Wymiennik płytowy - rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady dla kupujących
Wymiennik płytowy c.o. to urządzenie bezprzeponowe. Zastosowanie płytowego wymiennika ciepła pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem oraz chłodzeniem budynku. Instalacja z wymiennikiem płytowym sprawdza się w budownictwie prywatnym i przemysłowym, służąc poprawie efektywności systemu grzewczego w budynku. Chcąc kupić wymiennik chłodniczy, jego dobór powinien być zależny od potrzeb oraz wymagań użytkownika.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa płytowy wymiennik ciepła w instalacji c.o.?
Wymiennik płytowy c.o. zastosowanie ma stosunkowo szerokie. Najczęściej jest to część systemów klimatyzacji oraz instalacji centralnego ogrzewania, w którym kluczową rolę odgrywa piec z wymiennikiem ciepła. Ponadto wymiennik chłodniczy zastosowanie ma w węzłach cieplnych zasilanych przez miejską sieć ciepłowniczą oraz w odzyskiwaniu energii z kolektorów słonecznych w procesie rekuperacji.
Sam płytowy wymiennik ciepła jest zbudowany z cienkich, połączonych ze sobą płyt. Zasada działania instalacji z wymiennikiem płytowym jest prosta, a wszystko polega na wymianie ciepła między nośnikami w formie gazowej lub płynnej. Schemat zakłada, że piec z wymiennikiem ciepła, jeżeli jest to instalacja centralnego ogrzewania, zapewnia obrót ciepłem między dwoma lub większą liczbą przekaźników. Wykorzystuje się przy tym różnicę temperatur między dwoma mediami, co ostatecznie pozwala na przekazanie energii cieplnej.
Schemat budowy wymiennika chłodniczego wyodrębnia dwa obwody umożliwiające skuteczną wymianę ciepła. Układ wysokociśnieniowy to medium o wysokiej temperaturze, np. kolektory słoneczne, piece z wymiennikiem ciepła lub kominki z płaszczem wodnym. Zadaniem tego układu jest przekazanie energii do układu niskociśnieniowego o niższej wartości temperatury - grzejników. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rekuperacji.
Wymiennik płytowy c.o. może stanowić także centralną część rekuperatora w układach wentylacji z odzyskiem ciepła. Wówczas instalacja z wymiennikiem płytowym zasadę działania ma nieco inną. Zastosowanie wymiennika płytowego skutkuje wtedy wymianą ciepła między dwoma strumieniami powietrza bez ich wymieszania. Opinie użytkowników korzystających z takiego rozwiązania, podobnie jak specjalistów z branży, są pozytywne, wskazujące na duże korzyści na płaszczyźnie obniżenia kosztów ogrzewania.
Rodzaje wymienników płytowych c.o.
Instalacja centralnego ogrzewania i każdy inny układ, w którym zastosowano płytowy wymiennik ciepła, przekłada się na efektywność całego systemu grzewczego. Dobre opinie wymiennik ciepła zbiera również z uwagi na szerokie zastosowanie i cenę, a także łatwość użytkowania, jeśli porównać ją z innymi dostępnymi wymiennikami. Ich płytowa budowa to również szybsze i prostsze czyszczenie oraz duża trwałość z uwagi na zabezpieczenie antykorozyjne. Same wymienniki stosowane w instalacji c.o., np. do kominka z płaszczem wodnym, można podzielić na dwie podstawowe grupy:
- wymienniki kontaktowe, w których dochodzi do mieszania płynów
- wymienniki bezkontaktowe, w których nie dochodzi do mieszania płynów
Wymienniki bezkontaktowe to m.in. rekuperatory do kolektorów słonecznych. W tej grupie płyny w rekuperatorach są oddzielone przeponą. Jeżeli nie występuje w nich dodatkowe wytworzenie ciepła, są to rekuperatory proste. Z kolei rekuperatory z wytwarzaniem ciepła wytwarzają je z jednej ze stron, np. refomery lub kotły płomienicowe. Przy wymiennikach kontaktowych płyny przepływają tą samą drogą. W zależności od rodzaju dzieli się je na:
- wymienniki typu gaz-ciecz - wymiana ciepła między cieczą a gazem, np. wieża chłodnicza
- wymienniki typu ciecz-para - wymiana ciepła między płynami a ich parą
- układ cieczy niemieszających się - kontakt między dwoma niemieszającymi się cieczami, np. skraplanie związków organicznych lub oparów oleju. Sprawdź także ten artykuł o rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła.
Podział pod kątem schematu działania to nie wszystko. Wymiennik podzielić można również pod kątem budowy:
- wymienniki płytowe lutowane – urządzenia niewielkich rozmiarów stosowane np. w ogrzewaniu podłogowym, systemach solarnych, małych kotłach parowych, systemach centralnego ogrzewania
- wymienniki płytowe skręcane – płyty urządzenia łączone ze sobą przez specjalną ramę stabilizującą konstrukcję
Jak dobrać wymiennik płytowy c.o.?
Dobór płytowego wymiennika ciepła zależny jest od zastosowania. Wielu przegląda też cenniki producentów, aby wybrać urządzenie optymalne dla swoich potrzeb. Chcąc mieć właściwy wymiennik chłodniczy, uwagę należy zwrócić na:
- typ wymiennika ciepła i stan skupienia, w jakim znajduje się medium odpowiedzialne za generowane ciepło
- rodzaj mediów, z jakimi współpracuje wymiennik
- moc wymiennika płytowego
- maksymalną temperaturę pracy
- maksymalne ciśnienie
- materiał wykonania
- wymiary wymiennika
- liczbę płyt
- zastosowanie wymiennika
Po wyborze wymiennika płytowego c.o. sposób jego montażu zależny jest od rodzaju urządzenia. Najważniejsze, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca dla swobodnej wymiany płyt i czynności konserwacyjnych. Urządzenie powinno być również zamocowane stabilnie. Wytyczne dotyczące podłączenia wymiennika płytowego zawsze zawarte są w instrukcji producenta.
W przypadku każdego wymiennika istotne jest, ile płyt on posiada i jakie są jego rozmiary, co przekłada się na efektywność i możliwości wykorzystania urządzenia. Ważna jest też zasada działania i kąt odchylenia wytłoczeń na płytach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o gruntowych pompach ciepła?
Jednak oferta wymienników stosowanych w instalacjach c.o. jest bardzo szeroka. Dlatego przydaje się opinia o wymienniku, ważną rolę odgrywa też cennik. W końcu najbezpieczniej stawiać na wymienniki znanych i cenionych producentów, np. Secespol, Ferro, Danfoss oraz Huch EnTec.
Sam cennik wymienników do kominka z płaszczem wodnym i innych tego typu urządzeń jest bardzo różny. Najtańsze lutowane wymienniki ciepła kosztują około 400 zł. Przy wymiennikach większej mocy to wydatek rzędu ok. 1000 zł. Jeszcze wyższa cena tyczy się wymienników do zastosowania przemysłowego i zestawów wymiennikowych, które kosztują nawet kilka tysięcy złotych.