Sterownik pompy CO - najważniejsze informacje

Sterownik pompy CO - właściwości, budowa, zastosowanie

Sterownik pompy obiegowej do kotła jest urządzeniem z zakresu automatyki kotłów, a główna jego funkcja to zapewnienie lepszej i wydajniejszej pracy całego układu grzewczego. Sterownik do pompy wody CO pozwala także na znaczne oszczędności energii w sezonie grzewczym, ale szczegółowo o korzyściach płynących ze stosowanie w swoich systemach grzewczych sterowników pomp CO w dalszej części artykułu.

Większość kotłów CO posiada sterownik do pompy wody zamontowany fabrycznie, jednak czasami są to urządzenia o słabych parametrach. Taki sterownik można więc wymienić na znacznie lepszy. Wysokiej jakości sterownik do pompy posiada czujnik temperatury oraz włącznik temperaturowy pompy CO. Czujnik temperatury i włącznik temperaturowy pompy CO to elementy, które pozwalają na zaprogramowanie sterownika tak, aby mógł włączać się oraz wyłączać przy określonych przez nas wartościach temperatur. Sterowniki do pomp centralnego ogrzewania mogą być wyposażone także w regulatory elektroniczne lub potencjometry. Sterownik pompy CO może być urządzeniem przewodowym, czyli takim, które podpięte jest do instalacji grzewczej przy użyciu kabla lub bezprzewodowym, czyli takim, które wykorzystuje funkcję nadajnik-odbiornik. Wiele modeli sterowników pomp CO może mieć również zastosowanie jako sterownik do ogrzewania podłogowego lub do pomp CWU.

Sterownik pompy CO to taki element w instalacji grzewczej, który pozwala na dostosowanie mocy poszczególnych urządzeń grzewczych do strat oraz zysków ciepła w ogrzewanych pomieszczeniach. Przy wyborze najlepszego dla swojej instalacji grzewczej sterownika nie możemy jednak się ograniczać tylko i wyłącznie do interesujących nas funkcji. Powinniśmy także pamiętać o tym, aby przy zakupie sprawdzić możliwość konfiguracji oraz współpracy określonego kotła albo zasobnika ze sterownikiem danego producenta. Informacja taka powinna być zawarta specyfikacji technicznej. Kolejna cenna porada przy zakupie sterownika pompy CO to zwracanie uwagi na urządzenia polecane przy konkretnym modelu kotła. Pamiętajmy także, aby sterownik dobierać do naszych potrzeb. Nie ma bowiem konieczności wybierania urządzenia ze skomplikowanymi funkcjami, z których i tak nie skorzystamy. Najważniejsze, aby sterownik posiadał funkcję "załącz/wyłącz". Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Korzyści ze stosowania sterowników pomp CO

Jak wspomnieliśmy we wstępie, w sytuacji, gdy nasza instalacja grzewcza CO zawiera kocioł, którego sterownik nie obsługuje pompy wody, musimy koniecznie zaopatrzyć się w sterownik pompy CO. Takie rozwiązanie może się okazać nie tylko konieczne, ale również korzystne dla nas z kilku powodów. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zarządzania wyłączaniem i włączaniem pompy. Za prawidłowo wykonywane czynności te odpowiada specjalny czujnik temperatury. Urządzenie to zapobiega włączaniu się pompy bez potrzeby, pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Czujnik temperatury wpływa także na znacznie wydłużenie żywotności sterownika pompy, a co za tym idzie całej pompy. Sterownik pompy obiegowej do kotła pozwala ponadto na zabezpieczenie takiej pompy przed zastaniem, które grozi poza sezonem grzewczym. Sterownik pompy CO umożliwia nie tylko sterowanie pompą, umożliwiając jej włączanie i wyłączanie w wyznaczonym zakresie temperatur, ale także zabezpiecza pompę przed zamarzaniem, np. gdy temperatura spada poniżej 5 stopni.

Sterownik pompy CO - wiodący producenci, ceny

Wśród producentów sterowników do pomp centralnego ogrzewania warto zwrócić uwagę na takie firmy jak: Diamond, AQuen, WAN Elektronik, Auraton, czy Tech. Wybór sterowników tych uznanych marek to zawsze trafiona inwestycja w najwyższą jakość oraz długą żywotność. Załączona poniżej tabela przedstawia sprawdzone modele sterowników do pomp CO, które mają doskonałe opinie wśród specjalistów i są zawsze trafionym wyborem.

Polecane modele sterowników do pompy CO, parametry, ceny

Model

Temperatura zadana

Histereza zasobnika

Napięcie zasilania

Pobór mocy

Temperatura pracy

Temperatura wygasania

Cena

Diamond Sterownik pompy C.O. oraz wentylatora nadmuchowego ST-04 LED

C.O. -5-80, C.W.U. 20-80 stopni C

10-30 stopni C

230/50Hz +/- 10%

<2W

-10 - + 50 stopni C

20-75 stopni C

170 zł

AQuen Sterownik pompy C.O. oraz C.W.U. AQ-S08.GOLD

20° – 90°C

2°C do 8°C

0° – 40°C

95 zł

WAN Elektronik Sterownik pompy C.O. oraz nadmuchu SCL-200A

30°C – 99°C

2°C

230V/50 Hz

< 2 W

10°C – 50°C

105 zł

WAN Elektronik Sterownik pompy C.O. oraz nadmuchu SCL-22B

30°C – 99°C

2°C

230V/50 Hz (10%)

< 2 W

10°C – 50°C

90 zł

WAN Elektronik Sterownik pompy C.O. SCL-1313A

-50°C – 110°C

0,1°C - 30°C

230V/50 Hz (10%)

< 2 W

-20°C – 60°C

54 zł

Diamond Sterownik pompy C.O. ST-02 LED

5-80 °C

2°C

230/50Hz +/- 10%

2W

-10 do 50 °C

88 zł

Diamond Sterownik pompy C.O. ST-01

10 do 90°C

5°C

230/50Hz +/- 10%

<2W

-10 do 50 °C

69 zł

Sterownik do pompy co AURATON 1106

25-55 st. C

230 V

78,99 zł

TECH STEROWNIK ST-27i DO POMPY CO x 2

30÷75°C

1÷20°C

230V/50Hz +/-10%

4 W

191,25 zł

AURATON S14 - Sterownik pompy C.O. i C.W.U.

10° – 85°C

od 2°C do 10°C

230V / 50Hz

189 zł

Sterownik pompy CO to urządzenie, które zastosowanie jest konieczne w przypadku, gdy sterownik kotła nie współpracuje z pompą CO. Jednak nie tylko dlatego warto zaopatrzyć się w sterownik do pompy wody CO. Urządzenie to zwiększa komfort, bezpieczeństwo oraz wydajność systemu. Co przekłada się na bezpośrednio na oszczędności energii elektrycznej. Najlepsze modele mają także zastosowanie jako sterownik do ogrzewania podłogowego oraz do pomp CWU.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły