Kominek z DGP – system dystrybucji gorącego powietrza

Ogrzewanie kominkowe z DGP

Rozprowadzenie ciepła z kominka okazało się ciekawym tematem dla producentów kominków. Nie musi on już stanowić tylko dekoracji salonu i ogrzewać jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii tradycyjne kominki zostały udoskonalone pod kątem dodatkowych funkcji. Zastosowany w nich system dystrybucji gorącego powietrza okazał się być strzałem w dziesiątkę. Rozprowadzenie gorącego powietrza za pomocą specjalnych rur jest genialne.  Kominek z nadmuchem stał się przełomowym urządzeniem grzewczym.

Kominek z nadmuchem ciepłego powietrza jest jednak stosowany do ogrzewania znacznie rzadziej, aniżeli tradycyjny system centralnego ogrzewania. Różnica między tymi systemami jest istotna. Popularne centralne ogrzewanie rozprowadza ciepło ze źródła wprost do grzejników. Natomiast kominek z nadmuchem stanowi owo źródło ciepła. Nagrzany wkład kominkowy za pomocą wymiennika ciepła podgrzewa powietrze, które przez niego przepływa i rozprowadza je po całym domu.

Trzeba pamiętać, że zgodnie z polskim prawem budowlanym, kominek nie powinien stanowić jedynego źródła ciepła w domu, bez dodatkowego systemu grzewczego. Rolę centralnego źródła ciepła może spełniać wówczas, gdy zostanie podłączony do instalacji grzewczej, jaką jest system dystrybucji gorącego powietrza. Systemem uzupełniającym mogą być grzejniki elektryczne. Kominek DGP często wykorzystują także inwestorzy, których siedziby są ulokowane w miejscu bez dostępu do sieci gazowej. Odpowiednio dobrany wkład kominkowy rozprowadzi ciepłe powietrze w całym budynku.

Niestety ceny tego rodzaju urządzeń grzewczych są wysokie z uwagi na ich innowacyjność i utrzymującą się renomę. Jednak ta kwestia nie powinna przeważać, ponieważ chodzi tu o ogrzewanie domu na długie lata. Aby więc nasz kominek z DGP działał bez zarzutu, należy przede wszystkim umożliwić mu dostęp do odpowiedniej ilości powietrza. Ponadto wkład kominkowy powinien zostać ulokowany w pomieszczeniu o wielkości odpowiedniej do jego parametrów. Na koniec wystarczy jeszcze tylko podłączyć wkład do właściwego komina i gotowe.

Kominek z DGP - rodzaje

Kominek z nawiewem, rozprowadzający ciepło metodą grawitacyjną, dysponuje małym zasięgiem grzania. Stosując taki sposób ogrzewania, musimy liczyć się z tym, że rozprowadzenie ciepła z kominka obejmie jedynie sąsiadujące pomieszczenia w niewielkiej odległości. Spowodowane jest to głównie długością kanałów. Nie mogą one mierzyć więcej niż 4 metry, ponieważ przy większej długości przepływające przez nie ciepłe powietrze nie ma szans w pokonaniu oporów przepływu. Oczywiście sposób ten ma też swoje zalety. Jedną z nich jest fakt, że nie wymaga on elektrycznego zasilania. Tak więc koszty użytkowania są znacznie mniejsze.

Druga metoda dotyczy systemu wymuszonego. Jest on znacznie bardziej skomplikowany niż poprzedni. Co jednak ciekawe, częściej stosowany niż grawitacyjny. Dlaczego tak jest? Otóż klienci chętniej decydują się na system wymuszony, ponieważ zdolny jest on ogrzać cały dom, a nie tylko kilka pomieszczeń. To bardzo ważny aspekt. Kanały systemu wymuszonego liczą ok. 10 metrów długości. To dużo więcej w porównaniu do metody grawitacyjnej. Kominek z nadmuchem wymuszonym powoduje konieczność zamontowania aparatu nawiewnego. Jego zadaniem jest wymuszanie przepływu ciepłego powietrza do reszty pomieszczeń. Oczywiście możliwe jest również sterowanie ogrzewaniem. Stopień skomplikowania tego systemu wymuszonego przekłada się w tym wypadku na wyższy koszt instalacji takiego ogrzewania. Dlatego kominek z nadmuchem w układzie wymuszonym jest droższy w wykonaniu, ale bardziej ekonomiczny w użytkowaniu.

Nie można zapomnieć o ważnej kwestii, jaką jest nadmuch do kominka. Podstawą prawidłowego działania kominka, jest doprowadzenie do niego odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnego w procesie spalania drewna. Inna nazwa - kominek z nawiewem. Układ ten jest niezbędny w utrzymaniu prawidłowej instalacji urządzenia grzewczego. Często nadmuch do kominka doprowadza się za pomocą specjalnego przewodu nawiewnego – wprost pod palenisko. Wlot powietrza z zewnątrz powinien zostać zabezpieczony w taki sposób, aby do środka nie dostały się żadne owady ani gryzonie. Kominek z nawiewem kontroluje także powietrze wewnątrz budynku.

Kominek z nadmuchem, czyli w zasadzie kominek DGP to rozwiązanie dostępne w niektórych tylko domach. Efektywność jest bardzo duża, dlatego takie rozwiązanie zbiera bardzo dobre opinie.
Kominek z nadmuchem - ceny, efektywność, schemat działania systemu DGP

Kominek z nadmuchem i kominek płaszczem wodnym

Kominek z DGP i z płaszczem wodnym? - funkcjonalność i ceny

Kominek z DGP, pomimo sporego zainteresowania, jest możliwy do zainstalowania tylko w nowych budynkach bądź w miejscach, w których planowany jest gruntowny remont. Te specyficzne wymagania spowodowane są koniecznością rozprowadzenia w budynku przewodów, przez które ma być rozprowadzane ciepło. Mankament kominka szybko rozpoznają alergicy. Chodzi o wzmożony ruch powietrza, jaki wytwarza kominek z nawiewem. „Niespokojne” powietrze powoduje przenoszenie się pyłów i kurzu, co niesie nieprzyjemne skutki dla alergików.

Kominki z płaszczem wodnym posiadają specyficzną budowę. Charakteryzują się podwójnymi ściankami, między którymi przepływa ogrzewana woda. Ciepło zebrane z paleniska i spalin zostaje przekazywane do instalacji grzewczej np. do ogrzewania podłogowego, do grzejników lub mieszanej. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym wykonywany jest ze specjalnych materiałów, które gwarantują dłuższe utrzymywanie ciepła. Kominek z płaszczem wodnym jest znacznie droższy niż kominek z nadmuchem ciepłego powietrza, ponieważ wymaga on podłączenia do systemu centralnego ogrzewania i wspomaga jego funkcjonowanie.

Koszty przedstawiają się następująco. Szacunkowe ceny za kominek z DGP oscylują w granicach 2 000 zł – 2 500 zł za sam materiał, pomijając oczywiście kominek i jego obudowę. Za robociznę możemy zapłacić ok. 1 000 zł – 2 000 zł. Przykładowe ceny montażu to 1 000 zł – 5 000 zł. Uzależnione są od wielkości kominka.  Inwestycja w kominek z DGP z systemem grawitacyjnym to ceny ok. 1 000 zł – 2 000 zł + wkład kominkowy. Najwięcej na rynku jest modeli w cenie 3 500 zł – 8 000 zł. Natomiast za materiał na kominek z nadmuchem z systemem wymuszonym zapłacimy ok. 2 000 zł – 2 500 zł. Zarówno kominek z płaszczem wodnym, jak i kominek z DGP zalecany jest w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej.

Rozprowadzenie ciepła z kominka

Kominek DGP wyposażony jest w wentylator, którego zadaniem jest rozprowadzenie ciepła z kominka na cały dom. Ogrzewanie kominkowe może być więc niezależnym źródłem ciepła lub też stanowić uzupełnienie istniejącej już instalacji grzewczej. Można wykorzystywać go codziennie bądź sezonowo. W gruncie rzeczy kominek DGP jest w stanie przynieść odczuwalne korzyści w postaci sporych oszczędności.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Kominek z nadmuchem (system z DGP) to dobre rozwiązanie, które ogrzewa przepływające przez niego powietrze. Energia pochodzi z dwóch źródeł. Albo poprzez spalanie paliwa lub z wykorzystaniem energii elektrycznej. Tego typu ogrzewanie kominkowe to dość duży koszt, dlatego często stosowana jest do tego celu pompa ciepła. Urządzenie oddaje dużą ilość ciepła przy użyciu niewielkiej ilości energii elektrycznej. Jest jednak jeden warunek. By pompa mogła być używana, temperatura na zewnątrz musi być dodatnia. W przeciwnym razie zastępuję ją nagrzewnica elektryczna.

Kominek z nawiewem można wykorzystać, aby zapewnić niezbędną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu występuje spora oszczędność związana z brakiem konieczności wykonania osobnego systemu wentylacyjnego. Kominek z nadmuchem zbudowany jest z cegły, kamienia i betonu, co pozwala na utrzymanie ciężaru całego kominka. Wbudowane, najczęściej po bokach, kratki wlotowe przefiltrowują powietrze, które kominek z nadmuchem ogrzewa.

Kominek rozprowadzający ciepłe powietrze i jego zastosowanie

Ogrzewanie podłogowe a kominek z nadmuchem

Jak powszechnie wiadomo, łączenie źródeł ciepła jest bardzo problematyczne i niewskazane. System ogrzewania kominkowego z DGP wyposażony jest w nadmuch do kominka, czyli nawiew świeżego powietrza z zewnątrz do kominka. Ponadto zawiera układ dystrybucji gorącego powietrza w systemie grawitacyjnym lub wymuszonym. Pierwszy stosuje się w małych budynkach, a drugi zalecany jest do dużych przestrzeni. Ogrzewanie kominkowe zaopatrzone jest również w układ odprowadzający spaliny z kominka.

Ogrzewanie podłogowe natomiast wymaga podłączenia do systemu centralnego ogrzewania, o ile nie zdecydujemy się na wersję elektryczną tego ogrzewania. Komfort w użytkowaniu oraz niewidoczne rurki czy kable sprawiają, że tego typu ogrzewanie cieszy się dużą popularnością. Niestety coraz częściej i mocniej w dzisiejszych czasach konkuruje z ogrzewaniem w postaci dystrybucji gorącego powietrza.

Kominek z nadmuchem stanowi zarówno nowoczesne, jak i bardzo często stosowane rozwiązanie w ogrzewaniu. Nadmuch do kominka powoduje wymianę powietrza w pomieszczeniach, co wpływa na korzyść domowników. Za jego funkcjonalnością oraz stanem wizualnym przemawiają same zalety. Świetnie spełnia się w roli dekoracji salonu. Co ważne – jest ekonomiczny.

Kominek z nawiewem - czy warto się nad nim zastanawiać?

Oczywiście, że warto. Dobry system grzewczy to podstawa każdego domu jednorodzinnego i budynku. Kominek z nawiewem jest wspaniałą świeżynką technologiczną, która z pewnością okaże się dla wielu miłym zaskoczeniem. Nie tylko pod kątem skutecznego ogrzewania, ale także ze względu na oszczędność.

Czy kominek z nadmuchem jest efektywny? Na to pytanie mogą odpowiedzieć ci, którzy sami przetestują działanie urządzenia. System dystrybucji gorącego powietrza jest innowacyjnym rozwiązaniem przyszłości. Tradycyjna instalacja centralnego ogrzewania nie jest w stanie przebić jego zalet.

A więc warto mocno zastanowić się nad kominkiem z DGP oraz formą jego zastosowania. Czy będzie on pełnił funkcję jedynego źródła ciepła, czy może kominek DGP pozostanie uzupełnieniem starej instalacji centralnego ogrzewania. Kominek z nadmuchem ciepłego powietrza jest niezwykle opłacalną inwestycją.

ikona podziel się Przekaż dalej