Zbiornik akumulacyjny – rodzaje i zastosowanie

Jak już wiadomo, głównym zadaniem zbiorników akumulacyjnych jest magazynowanie ciepła, które zostało wytworzone przez czynnik grzewczy. Jednak współczesne urządzenia są jeszcze bardziej rozbudowane. Dlatego niektóre z nich służą również do wytwarzania cwu, czyli ciepłej wody użytkowej. Co ciekawe, bufor ciepła nie musi być podłączony tylko do jednego kotła, ale może być nawet do kilku źródeł ciepła. Najczęściej są to kotły na paliwa stałe, kominki z płaszczem wodnym, a także kotły olejowe. Innowacyjne urządzenia wspomagają także pompy ciepła, które stanowią alternatywny pobór energii odnawialnej.

Bufor akumulacyjny możemy podzielić na:

  • Bufor akumulacyjny prosty – w tym przypadku wyróżniamy zbiornik buforowy, który na swoim wyposażeniu nie posiada wężownic. Ich głównym budulcem jest nieemaliowana stal, ponieważ nie są one narażone na korozję. Ich zaletą jest to, że mogą być podłączone do kilku źródeł energii.
  • Bufor akumulacyjny kombinowany – zbiornik kondensacyjny tego typu posiada na swoim wyposażeniu wężownice. Jeżeli chcemy podłączyć go do paneli solarnych, to wybieramy zbiornik buforowy z wężownicą spiralną. W sprzedaży dostępne są również bufory akumulacyjne wyposażone w dwie, a nawet trzy wężownice. Spełniają one identyczną rolę, jak w przypadku zbiorników z pojedynczą wężownicą. Jednak dzięki dodatkowym wężownicom, istnieje możliwość podłączenia zbiorników do kolejnych źródeł ciepła, na przykład podłączając kotły na paliwa stałe. Zbiornik wtedy może działać w układzie otwartym, w sytuacji, kiedy cały system cieplny funkcjonuje w układzie zamkniętym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zasadzie działania pompy ciepła?

Jak podłączyć zbiornik kondensacyjny - zasada działania

Zasada działania zbiornika kondensacyjnego nie jest wcale skomplikowana. W chwili, gdy dochodzi do nadprodukcji energii cieplnej wydzielanej na przykład przez kotły na paliwa stałe, wtedy zbiornik buforowy gromadzi ciepło. Natomiast przy zapotrzebowaniu na energię cieplną, zbiornik akumulacyjny jest rozładowywany. W ten sposób bufor ciepła znajduje zastosowanie przy kominkach z płaszczem wodnym, kotły na paliwa stałe, a nawet wspierając pompy ciepła lub układy solarne.

Warto dodać, iż wyróżnia się zarówno standardowy bufor ciepła, których objętość jest nie większa niż 300 l. Natomiast zbiornik kondensacyjny zazwyczaj wyróżnia się dużo większymi gabarytami, a tym samym objętością na poziomie 1000 l. Jeżeli znana jest nam już zasada działania, a także zasada działania zbiornika kondensacyjnego, chcielibyśmy dowiedzieć się jak podłączyć ten element do całego układu c.o. W tej sytuacji nie ma jednego schematu. W przypadku każdego zbiornika dostępna jest osobna instrukcja lub też kilka możliwości tego, jak podłączyć go do instalacji c.o. Istotne jest to, aby każdy zbiornik akumulacyjno-buforowy posiadał bezpieczny powrót w układzie. Sprawdź także ten artykuł o bojlerach marki Galmet.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Zbiornik akumulacyjny – przykładowe ceny i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny zbiorników akumulacyjnych.

Zborniki akumulacyjne - ceny

Nazwa produktu

Cena

Zbiornik kondensacyjny bez wężownic LEMET 200 l

Cena od 1345,00 zł – bardzo dobre opinie

Zbiornik akumulacyjny z wężownicą LEMET 1000 l

Cena od 4079,00 zł – bardzo dobre opinie

Zbiornik akumulacyjny z 2 wężownicami Galmet SG(B) 400 izolowany do instalacji c.o.

2799,00 zł

Zbiornik kombinowany z wężownicą LEMET 1000/200 1000 l, na dwa źródła energii np. pompy ciepła i instalację c.o.

6799,00 zł

Zbiornik buforowy Bufor Joule 1000 l, bez wężownicy, cwu

3243,00 zł

Zbiornik akumulacyjny od 160 l, cwu do kominka z płaszczem wodnym

2600,00 zł

Przypatrując się powyższym cenom, można zauważyć, iż do najtańszych zaliczają się zbiorniki buforowe o niedużej pojemności, które na swoim wyposażeniu nie posiadają wężownic. Im bogatszą wersję zbiornika zechcemy kupić, tym bardziej musimy liczyć się ze wzrostem ceny. Najdroższym rozwiązaniem są zbiorniki kombinowane, dzięki którym możemy podłączyć je do przynajmniej dwóch źródeł energii cieplnej. Jest to świetne uzupełnienie energooszczędnych domów, które czerpią energię cieplną z odnawialnych źródeł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu pompy ciepła?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły