Kominek na pellet - podstawowe informacje na temat kominków i opinie na ich temat

Piecyki na pellet to bardzo praktyczne i ekonomiczne urządzenia, które sterowane są automatycznie. Właśnie przez wzgląd na sterowanie, określane są one za bardzo wygodne rozwiązania, cieszące się wielką wydajnością, a także i estetyką. Pod względem sterowania, te piece wolnostojące są bardzo podobne do kominków i pieców gazowych, ponieważ ich sterowanie jest elektryczne, a w niektórych modelach, np. w kominkach Iwona Pellets, mogą być sterowane nawet zdalnie, za pomocą pilota. Sprawdź także ten artykuł o kominku otwartym.

Niestety w większości przypadków problemem jest to, że montując kominek na pellet, musimy liczyć się z tym, że będzie nam potrzebne miejsce na pelet. I to właśnie z tego powodu, umieszczanie takiego pieca wolnostojącego pokoju może spotkać się z niedogodnościami. Miejsce na pellet jest bardzo potrzebne, ponieważ te piece nie są dużych rozmiarów, przez co nie możemy do nich nasypać aż tak wielkich ilości paliwa.

Piecyk na pellet jest doskonałym rozwiązaniem w momencie, gdy chcemy już wymienić nasz stary i tradycyjny piec na drewno. Piec na pelet z płaszczem wodnym lub z wkładami kominkowymi charakteryzuje się większą estetyką, ale przede wszystkim jest on bardziej wygodny i komfortowy w użytkowaniu, a koszty jego instalacji i eksploatacji są niższe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.

Jeśli chodzi natomiast o piec na pellet z płaszczem wodnym, bez różnicy, czy będzie on pochodził z firmy Iwona Pellets, czy też innej, jest to urządzenie, które współpracuje razem z naszą instalacją ogrzewania centralnego. Płaszcz wodny to tak naprawdę wymiennik, który podgrzewa wodę tłoczoną do instalacji centralnego ogrzewania, a dodatkowo umożliwia nam on całkowitą kontrolę nad układem ogrzewania centralnego.

Jak użytkuje się piece kominkowe na pellet

Piecyk na pellet, w którym są wkłady kominkowe lub płaszcz wodny, cieszą się pozytywnymi opiniami, ponieważ ich codzienna eksploatacja jest komfortowa oraz bardzo prosta, głównie też przez to, że możemy sterować urządzeniem za pomocą pilota. Przez to, że będziemy sterować układem elektrycznym, zyskujemy automatyczną kontrolę spalania, dlatego, że cały system sterowania reguluje moment rozpalania, fazę wygaszania, ale również poziom mocy grzewczej w urządzeniu.

Jeśli chodzi o samo użytkowanie, wystarczy, że ograniczymy się tutaj do napełnienia zbiornika w kasecie lub piecu. Niektóre urządzenia są w stanie pracować całkowicie automatycznie nawet przez okres około 40 godzin tylko po jednorazowym załadunku zbiornika. Sprawdź także ten artykuł o kominku z nadmuchem.

Jeśli posiadamy kominek na pellet, istotnym elementem jest jedynie usuwanie popiołu, który po spaleniu pelletu wpada do pojemnika specjalnie do tego przeznaczonego. Pamiętajmy jednak o tym, że ilość popiołu zależy przede wszystkim od tego, jaki gatunkowo mieliśmy pellet. Gorsze jakościowo paliwo wytwarza zdecydowanie więcej popiołu niż te, które jest dobrej jakości. Dlatego też kontrolowanie ilości popiołu musimy indywidualnie wyczuć.

Ważne w użytkowaniu pieca jest to, by w trakcie jego pracy nie otwierać drzwiczek kasety i pojemnika, ponieważ zakłócimy tym tylko efektywność spalania pelletu. Dodatkowo możemy też zabezpieczyć mechanicznie nasz piec, a do tego wykorzystuje się dwie metody: termostat i wakuostat.

Termostat w momencie, gdy nasz podajnik ślimakowy zacznie pracować nieprawidłowo, da nam sygnał wyłączenia otworu, służącego do ładowania pelletu. Dzięki temu nasz zbiornik nie będzie się przegrzewał. Drugim typem zabezpieczenia jest wakuostat, który dokładnie mierzy ciśnienie w przewodzie spalinowym, a gdy pojawią się jakieś problemy z ciągiem, albo też z zatkaniem przewodu, da sygnał do zatrzymania pracy obwodu ładowania pelletu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kominku gazowym?

Piece kominkowe na pellet - ceny i popularni producenci

Kominek na pellet jest urządzeniem, które w Polsce jeszcze do niedawna było nieznane. Obecnie już opinie na jego temat są coraz lepsze, bo pomału poznajemy wszystkie zalety tych praktycznych urządzeń grzewczych, dzięki czemu ich zakup jest częściej spotykany. Nie zapominajmy jednak o tym, że piece kominkowe na pellet są dość dużą inwestycją, dlatego też muszą być bardzo dobrze dopasowane do naszych wymagań.

Zanim kupimy kominek na pellet, powinniśmy się zastanowić nad tym, w jakim miejscu będzie się on znajdował. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie kotłownia, ponieważ tam zwykle znajdzie się miejsce na gromadzenie i magazynowanie paliwa potrzebnego do ogrzania naszych pomieszczeń.

Kolejny etap to określenie budżetu, który chcemy poświęcić na piecyk na pellet. Jest to bardzo istotne, ponieważ idąc tym sposobem, od razu wyeliminujemy zbyt drogie rozwiązania dla nas. Warto także przemyśleć to, jakie rozmiary ma mieć kominek na pellet oraz jaka ma być jego moc grzewcza. Moc grzewczą dobieramy odpowiednio do tego, ile m2 ma ogrzać kominek.

Ważnym dla wielu osób elementem jest także odpowiedni dobór wizualny, ponieważ niektóre osoby stawiają swoje piece kominkowe na pellet w pokojach, przez co estetyka i dekoracyjność są bardzo istotne. Dlatego też musimy wybrać dekoracyjne kominki, które idealnie dopasują się swoim stylem do aranżacji naszego wnętrza.

Poszukując odpowiednich producentów, z pewnością natrafimy na Iwona Pellets, czyli firmę, która zajmuje się sprzedażą kominków na pellet. Firma ta cieszy się wielkim powodzeniem ze względu na rzetelność pracy i jakość swoich produktów. Kominki na pellet dostępne są w różnych cenach. Możemy zakupić piec za kilka tysięcy złotych, ale też i za kilkanaście bądź kilkadziesiąt tysięcy. Pamiętajmy jednak, że przed zakupem warto zorientować się w ofertach sprzedaży różnych producentów oraz sklepów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach ogrzewania kominkiem?

ikona podziel się Przekaż dalej