ze względu na regulację i możliwość dostosowania do obciążenia:
- Pompy obiegowe jednostopniowe – najstarsze modele, które nie dają się regulować i stale pracują z tą samą mocą. Tym samym nie dostosowują się do rzeczywistych potrzeb grzewczych. Nawet przy zamkniętych termostatach grzejników chodzą na pełnych obrotach. Jednostopniowe pompy obiegowe mogą mieć moc powyżej 100 W.
- Wielostopniowe pompy obiegowe – dają się ręcznie przestawiać, jednak pracują według jednej zadanej wartości. Przełącznik na pompie umożliwia wybieranie różnych poziomów mocy. Zwykle są trzy – od 30 W do 80 W. Pompy wielostopniowe pracujące z fabrycznie ustawioną maksymalną mocą niepotrzebnie zużywają duże ilości energii.
- Pompy obiegowe regulowane elektronicznie – tego typu pompy automatycznie dopasowują swoją moc do ustawień termostatu na grzejkach oraz temperatury zewnętrznej. Są to poprzedniczki pomp o wysokiej wydajności, pracujące w zakresie mocy od 25 W do 60 W.
- Wysokowydajne pompy grzewcze – dostosowują liczbę obrotów automatycznie do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło i dają się regulować bezstopniowo. Najlepsze modele mają zakres mocy zaledwie od 3 W do 18 W. Ponieważ pracują zwykle z optymalną mocą, ich okres żywotności jest potencjalnie dłuższy niż pomp starszego typu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat sposobu działania pompy ciepła.
Pompa centralnego ogrzewania – jak wybrać odpowiednią?
Najważniejsze parametry pompki do pieca centralnego ogrzewania
Najważniejszą cechą instalacji grzewczej w domu w całości i poszczególnych elementów, między innymi pompy obiegowej, jest wieloletnia niezawodność i wysoka trwałość. Zakup taniej pompy, która po roku albo dwóch będzie wymagała wymiany, będzie zyskiem pozornym. Pod uwagę trzeba brać przede wszystkim długość sezonu grzewczego, który w naszych warunkach trwa zwykle pół roku i pompa obiegowa musi takim wymaganiom sprostać. Wybór pompy do CO wymaga określenia kilku parametrów:
- Długość montażowa – w instalacjach grzewczych w domach jednorodzinnych używa się zwykle pomp obiegowych o długościach montażowych 180 mm i 130 mm. Większy wybór występuje w pierwszej kategorii długości.
- Średnica króćców przyłączeniowych – wymiar kluczowy w przypadku wymiany starej pompy na nową.
- Wydajność pompy obiegowej – wartość podawana w m3/h pozwala na określenie, jaką ilość wody pompa jest w stanie podać w jednostce czasu. Jeśli ilość gorącej wody tłoczonej do grzejników będzie zbyt mała, otrzymają one niedostateczną ilość ciepła i utrzymanie założonej temperatury w pomieszczeniach będzie niemożliwe. Z kolei zbyt duża wydajność pompy obiegowej spowoduje szybki przepływ wody przez obieg grzewczy i powrót do kotła w postaci praktycznie nieschłodzonej. Może to zakłócić automatykę sterowania i wyłączyć ogrzewanie.
- Wysokość podnoszenia – ten parametr oznacza zdolność pompy do pokonania określonych oporów przepływu. Wpływa na nie opór przepływu wody w rurach, grzejniki i zawory regulacyjne. Wbrew pozorom nie ma to bezpośredniego związku z wysokością domu i odległością najwyższego grzejnika od kotła. Również w tym wypadku kupowanie pompy obiegowej z nadmiarem możliwości nie jest uzasadnione, ponieważ grozi to uciążliwym szumem, piskiem w zaworach i trudnością regulacji.
- Poziom hałasu – im większa [pompa, tym wyższy poziom generowanego hałasu.
- Pobór mocy – parametr bezpośrednio wpływający na koszt eksploatacji całej instalacji.
- Zakres temperatury – przedział temperatury, w jakim pompa może pracować.
Porównanie kosztów energii elektrycznej dla różnych pomp do CO
Ciągły wzrost cen energii elektrycznej wymusza stosowanie urządzeń elektrycznych o możliwie najmniejszym zużyciu prądu. Dla przykładu możemy przyjąć liczbę 4000 godzin grzewczych w roku.
- Standardowa pompa obiegowa z lat 1990 – 220 kWh
- Regulowana pompa obiegowa z roku 2007 – 174 kWh
- Wysokosprawna pompa z roku 2007 – 70 kWh
- Najnowsza pompa o wysokiej sprawności – 26 kWh
Jak widać, nowoczesne pompy zużywają pięcio-, sześciokrotnie mniej energii elektrycznej, niż podobne urządzenia starszej generacji.
Pompa cyrkulacyjna do instalacji ciepłej wody użytkowej
Instalacja C.W.U. zapewnia w domu dostęp do podgrzanej wody w kuchni i łazience. Aby w całym obiegu temperatura wody była stała, a korzystanie z ciepłej wody było możliwe bez czekania, zaraz po odkręceniu kranu, potrzebna jest pompa cyrkulacyjna. Pełni ona taką samą funkcję jak pompka do pieca centralnego ogrzewania, wymuszająca przepływ wody do grzejników CO.
Brak pompy cyrkulacyjnej w instalacji ciepłej wody użytkowej powoduje, że raz podgrzana woda ulega w rurach wychłodzeniu. Przed myciem rąk albo kąpielą trzeba czekać, aż z kranu spłynie chłodna woda i pojawi się ciepła. W ten sposób marnuje się czas, woda i pieniądze. Pompa obiegowa wymusza ciągłe podgrzewanie wody, nie dopuszczając do jej wychłodzenia. Dodatkowe koszty związane ze zużyciem energii cieplnej można ograniczyć poprzez odpowiednią izolację termiczną rur, ograniczenie czasu działania pompy oraz instalacji termostatu.