Nowoczesne kominki na drewno i pellet

Zasada działania kominka z wymiennikiem ciepła

Nawet jeśli kominek z płaszczem wodnym nie różni się zewnętrznie od konwencjonalnego urządzenia pełniącego funkcje grzewcze, to jednak znaczy o wiele więcej. Dostarcza ciepło nie tylko do jednego pomieszczenia, w którym stoi, ale zasila też instalację centralnego ogrzewania. Kominek wytwarza więcej ciepła, niż potrzeba do ogrzania pokoju, dlatego wykorzystanie tych nadwyżek jest celowe.

W budynku niskoenergetycznym kominek z płaszczem wodnym daje szansę na znaczne zredukowanie kosztów ogrzewania, jakie generuje piec gazowy jednofunkcyjny. Nie bez znaczenia są też względy estetyczne i ekologiczne wkładów kominkowych. Nowoczesne, zamknięte kominki mają wysoką sprawność, a do komina trafia tylko mały procent ciepła. Spaliny ogrzewają wodę, a ich moc zależy od ilości spalanego paliwa i fazy spalania.

Kominki z wymiennikiem ciepła, podobnie jak kotły na paliwa stałe, pracują w instalacjach grzewczych w systemie otwartym, czyli z otwartym naczyniem wzbiorczym. Płaszcz wodny w kominku umożliwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej w zasobniku, a w przypadku dużej mocy grzewczej można też uzyskać ogrzewanie przepływowe, instalując dodatkową wężownicę nad paleniskiem. Istnieje potrzeba automatycznej regulacji temperatury wody podgrzewanej, aby nie dopuścić do jej przegrzania. Nadmierny wzrost temperatury w instalacji grzewczej zdarza się też na skutek braku prądu zasilającego pompę obiegową, wymuszającą krążenie wody w instalacji. Rozwiązaniem może być zasilanie awaryjne systemu z akumulatora.

Połączenie kominka z płaszczem wodnym z instalacją grzewczą domu

Nie zawsze dom ma zapotrzebowanie na całą energię cieplną, jaka powstaje po rozpaleniu kominka z płaszczem wodnym. Z tego powodu, jako że kominek pełni też w domu funkcję dekoracyjną, dobrze jest połączyć go z ogrzewaniem poprzez warstwowy zbiornik akumulacyjny. Nadmiar ciepła można zmagazynować i wykorzystać w odpowiednim czasie, kiedy zapotrzebowanie wzrośnie. Kominek z płaszczem wodnym, opalany paliwem stałym, wytwarza wodę o wysokiej temperaturze, chociaż obieg grzewczy oraz obieg ciepłej wody użytkowej wymagają zwykle niższych temperatur. Zbiornik akumulacyjny stanowi swego rodzaju bufor, pozwalający na optymalne wykorzystanie energii cieplnej.

Wysoka sprawność urządzeń grzewczych na drewno, węgiel i pellet jest osiągana podczas pracy z mocą nominalną. Zwłaszcza produkcja pelletu ma przyszłość, ponieważ opiera się na wykorzystaniu odpadów drzewnych, a spalanie pelletu da się zautomatyzować. Ponieważ taka moc rzadko jest przez dłuższy czas potrzebna, piec albo kominek pracuje z rzeczywistą sprawnością rzędu 50-60%, a do komina trafia więcej zanieczyszczeń. Zbiornik akumulacyjny warstwowy jest szczególną formą zbiornika buforowego. Ma za zadanie pobierać ciepło z kotła grzewczego (ewentualnie pełniącego tę funkcję kominka z odpowiednim wkładem) i przekazywać dalej według potrzeb.

Osobliwością buforu warstwowego jest jego budowa, która umożliwia przechowywanie wody o różnych temperaturach. Podstawą jest fizyczna różnica gęstości wody zimnej i gorącej, przez co woda zimna jest cięższa i opada na dno zbiornika. Gorąca natomiast, o większej objętości, jest lżejsza i gromadzi się na górze. Powstaje warstwowy układ wody wewnątrz zbiornika. Dzięki temu woda nie miesza się, uśredniając swoją temperaturę. Kiedy potrzebna jest na przykład gorąca woda użytkowa, niepotrzebne jest podgrzewanie zawartości całego zbiornika, a jedynie pobranie wody z górnej warstwy. Piec uruchamia się rzadziej, oszczędzając paliwo. Sprawdź także ten artykuł o kosztach ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym.

Kominek z płaszczem wodnym – zakup albo modernizacja

Wymiennik ciepła w kominku jako wparcie dla kotła albo pompy ciepła

W wielu przypadkach w specjalny wymiennik ciepła da się wyposażyć również starsze kominki. Płaszcz wodny montuje się tak, aby ciepło wykorzystać spalin do wspierania instalacji grzewczej w domu. Jest rozwiązanie szczególnie funkcjonalne w domu ogrzewanym pompą ciepła. W mroźne dni, kiedy wzrasta zapotrzebowanie pompy na energię elektryczną, podłączenie kominka z płaszczem wodnym do instalacji centralnego ogrzewania pozwala utrzymać optymalną temperaturę bez nadmiernych kosztów.

Nie wystarczy oczywiście kupić wkład do kominka, trzeba też zaopatrzyć się we wszystkie akcesoria konieczne do współpracy kominka z systemem grzewczym, stąd cena całości tej inwestycji nie należy do niskich.  Uwzględnić należy zbiornik buforowy, który pozwoli gromadzić nadwyżki ciepła i zapewni płynną pracę ogrzewania i przygotowania c.w.u. Cena urządzeń razem z ich podłączeniem może wynieść ponad 25 tys. zł.

Zaleca się wybór dobrego wkładu, który ma pozytywne opinie i wykazuje korzystne parametry. Zwykły kominek z wkładem można kupić już za ok. 7000 zł, jednak nie będzie on na pewno w stanie przekazać do wody 80% wytwarzanego ciepła, a przez szybę i obudowę blisko 20%. Produkcja pelletu z trocin i odpadów drzewnych daje dobrej jakości paliwo w cenie ok. 1000 zł za tonę.

Zakup kominka z płaszczem wodnym – na co zwrócić uwagę

Decydując się na zakup kominka z wkładem zaopatrzonym w wymiennik ciepła, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów:

 • Zakres funkcji – podczas gdy wiele najprostszych urządzeń służy tylko do grzani a, inne posiadają płyty grzejne i możliwość na przykład zaparzenia herbaty.
 • Stopień sprawności – wskaźnik, który podaje, ile energii z paliwa zostaje rzeczywiście wykorzystane do celów grzewczych. Im większa sprawność urządzenia, tym niższe koszty ogrzewania. Szczególnie wysoką sprawność wykazują nowoczesne piece i kominki ze zgazowaniem drewna. Proces spalania odbywa się czysto i wydajnie.
 • Wysokość emisji – czystość spalania kominka można rozpoznać po danych dotyczących emisji spalin. Wielu producentów informuje o tym wskaźniku swoich wyrobów.
 • Moc urządzenia – musi koniecznie być dostosowana do wielkości pomieszczenia i istniejącej instalacji grzewczej. Jeśli będzie za wysoka, spowoduje przegrzanie mieszkanie; przy zbyt niskiej mocy kominka mieszkanie pozostanie chłodne, albo często włączać się będzie ogrzewanie zasadnicze. Dla celów orientacyjnych producenci podają czasem wielkość pomieszczenia, jaką dany kominek może ogrzać. Zapotrzebowanie na moc grzewczą zależy od wielu czynników, głównie od wielkości pomieszczeń i ich izolacji termicznej. 
 • Wygląd zewnętrzny – istnieje szeroki wybór kominków z płaszczem wodnym od najprostszych wzorów do jedynych w swoim rodzaju kominków ze steatytu, minerału odpornego na wysoką temperaturę i zdolnego do magazynowania ciepła. Dostępne są też kominki wiszące.
 • Cena kominka – warto porównać rozmaite oferty kominków z płaszczem wodnym różnych producentów, aby wybrać odpowiedni i za korzystną cenę.
 • Opinie przyjaciół i znajomych – poza danymi technicznymi, ważne jest praktyczne doświadczenie z wybranym typem urządzenia. Opinie znajomych, którzy użytkują kominek z płaszczem wodnym, mogą być cenną informacją.

Aby kominek z płaszczem wodnym służył efektywnie przez długi czas ku zadowoleniu domowników, należy unikać pochopnych decyzji przy zakupie. Lepiej jest porównać różne urządzenia i zasięgnąć opinii fachowców i znajomych, niż płacić potem za przeróbki i poprawki. Jako sprzęt pomocniczy przydać się może odkurzacz do kominka. Wybieranie popiołu i czyszczenie paleniska może, mimo zachowania ostrożności, powodować unoszenie się pyłu w całym mieszkaniu. Odkurzacz do kominka, specjalna wersja popularnego urządzenia, umożliwia wybieranie popiołu i drobnych zanieczyszczeń nawet przed całkowitym wystygnięciem.

Wady i zalety kominka z płaszczem wodnym

Kominek z wkładem z wymiennikiem ciepła może pomóc efektywnie wykorzystać energię cieplną paliwa. Tworzy w domu romantyczny nastrój, zwiększa komfort ogrzewania oraz pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Przede wszystkim zaś może wspomagać konwencjonalny system grzewczy budynku. Kocioł centralnego ogrzewania – gazowy albo na paliwo stałe – rzadziej się włącza, a przez to mniej zużywa paliwa. Redukując zapotrzebowanie na paliwa kopalne (węgiel, gaz, olej opałowy) kominek przyczynia się do ochrony środowiska. Pewną wadą jest stosunkowa wysoka cena urządzenia wraz z towarzyszącymi akcesoriami jak między innymi zbiornik buforowy.

Kobieta wypoczywająca przy kominku z płaszczem wodnym, a także rodzaje kominków, zasada działania oraz ceny
Kominek z płaszczem wodnym krok po kroku, czyli cena, wady i zalety, producenci oraz zasada działania

Do zalet można zaliczyć:

 • komfort ogrzewania przez promieniujące ciepło z kominka,
 • przytulna i romantyczna atmosfera tworzona przez grę płomieni,
 • niskie koszty ogrzewania z wykorzystaniem drewna i pelletu,
 • oszczędzanie głównej instalacji grzewczej,
 • działanie chroniące klimat i zasoby naturalne.

Wadą kominka z płaszczem wodnym może być:

 • wysoka cena inwestycji,
 • przystosowanie albo budowa oddzielnego komina,
 • zapotrzebowanie na miejsce do ustawienia zbiornika buforowego,
 • pracochłonna obsługa i czyszczenie kominka.

Kominek z płaszczem wodnym nie zawsze jest opłacalny

Większość ciepła powstającego w kominku z wkładem odbiera woda, ale część promieniuje i ogrzewa pomieszczenie bezpośrednio. Jeśli wymiary pokoju kominkowego nie są zbyt duże, podczas palenia może być w nim gorąco. Dla ograniczenia promieniowania trzeba zastosować mały otwór przeszklony w kominkowym wkładzie bez dodatkowych szyb bocznych.

Nowoczesne instalacje grzewcze mają wysoką sprawność, ale centralne ogrzewanie z wymianą ciepła poprzez płaszcz wodny ma dużą bezwładność. Oznacza to, że na wzrost temperatury w pomieszczeniu trzeba poczekać dosyć długo. Kominki na drewno z płaszczem wodnym mają więc uzasadnienie i pozytywne opinie w domach całorocznych, gdzie pali się codziennie. Jeśli istnieje piec gazowy jednofunkcyjny, a w kominku rozpala się tylko okazyjnie, kominek z wkładem posiadającym płaszcz wodny byłby niepotrzebnym wydatkiem i zbędną komplikacją instalacji grzewczej.

ikona podziel się Przekaż dalej