Kominki akumulacyjne - sposób działania, rodzaje, ceny, opinie
Budując dom, często stawia się na wygodne i oszczędne rozwiązania. Tak jest również w przypadku wyboru systemu ogrzewania. Walory dekoracyjne, którymi charakteryzują się kominki coraz częściej idą w parze również z ich funkcją grzewczą. Kominki z płaszczem wodnym, piecokominki czy piece kaflowe to tylko przykłady pieców, które mają na celu ogrzać dom. Na czym polega budowa kominka akumulacyjnego? Jakie są jego zalety w porównaniu do tradycyjnego kominka?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kominek akumulacyjny – sposób działania oraz jego funkcje
Kominek akumulacyjny czy tradycyjny kominek?
Posiadanie i użytkowanie tradycyjnego kominka wiąże się z ciągłą potrzebą dbania o podtrzymywanie ognia i żaru. Nawet co 2-3 godziny należy dokładać drewno, donosić je oraz co jakiś czas czyścić szybę. Jest to dość uciążliwe i skutecznie może zniechęcić domowników do codziennego rozpalania w kominku, aby ogrzać cały dom.
Podczas budowy kominka należy zastanowić się nad funkcją jaką będzie on spełniał. Jeśli ma być on wyłącznie w celach dekoracyjnych oraz sporadycznie używany, to sposób działania, czas rozpalania czy częstość dokładania drewna nie powinna wpłynąć negatywnie na jego użytkowanie.
Czym jest masa akumulacyjna?
Stawiając jednak na ogrzewanie całego domu kominkiem należy wybrać taki model, którego najważniejszą cechą będzie duża akumulacja ciepła. Jest to inaczej mówiąc zdolność do utrzymywania dużej ilości ciepła w długim okresie czasu. Akumulacja ciepła pozwala na rzadsze dorzucanie drewna, a utrzymanie ciepła przez 8-12 godzin ułatwia ogrzanie całego domu, a nie tylko jego wybiórcze dogrzanie.
Przy budowie kominka akumulacyjnego największe trudności sprawia właśnie możliwość akumulacji ciepła. Spalenie 1 kg drewna przekłada się na 70-130 kg masy akumulacyjnej. Im więcej jest naładowanego drewna, tym więcej ciepła się uzyskuje.
Idąc tym torem myślenia, im większy wkład akumulacyjny, tym większa masa akumulacyjna. Już w dawnych czasach budowano duże piecokominki wykorzystując do ich budowy ciężkie kamienie czy cegły szamotowe przykładowo w piecach kaflowych. W XXI producenci próbują znaleźć takie rozwiązanie, aby duża masa akumulacyjna nie wiązała się z dużą instalacją. Planujesz zlecić wykonanie instalacji w swoim domu? Wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców z okolicy.
Zasada działania kominka akumulacyjnego
Kominek akumulacyjny zbudowany z najnowocześniejszych materiałów nie doprowadza do przegrzania pomieszczenia. Masa akumulacyjna wyłapuje nadmiar ciepła i stopniowo oddaje go na zewnątrz nawet już po wygaśnięciu ognia. Ogrzewanie domu nie odbywa się na zasadzie konwekcji powietrza, a emisji ciepła.
Inaczej mówiąc budowa kominka akumulacyjnego nie oznacza dodatkowych prac przy montażu kratek wlotowych i wylotowych, jak przy budowie tradycyjnego kominka. Do wkładu akumulacyjnego czy piecokominków stosuje się dopływ powietrza z zewnątrz podczas palenia się drewna, jednak po jego wypaleniu należy niezwłocznie ten dopływ zamknąć. Jest to bardzo ważne, ponieważ zapobiega wychłodzeniu masy akumulacyjnej.
Specjalne krążki akumulacyjne montowane na wylocie spalin akumulują energię cieplną ze spalin w płytach akumulacyjnych. Odpływ spalin zbudowany jest z ceramicznych modułów akumulacyjnych. Wszystkie zastosowane rozwiązania wpływają na oszczędność czasu i pieniędzy.
Rodzaje kominków akumulacyjnych oraz ich zalety
Budowa kominka akumulacyjnego
Najprostszy kominek akumulacyjny składa się z tradycyjnego wkładu kominkowego, a jego obudowę stanowią specjalne płyty akumulacyjne. Najczęściej wybierane są płyty szamotowe, których zadaniem jest skuteczna kumulacja ciepła.
Dodając do tego zamontowanie wyżej wspomnianych krążków akumulacyjnych uzyskać można kominek akumulacyjny z odzyskiem energii z dymu. Wyjątkowo w tych dwóch rodzajach montuje się kratki wentylacyjne, jednak cała reszta kominków akumulacyjnych ich nie potrzebuje.
Bardziej zaawansowane rodzaje kominków akumulacyjnych
Kolejny rodzaj kominków akumulacyjnych to piecokominki. Są to wkłady akumulacyjne z podwójna szybą, które mogą wytworzyć bardzo wysoką temperaturę. Obecne są również krążki akumulacyjne, ceramiczne moduły akumulacyjne oraz płyty akumulacyjne (szamotowe). Im większa energia cieplna jest wywarzana, tym większą uwagę należy zwracać na zamknięcie dopływu powietrza po ugaszeniu ognia, aby nie stracić ciepła.
Dokładając do kominka akumulacyjnego specjalne kanały dymowe uzyskać można większą akumulację ciepła ze spalin oraz oddawanie jej na zewnątrz przez zabudowę kanałów. Jest to jeden z najbardziej energooszczędnych i efektywnych rodzajów kominka. Budowa kominka akumulacyjnego z rozbudowanymi kanałami pozwala rozprowadzić ciepło na kilka pomieszczeń.
Kominki akumulacyjne - energooszczędność i aspekty zdrowotne
Zaletą kominków akumulacyjnych jest oszczędność oraz wygoda. Dokładanie drewna 2 – 3 razy na dobę oszczędza czas, a odzyskiwanie ciepła ze spalin oszczędza pieniądze. Z tego względu kominki te cieszą się bardzo dobrymi opiniami i rosnącą popularnością zwłaszcza w nowobudowanych domach rodzinnych.
Kominki akumulacyjne mają również walory zdrowotne. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków oraz grzejników konwekcyjnych nie ma cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie przemieszczania się kurzu (duża zaleta dla alergików).
Budowa kominka akumulacyjnego – ceny oraz opinie
Posiadanie kominka akumulacyjnego zwłaszcza bardzo rozbudowanego zapewniającego ogrzewanie całego domu pociąga za sobą duże koszty. Patrząc jednak na pozytywne opinie oraz nietuzinkowy design warto rozpatrzeć jego budowę. Na rynku znajduje się dużo producentów oraz ekip wyspecjalizowanych w dziedzinie kominków. Duża jest również różnorodność cen, która zależna jest od rodzaju kominka akumulacyjnego. W zależności czy w jego skład wchodzą ceramiczne moduły akumulacyjne, wysokiej jakości wkład akumulacyjny czy jest to kominek z płaszczem wodnym cena ich waha się od kilku do kilkunastu nawet tysięcy.
Przykładowo piecokominki III generacji, które są funkcjonalne niczym piece kaflowe i tradycyjne kominki są coraz bardziej popularne. Jednak ich cena wynosząca około 13 tysięcy złotych może być przeszkodą nie do przejścia dla niektórych osób. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż wysokiej jakości materiały potrzebne do wytworzenia dużej masy akumulacyjnej są kosztowne. Jednak z biegiem czasu koszt instalacji kominka akumulacyjnego może się powoli zwracać, ponieważ stopniowo będzie potrzebny coraz mniejszy zapas drewna z uwagi na odzyskiwanie ciepła ze spalin.
Sam zestaw 4 krążków akumulacyjnych to koszt około 1200 zł. Z uwagi na duże obciążenia finansowe warto dokładnie przemyśleć projekt kominka akumulacyjnego we własnym domu, a dodatkowo porównać ich rodzaje z innymi możliwościami ogrzewania np. kominkami z płaszczem wodnym czy tradycyjnymi kominkami. Jedno jest pewne: kominki akumulacyjne zdecydowanie podnoszą poziom estetyki w domu i nadają pomieszczeniu niepowtarzalny klimat zwłaszcza w jesienno-zimowe wieczory.