Płaszcz wodny do kominka - zasady działania, opinie użytkowników, porady
Kominki grzewcze na drewno to są obecnie wielofunkcyjne urządzenia. Przykładem może być kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie kominkowe może w tej sytuacji służyć do podniesienia temperatury w całym systemie CO domu. Jak wygląda montaż oraz instalacja takiego wkładu kominkowego? Jakie są zalety kominka z płaszczem wodnym? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Płaszcz wodny do kominka – krótki opis
Kominki grzewcze wyposażone w płaszcz wodny to bardzo dobre rozwiązanie wspomagające tradycyjną instalację CO. Sam płaszcz wodny do kominka nie może być uznawany za jedyne źródło grzewcze w budynku. Regulują to odpowiednie przepisy o budownictwie. Niemniej jednak ogrzewanie kominkowe może skutecznie podnieść temperaturę w całym domu. To głównie z uwagi na to ten wkład kominkowy staje się coraz bardziej popularny wśród inwestorów.
Płaszcz wodny do kominka składa się z dwuwarstwowych ścianek, które szczelnie otaczają komorę spalania. To dzięki takiemu rozwiązaniu woda przepływająca przez nie jest ogrzewana i przekazywana do instalacji CO. Dodatkowo montuje się płomieniówki, które to czerpią wtórnie ciepło z wychodzących spalin. Wkład kominkowy na drewno z płaszczem wodnym wspomaga inne paliwa stałe wykorzystywane do ogrzania domu takie jak gaz ziemny czy ekogroszek Sztygar. Posiadając odpowiednie nakłady finansowe i lokalowe można się zastanowić nad takim rozwiązaniem.
W opinii inwestorów i klientów są zarówno zalety, jak i wady ogrzewania kominkowego z takim wkładem. Mały kominek z płaszczem wodnym będzie się bardzo dobrze prezentował w niewielkim salonie. Jednak jego moce ogrzewania wody w instalacji CO będą ograniczone. Z drugiej strony na duży kominek grzewczy z płaszczem wodnym, który jest w stanie ogrzać przykładowo 150 m2, trzeba mieć miejsce w domu. Niewątpliwą wadą kominów na drewno jest konieczność regularnego dokładania opału. Inaczej niż w przypadku ekogroszku Sztygar, kiedy to można zrobić automatyczny podajnik paliwa. Biorąc jednak pod uwagę koszty eksploatacji, to drewno będzie tańszym rozwiązaniem niż wybór gazu ziemnego, oleju opałowego czy ekogroszku Sztygar.
Montaż i instalacja wkładu z płaszczem wodnym w kominku
Decyzja o wyborze kominka z wkładem otoczonym płaszczem wodnym powinna być podjęta na wstępnym etapie planowania domu. Wszelkie prace związane z montażem kominka grzewczego połączone są ściśle z instalacją CO wykonywaną w tym samym czasie. Kominek to nie tylko mały czy duży wkład kominkowy grzewczy. To również wszelkie kanały nawiewne, studzienki schładzające czy kratki wentylacyjne. Często konieczne będzie także posiadanie odkurzacza do kominka, aby móc zachować względną czystość w kominku.
O tym jak nawilżyć powietrze w pokoju, jak podłączyć włącznik schodowy czy jak obsłużyć odkurzacz do kominka można poczytać na forach czy w poradnikach internetowych. Jednak, aby zrobić kominek z płaszczem wodnym warto zaufać specjalistom. Montaż takiego wkładu, jak i podłączenie go do instalacji CO wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Najlepiej znaleźć firmę, która kompleksowo zajmie się wyborem modelu kominka, jak również wykonaniem całej instalacji.
Najważniejsze jest to, aby instalator posiadał odpowiednie uprawnienia lub korzystał także z pomocy kominiarza. Montaż urządzeń grzewczych i kominkowych na własną rękę może doprowadzić w najlepszym wypadku do awarii, a w najgorszym do pożaru czy wybuchu gazu. Korzystanie z fachowej ekipy to również kilkuletnia gwarancja i ewentualne poprawki w cenie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat kominka z płaszczem wodnym.
Rekomendowane wkłady kominkowe — sprawdź ceny!
Kominek z płaszczem wodnym – porady praktyczne
Jednym z ważnych elementów instalacji kominka z płaszczem wodnym jest to, aby zrobić automatyzację całego ogrzewania. W tej sytuacji sprawdzi się zawór trójdrogowy. Pozwala on na automatyczne przełączania pomiędzy ciepłą wodą z kominka i z kotła CO. Zawór będzie się przełączał w zależności od tego, czy kominek będzie rozgrzany czy będzie on zimny. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, a co najważniejsze dzieje się to bez ingerencji człowieka.
Wkład z płaszczem wodnym czy odkurzacz do kominka to popularne rozwiązaniem w ostatnich czasach. W przypadku posiadania domu o małej powierzchni można bez problemu dogrzać pomieszczenia przy pomocy płaszczu wodnego. Nie należy przy tym zapominać o głównym zastosowaniu kominka, jakim jest stworzenie przytulnej i ciepłej atmosfery w chłodne wieczory w zimie.
Powiązane artykuły
-
Kominki wolnostojące - ceny, sposoby montażu i wymagania do pieców wolnostojących
-
Jaki wkład kominkowy wybrać?
-
Kominki narożne - rodzaje, ceny, opinie, wymagania, przegląd najciekawszych modeli
-
Piec kaflowy - cena, porady dla budujących i nowoczesne rozwiązania
-
Kominki narożne - ceny, wymiary, opinie, aranżacje wnętrz z kominkiem rogowym
-
Kominek na pellet - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
-
Piecyk koza - cena, rodzaje, najlepsi producenci, aranżacje
-
Obudowa kominka krok po kroku - wybór materiału, montaż, ceny
-
Obudowa kominka – przegląd polecanych kamieni dekoracyjnych i alternatywnych materiałów
-
Kratki kominkowe - rodzaje, ceny, zastosowanie, porady
-
Kominki ogrodowe – rodzaje, ceny, opinie, wykonanie krok po kroku
-
Kominki nowoczesne - przegląd ciekawych modeli, ceny, opinie, aranżacje
-
Odkurzacz do kominka – rodzaje, działanie, ceny, porady, opinie
-
Piece kominkowe - rodzaje, popularni producenci, ceny, opinie, porady
-
Wybieramy odkurzacz kominkowy do domu - rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Nowoczesne kominki wiszące - rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Szyba do kominka - rodzaje, ceny, producenci, opinie, porady zakupowe
-
Kominki kaflowe - rodzaje, ceny, opinie, właściwości, porady
-
Jak wykonać samodzielny montaż kominka? Wyjaśniamy
-
Doprowadzenie powietrza do kominka krok po kroku - praktyczny poradnik
-
Kominek z nadmuchem - rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
-
Kominki Jotul – przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
-
Kominek z nadmuchem - ceny, efektywność, schemat działania systemu DGP
-
Kominki olejowe – rodzaje, sposób działania, ceny, opinie, porady
-
Obudowa kominka narożnego – rodzaje, materiały, opinie, ceny
-
Kratki do kominka – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
-
Kominki żeliwne – przegląd ofert, ceny, opinie, popularni producenci
-
Kominek otwarty - wady i zalety, budowa krok po kroku
-
Kominki akumulacyjne - sposób działania, rodzaje, ceny, opinie
-
Kominki Hajduk - przegląd oferty, ceny, opinie, najciekawsze modele