Pompy obiegowe do centralnego ogrzewania

Do czego służy pompa obiegowa do C.O.

Instalacja grzewcza w domu czy mieszkaniu zmaga się z problemami grawitacyjnymi. Aby centralne ogrzewanie działało poprawnie kocioł centralnego ogrzewania musi znajdować się około 2 - 3 metry poniżej grzejników, czyli najczęściej powinien być umiejscowiony w piwnicy. Pompa obiegowa do C.O. pozwala wyeliminować ten problem, dzięki czemu kocioł można zainstalować w dowolnym miejscu w domu. Dla przykładu pompa do centralnego ogrzewania umożliwia zainstalowanie ogrzewania podłogowego w parterowym budynku bez podpiwniczenia.

Rury centralnego ogrzewania mogą być prowadzone w dowolny sposób, z dowolną ilością załamań, zaś ich długość nie gra roli. Pompka centralnego ogrzewania pozwala również na zastosowanie rur o mniejszej średnicy. Czynniki te sprawiają, że pompy obiegowe do centralnego ogrzewania obniżają koszty instalacji grzewczej.

Pompka centralnego ogrzewania spełnia również inne zadania. Sprawia ona, że woda jest tłoczona z większą siłą i może pokonać znacznie większe opory przepływu. Dzięki temu istnieje mniejsze niebezpieczeństwo nagromadzenia się kamienia kotłowego w rurach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pompach.

Zdarza się również, że w źle wykonanej lub niestandardowej instalacji grzewczej, ciepła woda nie dopływa równomiernie do wszystkich grzejników. Wskutek tego pojawiają się różnice temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. Usunięcie takiej usterki jest trudne i kłopotliwe. Problem zaś można rozwiązać przez instalację pompy.

Dobór odpowiedniej pompy wody

Aby odpowiednio dobrać pompę do danej instalacji grzewczej czy też ogrzewania podłogowego bierze się pod uwagę wysokość podnoszenia oraz natężenie wody w instalacji. Pojawiły się aplikacje mobilne, które znacznie ułatwiają pracę instalatorom, szczególnie w przypadku, gdy zachodzi potrzeba wymiany starej pompy na nową. Wysokość podnoszenia oraz natężenie przepływu muszą mieścić się w charakterystyce pompy podanej przez producenta. Niedokładny dobór pompy wody może generować niepotrzebne koszty, powodować hałas w instalacji czy też przyczyniać się do niewystarczającej wydajności urządzenia. Wybór zbyt słabego urządzenia skutkuje tym, że niektóre pomieszczenia mogą być niedogrzane. Natomiast pompa obiegowa do C.O. o zbyt dużej mocy może spowodować głośność instalacji grzewczej oraz zbyt duży pobór energii.

Najważniejsze parametry pompy obiegowej

  • wysokość podnoszenia oznacza stratę ciśnienia podczas przepływu wody przez instalację,
  • natężenie przepływu oznacza zapotrzebowanie na moc cieplną danego budynku, podzielone przez ciepło właściwe i różnicę temperatury wody w przewodzie zasilającym i powrotnym.

Parametry te należy obliczyć na etapie projektu instalacji C.O. i w zależności od natężenia przepływu i wysokości podnoszenia dobieramy pompę do danej instalacji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pompie cyrkulacyjnej?

Pompy wody - rodzaje

Rodzaje pomp

W domach mieszkalnych instaluje się pompy obiegowe do centralnego ogrzewania oraz pompy cyrkulacyjne. Pompy obiegowe stosuje się do obiegów grzewczych i chłodniczych, zaś pompy cyrkulacyjne do systemów cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

Pompa cyrkulacyjna

Pompa cyrkulacyjna sprawia, że ciepła woda użytkowa o stałej temperaturze dostępna jest w jak najkrótszym czasie po odkręceniu kranu. Dzięki temu nie powstają straty ciepła i nie dochodzi do zastoin w miejscach, gdzie wodę rzadziej się odkręca. Dzięki zastosowaniu pompy cyrkulacyjnej ciepła woda użytkowa płynie szybciej i nie dochodzi do rozwoju bakterii, które mogą wpływać niekorzystnie na właściwości smakowe i zapachowe wody oraz na zdrowie użytkowników.

Pompa obiegowa do C.O. oraz polecane pompy do centralnego ogrzewania, modele i rodzaje pomp obiegowych i ich ceny
Pompa obiegowa do C.O. - rodzaje, ceny, opinie, producenci

Czy pompa obiegowa i pompa cyrkulacyjna mogą być stosowane zamiennie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Pompa cyrkulacyjna nie powinna być używana do centralnego ogrzewania, zaś pompa obiegowa nie nadaje się do ciepłej wody użytkowej. Przyczyną jest kwestia korozji. Woda do centralnego ogrzewania jest uzdatniana, dlatego też nie działa korozyjnie na pompy wody wykonane z żeliwa. Natomiast do przepływu wody użytkowej konieczne są urządzenia odporne na korozję. Ponadto elementy mające kontakt z wodą użytkową muszą posiadać odpowiednie atesty. Sprawdź także ten artykuł o pompie ciepła Buderus.

Pompa obiegowa do C.O. - popularne modele, cena, opinie

Cena pompy wody waha się od około 125 zł do ponad 15 tysięcy zł. Główni producenci pomp do C.O. to WILO, Grundfos, GEKO, LFP, Weberman. Popularnym modelem, który zbiera dobre opinie użytkowników, jest niedroga pompa obiegowa do C.O. Weberman Pompa obiegowa 25-60 180 (0202W), której cena wynosi 192 zł. Użytkownicy wyrażają pochlebne opinie na temat tej pompy jako pracującej cicho i wydajnie.

Marka Grundfos oferuje produkty w wyższych cenach, gdyż najtańszy model Alpha 1 L 25/40 kosztuje 405 zł. Modele z serii Alpha Grundfos przeznaczone są dla budynków 1 i 2 rodzinnych, zaś produkty z serii Magna Grundfos przeznaczone są dla większych budynków.

Pompy do C.O. Wilo są podobne cenowo do pomp Grundfos. Wilo stawia na oszczędność energii, łatwość montażu oraz najwyższą sprawność pomp. Szczególnie dużą popularnością cieszy się model WILO Pompa YONOS PICO 2.0 25/1-4- ROW, w cenie 395 zł. Pompa ta zbiera dobre opinie za oszczędność energii, dużą wydajność przy niskiej mocy, cichą pracę i łatwe ustawienia.

Pompa obiegowa do C.O. to dziś niezbędny element instalacji grzewczej w domu czy budynku. Przyczynia się do lepszego wykorzystania wody w instalacji i oszczędności energii. A może zainteresuje cię także ten artykuł o gruntowych pompach ciepła?

ikona podziel się Przekaż dalej