Płytowy wymiennik ciepła – charakterystyka

Wymiennik ciepła jest urządzeniem, składające się z cienkich, połączonych ze sobą płyt. Ich połączenie odbywa się poprzez skręcanie lub lutowanie. To właśnie generuje dwa główne rodzaje wymienników ciepła. Dzięki nim dochodzi do wymiany ciepła, najczęściej pomiędzy dwoma mediami. Płytowy wymiennik ciepła składa się z dwóch obwodów, które odpowiednio przenoszą energię cieplną na przykład z kotła, dostarczając ją ostatecznie do grzejników.

Zaletą metalowych płyt jest wysoka odporność na zmiany temperatury oraz ciśnienia, co w przypadku pracy centralnego ogrzewania jest bardzo ważne. Im więcej płyt, a także im większa jest ich liczba w wymienniku, tym większa wydajność całego urządzenia. Oczywiście cały czas na rynku pojawiają się nowe wymienniki do centralnego ogrzewania, które wyróżniają się coraz lepszymi parametrami. Wymienniki ciepła w instalacji pełnią ważną funkcję.

Wymiennik płytowy – zastosowanie

Wymiennik ciepła znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w różnego układach grzewczych. Najczęściej urządzenie wykorzystywane jest do centralnego ogrzewania. Jednak poszczególne rodzaje dedykowane są także do instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii. Coraz częściej wymiennik płytowy znajduje zastosowanie w hybrydowych instalacjach. Czyli w sytuacji, kiedy do instalacji co dołączone zostało urządzenie do pozyskiwania ciepła z odnawialnych źródeł energii. Najczęściej chodzi o solary lub pompy ciepła.

Zasada działania wymienników ciepła wcale nie jest skomplikowana. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż płytowy wymiennik ciepła nie działa aktywnie, jest urządzeniem pasywnym. Dlatego nie możemy mówić o tym, iż wymiennik ciepła sam będzie wytwarzał energię cieplną. Jest on skonstruowany w taki sposób, aby przekazywać ciepło do dalszych urządzeń i elementów instalacji. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania będzie to odbiornik ciepła, czyli potocznie mówiąc – grzejnik.

Bardzo ważny jest układ wszystkich płyt, które muszą znajdować się względem siebie przeciwprądowo. Tak jak już wcześniej wspomniano, im większa powierzchnia płyt, tym będą mogły one emitować większą moc. Z drugiej jednak strony, konieczność zastosowanie ogromnych powierzchni została zminimalizowana poprzez specjalną, karbowaną powierzchnię płyt. Dzięki temu wymiennik płytowy nie jest zbyt dużym urządzeniem. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację c.o., wypełnij ten krótki formularz i znajdź najlepszych wykonawców.

Wymiennik c.o. – rodzaje

Jakie wymienniki ciepła w instalacji centralnego ogrzewania wyróżniamy? Główny podział płytowych wymienników dotyczy budowy połączenia płyt. Pod tym względem wyróżniamy dwa główne rodzaje:

  • Wymienniki lutowane do instalacji co – płyty połączone są ze sobą w wyniku lutowania. Tego typu wymiennik płytowy do centralnego ogrzewania nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jednocześnie zachowuje bardzo wysoką efektywność. Lutowane wymienniki ciepła mogą być stosowane zarówno przy ogrzewaniu podłogowym, jak i również instalacjach hybrydowych.
  • Wymienniki skręcane do instalacji co – w tym przypadku płyty są połączone przy pomocy ramy. Są zdecydowanie rzadziej spotykane względem lutowanych wymienników ciepła.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Lutowane wymienniki płytowe możemy podzielić jeszcze na poszczególne typy. Ich głównym wyróżnikiem jest rodzaj zastosowanego materiału. Pod tym względem wymienimy:

  • Wymiennik ciepła lutowany miedzią – urządzenie umożliwia pracę przy niskich i wysokich temperaturach, wahających się od -195 do nawet 230 stopni Celsjusza. Dodatkowo maksymalne ciśnienie pracy może wynieść aż 3,0 MPa. Jest to popularne rozwiązanie przeznaczone nie tylko do centralnego ogrzewania, ale również do kominków z płaszczem wodnym, czy też instalacji hybrydowych.
  • Płytowy wymiennik ciepła lutowany stalą nierdzewną – urządzenie umożliwia pracę przy temperaturach osiągających wartość nawet 550 stopni Celsjusza. Natomiast ciśnienie pracy może wynieść do 2,5 MPa. Ze względu na to, że wymiennik ciepła w całości jest wykonany ze stali nierdzewnej, to znajduje on zastosowanie ze wszystkimi mediami.
  • Wymiennik c.o. z podwójnymi płytami – jest to urządzenie do centralnego ogrzewania, które zostało zbudowane z podwójnych płyt oraz specjalnej szczeliny znajdującej się w bocznej ścianie. Dzięki takiej konstrukcji wspomniane rodzaje wymienników ciepła pozwalają na szybkie zidentyfikowanie ewentualnego wycieku. Jest to niezawodne zabezpieczenie przed zagrożeniem wymieszania się mediów.

Płytowy wymiennik ciepła – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wybierając wymiennik ciepła do instalacji co, należy zwrócić na szereg różnych parametrów. Jest to niezwykle ważne, aby urządzenie było w pełni dopasowane do posiadanej instalacji grzewczej, a także zapewniało bezpieczeństwo jej pracy. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, do jakiej instalacji dedykowany jest konkretny wymiennik. Oczywiście większość z nich dedykowanych jest do c.o., jednak nie zapominajmy, iż na rynku dostępne są także wymienniki wspomagające układ chłodniczy lub klimatyzatory. Nie bez znaczenia jest również odbiornik ciepła, a dokładniej jego rodzaj.

Zwróćmy uwagę, w jakich warunkach może pracować wybrany przez nas wymiennik c.o. Istotnymi parametrami jest maksymalna moc pracy, ciśnienie oraz skrajne temperatury. Dodatkowo powinniśmy się upewnić, czy media krążące w układzie grzewczym nie stanowią zagrożenia dla wymiennika. Mając na uwadze wydajność wymiennika, sprawdźmy liczbę oraz powierzchnię płyt. Czasami ich wielkość nie jest tak istotna, ponieważ producenci stosują innowacyjne wykończenia w postaci karbowanych ścianek. To właśnie dzięki nim zostaje zwiększona moc wymiennika. Ostatnim kluczowym elementem jest budowa oraz materiał, jaki został wykorzystany w konstrukcji wymiennika.

Wymiennik ciepła do instalacji co – ceny i opinie

Z powyższych wskazówek, już wiemy na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie wymiennika ciepła. Oczywiście nie bez znaczenia jest także korzystna cena. Właśnie dlatego w poniższym zestawieniu znajdują się przykłady popularnych urządzeń, które dedykowane są praktycznie do każdego gospodarstwa domowego.

Przykładowe ceny płytowych wymienników ciepła przeznaczonych do instalacji co

Nazwa produktu

Cena

50 płytowy wymiennik c.o. ciepła 55kW 1 cal, PROMAG

Cena od 550,00 zł – bardzo dobre opinie

12 płytowy wymiennik c.o. 15 kW, PROMAG

Cena od 181,00 zł – bardzo dobre opinie

60 płytowy wymiennik c.o. 65 kW 1 cal, PROMAG

Cena od 650,00 zł – bardzo dobre opinie

26 płytowy wymiennik ciepła Nordic 35 kW

Cena od 473,00 zł – bardzo dobre opinie

40 płytowy wymiennik ciepła 85 kW 1 cal, PROMAG

Ceny od 669,00 zł

Odbiornik ciepła Premium White

Ceny od 244,00 zł

Odbiornik ciepła Purmo V22

Ceny od 298,00 zł

Odbiornik ciepła Armatura Kraków Premium V10, biały

Ceny od 388,00 zł

Zestaw wymienników – pompowy 10 płytowy, posiadający izolację

1708,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej