Kominek otwarty - wady i zalety, budowa krok po kroku
Ciepło ogniska domowego to coś, co sprawia, że we własnym domu czujemy się niezwykle komfortowo. W celu „podgrzania” atmosfery bardzo często wiele osób decyduje się na kominek. Do wyboru jest kilka wersji, natomiast najbardziej urokliwą stanowi kominek z otwartym paleniskiem. Nie dość, że wygląda magicznie, to w dodatku stanowi świetną dekorację wnętrza salonu. Poniżej opiszemy, jak powinna przebiegać budowa kominka otwartego krok po kroku oraz wskażemy ewentualne wady i zalety takich kominków.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa kominka otwartego krok po kroku
Z jakich elementów składa się kominek otwarty?
Schemat kominka otwartego jest dosyć skomplikowany. Najważniejszy element kominka stanowi komora, w której spalany jest opał. Wielkość komory paleniskowej jest ważna, ponieważ to od niej zależy ilość ciepła, jakie oddaje na zewnątrz kominek. Z zasady komora jest płytka (maksymalna wysokość to 50 cm). Cechą charakterystyczną jest też górna część tylnej ścianki komory paleniskowej, która widocznie pochylona jest do przodu, tworząc skos. Tak ułożone ścianki odbijają ciepło na zewnątrz pomieszczenia.
Kominek otwarty składa się również z tzw. gardziela, czyli otworu dymowego znajdującego się w sklepieniu paleniska. W gardzieli z kolei umieszczany jest szyber (inaczej przepustnica), którego zadaniem jest m.in. regulacja intensywności ciągu kominowego. Na tylnej ściance kominka powinny znajdować się specjalne drzwiczki, które dają możliwość usunięcia nadmiaru nagromadzonej sadzy w komorze. Prócz wymienionych powyżej elementów, kominek otwarty posiada także ruszt oraz obudowę wykonaną z dowolnego materiału, np. cegła klinkierowa. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.
Bardzo ładnie prezentuje się na przykład kominek rustykalny z cegły, który niezwykle zdobi wnętrze pomieszczenia. Budując kominek otwarty, należy pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Z uwagi na to, iż dno komory paleniskowej wysunięte jest nieco poza obudowę, powinno się zabezpieczyć podłogę wokół przed ewentualnymi iskrami z paleniska. Jak zbudować kominek, aby działał prawidłowo i nie dymił? Poniżej podpowiemy, jak powinna wyglądać prawidłowa budowa kominka otwartego krok po kroku.
Kominek z otwartym paleniskiem – budowa krok po kroku
Nie jest to proste zadanie. Nawet niewielki błąd podczas budowy może spowodować cofanie się dymu do wnętrza pomieszczenia. Warto więc w takiej sytuacji skorzystać z usług specjalisty w tej dziedzinie, czyli zduna. Ekspert doskonale wie, jak prawidłowo czytać schemat kominka otwartego, a następnie wykonywać prace w prawidłowej kolejności. Na początek należy wybrać miejsce usytuowania konstrukcji. Kominek otwarty musi znajdować się blisko komina.
Budowa kominka otwartego krok po kroku rozpoczyna się w pierwszej kolejności od stworzenia bardzo trwałego fundamentu oraz dużego kanału dymowego, który odprowadza spaliny z komory. Prawidłowo przekrój komina mierzącego ok. 5 metrów powinien wynosić ok. 10% powierzchni paleniska. Kolejna sprawa to wielkość komory spalania. Powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym znajdować ma się kominek. Tylna ścianka komory paleniskowej musi być pochylona w przód, a więc w stronę otworu (pod kątem ok. 80 stopni). Jeśli szukasz inspiracji aranżacyjnych, sprawdź artykuł z poradami o urządzaniu salonu z kominkiem.
Podobnie ułożone są ścianki boczne paleniska, co powoduje odbijanie się ciepła wprost do pomieszczenia. Bardzo ważna jest też tzw. gardziel. To element, którego wymiar powinien wynosić ok. 10% powierzchni otworu komory spalania. Dzięki temu dym z kominka nie będzie się cofał do pomieszczenia. Za regulację wydalanych spalin odpowiada szyber, który umieszcza się w gardzieli. Komora dymowa powinna mieć tę samą wielkość, co komora spalania. Dobrze zbudowany kominek powinien zostać wyposażony w materiały ogniotrwałe. Budowa kominka otwartego krok po kroku nie jest bardzo trudna, lecz wymaga dokładności.
Kominek z otwartym paleniskiem – projekty, wady i zalety
Projekty kominków otwartych
W obecnym czasie możemy wybudować dosłownie taki kominek, jaki tylko się nam zamarzy. Projektów jest co niemiara. Bardzo popularny jest kominek rustykalny z cegły, konstrukcja z płaszczem wodnym, tradycyjny kominek murowany oraz wiele innych. Każdy z nich posiada swój niepowtarzalny urok i pasuje do różnych stylów wnętrz. Tego typu dekoracja jest funkcjonalna i ponadczasowa. Zwłaszcza gdy wybierzemy niestandardową obudowę. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł o obudowie kominka.
Kominek murowany z otwartym paleniskiem może być obudowany granitem, marmurem, drewnem, a nawet kaflami ceramicznymi. Opcji do wyboru jest naprawdę dużo. Najważniejszą rzeczą jest jedynie zachowanie ostrożności podczas użytkowania kominka otwartego. Mowa tu o zabezpieczeniu podłogi przed iskrami w promieniu ok. 80 cm. Obecne projekty kominków otwartych często stanowią swoistą dekorację wnętrza, poprzez kominki narożne, w ścianie, we wnękach, w postaci grubego filaru, a nawet w formie prowizorycznego domku.
Niektóre projekty kominków otwartych przewidują ozdobę w formie ognioodpornych drzwiczek lub parawanu, oddzielających palenisko od wnętrza pomieszczenia. Dzięki temu użytkowanie kominka jest znacznie bardziej bezpieczne. Niepowtarzalna atmosfera w domu, jaką stwarza kominek murowany, powoduje znacznie lepsze samopoczucie zarówno domowników, jak i gości.
Kominek otwarty – wady i zalety
Niestety kominek otwarty posiada więcej wad niż zalet. Jedną z nich jest duża ilość powietrza, pobierana z wnętrza pomieszczenia. W zamian daje jedynie około 20% ciepła. W związku z tym nie poradziłby sobie z ogrzaniem całego domu. Dla porównania kominki z wkładem ciepła produkują ok. 80% energii cieplnej. Wadą kominków otwartych jest także znacznie większe zużycie drewna, a więc zwiększone koszty za opał. Jednym słowem jest nieekonomiczny i często kłopotliwy (np. cofanie się dymu do pomieszczenia).
To jednak nie wszystko. Schemat kominka otwartego naraża na pewne niebezpieczeństwo. Otwarte palenisko musi zostać zabezpieczone materiałami ognioodpornymi, aby iskry nie spowodowały pożaru. Często wykorzystuje się w tym celu podkładki z mosiądzu lub ognioodporne drzwiczki czy parawany (pełnią one też funkcję ozdobną). Z tego względu niedopuszczalne jest np. pozostawienie niedogasłego kominka na noc lub podczas gdy przebywamy poza domem.
Co do zalet, najważniejszą z nich stanowi bezapelacyjnie dekoracyjna funkcja kominka otwartego. Taka konstrukcja z odsłoniętym paleniskiem i żywym ogniem, świetnie wpisuje się w styl każdego wnętrza. Z pewnością niezwykle efektowny widok zawsze będzie podziwiany przez gości oraz pomoże skutecznie zrelaksować się domownikom. Niestety na tym kończą się zalety kominka otwartego. Ma ich bardzo niewiele, jednak pomimo to nadal posiada swoich zwolenników.
Kominki otwarte z płaszczem wodnym
Zdarzają się i tacy, którzy chcą połączyć przyjemne z pożytecznym. Co to znaczy? Otóż chodzi o konstrukcję kominka otwartego z płaszczem wodnym. W tym przypadku można zainwestować w gotowy kominek wyposażony w pożądany system podgrzewania wody. Zastanawiacie się pewnie, jak zbudować kominek z płaszczem wodnym krok po kroku? To znacznie prostsze niż w przypadku zwykłego kominka otwartego. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także ten artykuł o kominku z płaszczem wodnym.
Zabezpieczenie tego typu kominka stanowi otwarte naczynie wzbiorcze (nazywane też przelewowym bądź wyrównawczym), które chroni przed wzrostem ciśnienia w instalacjach ze źródłami ciepła. Duży wybór modeli pozwala na dopasowanie gabarytów kominka do wnętrza, w którym zaplanowana jest jego instalacja. Solidna konstrukcja oraz wysoka wytrzymałość sprawiają, że tego typu kominki są bardzo funkcjonalne.
Kominek otwarty jest najpiękniejszą z dekoracji wnętrza salonu. Niepowtarzalna atmosfera, jaką stwarza kominek z otwartym paleniskiem, mocno wpływa na komfort domowników oraz ich gości. Żarzący się ogień oraz zapach świeżego drewna, dają niesamowity relaks po ciężkim dniu. Ten rodzaj ogniska w domu wygląda bardzo efektownie, a blask płomieni stwarza niesamowity klimat. Jak widać, budowa kominka otwartego krok po kroku nie jest rzeczą łatwą, jednak pomoc ze strony fachowca sprawnie pomoże nam spełnić marzenie o pięknej dekoracji.