Zawór różnicowy – rodzaje, zastosowanie, podłączenie w izolacji c.o.
Instalacja centralnego ogrzewania wymaga zastosowania konkretnych elementów i urządzeń w celu prawidłowego wytwarzania, rozprowadzenia i dystrybuowania ciepła. Jednym z takich istotnych podzespołów jest zawór różnicowy c.o. Za chwilę dowiemy się, jak wygląda zasada działania, jakie rodzaje wyróżniamy, a także czy zawór różnicowy może pracować w poziomie.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zawór różnicowo-ciśnieniowy – zasada działania i zastosowanie
Kotły grzewcze wspomagane pracą pompy cyrkulacyjnej narażone są na nagły wzrost ciśnienia i temperatury. Żeby temu zapobiec, w układzie c.o. powinien być zainstalowany zawór różnicowy c.o. Jego główne zastosowanie to przyjęcie pracy pompy obiegowej i zapewnienie grawitacyjnej pracy instalacji grzewczej.
Oczywiście jest to ogólne zastosowanie zaworu grawitacyjnego. Do jego najważniejszych funkcji zaliczamy:
- Zagwarantowanie grawitacyjnego obiegu wody – jeżeli pompa obiegowa odmówi posłuszeństwa lub dojdzie do awarii prądu, zawór różnicowo-ciśnieniowy sprawia, że układ grzewczy działa na zasadzie grawitacji.
- Nakierowuje ciecz znajdującą się w obiegu, która jest tłoczona przez pompę obiegową. W ten sposób zawór grawitacyjny działa na zasadzie zaworu zwrotnego.
- Zabezpiecza całą instalację przed awarią na wypadek przegrzania. Zarówno kocioł, jak i również pompa obiegowa nie są zaprojektowane w taki sposób, aby wymusić odpowiedni kierunek przepływu przy braku energii elektrycznej. Tę rolę spełnia właśnie zawór różnicowy c.o. Sprawdź także ten artykuł o kosztach podłączenia instalacji centralnego ogrzewania.
Zasada działania zaworu grawitacyjnego wcale nie należy do skomplikowanych. Gdy pompa obiegowa działa prawidłowo, następuje wymuszony obieg wody w układzie instalacyjnym. Wtedy też zawór grawitacyjny jest zamknięty. Do jego otwarcia dochodzi, gdy pompa obiegowa z różnych przyczyn przestaje pracować. Obieg wody funkcjonuje wtedy na zasadzie grawitacji. W jaki sposób dochodzi do otwarcia zaworu? Wpływ na ten proces posiada specyficzna budowa zaworu, na przykład wyposażenie w kulę. Pod ciśnieniem zawór grawitacyjny otwiera się, przez co obieg wody jest w stanie ominąć pompę.
Zawór różnicowy c.o. – montaż
Wiedząc, jak wygląda zasada działania zaworu grawitacyjnego, warto dowiedzieć się jak przebiega jego prawidłowy montaż. Najczęściej zawór różnicowo ciśnieniowy montuje się na powrocie wody grzewczej. Czasem jednak wybiera się miejsce zasilenia. Tutaj też można od razu odpowiedzieć na wcześniej postawione pytanie, czy montaż zaworu może odbyć się również w poziomie. Do tego służą specjalnie dedykowane zawory, których montaż odbywa się zarówno na pionie, jak i poziomie – co ostatecznie dla pracy układu grzewczego jest bez znaczenia.
Jeżeli chcemy zamontować zawór grawitacyjny na powrocie, to koniecznie w tym układzie musi znajdować się pompa obiegowa. Zaleca się także, aby pomiędzy pompą a główną rurą obiegową znajdował się zawór odcinający. Wtedy obieg wody podczas pracy pompy lub zaworu różnicowego nie będzie zakłócony. A może zainteresuje cię także ten artykuł o montażu centralnego ogrzewania?
Zawór różnicowo-ciśnieniowy – budowa i rodzaje
Zawory wodne zwrotne wykorzystywane są w instalacjach, w których chcemy uzyskać przepływ cieczy w jednym kierunku. Ich zróżnicowana budowa narzuca odpowiedni sposób domykania. Wśród nich wymienić możemy zawór kulowy, grzybkowy, membranowy i płytkowy. Właśnie ten pierwszy z nich najczęściej znajduje zastosowanie w instalacji grzewczej.
Zawór kulowy, jak sama nazwa wskazuje, w swojej budowie posiada kulkę, która domyka otwór, a tym samym stanowi przeszkodę dla przepływającej wody. Zawory wodne zwrotne wyposażone są w sprężynkę, która również odpowiada za wyhamowanie obiegu wody. Zawór kulowy może być z powodzeniem zamontowany na powrocie. Jednak wtedy należ ściśle trzymać się narzuconego schematu instalacji, o którym wspomniano wcześniej. Sprawdź także ten artykuł na temat rodzajów instalacji c.o.
Zawory wodne – porady przedzakupowe
Decydując się na montaż zaworu różnicowego na powrocie lub przy zasilaniu kotła grzewczego, należy zwrócić uwagę na jakość tego podzespołu. Przede wszystkim jego budowa powinna spełniać wszystkie wymagania techniczne, tak aby był aprobowany przez środowisko inżynieryjne w budownictwie.
Zanim dokonamy zakupu sprawdźmy:
- Ilość gwarantowanych przez producenta cykli zamknięcia i otwarcia
- Sposób pracy – czy podczas przełączania z pompy na zawór odczuwalny jest hałas, czy jednak zawory są ciche
- Ile wynosi ciśnienie nominalne i ciśnienie dopuszczalne
- Na jakim poziomie utrzymuje się ciśnienie otwarcia zaworu różnicowego, jeżeli stosuje się go w instalacji działającej grawitacyjnie.
Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztują zawory wodne do instalacji centralnego ogrzewania, to nie musisz się obawiać zbyt wygórowanych cen. Za dobrej jakości zawór kulowy zapłacisz już od 40 złotych. Najczęściej ten element będzie wykonany z żeliwa. Oczywiście dostępne są także zawory w niższych cenach, co uwarunkowane jest ich mniejszymi rozmiarami. Zawór kulowy może być również dostępny w zestawie pompowym. Wtedy jednak cena takiego kompletu może sięgać nawet 500 złotych. Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie wszystkich podzespołów u jednego producenta, co da nam jeszcze większą gwarancję bezpiecznego funkcjonowania w sytuacjach awaryjnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piecu akumulacyjnym CO?