Kominki wolnostojące kontra piece wolnostojące

Specyfika kominków wolnostojących

Kominki wolnostojące są młodszymi urządzeniami grzewczymi niż piece wolnostojące. Charakteryzują się gotową obudową z wysoką odpornością na ogień. Dzięki temu bardzo szybko można je zainstalować. Myśląc o zakupie kominka, nie należy sugerować się zdrobnieniem zastosowanym w nazwie. Producenci dają dziś możliwość uzależnienia wielkości kominka od indywidualnej potrzeby każdego klienta.

Produkt w postaci wolnostojącego kominka jest w stanie znacznie poprawić charakter naszego wnętrza np. salonu. Dzięki zastosowaniu różnych materiałów, na rynku spotkać możemy żeliwne kominki wolnostojące oraz kominki wolnostojące kaflowe. Decyzja należy do klienta. Żeliwne kominki wolnostojące wkomponują się we wnętrze domu, nadając mu charakteru. Natomiast kominki wolnostojące kaflowe stwarzają klimat przywołujący wspomnienia z dawnych lat. Wszystkie kominki wolnostojące opalane są drewnem lub brykietem (czyli sprasowanymi odpadami z drewna). Oczywiście decydując się na drewno, należy pamiętać, aby było ono suche. Jedyną wadą jest miejsce, jakie zajmuje ten rodzaj paliwa. Musi ono znajdować się blisko kominka.

Coraz więcej kominków wolnostojących do salonu wyposażanych jest w specjalne moduły, które magazynują ciepło. W przeciwieństwie do klasycznych kominków, które szybko się nagrzewają i tak samo szybko stygną. Najbardziej tracą na tym firmy produkujące wkłady kominkowe. Niestety proces nowoczesnych technologii nieustannie posuwa się do przodu, dlatego też producenci zmuszeni są do wyszukiwania mocnych argumentów działających na korzyść tradycyjnych wkładów kominkowych. Kominki wolnostojące mają jednak istotną wadę – nigdy nie będą spełniały funkcji głównego źródła ciepła. Wart rozważenia jest na przykład piec wolnostojący koza.

Piec wolnostojący koza – rodzaje i wymagania instalacyjne

Często spotykamy się z określeniem „koza” na pewnego rodzaju piece wolnostojące. I właśnie piec wolnostojący ono oznacza. Dzięki swojemu urokowi ten rodzaj urządzenia grzewczego cieszy się niemałym zainteresowaniem. W rezultacie coraz częściej zastępuje on tradycyjne kominki. Nowoczesna technologia połączona z różnorodną stylistyką wpływa na coraz większe zadowolenie klientów.

W polskim prawie istnieją przepisy dotyczące wymogów związanych z miejscowym ogrzewaniem pomieszczeń na paliwo stałe, gdzie mowa jest właśnie o owej kozie. Definicja zawarta w Dyrektywie mówi, że piecyk koza oznacza “urządzenie ogrzewające pomieszczenia, które wydziela ciepło poprzez bezpośrednie przenoszenie ciepła (...) urządzenie jest wyposażone w co najmniej jedno źródło ciepła, które przetwarza paliwa stałe bezpośrednio w ciepło”. Funkcję tą spełniają też wkłady kominkowe.

Decydując się na piec wolnostojący, trzeba zorientować się, czy w miejscu, w którym chcemy go ustawić, jest możliwość podłączenia rury odprowadzającej spaliny do komina. Koza jest dużo lżejsza niż kominek, dlatego nie wymaga wzmacniania podłoża. Co ciekawe, niektóre modele dają możliwość gotowania lub pieczenia przy pomocy urządzenia.

Piec wolnostojący znajdujący się w salonie tworzy wprost bajkowy klimat. Widoczny ogień sprawia, że wnętrze staje się znaczniej bardziej przytulne. Z uwagi na designerski wygląd, kozy uznawane są za tzw. gorące meble. Producenci posiadają w ofercie piece stalowe i żeliwne. Pierwsze z nich to tradycyjne piece, o małych możliwościach akumulacyjnych, czego przyczyną są zbyt cienkie ściany. Są za to lekkie. Drugi rodzaj pieca – żeliwny, charakteryzuje się licznymi zdobieniami i większym ciężarem. Koza żeliwna występuje najczęściej w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej i niebieskiej. Ogromną zaletą pieca jest jego funkcjonalność, ponieważ może on ogrzać więcej niż jedno pomieszczenie.

Ceny kominków oraz zastosowanie technologie

Ceny kominków i pieców

Kominki wolnostojące nie należą do tanich urządzeń grzewczych. Ceny kominków uzależnione są przede wszystkim od wielkości i mocy. Analogicznie – im większy kominek o większej mocy, tym droższy. Szeroki wybór kominków, a także pieców, możemy znaleźć np. w sklepach Leroy Merlin, w Castoramie lub na popularnych aukcjach internetowych. Koszt waha się między 400 zł a 6 000 zł.

Kominki wolnostojące są bardzo popularne. Ładnie wyglądają i dobrze się sprawdzają do ogrzewania.
Kominki wolnostojące - ceny, sposoby montażu i wymagania do pieców wolnostojących

Ceny pieców wolnostojących (określane, jako koza) są nieco niższe. Oczywiście, jak w przypadku kominków, wielkość i moc przekłada się na cenę. Liczy się również design. Można wybrać model nowoczesnego pieca lub tradycyjny, obudowany kafelkami. Koszty związane z zakupem przeciętnego pieca wolnostojącego przedstawiają się w przedziale 400 zł – 4 000 zł. Oczywiście są też dostępne piece o większej mocy, z żeliwnym wkładem i ręcznie malowaną obudową kafelkową. Ceny takich urządzeń grzewczych sięgają nawet 20 000 zł

Zarówno kominki wolnostojące, jak i piece są znacznie droższe od swoich odpowiedników znajdujących się w zabudowie. Piec wolnostojący (koza) jest zdaniem ekspertów znacznie wydajniejszy i bardziej ekonomiczny, aniżeli kominek. Koszty piecyka i jego instalacji są często sporo mniejsze niż zakup gotowego do montażu kominka

Nowoczesne technologie wykonania kominków i pieców z płaszczem wodnym

W obecnych czasach producenci piecyków i kominków wykorzystują nowe technologie w ich tworzeniu, co znacznie wpływa na korzyść tych produktów. Na rynku można spotkać nowoczesne kominki wolnostojące i piece posiadające wkłady kominkowe z płaszczem wodnym oraz z funkcją odzyskiwania ciepła z wytwarzanych spalin. Jednym słowem – dzisiejsze urządzenia grzewcze stają się coraz bardziej ekonomiczne. Zastosowanie kominków lub pieców posiadających wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, idealnie sprawdza się w domach jednorodzinnych. Przemawia za nimi niezwykła wydajność połączona z bezpieczeństwem w użytkowaniu.

Najogólniej rzecz biorąc, technologia zastosowania płaszcza wodnego polega na dodatkowej osłonie w formie podwójnych ścianek, otaczających komorę spalania, gdzie znajduje się woda. W zastosowaniu przy piecu bądź kominku płaszcz wodny stanowi ogromną zaletę. Funkcja, jaką spełniają wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, polega na podłączeniu pieca lub kominka do systemu centralnego ogrzewania. Dzięki temu urządzenie może ogrzać wodę, zarówno na potrzeby centralnego ogrzewania, jak i tę użytkową. Dodatkowo wkłady kominkowe wykonywane są z wysokiej jakości materiałów o długotrwałej żywotności.

Zasadnicza różnica utrzymująca w przewadze nowoczesne kominki wolnostojące i piece wolnostojące, w stosunku do tradycyjnych ich odpowiedników jest znacząca. Polega na tym, że urządzenia wolnostojące są w stanie ogrzać pomieszczenie oraz wodę, natomiast tradycyjne tylko pomieszczenie. Przy użyciu tradycyjnych urządzeń grzewczych większość wytworzonego ciepła nie zostaje wykorzystana i ulatnia się razem ze spalinami. Inwestując więc w piec wolnostojący lub kominek wolnostojący, posiadający specjalne wkłady kominkowe z płaszczem wodnym możemy być pewni, że nam się to opłaca. Koszty, jeśli chodzi o wkład kominkowy, zwrócą się już po pierwszym sezonie grzewczym. Przykładowe ceny kominka lub pieca zawierającego wkłady kominkowe z płaszczem wodnym wahają się w granicach 3 000 zł – 6 000 zł.

Kominki wolnostojące na drewno i nie tylko – zalety i wady

Elektryczne kominki wolnostojące

Technologia nieustannie idzie naprzód. Dlatego na rynku pojawiają się także wersje elektrycznych kominków wolnostojących. Zakup tego typu urządzenia grzewczego, okazuje się być świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić z wielu przyczyn na kominek czy piec wolnostojący z żywym ogniem. Standardowe modele zasilane są napięciem ok. 230 V.

Elektryczne kominki wolnostojące doinwestowane są przez producentów głównie z uwagi na wygląd. Efekt wizualny odgrywa tu kluczowe znaczenie. Najczęściej elektryczne kominki wolnostojące nabywane są z przeznaczeniem do uzupełnienia stylizacji wnętrza. Ich budowa zawiera tzw. termowentylator, za pomocą którego kominek dogrzewa pomieszczenie.

Na rynku możemy spotkać również elektryczne kominki LED. Co więcej, mogą one występować jako kominki do instalowania na ścianie, który obsługiwany jest za pomocą pilota zdalnego sterowania. To dopiero hit technologiczny. Wygoda połączona z elegancją. Taka forma kominka z pewnością będzie stanowiła oryginalną dekorację naszego salonu, która wprawi w zachwyt wielu gości.

Skupiając się na zaletach, jakie posiadają elektryczne kominki wolnostojące, można dostrzec wiele pozytywów. Tego typu urządzenia grzewcze mogą być przenośne bądź wbudowywane na stałe. Tak więc bez najmniejszego problemu można ustawić je w dowolnym miejscu pomieszczenia. Termowentylator także stanowi zaletę takiego kominka. Wśród pozytywnych cech można wyróżnić także opcję, pozwalającą uzyskać w elektrycznym kominku efekt płonącego drewna, bez konieczności ogrzewania. Jednym słowem elektryczne kominki wolnostojące są perfekcyjną imitacją kominków z prawdziwego zdarzenia.

Oczywiście wymieniając zalety, warto wspomnieć też o wadach. Na szczęście nie ma ich dużo. Jednym ze znaczących minusów jest brak trzaskających iskier z ognia. To efekt, który lubi podziwiać wielu z nas. Oczywiście stale włączony kominek pobiera też dużo prądu. To w większości dyskwalifikuje ten rodzaj urządzenia grzewczego. Ceny uzależnione są w tym wypadku od konkretnych modeli. Im wersja jest bogatsza, tym cena wyższa. Orientacyjnie ceny za elektryczne kominki wolnostojące plasują się na poziomie 350 zł – 5 000 zł.

Które wolnostojące urządzenie grzewcze wybrać: piec czy kominek?

Koza czy kominek wolnostojący? Decyzja dotycząca wyboru urządzenia grzewczego jest trudna. Ważne są tu także ceny urządzeń. Na początek musimy ustalić, czy decydujemy się na kominek wolnostojący, czy może piec wolnostojący. Mamy dwa rodzaje kominków do wyboru, ze względu na materiał wykonania: żeliwne kominki wolnostojące lub kominki wolnostojące kaflowe. Po wyborze materiału kominka znów pojawia się problem – tradycyjny kominek wolnostojący czy elektryczny kominek wolnostojący? Tutaj w podjęciu decyzji z pewnością pomogą warunki, jakie posiadamy w domu. To znaczy, czy możemy pozwolić sobie na urządzenie grzewcze z żywym ogniem.

Wybierając elektryczną wersję kominka, mamy problem z głowy. Wtedy wystarczy tylko zaplanować jego umiejscowienie. Schody zaczynają się wówczas, gdy zdecydujemy, że tradycyjny piec lub kominek wolnostojący będzie lepszą opcją. W takiej sytuacji musimy zastanowić się, czy nie skorzystać z opcji kominków lub pieców posiadających wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Będzie to znacznie bardziej opłacalna inwestycja. Po wyborze zostaje nam wówczas jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – obudowa. Tutaj modeli jest co niemiara. W przypadku pieca wolnostojącego wzór kafelków i ich barwa ma duże znaczenie, ponieważ powinna wkomponować się w aranżację naszego wnętrza. Podobnie jest z kominkiem. Nowoczesne kominki wolnostojące również dobierane są pod odpowiednią stylistykę.

Na szczęście dzisiejszy rynek oferuje tak szeroki zakres produktów, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Popularna koza ma w obecnym czasie spore wzięcie, podobnie zresztą jak nowoczesne kominki wolnostojące. Ważny jest też materiał, z jakiego są one wykonane. Producenci oferują żeliwne kominki wolnostojące lub kominki wolnostojące kaflowe (zbliżone do pieców). Wszystko uzależnione jest więc od budżetu, jaki chcemy na to przeznaczyć. Warto zwrócić uwagę na ewentualne koszty, które nastąpią wskutek takiej inwestycji. Należy przeliczyć koszty za opał i, w razie wybory elektrycznego kominka, ewentualne koszty za prąd. Pocieszający jest fakt, że drewno nadal pozostaje tańszym paliwem, aniżeli gaz.

ikona podziel się Przekaż dalej