Obudowy kominków, czyli dobra zabudowa kominka

Kominki kaflowe – jak obudować kominek?

Ciekawych sposobów obudowy kominka jest bardzo dużo. Kominki kaflowe, jak sama nazwa wskazuje, obudowane są kafelkami. Wykończenia kaflowe stają się coraz bardziej popularne. Ich dekoracyjna funkcja doskonale dopasowuje się do wielu zróżnicowanych stylów wnętrz. Od tradycyjnych, aż po nowoczesne. Możemy je wykorzystać zarówno do obudowy kominków narożnych, jak i tradycyjnych. Obecnie możemy spotkać szeroką gamę kolorystyczną kafli, w przeróżnych wzorach. Dzięki wykorzystywaniu nowych technik wypalania można uzyskać efekt faktury na kafelkach. Wszystko po to, aby nieco nawiązać do dawnych, niezwykle klimatycznych pieców kaflowych.

Prócz oryginalnego efektu wizualnego, zaletą kafli jest zdolność do akumulacji ciepła. Tak więc tego typu obudowy kominków są bardzo praktyczne. Najbardziej popularne są proste kafle lśniące jako obudowy kominkowe. Mają one zastosowanie w bardzo nowoczesnych wnętrzach. Efektownie wyglądają też te, pokryte matowym wykończeniem, jak i lśniącym zdobieniem. Naprawdę robią niemałe wrażenie. Kolejny rodzaj, zresztą bardzo drogi, to kafle złocone. Nie każdy może sobie jednak na nie pozwolić. Charakteryzują się zdobieniami z 24-karatowego złota. Inny rodzaj stanowią kafle posiadające wytłaczany wzór, kafle malowane, stemplowane oraz z naturalnymi przebarwieniami. Przemyślenia przed wyborem wymagają także wkłady kominkowe.

Nie tylko zdobienia wpływają jednak na dekoracyjną funkcję kafli. Ważny jest także ich kształt. Najczęściej spotyka się obudowy kominków tworzone z kafli standardowych, czyli kwadratowych lub prostokątnych. Ten rodzaj stosowany jest na prostych płaszczyznach. Natomiast w przypadku obudowy kominków narożnych, przeznaczenie znajdują kafle narożne. Zgodnie z nowoczesnymi technologiami, kominki kaflowe mogą mieć także zaokrąglone powierzchnie. I co wtedy? Na szczęście i w tym przypadku producenci stworzyli na to sposób. Powstały specjalne płytki, posiadające lekko wypukły kształt. Oczywiście na rynku możemy znaleźć też kafelki wyłącznie dekoracyjne jak np. cokołowe czy gzymsowe. Ceny kafli są mocno zróżnicowane. Najczęściej sprzedawane są w kompletach, np. za 30 szt kafli ceramicznych zapłacimy ok. 440 zł. Ceny za cokoły oscylują w granicach 20 zł – 30 zł za sztukę. Sprawdź także cennik kominków różnego rodzaju.

Jak zabudować kominek z cegły?

Odmiennym pomysłem na to, jak obudować kominek, jest zabudowa z cegły. Obudowy kominków z tego materiału wprowadzają oryginalny klimat i nadają wnętrzu charakter. Cegła, wydawałoby się swoisty materiał konstrukcyjny, może stanowić niesamowity element dekoracyjny. Kompozycja czerwonej cegły z drewnem i białym wnętrzem dodatkowo potęguje urok pomieszczenia. Nowoczesna obudowa kominka i dobrze dobrany wkład kominkowy przyciągnie uwagę każdego gościa.

Obudowa kominkowa z cegły, prócz wyboru kolorystyki, wymaga dobrania odpowiedniego rodzaju cegły. I tutaj warto o nich trochę wiedzieć. Dla przykładu obudowy z cegły ceramicznej mają pewne wady. Mianowicie materiał ten jest chłonny i posiada porowatą powierzchnię, przez co łatwo ulega zabrudzeniu. W tym wypadku należy dobrze ją zaimpregnować, aby uniknąć nerwów z jej czyszczeniem. Lepszym materiałem wydają się być cegły klinkierowe, które są gładkie i niechłonne. Dzięki temu obudowa kominka wygląda klasycznie.

Zatem, jak obudować kominek cegłą? Wybór oczywiście pozostawiamy do indywidualnych upodobań każdego użytkownika. Montaż kominka w tym wypadku nie jest bardzo kosztowny. Koszty związane z zakupem zwykłej cegły są praktycznie minimalne, zaczynają się od 1 zł/szt. Podobnie jest z cenami za cegłę klinkierową (ok. 1,20 zł/szt). Za najdroższą tzw. czapę zapłacimy nawet 115 zł/szt. Wszystko zależne jest od rodzaju cegły, ale ważny jest także odpowieni wkład kominkowy.

Zabudowa kominka z płyt g-k (płyty gipsowo kartonowe)

Jeszcze inny rodzaj zabudowy kominka uzyskamy z płyt g-k. Wykończenie kominka w ten sposób pozwala nam, kolokwialnie mówiąc, utożsamić go ze ścianą. Oczywiście podstawa i obudowa paleniska musi zostać zamurowana. Zabudowa kominka, do której przeznaczymy płyty gipsowo kartonowe, obejmuje zwykle elementy znajdujące się powyżej wkładu. Zastosowane płyty gipsowo kartonowe nadają wnętrzu lekkości i subtelności. Bez zbędnego przytłoczenia.

Płyty gipsowo kartonowe okazują się być najtańszą alternatywą, wykorzystywaną do obudowy kominków. A raczej ich części. Z uwagi na silne nagrzewanie się wkładu kominkowego, musi on być obudowany ognioochronnym, zabezpieczającym przed przegrzaniem materiałem. Montaż kominka wymaga przemyślenia możliwości wystąpienia ewentualnych zagrożeń w przyszłości.

Płyty gipsowo kartonowe nie są materiałem trwałym. Przy wykorzystaniu ich w celu obudowy kominków należy pamiętać, że absolutnie nie mogą mieć kontaktu z ogniem, ściankami wkładu kominkowego i paleniska. W przeciwnym razie może wystąpić niebezpieczeństwo w postaci pożaru. Jest jednak metoda, która pozwala na ich użycie. W tej sytuacji konieczne jest zaizolowanie jej od środka za pomocą wełny mineralnej. Oczywiście maksymalna temperatura grzania na obudowie, gdzie wykorzystane zostały płyty gipsowo kartonowe, nie może przekroczyć 50 stopni. Chyba że zastosujemy specjalne płyty odporne na ogień. Przykładowe koszty płyt ognioodpornych g-k o wymiarach 120 cm x 80 cm x 1,2 cm wahają się w granicach 80 zł – 120 zł. Zwykłe natomiast kupimy już od 7 zł za sztukę, np. w Castoramie.

Obudowa kominka krok po kroku – inne rodzaje materiałów i ceny

Wiele osób zastanawia się pewnie, jak obudować kominek, żeby wyglądał efektownie i był przy tym bezpieczny. Sposobów na montaż kominka jest wiele. Producenci stworzyli tyle rozwiązań, że w dzisiejszym czasie możemy sobie pozwolić na przeróżne opcje. Możliwa jest obudowa kominka z kamienia lub drewniana obudowa kominka. W tym wypadku montaż kominka ma szczególne znaczenie, ponieważ najczęstszym problemem są obudowy kominków narożnych. To one sprawiają najwięcej trudności.

Obudowanie kominka można zrobić za pomocą różnych materiałow. Cegły, kamień, płyta - w każdym przypadku montaż może być różny i bardziej skomplikowany.
Obudowa kominka krok po kroku - wybór materiału, montaż, ceny

Wybór miejsca, w jakim ulokowany zostanie kominek z obudową, jest istotny. Oczywiście montaż kominka z obudową wymaga lokalizacji z bezpośrednim dostępem do przewodu dymnego. Tak więc często jego umiejscowienie jest z góry przesądzone. Kolejną rzeczą jest odpowiedź na pytanie: jak obudować kominek? Ta kwestia uzależniona jest już od gustu. Najczęściej wybierana jest nowoczesna obudowa kominka, która dodaje wnętrzu szyku i elegancji. Jednak drewno lub kamień także potrafi nadać uroku całemu wystrojowi.

Obudowa kominka z kamienia wygląda masywnie i nadaje charakteru. Materiał ten jest doskonałym wykończeniem zarówno tradycyjnych obudów kominków, jak i obudowy kominków narożnych. To niezwykle trwały, odporny na wysoką temperaturę oraz niepalny materiał, który nie pęka, ani się nie rysuje. Co ważne, kamień nie zmienia koloru pod wpływem ciepła. Do obudowy kominków wykorzystuje się wszystkie rodzaje kamienia. Najpopularniejsze z nich to piaskowiec, marmur czy wapień. Koszty tego typu obudowykominków wahają się w granicy 1 300 zł – 12 000 zł, w zależności od rodzaju kamienia oraz wielkości. Przykładowo marmurowa obudowa kominkowa kosztuje 3 300 zł.

Obudowa kominka może zostać wykonana także z drewna. Ta alternatywa dodaje wnętrzu ciepła i tworzy niezwykły klimat. Drewniana obudowa kominka idealnie pasuje do drewnianych elementów dekoracyjnych. Niestety nie jest możliwa kompletna zabudowa kominka z tego materiału. Powodem jest słaba trwałość materiału w stosunku do wysokiej temperatury. Nie zaleca się wykonywania obudowy kominków narożnych oraz tradycyjnych w całości z desek. Nagrzewanie się tego materiału powodowałoby uwalnianie szkodliwych substancji smolistych. Decydując się na drewno, najlepiej wykorzystać je do wykończenia powstałej wcześniej obudowy. Koszty obudowy kominków z drewna wynoszą przeciętnie ok. 3 000 zł – 3 500 zł. Na aukcjach internetowych można znaleźć tego typu obudowy nawet za ok. 500 zł.

Tak więc obudowa kominka jest ważna, nie tylko ze względów wizualnych, ale także z uwagi na bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy wybrana obudowa kominkowa będzie z drewna, z kamienia, z cegły czy wykorzystane zostaną płyty gipsowo kartonowe, ważne jest, aby zarówno montaż kominka, jak i obudowa były dobrane prawidłowo.

Jak zabudować kominek?

Obudowa kominka - praktyczne wskazówki montażowe

Wiele osób wprost marzy o takim urządzeniu grzewczym, jakim jest kominek. Ukończywszy jednak montaż kominka, zastanawia się jak obudować kominek. Tanie płyty gipsowo kartonowe nie zawsze wyglądają elegancko, a co więcej – nie stanowią większej dekoracji. A może kominki kaflowe? W tym wypadku atrakcyjność wnętrza znacznie wzrasta.

Obudowa kominka jest ogromnie ważną sprawą. Od niej zależy, czy kominek będzie dawał ciepło, czy będzie zabudowany w sposób „zimny”. Warto więc na początek prześledzić, jak wygląda obudowa kominka krok po kroku. Wszelkie rady i wskazówki jak zabudować kominek, z pewnością nasuną kilka nowych pomysłów lub rozwieją wszelkie wątpliwości. Montaż kominka często nie wymaga wielkich umiejętności. Możemy zrobić to sami. Należy jednak nieco zgłębić wiedzę na ten temat.

Często problem występuje wtedy, gdy montaż dotyczy obudowy kominków narożnych. Zabudowa kominka w takim miejscu wymaga odpowiednich materiałów. Oczywiście w zależności od tego, który rodzaj obudowy wybierzemy, będziemy potrzebowali innych materiałów. Również technika wykonania samej obudowy będzie inna.  Na przykład obudowa kominkowa z kafli, wymaga wykorzystania specjalnych kafelków narożnych. Co więcej, zabudowa kominka nie powinna się zbytnio nagrzewać. Dlatego należy wybrać taki materiał do obudowy, aby był bezpieczny.

Która zabudowa kominka jest najlepsza?

Obudowy kominków narożnych oraz tradycyjnych zawsze wywoływały wiele dylematów. Jedno było i nadal jest pewne – obudowa kominka musi pełnić funkcję dekoracyjną wnętrza. To element, który zachwyca gości i odpręża domowników. Nic więc dziwnego, że jego popularność nie maleje. Można spotkać także wiele wahań związanych z wyborem instalacji grzewczej. Mianowicie ogrzewanie podłogowe czy kominek? Opinii jest wiele. Jednak fachowcy twierdzą, że połączenie obu urządzeń jest bardzo skomplikowane i niepraktyczne. Bo przecież to logiczne, że jeśli przestaniemy palić w kominku, ogrzewanie podłogowe także nie będzie działać. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kominka jako urządzenie grzewcze uzupełniające.

Zadając sobie pytanie, jak obudować kominek, należy (jak już wcześniej wspomniano) poczytać, jak wygląda obudowa kominka krok po kroku. To z pewnością wiele nam pomoże. Montaż kominka, wydający się z pozoru prostą sprawą, może przysporzyć wiele problemów. Dlatego tak ważne jest, aby zabudowa kominka była dobrze przemyślana jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Którą zabudowę najlepiej wybrać? To zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Jeśli chcemy zaoszczędzić, wówczas warto wybrać obudowę z płyt g – k. Cegła również nie jest dużym wydatkiem i z pewnością bezpieczniejszym niż płyty. Zabudowa kominka wykonana z kamienia jest już znacznie droższa. Jednak za ceną przemawia trwałość. Drewno natomiast jest najmniej ekonomicznym materiałem. Nie dość, że nadaje się jedynie do częściowej obudowy kominków narożnych i tradycyjnych, to w dodatku taka obudowa jest bardzo droga. Dlatego odpowiedź na pytanie, jak zabudować kominek, pozostawiamy samym inwestorom, gdyż najczęściej jest to kwestia gustu i zasobności portfela. Warto więc dobrze rozplanować swój budżet, aby dokonany wybór pozwolił na wieloletnie użytkowanie.

ikona podziel się Przekaż dalej