Kominek z płaszczem wodnym - cena, opinie, koszty ogrzewania, schemat instalacji
Ogrzewanie w domu to dylemat dla każdego inwestora. Duże koszty ogrzewania możemy znacznie zredukować, wybierając najkorzystniejszą dla nas opcję. Czasem to, co popularne i polecane, w naszym domu może się zwyczajnie nie sprawdzić. Pokrótce opiszemy wady i zalety systemów ogrzewania, w tym również wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Postaramy się rozwiać wątpliwości, obnażyć najważniejsze mankamenty oraz podać istotne elementy, na które warto zwracać uwagę, wybierając wkład kominkowy.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Ogrzewanie kominkowe – wybieramy kominek z płaszczem wodnym
Ile kosztuje wkład kominkowy?
Cena instalacji zwykle dedykowana jest dla każdego inwestora. Toteż pełne koszty instalacji nie są możliwe do przedstawienia nawet, jeśli wybieramy wkłady kominkowe z płaszczem wodnym tej samej marki. Każda firma ma swój cennik prac. U jednych cena będzie wyższa, u innych niższa, ale to nie znaczy, że ogrzewanie kominkowe z wymiennikiem wodnym wychodzi drogo.
Prawdziwi fachowcy wykonują swoją pracę bardzo dokładnie, tak jak się to powinno robić. Inni zaś zrobią coś równie dobrze, ale taniej. Zatem cena ma tutaj znaczenie. Różnica polega najczęściej na materiale. Ten, który jest wyższej klasy, będzie droższy, więc firma musi wziąć to pod uwagę. Wybierając np. kominek z płaszczem wodnym, warto postawić na wysokiej klasy wkłady kominkowe z płaszczem wodnym.
Sprawdzając wnikliwie, bardzo łatwo zobaczyć, czy różnica w cenie podyktowana jest materiałem czy chęcią większego zarobku.
Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, czyli kominek z płaszczem wodnym
Coraz częściej u znajomych i rodziny spotykamy się z kominkami z wymiennikiem wodnym. Choć może się wydawać, że jest to element typowo dekoracyjny, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać wkłady kominkowe z płaszczem wodnym do ogrzewania pomieszczeń. Typowy kominek z płaszczem wodnym może zagwarantować nawet dużej rodzinie wystarczającą ilość ciepłej wody. Możemy się obyć bez używania podgrzewaczy przepływowych, a tym samym znacznie ograniczyć koszty.
To, co ładne może być praktyczne. Nawet jeśli już mamy kominek to nie znaczy, że jego przeróbka będzie kłopotliwa, bądź wymagać będzie dużego nakładu finansowego. Na rynku dostępne są wkłady kominkowe z płaszczem wodnym w racjonalnej cenie. Ale też sam płaszcz wodny do kominka możemy łatwo dokupić. W tym przypadku opinie są całkiem dobre, a popularność tego rozwiązania z każdym miesiącem jest większa.
Kominek z płaszczem wodnym dostaniemy praktycznie w każdym markecie budowlanym. Ceny zależą od jego gabarytów, wykończenia oraz od mocy grzewczej. Ich przeznaczenie jest tak rozległe, że praktycznie w każdej nieruchomości sprawdzają się doskonale.
Jedyne uniedogodnienie to osadzanie się bardzo drobnego kurzu na ścianach. Po kilku miesiącach użytkowania kominka na ścianach pojawią się widoczne rysy. Nie jest to wynikiem nieprawidłowego ogrzewania. Zwyczajnie kominki tak mają i mowa tutaj o wszystkich, również tych z wymiennikiem wodnym. Generują niezwykle drobny kurz, który osiada na ścianach, uwydatniając wcześniej niewidoczne mikro pęknięcia. Dlatego zaleca się malowanie pomieszczeń farbą lateksową, którą można myć. Sprawdź także nasze porady, jaki wkład kominkowy wybrać.
Płaszcz wodny do kominka – jakie wkłady kominkowe z płaszczem wodnym wybrać?
Pieców kominkowych, a dokładniej ich rodzajów, jest bardzo wiele. Ich kształty pozwalają na dobranie idealnego, dopasowanego kominka do danego pomieszczenia. Należy jednak przed zakupem zastanowić się, czy nie wykorzystać go również do grzania wody. Wówczas należy wybrać kominek z wymiennikiem wodnym.
Płaszcz wodny do kominka nie jest elementem widocznym, o ile zostanie zabudowany. Natomiast nawet odkryty nie będzie przypominał beczki. Jego kształt jest dobrany do kominka, aby uzyskać maksymalnie dużą powierzchnię grzewczą i ograniczyć straty.
Płaszcz wodny do kominka może być z wężownicą lub bez. To, czy wybierzemy z wężownicą, czy bez, zależy od ilości ciepłej wody, jaką potrzebujemy. Również warto zwrócić uwagę na czas nagrzewania się zbiornika do odpowiedniej temperatury. Wybierając płaszcz wodny do kominka, warto skonsultować wybór z fachowcem.
Wężownica, przez którą płynie gorąca woda, nagrzewa wodę w zbiorniku. To rozwiązanie sprawia, że temperatura wody w wężownicy jest wysoka i bardzo szybko oddaje ciepło do zbiornika z wodą użytkową. Ciepła woda natomiast jest wysoko w zbiorniku i jako pierwsza zostaje podana do rury spustowej. Takie rozwiązanie sprawia, że już po chwili mamy ciepłą wodę. Jej ilość zwiększa się cały czas, aż do osiągnięcia odpowiedniej temperatury w piecu z wymiennikiem wodnym. Porównując zwyczajny kocioł na paliwo stałe, a piece kominkowe z płaszczem wodnym, łatwo zauważyć różnicę: szybkość grzania wody, mniejsze straty ciepła i wiele innych, dlatego kominek z płaszczem wodnym to dobry wybór. Sprawdź także zestawienie kominka z płaszczem wodnym i kominka z dgp.
Piec centralnego ogrzewania coraz częściej wypierany przez kominek z płaszczem wodnym
Standardowy piec kontra piece kominkowe z płaszczem wodnym
Standardowe piece centralnego ogrzewania powoli stają się przeżytkiem. Mowa o tych opalanych byle czym, tzw. wszystkożerne. Strata paliwa jest tak duża, że aż dziw bierze, że jeszcze nie są one odstawione do lamusa.
Ich powierzchnia grzewcza co prawda jest dość duża, jednak paliwo wykorzystywane jest w około 40% - 50%. Rzecz jasna w zależności od rodzaju paliwa, ponieważ ono ma swoją wartość energetyczną. Dlatego coraz częściej inwestorzy decydują się na piec wolnostojący. Piec wolnostojący nie wymaga zabudowy, przez co można go ulokować dosłownie w każdym pomieszczeniu.
Piece centralnego ogrzewania nadają się wtedy, kiedy mamy ogrzewanie podłogowe. Wówczas o wiele prościej stworzyć schemat instalacji na ogrzewanie podłogowe oraz ją wykonać. Nie mniej jednak fachowcy mają swoje sposoby na stworzenie doskonałej instalacji grzewczej. Warto skorzystać z ich porady, to cenne wskazówki pozwalające ograniczyć koszty, przy jednoczesnym, maksymalnym wykorzystaniu paliwa.
Co więcej, kominek z płaszczem wodnym to oszczędność w instalacji grzewczej. To także brak kilometrów rur, grzejników wiszących na ścianach i zajmujących miejsce. Na dodatek instalacja centralnego ogrzewania najczęściej wyposażona jest w specjalne naczynie wzbiorcze. Takie naczynie wzbiorcze koniecznie musi być usytuowane w najwyższej części budynku. Wyżej niż najwyżej położony punkt odbioru ciepła. Zbiorniki te mogą być szczelne lub otwarte. Pierwsze używane są w instalacji zamkniętej, a drugie - naczynia otwarte, stosuje się w najpopularniejszych instalacjach otwartych, z obiegiem grawitacyjnym lub wymuszonym.
Grawitacyjny obieg jest możliwy tylko wówczas, kiedy woda może krążyć grawitacyjnie. Ciepła woda zbiera się wysoko, wypierając zimną, która spływa najniżej. W przypadku kiedy rury położone są niezgodnie ze sztuką grawitacyjnego obiegu, wymagana jest pompa. To właśnie ona spowoduje wymuszony obieg wody. Dlatego przy montażu pod obieg grawitacyjny, niezwykle ważny jest schemat instalacji oraz dokładne jego odwzorowanie.
Piec centralnego ogrzewania - bezpieczeństwo
Stare kotły niestety mają dużą bezwładność termiczną i pojawia się dość duży problem z nadmiarem ciepła w sytuacji awaryjnej. W momencie braku prądu instalacja z obiegiem wymuszonym przestanie działać. W kotle zacznie rosnąć temperatura, która może doprowadzić do uszkodzenia instalacji.
Usterka nie tylko może się pojawić w piecu, ale również na łączeniach rur. Bezpieczeństwo w każdym przypadku jest czymś najistotniejszym, tak samo w instalacjach grzewczych. Aby jednak nie dopuścić do takiej sytuacji, mamy kilka możliwości.
Jednym z nich jest zabezpieczenie termiczne z zaworem spustowym, najczęściej elektrozawór. Jest to wymiana nadmiernie nagrzanej wody na zimną. Wymiana polega na stopniowym mieszaniu się ciepłej i zimnej wody. Nie można dopuścić do gwałtownej wymiany, ponieważ grozi to pęknięciem pieca w wyniku znacznej różnicy temperatur.
Szukasz taniego i efektownie wyglądającego biokominka? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele. Ceny mogą Cię zaskoczyć!
Kolejnym rozwiązaniem jest wężownica schładzająca. Dzięki niej duża ilość ciepła jest odbierana z instalacji i magazynowana w zbiorniku z ciepłą wodą użytkową. Czujniki w tym przypadku dokonują pomiarów temperatury i po przekroczenie dozwolonego zakresu, otwierają przepływ wody.
Tam, gdzie elektronika, tam również powinien znajdować się system podtrzymywania pracy. Akumulator, który w razie braku prądu nie pozwoli na wyłączenie się obiegu. Tak więc zarówno wężownica schładzająca, jak i inne zabezpieczenia są możliwe do implementacji. Nie możemy zapominać, że są pewne wymogi, jakie ujawnia nam schemat instalacji, do których musimy się stosować. Wszystkie określone są jasno w przepisach budowlanych. Każde odstępstwo od normy może skutkować karą, nakazem rozbiórki, lub co najgorsze utratą zdrowia, a nawet życia.

Ogrzewanie kominkowe
Opinie o ogrzewaniu kominkowym
Coraz częściej możemy się spotkać z opiniami na temat ogrzewania, wykorzystującego kominek z płaszczem wodnym. W większości są to bardzo pozytywne opinie, zwłaszcza jeśli chodzi o kominki wolnostojące z płaszczem wodnym. Ogrzewanie kominkiem jest bardzo wygodne, a straty związane ze zużyciem paliwa niewielkie. Całe ciepło oddawane przez kominki wolnostojące z płaszczem wodnym, magazynowane jest w pomieszczeniach, wewnątrz budynku mieszkalnego. Zwyczajny piec wolnostojący zazwyczaj znajduje się w kotłowni. Tak więc całe dodatkowe ciepło emitowane przez jego ścianki pozostaje niewykorzystane.
Natomiast piece kominkowe z płaszczem wodnym implementuje się w domu, co przekłada się na brak strat ciepła. Kolejnym udogodnieniem jest schemat instalacji. Nie wymaga on większej wiedzy technicznej, o ile montujemy nawiew mechaniczny. Z ciepłym powietrzem jest tak samo, jak z ciepłą wodą, zawsze zbiera się w najwyższym punkcie. Toteż koniecznie trzeba to wykorzystać.
Instalacja jest stosunkowo łatwa do montowania. Jest elementem schowanym w suficie, rozprowadzającym ciepłe powietrze do reszty pomieszczeń. Kanały te mają różną wielkość i długość, zawierają filtry cząstek stałych, lub pozostają bez filtrów. Tutaj inwestor ma ostateczne słowo, to on decyduje, co będzie dla niego najlepsze.
Oczywiście filtry nie należą do najtańszych, ale ich brak może skutkować zwiększoną ilością kurzu. Opinie na ten temat są tak różne, że trudno jednoznacznie określić czy należy je montować, czy nie.
Kanały powietrzne
Aluminiowe lub metalowe kanały powietrzne bez mechanicznego nawiewu powinny być usytuowane z odpowiednim spadem. Już nawet 2% wystarcza, aby pojawiła się cyrkulacja powietrza. Natomiast mając wymuszony obieg powietrza, nie musimy dbać o kąt nachylenia kanałów.
Ważne jest również docieplenie kanałów. Różnice temperatur mogą spowodować skraplanie się pary, a to z kolei wywoła nieprzyjemny zapach zmieszanej wody z kurzem (jeśli nie ma filtrów). Sama woda również będzie nieprzyjemnie pachnieć po pewnym czasie.
Dlatego ważne jest odizolowanie kanałów, chociażby wełną mineralną. Można zakupić gotowe kanały o dowolnej długości. Zmniejsza to czas trwania prac, a tym samym koszty. Najczęściej jednak wybierany jest montaż całego systemu przez specjalizującą się w tym firmę. Otrzymujemy gwarancję oraz świadomość, że możemy spać spokojnie. Ceny montażu nie są wysokie, na pewno niższe, a niżeli tradycyjna instalacja centralnego ogrzewania z rurami miedzianymi.
Cena kominka z płaszczem wodnym
Całkowity koszt kominka z płaszczem wodnym uzależniony jest od użytych do jego budowy materiałów. Cena średniej klasy wkładów kominkowych zaczyna się od 2700 zł za wkład o mocy nominalnej 10 kW. Te z wyższej półki o większej mocy mogą kosztować nawet 7000 zł – 8000 zł. Do tego dochodzi obudowa kominka, której cena zaczyna się od ok. 1600 i sięga do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy w zależności od tego, jaki materiał wybierzemy.
Kalkulując budowę kominka, nie możemy zapomnieć o robociźnie. Koszt montażu kominka z płaszczem wodnym może wahać się od 1500 do nawet 2500 zł. Tak więc całkowity koszt wykonania takiego kominka według minimalnego cennika wynosi ok. 6000 zł. Kwota ta nie obejmuje ceny zakupu dodatkowych materiałów instalacyjnych.
Paliwo do pieca i kominków, czyli czym opalać piece kominkowe z płaszczem wodnym?
Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym – jaki rodzaj opału?
Wbrew pozorom nie każdego paliwa możemy używać, ogrzewając dom. Szczególnie wykorzystując do tego kominek z płaszczem wodnym. Jako że jest to również element dekoracyjny, to posiada przeszklenia.
Opalając węglem w kominku, narazimy się nie tylko na bardzo przykry zapach, ale również na niszczenie własnego kominka. Szyby choć hartowane, odporne na temperaturę to jednak nie są odporne na pozostałości po węglu. Sadze osiadające na szybie są bardzo trudne do usunięcia, czasem wręcz niemożliwe. Pozostaje po nich osad, który z czasem się nawarstwia i nie daje się wyczyścić. Używanie do takich zabiegów metalowych szpatułek czy nawet szpachelki jest skrajnie niepoważne. Takim sposobem szyba zostaje nieodwracalnie uszkodzona, a resztki paliwa jeszcze mocniej do niej przywrą. Podobnie zresztą sprawa się ma, jeśli chodzi o piec wolnostojący, który imituje kominek.
Do kominków używać się powinno jedynie drewna. I to nie byle jakiego! Drewno to powinno pochodzić z drzew liściastych. Wszystkie iglaste zawierają dużą ilość żywicy, co spowoduje nadmierne dymienie, a przy tym nieprzyjemny zapach i osad na szybie. Drewno z drzewa liściastego nie wydziela dużej ilości dymu i nabiera wyższej temperatury niż drewno miękkie. Jest bardzo twarde, co z kolei sprawia, że wypala się relatywnie długo.
Opalanie jakimkolwiek innym paliwem niż przeznaczone do kominków, będzie skutkowało wieloma przykrymi sytuacjami. Należy podkreślić, że aby użytkować piece kominkowe z płaszczem wodnym należycie, trzeba dbać o nie i stosować się do zaleceń producenta.
Dostępność opału
Drewno jest materiałem, który dostępny jet praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Co więcej, znajdziemy go także w każdym składzie materiałów oraz, co najpopularniejsze, w tartaku. Kupując właśnie tam, mamy pewność, że jego cena będzie wyważona i nie zapłacimy, jak za przysłowiowe złoto.
Piece kominkowe z płaszczem wodnym czy bez najlepiej jest opalać drewnem takim jak dąb, buk czy brzoza. Można oczywiście używać drewna z orzecha włoskiego lub kasztana, ale zakup będzie drogi.
Ważne, aby to drewno było twarde, toteż pospolicie spotykana topola nie będzie dobrym materiałem na paliwo. Nie osiągnie tak wysokiej temperatury, ponieważ jest drewnem miękkim. Pomimo tego, że jest to liściaste drzewo, to ma zbyt dużo soku. Po wyschnięciu drewno takie staje się lekkie, a co za tym idzie, jego sprawność energetyczna jest dość niska.
W tym artykule przedstawione zostały najistotniejsze elementy, na które należy zwracać uwagę, wybierając wkłady kominkowe z płaszczem wodnym czy też decydując się na piec wolnostojący w domu. Pomimo chęci oszczędzenia na czymś, wpierw winniśmy skonsultować się z fachowcami. Łączenie tanich materiałów z tymi najwyższej jakości nie sprawia, że nieruchomość będzie stabilna i wytrzymała. Będzie tak mocna, jak jej najsłabsze ogniwo. Często inwestorzy z chęci wprowadzenia się jak najszybciej do wymarzonego domu przyspieszają prace, tym samym szkodząc swojej przyszłości. Wszystko wymaga czasu, zarówno odpowiednie stworzenie domu, jak i adekwatnie przygotowany schemat instalacji oraz sama instalacja grzewcza. Tylko tak możemy liczyć na oszczędności, które systematycznie będą się pojawiać. Dobrze przemyślane ogrzewanie odrobi się w kilka lat. Nie bójmy się inwestować w nowoczesne technologie, działają one na naszą korzyść. Nowoczesne metody mają na celu ograniczenie strat ciepła i wykorzystanie potencjału pieca. Nie ma znaczenia czy wybierzemy wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, czy jakże popularne kominki wolnostojące z płaszczem wodnym.
Cenniki usług powiązane z tym artykułem
Powiązane artykuły
-
Rozprowadzenie ciepła z kominka krok po kroku - porady praktyczne
-
Kominki nowoczesne - przegląd ciekawych modeli, ceny, opinie, aranżacje
-
Kominki panoramiczne - rodzaje wkładów, ceny, opinie, producenci
-
Cennik kominków różnego rodzaju oraz ich montażu 2023
-
Jaki wkład kominkowy wybrać?
-
Kominki narożne - ceny, wymiary, opinie, aranżacje wnętrz z kominkiem rogowym
-
Kominek na pellet - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
-
Kominki ogrodowe – rodzaje, ceny, opinie, wykonanie krok po kroku
-
Odkurzacz do kominka – rodzaje, działanie, ceny, porady, opinie
-
Nowoczesne kominki wiszące - rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Jak wykonać samodzielny montaż kominka? Wyjaśniamy
-
Doprowadzenie powietrza do kominka krok po kroku - praktyczny poradnik
-
Kominek z nadmuchem - rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
-
Kominek z nadmuchem - ceny, efektywność, schemat działania systemu DGP
-
Płaszcz wodny do kominka - zasady działania, opinie użytkowników, porady
-
Kominki olejowe – rodzaje, sposób działania, ceny, opinie, porady
-
Kominki żeliwne – przegląd ofert, ceny, opinie, popularni producenci
-
Kominek otwarty - wady i zalety, budowa krok po kroku
-
Kominki akumulacyjne - sposób działania, rodzaje, ceny, opinie
-
Kominek z zamkniętą komorą spalania - rodzaje, opinie, ceny, porady
-
Kominek w bloku – ceny, opinie, rodzaje kominków pasujących do mieszkania
-
Jaki komin do kominka powinniśmy wybrać?
-
Schemat kominka z płaszczem wodnym krok po kroku
-
Opinie o kominkach z płaszczem wodnym – zobacz, co myślą inni
-
Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym? Zalety, wady i koszty obu rozwiązań
-
Kominki wolnostojące - ceny, sposoby montażu i wymagania do pieców wolnostojących
-
Piec kaflowy - cena, porady dla budujących i nowoczesne rozwiązania
-
Piecyk koza - cena, rodzaje, najlepsi producenci, aranżacje
-
Obudowa kominka krok po kroku - wybór materiału, montaż, ceny
-
Obudowa kominka – przegląd polecanych kamieni dekoracyjnych i alternatywnych materiałów