Płaszcz wodny do kominka – krótki opis

Kominki grzewcze wyposażone w płaszcz wodny to bardzo dobre rozwiązanie wspomagające tradycyjną instalację CO. Sam płaszcz wodny do kominka nie może być uznawany za jedyne źródło grzewcze w budynku. Regulują to odpowiednie przepisy o budownictwie. Niemniej jednak ogrzewanie kominkowe może skutecznie podnieść temperaturę w całym domu. To głównie z uwagi na to ten wkład kominkowy staje się coraz bardziej popularny wśród inwestorów.

Płaszcz wodny do kominka składa się z dwuwarstwowych ścianek, które szczelnie otaczają komorę spalania. To dzięki takiemu rozwiązaniu woda przepływająca przez nie jest ogrzewana i przekazywana do instalacji CO. Dodatkowo montuje się płomieniówki, które to czerpią wtórnie ciepło z wychodzących spalin. Wkład kominkowy na drewno z płaszczem wodnym wspomaga inne paliwa stałe wykorzystywane do ogrzania domu takie jak gaz ziemny czy ekogroszek Sztygar. Posiadając odpowiednie nakłady finansowe i lokalowe można się zastanowić nad takim rozwiązaniem.

W opinii inwestorów i klientów są zarówno zalety, jak i wady ogrzewania kominkowego z takim wkładem. Mały kominek z płaszczem wodnym będzie się bardzo dobrze prezentował w niewielkim salonie. Jednak jego moce ogrzewania wody w instalacji CO będą ograniczone. Z drugiej strony na duży kominek grzewczy z płaszczem wodnym, który jest w stanie ogrzać przykładowo 150 m2, trzeba mieć miejsce w domu. Niewątpliwą wadą kominów na drewno jest konieczność regularnego dokładania opału. Inaczej niż w przypadku ekogroszku Sztygar, kiedy to można zrobić automatyczny podajnik paliwa. Biorąc jednak pod uwagę koszty eksploatacji, to drewno będzie tańszym rozwiązaniem niż wybór gazu ziemnego, oleju opałowego czy ekogroszku Sztygar.

Montaż i instalacja wkładu z płaszczem wodnym w kominku

Decyzja o wyborze kominka z wkładem otoczonym płaszczem wodnym powinna być podjęta na wstępnym etapie planowania domu. Wszelkie prace związane z montażem kominka grzewczego połączone są ściśle z instalacją CO wykonywaną w tym samym czasie. Kominek to nie tylko mały czy duży wkład kominkowy grzewczy. To również wszelkie kanały nawiewne, studzienki schładzające czy kratki wentylacyjne. Często konieczne będzie także posiadanie odkurzacza do kominka, aby móc zachować względną czystość w kominku.

O tym jak nawilżyć powietrze w pokoju, jak podłączyć włącznik schodowy czy jak obsłużyć odkurzacz do kominka można poczytać na forach czy w poradnikach internetowych. Jednak, aby zrobić kominek z płaszczem wodnym warto zaufać specjalistom. Montaż takiego wkładu, jak i podłączenie go do instalacji CO wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Najlepiej znaleźć firmę, która kompleksowo zajmie się wyborem modelu kominka, jak również wykonaniem całej instalacji.

Najważniejsze jest to, aby instalator posiadał odpowiednie uprawnienia lub korzystał także z pomocy kominiarza. Montaż urządzeń grzewczych i kominkowych na własną rękę może doprowadzić w najlepszym wypadku do awarii, a w najgorszym do pożaru czy wybuchu gazu. Korzystanie z fachowej ekipy to również kilkuletnia gwarancja i ewentualne poprawki w cenie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat kominka z płaszczem wodnym.

Kominek z płaszczem wodnym – porady praktyczne

Jednym z ważnych elementów instalacji kominka z płaszczem wodnym jest to, aby zrobić automatyzację całego ogrzewania. W tej sytuacji sprawdzi się zawór trójdrogowy. Pozwala on na automatyczne przełączania pomiędzy ciepłą wodą z kominka i z kotła CO. Zawór będzie się przełączał w zależności od tego, czy kominek będzie rozgrzany czy będzie on zimny. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, a co najważniejsze dzieje się to bez ingerencji człowieka.

Wkład z płaszczem wodnym czy odkurzacz do kominka to popularne rozwiązaniem w ostatnich czasach. W przypadku posiadania domu o małej powierzchni można bez problemu dogrzać pomieszczenia przy pomocy płaszczu wodnego. Nie należy przy tym zapominać o głównym zastosowaniu kominka, jakim jest stworzenie przytulnej i ciepłej atmosfery w chłodne wieczory w zimie.

ikona podziel się Przekaż dalej