Kominki narożne - ceny, wymiary, opinie, aranżacje wnętrz z kominkiem rogowym
Zalety kominka znamy wszyscy – w każdym wnętrzu stwarza on niepowtarzalną atmosferę. Swoim ciepłem oraz widokiem palącego się drewna przyciąga wzrok, zachęca aby przy nim odpocząć. Chociaż kojarzy się z tradycyjnym stylem, kominek narożny to także świetny element wystroju nowoczesnego wnętrza.
Nie wiesz ile kosztuje kominek? Sprawdź na specjalnym kalkulatorze!
Z tego artykułu dowiesz się:
Kominek narożny - ceny i rodzaje
Kominki narożne cieszą się dużą popularnością. Można je zastosować niemal w każdym wnętrzu, są stosunkowo niewielkie i nie zajmują dużo miejsca, a pozwalają cieszyć się widokiem prawdziwego ognia. Kominki narożne przeważnie rozmieszczone są w taki sposób, aby było je widać z różnych miejsc w domu. Łączą w sobie dwie zalety – estetyczną i praktyczną, w zależności od tego, jaki rodzaj kominka wybierzemy.
Ze względu na rodzaju paliwa kominki narożne możemy podzielić na kominki na paliwo stałe (drewno, rzadziej węgiel), kominki gazowe oraz kominki z wkładem kominkowym. Ceny kominków narożnych kształtują się od około 1-2 tysięcy złotych, nawet do 10 tysięcy złotych, w zależności od ich rodzaju.
Kominki, w których palimy drewnem lub węglem są najbardziej efektowne oraz ekonomiczne. Pozwalają na praktyczne wykorzystanie ciepła, jeśli podłączymy je do centralnego ogrzewania. W takim wypadku trzeba jednak pamiętać o stałej kontroli instalacji oraz o tym, aby nie dopuścić do jej wychłodzenia, co może być kłopotliwe np. podczas wyjazdów.
Gaz ziemny wykorzystywany w kominkach gazowych jest znacznie mniej brudzący oraz bardziej ergonomiczny niż paliwo stałe, gdyż nie będziemy potrzebować tu specjalnie wydzielonego miejsca na drewno czy węgiel. Jednocześnie kominek gazowy jest również bardziej wymagający jeśli chodzi o konieczność kontrolowania instalacji.
Kolejnym rodzajem kominków są te z wkładami kominkowymi. Wkłady kominkowe narożne emitują znacznie mniej gazów do atmosfery, niż ma to miejsce w regularnych piecach. Jednak trzeba starannie dobierać palone w nich drewno. Najlepiej, aby suszyło się ono przez około dwa lata. Do palenia w kominku nadaje się brzoza, czy buk, ale można również zakupić specjalny drzewny brykiet.
Mieszkańcy bloków nie muszą rezygnować z kominka. W tego typu pomieszczeniach można zastosować kominki elektryczne narożne. Dzięki nim można cieszyć się widokiem paleniska, a nawet dźwiękiem palonego drewna, dodatkowo sterując kominek za pomocą pilota. Wyświetlacz może stworzyć realistyczny, wysokiej jakości obraz ognia, obecnie może być to nawet obraz 3D.
Kominek narożny jako ważny element systemu ogrzewania domu
Kominek z wkładem kominkowym można zastosować jako źródło ciepła, które ogrzeje pokój lub cały dom. Trzeba tylko przystosować go do pracy w systemie DGP, czyli systemie ogrzewania powietrznego. Przekazywanie ciepła z kominka może wtedy odbywać się na trzy sposoby: kominek może ogrzewać pomieszczenie, w którym się znajduje, ciepło może być rozprowadzane po całym domu – za pomocą wentylatora, który rozdmuchuje ciepłe powietrze lub w sposób grawitacyjny.
Można zainstalować także wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, które dodatkowo zagrzeją wodę w instalacji c.o. oraz do codziennego użytkowania. Sposób działania jest prosty. Woda w płaszczu wodnym wędruje do grzejników, a później znów trafia do kominka, który ją ogrzewa. Takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne.
Kominek narożny - otwarty czy zamknięty?
Decydując się na kominek narożny należy podjąć decyzję czy chcemy, aby był otwarty, czy zamknięty. Otwarte kominki narożne tworzą niepowtarzalny klimat. Brak szyby sprawia, że ogień jest dobrze widoczny i można cieszyć się nim. Wadą takiego rozwiązania jest niewątpliwie utrata ciepła. Kominek otwarty będzie miał więc walory głównie estetyczne.
Bardziej praktyczne są kominki narożne zamknięte, które umożliwiają niemal całkowite wykorzystanie energii powstałej podczas spalania drewna do ogrzania domu. Dodatkowo, jeśli zastosujemy wkłady kominkowe narożne z płaszczem wodnym, możemy uzyskać ciepłą wodę. Wadą kominka zamkniętego jest to, że ogień jest za szybą i nie możemy cieszyć się efektem prawdziwego ogniska. Jednak na rynku są już rozwiązania, które łączą oba rodzaje kominków – kominki, w których szybę można otworzyć, by od czasu do czasu pozwolić sobie na przyjemność oglądania otwartego ognia.
Nowoczesny kominek narożny w aranżacjach wnętrz
Kominek nadaje wnętrzu ciepła. Sprawia, że czujemy się dobrze się w nim czujemy. Daje poczucie bezpieczeństwa i wprowadza harmonię. Nowoczesne kształty i formy kominków sprawiają, że można go umieścić niemal w każdym wnętrzu, dostosowując styl zabudowy do wystroju pomieszczeń, nawet tych najbardziej prostych i ultra nowoczesnych.
Kominek narożny występuje przeważnie w salonie, jednak można zastosować go również w przedpokoju czy holu oraz w każdym innym pomieszczeniu. Obudowany z trzech stron szybą sprawia, że kojący ogień możemy obejrzeć z różnych miejsc jednocześnie. Tworzy niezwykłą dekorację łączącą pomieszczenia.
Zgodnie ze stylem naszego pokoju można kominek obudować kamieniem lub cegłą. Zaaranżować atrakcyjne wizualnie miejsce na trzymanie drewna. Można również pomalować go tą samą farbą, którą pokryte są ściany reszty pomieszczenia, aby wzrok wędrował wyłącznie w stronę palącego się w nim ognia.
W przypadku kominków elektrycznych pole do popisu jest ogromne. Można zastosować kominki ścienne, kominki narożne, a także jako element zabudowy, np. mającej w sobie również telewizor. Gotowe modele w różnych stylach ułatwią nam zadanie aranżacyjne i pasują do każdego wnętrza.
Kominek rogowy a styl wystroju pokoju
Projekty wnętrz z kominkami narożnymi często mają cieplejszy charakter, niż modernistyczne wnętrza bez kominka. Nie warto z niego rezygnować, mimo tego, że wiąże się z tym trochę więcej pracy. Kominek staje się łącznikiem, wokół którego toczy się życie całej rodziny. Może stanowić element dekoracyjny jednocześnie w kliku pokojach, co sprawia, że wnętrze staje się ciekawsze pod względem aranżacyjnym, ciepłe i harmonijne.
Zabudowa kominkowa może przybierać różne formy i style. Może to być bogato zdobiona, rustykalna ozdoba, ale może mieć również bardzo prostą formę, która pasuje idealnie do nowoczesnych wnętrz. Dowolność wykończenia kominka sprawia, że będzie on stanowił niebanalny i uniwersalny element wystroju każdego wnętrza.