Jak wykonać samodzielny montaż kominka? Wyjaśniamy
Prawidłowo zbudowany kominek nie tylko tworzy w domu przytulną atmosferę, ale również oszczędza koszty ogrzewania. Działa jak grzejnik akumulacyjny, tylko bez pobierania prądu elektrycznego. Budowa kominka jest zwykle planowana na etapie projektowania, niemniej jednak możliwy jest montaż kominka w domu od podstaw w okresie późniejszym. Ponieważ taka instalacja opiera się na spalaniu opału i wymaga odpowiedniego odprowadzania spalin, muszą być spełnione określone warunki, jakie przewiduje instrukcja przeciwpożarowa.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wybór rodzaju i wielkości kominka
Rola i konstrukcja kominka w domu
Ze względu na dekoracyjną i tworzącą nastrój rolę kominka, jego zabudowa mieści się zwykle w salonie. Wynika to również z wielkości pomieszczenia, które wyposażone w kominek powinno mieć co najmniej 12 m2. Ciężar wkładu i obudowy jest znaczny, więc i podłoga wymaga w tym miejscu specjalnego przygotowania. Kominek otwarty albo z wkładem, narożny albo przy ścianie, najlepiej jest zamontować na parterze, na przygotowanej betonowej podstawie. Budowa dużego kominka wymaga szczeliny dylatacyjnej w wylewce, aby nie powstały odkształcenia podłogi.
Rodzaj kominka zależy od jego planowanej roli w mieszkaniu. Może być sporadycznie używanym elementem ozdobnym albo jednocześnie wspomagać ogrzewanie domu. W razie takiej potrzeby opalany drewnem kominek z płaszczem wodnym może być dodatkowym źródłem energii cieplnej. Cena powietrznej pompy ciepła, która mogłaby zasilać system grzewczy domu, jest raczej wysoka.
Wybierać można spośród różnych palenisk: do palenia okazjonalnego, utrzymujące żar do 10 godzin oraz paleniska grzewcze, z żarem powyżej 10 godzin. Ze sposobu użytkowania wynika też moc grzewcza kominka i inne parametry. Należą do nich między innymi rodzaj paliwa, sprawność i materiał wykonania wkładu. Poza drewnem stosowany jest do opalania kominków brykiet drzewny albo pellet. Wkłady są do wyboru żeliwne (trwalsze ale cięższe) i stalowe (w nowoczesnym wzornictwie).
Rodzaje kominków w zależności od konstrukcji paleniska
- Kominek z otwartym paleniskiem – pełni głównie funkcję dekoracyjną w wystroju mieszkania i używany jest sporadycznie i krótko. Otwarta konstrukcja sprzyja powstawaniu znacznych strat ciepła, kierując gorące spaliny wprost do komina. W pewnym stopniu można poprawić nieco sprawność kominka; obudować odpowiednio komorę spalania i połączenie z kominem. W razie potrzeby, można do otwartego kominka narożnego albo przy ścianie dokupić i wstawić wkład. Do obudowy można użyć granit, marmur, kafle ceramiczne albo cegłę klinkierową, dostosowując wygląd kominka do wnętrza.
- Kominek z zamkniętym paleniskiem – posiada znacznie lepszą sprawność grzewczą, ponieważ do komory spalania zostaje zamontowany wkład kominkowy. Jest to forma bardziej bezpieczna i ekonomiczna w porównaniu z otwartą. Zamknięte palenisko stanowi dobre źródło ciepła nawet bez płaszcza wodnego. Nie stanowi też zagrożenia przez wypadające kawałki płonącego drewna, ani wydmuchiwanie popiołu do wnętrza mieszkania. Spalanie drewna trwa dłużej, a zamknięta konstrukcja pozwala na pozostawienie ognia bez stałej kontroli.
Piec kominkowy – wolnostojący i narożny – jest zamkniętym najczęściej paleniskiem, które można dekoracyjnie obudować. Regulowanie mocy grzewczej kominka polega na dozowaniu powietrza dostarczanego do komory spalania oraz ilości paliwa. Wkłady kominkowe można podzielić na grupy:
- Wkład z systemem powietrznym – ciepło jest przekazywane do pomieszczenia z kominkiem albo rozprowadzane do innych części mieszkania. Ciepło oddaje gorąca szyba, obudowa oraz kratka w okapie. Rozprowadzanie następuje poprzez nadmuch albo grawitacyjnie na niewielkie odległości.
- Wkład z płaszczem wodnym – obecność czynnika wymiany ciepła upodabnia taki kominek do kotła na paliwo stałe. Kominek z wkładem z płaszczem wodnym może zasilać instalację centralnego ogrzewania. Sprawdź także ten artykuł o obudowie kominka krok po kroku.
Samodzielny montaż kominka od podstaw
Odpowiednie miejsce na kominek w domu
Zanim zacznie się budowę kominka w domu, trzeba się upewnić, czy w planowanym miejscu znajduje się komin. Jeśli nie ma, konieczne będzie wybudowanie odpowiedniego komina. Sprawdzić należy też statykę mieszkania, ponieważ ciężar kominka może być znaczny. Zaleca się kontakt z lokalnym kominiarzem, który udzieli pożytecznych rad przed samodzielnym przedsięwzięciem. Przydać się może praktyczny film instruktażowy w internecie i schemat montażu.
Przeciwpożarowa ochrona ścian i podłogi
Ponieważ kominek uwalnia dużą ilość ciepła, łatwopalne ściany i podłoga muszą być odpowiednio zabezpieczone. Szczególnie zalecany jest zakup materiałów izolacyjnych razem z zestawem elementów kominka. Potrzebne są niepalne płyty izolacyjne na ścianę za kominkiem. Trzeba też pomyśleć o podłodze; zawsze może dojść do wylotu iskier po otwarciu frontowej szyby kominka, na przykład podczas podkładania drewna. Przed kominkiem warto zastosować ognioodporną płytę z metalu albo szkła.
Rysunek-schemat kominka na ścianie
Zanim rozpocznie się budowę kominka, trzeba z dużą dokładnością nanieść obrys jego tylnej ściany na ścianie mieszkania. Jest to bardzo ważne, aby precyzyjnie wyznaczyć położenie otworu odprowadzającego spaliny do komina. W przeciwnym razie ciąg powietrza w kominku może zostać zakłócony. Pracę należy wykonać z milimetrową dokładnością.
Budowa podstawy kominka na płycie izolacyjnej
Teraz można rozpocząć właściwą budowę kominka od wymurowania fundamentu. Używa się cegieł szamotowych, które wytrzymują wysokie temperatury i obciążenie. Niektóre zestawy kominkowe są tak zaprojektowane, że pod kominkiem pozostaje miejsce na składowanie drewna. Jeśli tak wnęka jest budowana samodzielnie, trzeba zwracać uwagę na wystarczającą wytrzymałość konstrukcji.
Osadzenie wkładu kominkowego
Kiedy podstawa wyschnie, można ustawić na niej wkład kominkowy. Większość z nich posiada regulowane nóżki. Można dzięki temu łatwo uregulować położenie wkładu w poziomie.
Podłączenie rury wylotowej do komina
Teraz nadchodzi ważny moment budowy własnego kominka: trzeba przebić się przez ścianę, aby połączyć rurę pieca z kominem. Tam, gdzie został dokładnie narysowany zarys otworu, trzeba przy użyciu wiertarki udarowej wykonać otwór. W otwór trzeba włożyć tuleję ścienną i zabezpieczyć ją ogniotrwałą zaprawą. Przed podłączenia pieca zaprawa powinna całkowicie wyschnąć.
Obudowa ustawionego wkładu kominkowego
Na koniec trzeba całość obmurować i założyć okap. Wykładzina jest wykonana zwykle z szamotu, ale może być również z marmuru i granitu. Kominek jest wreszcie gotowy do rozpalenia.
Ostatnie prace wykończeniowe
Przy samodzielnym montażu kominka narożnego, czy przy ścianie, zachodzi potrzeba wykonania pewnych zabiegów wykończeniowych. Jeśli ściany są pomalowane albo tapetowane, trzeba czasem dopasować kolorystykę kominka do całości mieszkania. Trzeba też pomyśleć o dodatkach: jeśli pod kominkiem nie został zaplanowany skład drewna, trzeba ustawić estetyczny kosz albo półkę na opał. Nie może zabraknąć też kominkowych akcesoriów do wybierania popiołu, przekładania płonących kawałków drewna i czyszczenia kominka.
Kominek z wkładem i z płaszczem wodnym
Prawidłowo wykonana instalacja kominka z wymiennikiem ciepła może w pewnym stopniu zastąpić opalany drewnem kocioł do podgrzewania wody. Zabudowa stanowi ozdobę i atrakcję salonu. Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa pomieszczenie nie tylko jak grzejnik akumulacyjny, ale może zasilać dodatkowo instalację centralnego ogrzewania.
Montaż kominka w domu nie może zastąpić właściwego źródła, jakie wskazuje instrukcja budowlana. Wspomaganie ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym jest uzasadnione przy stosowaniu drogich paliw jak gaz albo olej opałowy. Również cena powietrznej pompy ciepła jest wysoka, a jej koszty eksploatacyjne rosną wraz ze spadkiem zewnętrznej temperatury. Palenie stosunkowo tanim drewnem w kominku dla wspomagania systemu grzewczego może przynieść oszczędności.