Kominek z nadmuchem - rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
Kominek z nadmuchem to jedna z możliwości, jakiej możemy dokonać podczas wyboru wkładów kominkowych. Zanim jednak przystąpimy do zakupu kominka z nawiewem ciepłego powietrza, powinniśmy zapoznać się z tym, co to jest system DGP i jak działa kominek z DGP. Zobaczmy więc, jak wygląda ogrzewanie kominkowe z nadmuchem, montaż kominka z nadmuchem, a także jakie są opinie i ceny kominków z DGP.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest system DGP?
Decydując się na ogrzewanie nadmuchowe z kominka, w pierwszej kolejności powinniśmy znać kilka informacji o systemie DGP, który oznacza dystrybucję gorącego powietrza. Natomiast jak działa dystrybucja gorącego powietrza? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kominku z płaszczem wodnym?
W momencie, gdy zaczyna się montaż kominka z nadmuchem, w miejscu wylotu kanału położonego na ścianie lub na suficie danego pomieszczenia, montuje się specjalne anemostaty, albo też kratki nawiewowe. Takie kratki i anemostaty dostępne są w wielu wzorach.
Ogrzewanie nadmuchowe z kominka z użyciem ciepłego powietrza, polecane jest do domków rekreacyjnych, ponieważ kominek z nawiewem jest odporny na działanie niskich temperatur i w bardzo szybki i prosty sposób można go uruchomić. Dodatkowo montaż kominków z nadmuchem jest polecany do wysokich i wąskich domów, dlatego że ciepłym powietrzem ogrzewa on pomieszczenie, w którym się znajduje oraz te nad nim. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.
Kominek z DGP - co warto wiedzieć o tych kominkach
Jeśli zastanawiamy się nad tym, aby kominek z nawiewem znalazł się w naszym domu, musimy wiedzieć, że decyzję powinno się już podjąć na poziomie projektowania budynku. Oczywiście ogrzewanie kominkowe z nadmuchem może być także wprowadzone później, kiedy mamy istniejący budynek, natomiast wtedy ciężko montuje się przewody rozprowadzające ciepło.
Pamiętajmy także, że przewodów tych nie powinniśmy doprowadzać do toalet i łazienek, ponieważ nie jest to zalecane, gdyż zapachy z tych pomieszczeń mogą się wtedy swobodnie przenosić po pomieszczeniach. Co więcej, jeśli chcemy, by kominek z nadmuchem miał swoją rolę w ogrzewaniu domu, wtedy zaprojektowanie go powinno być zlecone fachowcom, którzy dobierają odpowiednie wkłady kominkowe i wszystkie akcesoria.
Warto wiedzieć, że przy ogrzewaniu kominkowym z nadmuchem, obniżymy koszty ogrzewania naszego mieszkania lub domu, jeśli są już w nim inne źródła ciepła. Ponadto dzięki ogrzewaniu nadmuchowym z kominka gorącym powietrzem, w bardzo szybki sposób wzrośnie temperatura w naszym domu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kominkach wolnostojących?
Pamiętajmy jednak o tym, że wkłady kominkowe do tego typu kominka mają nie tylko same pozytywne opinie, ponieważ znajdziemy tu także kilka wad. Pierwszą z nich jest to, że przy większym ruchu powietrza, kurz oraz pyłki zaczną się przenosić. Dlatego montaż kominka z nadmuchem nie jest dobrym rozwiązaniem dla alergików. Dodatkowo potrzebna jest stała kontrola nad spalającym się w szybki sposób drewnem. No i najważniejsze jest to, że kominek z nadmuchem może być jedynie uzupełnieniem instalacji grzewczej, a nie jedynym jej źródłem.
Na co zwrócić uwagę, kupując kominek z nadmuchem oraz jakie są jego ceny
Wybierając kominek z nadmuchem spotkamy się z wieloma różnymi opiniami, na których nie zawsze warto polegać. Dlatego też istnieje kilka punktów, na które trzeba zwrócić uwagę, by zakup się udał. Pierwszym, niezbędnym elementem jest regulacja temperatury powietrza, która zabezpieczy nasz wentylator przed nadmiernie gorącym powietrzem. Dodatkowo zyskamy dzięki temu kontrolę nad tym, jak ciepłe powietrze będzie wlatywało do naszych pomieszczeń.
Poza tym ważne jest to, by wkłady kominkowe były prawidłowo dobrane, a mianowicie ich moc musi być proporcjonalna do tego, jak duże pomieszczenie mamy do nagrzania. Dobrze jest też, gdy znajdziemy kominek o wysokiej sprawności, co przełoży się na koszty za ogrzewanie. Sprawdź także ten artykuł o kominkach z nadmuchem.
Ostatnim już elementem jest cena, która zależy od producenta, wielkości kominka, mocy wkładów grzewczych, modelu i wielu innych czynników. Ceny kominków z nawiewem wahają się w granicach 1000-8000 zł, ale do tego musimy doliczyć też około 1000-7000 zł za robociznę i montaż.