Kominek z zamkniętą komorą spalania - rodzaje, opinie, ceny, porady
Coraz częściej w nowo budowanych domach instaluje się różnego rodzaju kominki oraz nowoczesne systemy grzewcze - czy to kominek narożny, kominki z płaszczem wodnym, piece na pellet czy kominek z zamkniętą komorą spalania na drewno. Budując kominek, należy zastanowić się, jaką ma pełnić funkcję. Czy poza walorami estetycznymi będzie jeszcze pełnił rolę systemu grzewczego? Czym różni się wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania od tego z otwartą komorą?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje kominków a budowa komory spalania
Budując kominek staje się często przed pytaniem „Otwarta czy zamknięta komora spalania?”. Kominki z otwartą komorą spalania choć ładnie się prezentują to jednak posiadają pewne swoje wady. Mieszające się bez przerwy powietrze z pomieszczenia i z komory spalania utrudnia efektywne ogrzanie wnętrza. Dlatego taki kominek głównie może pełnić funkcję dekoracyjną. Dodatkowo korzystanie z niego i rozpalanie drewna w otwartej komorze spalania może być niebezpieczne. Łatwo wtedy się poparzyć lub zaprószyć ogień w domu w przeciwieństwie do wkładu z zamkniętą komorą spalania czy piecami na pellet.
Kominek z zamkniętą komorą spalania jest zdecydowanie bardziej energooszczędny i ekonomiczny. Tym bardziej jeśli chodzi o ogrzanie całego domu. Wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania pozwala na większą akumulację ciepła, a co za tym idzie mniej drewna jest potrzebne, by utrzymać ciepło w pomieszczeniu. Kominek zasysa powietrze w 100 % z zewnątrz budynku.
Kominek z zamkniętą komora spalania jest zdecydowanie bezpieczniejszy i bez problemu może być montowany w domach, w których wychowują się dzieci. Nie ma zagrożenia, że gorące powietrze skieruje się na dziecko. Uwalniane jest ono przez klatki wentylacyjne czy obudowę kominka na drodze promieniowania. Wybierając kominek na drewno ważne jest również, aby cały dym i spaliny uwalniające się podczas spalania wychodziły przez komin, a nie wprost do pomieszczenia. Interesuje cię alternatywne rozwiązanie? Sprawdź także ten artykuł o wadach i zaletach kominka otwartego.
Kominek z zamkniętą komorą spalania - orientacyjne ceny oraz opinie
Klienci głównie zwracają uwagę na design oraz bezpieczeństwo. Wybierając jednak spośród całej oferty różnych firm, nie sposób nie sugerować się ceną. Czy droższe oznacza lepsze? Nie zawsze tak jest, jednak w przypadku montażu jakichkolwiek systemów ogrzewania, czy to jeśli chodzi o kominki z płaszczem wodnym czy piece na pellet, nie można oszczędzać. Kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza.
Cena montażu kominka różni się w zależności od tego, jaka dodatkowa instalacja będzie podłączana oraz z jakich materiałów ma on powstać. Przykładowo cena kominka nowoczesnego o mocy 14 kW z montażem oraz wkładem wynosi około 7000 zł.
Sam wkład kominkowy na drewno o mocy 13 kW mogący ogrzać dom o powierzchni 200 m2 to koszt rzędu 4500 zł. Jeśli montaż będzie własnoręczny, to wydatki nie wzrosną znacznie. Jeśli jednak potrzebna będzie ekipa remontowa, to do ceny materiałów należy doliczyć jeszcze wynagrodzenie dla profesjonalistów.
Wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania - montaż i użytkowanie
Biorąc pod uwagę otwartą czy zamkniętą komorę spalania warto rozpatrzyć wszelkie za i przeciw, aby wybór był przemyślany, ponieważ jest to zakup na lata. Zarówno kominek narożny oraz taki ustawiony na środku ściany nie stanowi przeszkody do założenia wkładu kominkowego z zamkniętą komorą spalania. Chcąc zamontować u siebie kominek z zamkniętą komorą spalania warto wybrać doświadczoną profesjonalną ekipę, która wykona całą instalację i zagwarantuje jej bezpieczeństwo.
Ważną informacją jest fakt, iż kominek z zamkniętą komorą spalania może zostać podłączony do instalacji systemu DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza. Pozwala to na przekazanie ciepła z kominka do innych pomieszczeń w budynku za pomocą specjalnej sieci kanałów oraz turbin. Za pomocą tej właśnie specjalnej instalacji odbywa się przepływ gorącego powietrza.
Zarówno otwarta, jak i zamknięta komora spalania potrafi być eleganckim dodatkiem do wystroju wnętrza. Jednak to co przeważa na plus, jeśli chodzi o wkład kominkowy z zamkniętą komora spalania to szyba typu glass, która optycznie powiększa wkład w kominku narożnym, kominkach z płaszczem wodnym czy tradycyjnych kominkach na drewno. Obecne na rynku szkła do wkładów kominkowych są wykonane z wysokiej jakości materiałów, a zarazem łatwe do czyszczenia.