Kominek w bloku – rodzaje

Sztuczny kominek w bloku jest coraz popularniejszym elementem wystroju wnętrz. Decydując się na jego zakup, nie musisz martwić się o odprowadzanie spalin kanałem kominowym. Ponieważ głównym paliwem jest płyn lub żel, które nie wytwarzają dymu. Oczywiście istotnym elementem jest dobór paliwa do biokominków, który musi spełniać normy wyznaczone przez Państwowy Zakład Higieny. W innym przypadku substancje mogą okazać się niebezpieczne, a także wykazywać niebezpieczną woń.

Kominki ekologiczne można podzielić pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane.

Podział kominków ekologicznych - materiał wykonania

Kominek w mieszkaniu

Charakterystyka

Ze stali nierdzewnej

Biokominek w mieszkaniu tego typu wyróżnia się dwiema solidnymi warstwami, wyjątkowo odpornymi na wysokie temperatury. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed przeciekami paliwa.

Z aluminium

Ze względu na wykonanie, zaliczają się do dość tanich biokominków. Jednak cechują się niższą odpornością w porównaniu do kominków wyprodukowanych ze stali nierdzewnej.

Ze szkła

Wykonane są one ze szkła żaroodpornego. Tego typu biokominki są wyjątkowo dekoracyjne. Tym bardziej że można palenisko obsypać na przykład naturalnym kamieniem, dzięki czemu ekologiczny kominek świetnie wkomponuje się w nowoczesne wnętrza.

Z kamienia naturalnego

Kominki ekologiczne wykonane z kamienia naturalnego cieszą się ogromną popularnością, szczególnie w przestronnych wnętrzach. Najczęściej głównym surowcem dekoracyjnym jest marmur lub trawertyn. Są one dość masywne, ale jednocześnie wyjątkowo odporne na wysokie temperatury. Tańszym zamiennikiem kamienia naturalnego jest konglomerat, który na pierwszy rzut oka przypomina naturalny surowiec.

Z betonu architektonicznego

Kominek w bloku wykonany z betonu architektonicznego, najczęściej wyróżnia się prostą formą, przez co doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz o skandynawskim lub surowym klimacie. Beton jest dość lekkim oraz plastycznym materiałem, dzięki temu można uzyskać praktycznie każdą formę. Dodatkową zaletą tego typu kominków, jest ich łatwość w utrzymaniu czystości.

Z MDF

Do zalet tego typu biokominków zalicza się przede wszystkim lekką i elegancką obudowę. Sztuczny biokominek w bloku może być pomalowany na dowolny kolor. Do tego celu wykorzystuje się specjalną termoodporną farbę.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele biokominków

Szukasz taniego i efektownie wyglądającego biokominka? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele. Ceny mogą Cię zaskoczyć!

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.

Kominek w mieszkaniu, czyli sztuczny kominek w bloku oraz polecane biokominki i najlepsze kominki do bloku, producenci i rodzaje
Kominek w bloku – ceny, opinie, rodzaje kominków pasujących do mieszkania

Jak zamontować kominek w bloku?

Jak już wcześniej wspomniano, kominek w mieszkaniu nie wymaga podłączenia do kanału kominowego. Dzięki temu kominki ekologiczne są w pełni mobilne. Na pewno łatwiejszym montażem wykazują się biokominki stojące, ponieważ wystarczy je ustawić w wybranym przez siebie miejscu. Jednak popularnym rozwiązaniem jest również wiszący biokominek w salonie. W takiej sytuacji należy przytwierdzić element dekoracyjny do ściany. Najczęściej z tyłu znajduje się obudowa wykonana z płyty kartonowo-gipsowej.

Na pytanie, jak zamontować kominek, odpowiedź powinna uwzględniać jeszcze podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim sztuczny kominek w bloku musi znajdować się jak najdalej od łatwopalnych materiałów. Zaleca się, aby biokominek w mieszkaniu znajdował się poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Ważna jest także naturalna wentylacja. Przy biokominkach nie trzeba natomiast żadnych specjalnych podłączeń do kanałów wentylacyjnych. Montaż biokominków najczęściej odbywa się w salonie. Jednak możliwe jest ustawienie kominka ekologicznego również w innych pomieszczeniach, a nawet w ogrodzie zimowym lub na tarasie. Należy tylko pamiętać o spełnieniu powyższych warunków bezpieczeństwa. Jeżeli jednak mamy jakieś wątpliwości jak zamontować kominek w swoim mieszkaniu, warto zlecić tę czynność doświadczonym fachowcom. Sprawdź także ten artykuł o kominku otwartym.

Kominek w mieszkaniu – ceny i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny i opinie kominów pasujących do mieszkania w bloku.

Kominki do mieszkania w bloku - przykłady i ceny

Nazwa produktu

Cena

Kominek w bloku Globmetal wiszący 900x400, strukturalny czarny

259,00 zł

Biokominki Infire Inside 1200

2490,00 zł – bardzo dobre opinie

Biokominek w mieszkaniu Delta lewy 700x280

1150,00 zł

Biokominek w mieszkaniu wolnostojący Whiskey 2 czarny

1095,00 zł

Kominki elektryczne w salonie Dimplex Toluca Eco Led z efektem płomienia

949,00 zł

Kominki elektryczne Dimplex, wkład 30”, bardzo łatwy montaż

1699,00 zł

Kominki elektryczne ścienne LED Dimplex Optiflame Vega, bardzo łatwy montaż

3690,00 zł

A może zainteresuje cię także ten artykuł o kominku gazowym?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii kominki