Obudowa kominka – ciepła czy zimna?

W pierwszej kolejności warto określić specyfikację naszego wkładu kominkowego. W ofertach handlowych znajdziemy zimne i ciepłe materiały do zabudowy. Ciepła (akumulacyjna) obudowa kominka zatrzymuje część energii grzewczej i oddaje ją bezpośrednio do pomieszczenia. Zdolności akumulacyjne, która ma ciepła obudowa kominkowa sprawiają, że pomieszczenie nagrzewa się jeszcze przez pewien czas po wygaśnięciu paleniska.

Akumulacyjna zabudowa kominka dobrze sprawdzi się w większych salonach, które chcemy dogrzewać jedynie sporadycznie. Nie zaleca się stosowania jej w pomieszczeniach o małym metrażu, bowiem długotrwałe rozpalenie paleniska może powodować nadmierne podwyższenie temperatury otoczenia. Warto także pamiętać, że ciepła obudowa kominka najlepiej sprawdza się w systemie otwartym. Kominek otwarty nie dogrzewa wszystkich pomieszczeń, a większość energii grzewczej ucieka wprost do szybów kominowych.

Obudowa kominkowa o właściwościach akumulacyjnych może zwiększać komfort cieplny w dużych pomieszczeniach. Jednak nie jest dobrym rozwiązanie w przypadku, gdy kominek pracuje w systemie zamkniętym i ma dogrzewać cały dom. Pamiętajmy, że w tym wypadku należy stosować jedynie obudowy zimne. Dotyczy to wszystkich wkładów kominkowych wyposażonych w płaszcz wodny bądź ogrzewanie DGP (dystrybucja gorącego powietrza). Kominek wyposażony w takie systemy powinien wytworzyć jak największą temperaturę w komorze spalania. Dzięki temu system będzie działał z większą sprawnością. Ciepła obudowa kominka pochłania część energii grzewczej, przez co sprawność systemu ulega odczuwalnemu zmniejszeniu. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej termoizolacji, która nie dopuści do przenikania ciepła na zewnątrz. Pamiętajmy jednocześnie, że temperatura we wkładzie kominkowym może przekraczać 300 0C. Dlatego zabudowa kominka powinna być wykonana z materiałów niepalnych, bądź zabezpieczona odpowiednią izolacją przeciwogniową. W przypadku zabudowy z materiałów palnych należy też wykonać dodatkową ściankę ochronną (oddzielającą wkład od obudowy).

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele biokominków

Szukasz taniego i efektownie wyglądającego biokominka? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele. Ceny mogą Cię zaskoczyć!

Zabudowa kominka – przegląd najpopularniejszych materiałów

W ofertach handlowych znajdziemy wiele ciekawych materiałów, które mogą posłużyć do wykonania krok po kroku obudowy kominkowej. Pamiętajmy, że materiał na obudowę powinien być dobrze dopasowany do specyfikacji kominka oraz wiodącego stylu aranżacyjnego. Wśród ciekawych materiałów wykończeniowych dominują:

Zabudowa kominka z kamienia – doskonale sprawdza się zarówno w pomieszczeniach rustykalnych jak i nowoczesnych. Dobrze dobrany wprowadza do pomieszczenia wrażenie luksusu i komponuje się z większością elementów aranżacyjnych. Poszczególne elementy obudowy posiadają grubość od 2 do 5 cm. Z reguły są wykonane z kamieni podatnych na obróbkę

  • Marmur – to jeden z najtrwalszych kamieni naturalnych. Charakteryzuje się unikalnymi walorami dekoracyjnymi. Jest łatwy do utrzymania w czystości, odporny na wysoką temperaturę oraz różnego typu uszkodzenia.
  • Wapień – może być znacznie tańszy od marmuru, jednak wymaga cyklicznej impregnacji. Jego porowata struktura jest trudna do utrzymania w czystości, a niepielęgnowana może szarzeć i zmniejszać swoje walory dekoracyjne.
  • Granit – bardzo odporny na działanie zmiennych temperatur oraz na uszkodzenia mechaniczne. Łatwy do utrzymania w czystości i twardy. Jego jedyną wadą jest trudność w obróbce, która przekłada się na wyższą cenę zakupu.
  • Łupek – obudowa z łupka będzie trwała i odporna na wszelkiego typu uszkodzenia. Struktura tego kamienia jest gładka, zatem nie będziemy mieli większych problemów z utrzymaniem jej w czystości. Cena obudowy kominka z łupka jest bardzo atrakcyjna, co przekłada się na wysoką popularność tego materiału.

Zabudowa kominka z cegieł ceramicznych – ten na pozór surowy materiał może posłużyć do wykonania efektownej obudowy kominkowej. Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach zainspirowanych stylem tradycyjnym. Cegła ceramiczna posiada niewielkie rozmiary, dzięki czemu dobrze sprawdzi się jako obudowa kominka narożnego. Jej charakterystyczną cechą pozostaje duża akumulacyjność ciepła oraz porowata struktura (utrudniająca czyszczenie obudowy). Dlatego cegły ceramiczne stosujemy wyłącznie przy kominkach otwartych, które nie są zintegrowane z systemami grzewczymi.

Obudowanie kominka za pomocą dekoracyjnych materiałów to świetne rozwiązanie. Można zrobić to za pomocą płyt gipsowych lub na przykład kamienia.
Obudowa kominka – przegląd polecanych kamieni dekoracyjnych i alternatywnych materiałów

Obudowa kominka z betonu – pozwala na uzyskanie dowolnego kształtu kominka i może skutecznie imitować kamienie naturalne. Betonowa obudowa kominka narożnego będzie wyglądała bardzo reprezentacyjnie, a palenisko może być efektownie wyeksponowane. Dużym atutem jest także cena obudowy kominka. Za betonowe obudowy zapłacimy nawet kilkukrotnie mniej niż za ich odpowiedniki wykonane z kamienia naturalnego. Pamiętajmy jednak, że porowata struktura betonu będzie trudna w pielęgnacji, a obudowa powinna być raz na jakiś czas impregnowana.

Zabudowa kominka z kafli kominkowych – w ofertach handlowych znajdziemy kafle tradycyjne oraz nowoczesne. Ich rozmiary i barwy są bardzo różnorodne. Kafle możemy wykorzystać do wykonania obudowy w prostym kominku, a także w kominku o skomplikowanych kształtach. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest oryginalny, ponadczasowy wygląd. Kafle łączy się za pomocą zaprawy wysokotemperaturowej, która gwarantuje wysoką żywotność obudowy. Produkty polerowane będą bardzo łatwe do utrzymania w czystości i odporne na osiadanie zabrudzeń. Jedyną istotną wadą będzie cena obudowy kominka. Dobrej jakości kafle mogą kosztować tyle co kamień naturalny. Produkty z górnej półki (często wykonywane na zamówienie) będą nawet nieco droższe.

Zabudowa kominka z płyt kartonowo-gipsowych – płyty gipsowo kartonowe przeważnie wykorzystywane są do wykonania obudowy w kominkach zamkniętych. Materiał dobrze komponuje się w pomieszczeniach nowoczesnych i może tworzyć ciekawy efekt aranżacyjny. Płyty kartonowo-gipsowe są dość lekkie, dzięki czemu nie obciążają nadmiernie konstrukcji kominka i nie sprawiają wrażenia przytłoczenia. Idealnie pasują jako obudowa kominka narożnego i przyściennego, ulokowanego w niewielkich pomieszczeniach. Do produkcji obudowy możemy wykorzystać wyłącznie płyty oznaczone symbolem F (zwiększona odporność na ogień). Pomiędzy wkładem kominkowym, a obudową z płyty musi znajdować się warstwa izolacyjna (dodatkowa ścianka lub płyta z wełny mineralnej). Zabudowa kominka musi opierać się na specjalnych profilach stalowych. Co ciekawe, obudowa kominka narożnego może posiadać efektowny, zaokrąglony kształt. Uzyskamy go poprzez zastosowanie dwóch warstw płyt. Płyta wewnętrzna powinna być odpowiednio nacięta, by umożliwić jej wyginanie. Od strony zewnętrznej montujemy cienką płytę podatną na zaginanie. Jej zadaniem będzie wzmocnienie konstrukcji, a także wygładzenie krawędzi. Po wykończeniu obudowa kominka przybiera efektowny, owalny kształt i dowolną barwę.

Tania obudowa kominkowa z prefabrykatów kontra obudowa na zamówienie

Cena obudowy kominka może być dość wysoka, dlatego wielu inwestorów zastanawia się nad gotowymi rozwiązaniami. W ofertach handlowych znajdziemy gotowe obudowy z prefabrykatów. Sposób ich łączenia jest bardzo prosty, a koszt zakupu często nie przekracza kwoty 1 000 zł. Niestety gotowe rozwiązania posiadają szereg wad. Jedną z najistotniejszych będzie trudność ich dopasowania do wkładu kominkowego. Gotowa obudowa nie sprawdzi się także w kominkach o skomplikowanym kształcie.

Dlatego większość osób decyduje się na kupno obudowy na zamówienie. Najtańsza będzie obudowa kominka wykonana z betonu, płyt kartonowo gipsowych oraz cegły ceramicznej. Orientacyjny koszt wykonania prostej obudowy kominkowej rozpoczyna się od 1 500 zł w górę. Ceny obudowy z kafli i kamienia naturalnego są bardzo zróżnicowane. Za dobrej jakości obudowę zapłacimy od 3 000  zł w górę. W ofertach handlowych nie brakuje także produktów, których koszt wykonania przekroczy kwotę 10 000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii kominki