Zbiornik przeponowy – zasada działania?

Naczynie przeponowe to jeden z najważniejszych elementów każdej instalacji grzewczej, lecz stosuje się go także w instalacjach chłodniczych, solarnych czy dostarczających wodę użytkową. Zbiornik przepływowy składa się z metalowego naczynia, który z jednej strony jest podłączony do instalacji, z drugiej ma wmontowany zawór, do napełniania lub upuszczania gazu. Wewnątrz zbiornika znajduje się membrana, której zadaniem jest oddzielenie wody od gazu, dlatego też czasami urządzenie nosi nazwę zbiornik membranowy.

Zasada działania zbiornika jest dość prosta. Jego zadanie polega na kompensacji różnicy objętości cieczy, która powstaje podczas zmian temperatury i zwiększającego się ciśnienia. Dzięki zmniejszeniu objętości wody automatycznie wyrównuje się ciśnienie. Nie wyrzuca ono w górę cieczy, lecz skondensowany gaz, który zostaje wypchnięty do góry. Ma to zapobiec awarii w przypadku nagłego i niespodziewanego wzrostu temperatury w instalacji ogrzewania. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bojlerach.

Zbiornik przeponowy a naczynie wzbiorcze otwarte

Zbiornik przeponowy to tylko jedna alternatywa do zastosowania w instalacjach C.O. Drugą możliwością jest otwarte naczynie wzbiorcze, oba zbierają bardzo dobre opinie. Jednak między tymi urządzeniami jest dość duża różnica.

Zbiornik przeponowy instaluje się jedynie w instalacjach zamkniętych, na przykład w kotłach opalanych gazem lub olejem, albo w instalacjach solarnych czy chłodzenia. Zbiornik membranowy jest zamknięty, ponieważ znajduje się w nim stłoczony gaz, którego ciśnienie jest dopasowane do rodzaju i wielkości instalacji grzewczej.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze podgrzewacze wody

Szukasz podgrzewacza wody w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane podgrzewacze przez internautów.

Otwarte naczynie zbiorcze nadaje się wyłącznie do kotłów na paliwa stałe. Montuje się je w najwyższym punkcie obiegu wody. Ono również absorbuje nadmiar cieczy, a tym samym nie pozwala na awarię instalacji i utrzymuje stałe ciśnienie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bojlerze dwupłaszczowym?

Naczynie przeponowe w instalacjach C.O. i inne zastosowania

Zbiornik przeponowy to urządzenie, które w najbardziej efektywny sposób utrzymuje odpowiednie ciśnienie wody w instalacji. Dlatego właśnie znajduje bardzo wiele zastosowań. Oczywiście naczynie przeponowe w instalacjach C.O. pojawia się najczęściej, jednak spotkać go można także w innych instalacjach grzewczych (na przykład pomp ciepła) można spotkać go najczęściej, ale to nie wszystko.

Zbiornik hydroforowy przeponowy razem z pompami hydroforowymi tworzą zestawy hydroforowe, które służą do dostarczania wody pitnej. Jego zadaniem jest kompensacja rozszerzalności ciepłej wody. Podobnie system działa w systemach solarnych, chociaż w tym przypadku zbiornik przeponowy to także miejsce do przechowywania wody do schłodzenia. Urządzenie można zamontować także w bardziej zaawansowanych instalacjach chłodniczych. Sprawdź także ten artykuł o bojlerze elektrycznym.

Zbiornik przeponowy – cena

Cena zbiorników przeponowych jest zależna od bardzo wielu czynników. Najczęściej znaczenie ma ich objętość – im większa, tym wyższy koszt zbiorników. Wielkość zbiorników jest uzależniona od rodzaju instalacji. W przypadku instalacji solarnej musi być dość duży, w innym przypadku może to być uzależnione od różnych czynników. Zbiorniki mogą być pionowe lub poziome, ale ich orientacja raczej nie wpływa na cenę. Jest ona podyktowana wyłącznie względami praktycznymi.

Zbiornik hydroforowy przeponowy o objętości 24 l z dodatkowymi elementami zestawu hydroforowego kosztuje między 550 a 700 zł. Zwyczajny zbiornik przeponowy kosztuje 115 zł za 50 l i 250 za 100 l. Zbiornik o objętości 150 l z manometrem to już koszt około 500 zł. Największe, 300 litrowe urządzenia to już koszt powyżej 1000 zł. Przepona do zbiornika hydroforowego jest elementem wymiennym. Jej koszt nie przekracza 100 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzałce do bojlera?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły