Schemat kominka z płaszczem wodnym krok po kroku
Kominek z płaszczem wodnym to świetne rozwiązanie. Łączy w sobie urok i relaks standardowego kominka i możliwość wykorzystania wytworzonego ciepła do ogrzania domu. Dlatego podłączenie kominka z płaszczem naprawdę warto rozważyć. Nie przewidziałeś takiej alternatywy na etapie budowy domu? Nic straconego. Podpowiadamy, na czym polega instalacja płaszcza wodnego.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym?
Producenci oferują bardzo wiele możliwości wykorzystania ciepła z kominka do ogrzewania domu. Dużą popularnością cieszy się kominek z DGP, czyli z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Możesz także zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym.
Instalacja płaszcza wodnego jest podłączona do centralnego ogrzewania. Oznacza to, że ogień w kominku ogrzewa wodę, która potem wędruje na grzejniki i oddaje ciepło w całym mieszkaniu. Co na temat wkładu kominkowego? Wkłady płaszcza wodnego mają możliwość wytworzenia mocy grzewczej od 10 do 32 kW, a to oznacza, że możesz w ten sposób ogrzać dom o powierzchni od 80 do nawet 400 m2. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.
Schemat kominka z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym może być zamontowany w dwóch układach: zamkniętym i układzie otwartym. W każdym przypadku schemat kominka z płaszczem wodnym wygląda nieco inaczej. Należy pamiętać o tym, że kominek w układzie zamkniętym powinien być wyposażony we wkład z wężownicą, w układzie otwartym wkład może być jej pozbawiony.
Układ otwarty jest wyposażony w pojemnik wzbiorczy i pompę wodną. Nagrzana woda wędruje do odbiornika ciepła, czyli grzejnika. Kominek w układzie zamkniętym natomiast jest zasilany dodatkową zimną wodą, która krąży po całym układzie. Kominek zamknięty musi być wyposażony w zabezpieczenie termiczne i wężownicę bezpieczeństwa.
Jeśli często będzie się rozpalać w kominku, warto do schematu dołączyć także duży zbiornik buforowy, w którym będzie gromadzona gorąca woda. Będzie można z niej korzystać jeszcze długo po wygaśnięciu ognia. Wiele osób decyduje się na pojemnik o 800-1000 l pojemności. Jeśli jednak będziesz rzadko rozpalać w kominku, wystarczy taki o objętości do 500 l. Sprawdź także ten artykuł o kominku z płaszczem wodnym.
Instalacja kominka z płaszczem wodnym
Pierwszy krok to tak naprawdę wybór wkładu kominkowego z płaszczem wodnym i wybranie mocy kominka. Wszystko zależy od dwóch czynników: jakie jest pomieszczenie, w którym znajduje się kominek (mały salon czy pokój połączony z kuchnią, wyposażony w antresolę, otwarty na korytarz). Warto zwrócić uwagę także na zapotrzebowanie na ciepło oraz ogólną powierzchnię użytkową domu.
Najważniejszym parametrem w tym przypadku jest oczywiście moc. Dobieramy ją indywidualnie do swoich potrzeb, ale można przyjąć, że niektóre wartości są stałe. Zapotrzebowanie mocy grzewczej na metr kwadratowy powierzchni użytkowej może być różne w różnych budynkach. Zależności przedstawia tabela. Sprawdź także ten artykuł o kosztach ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym.
Przypadek | Moc w W/m2 |
---|---|
Dom ekologiczny | 20-30 |
Dobrze zaizolowane nowe budownictwo | 30- 50 |
Dobrze zaizolowane stare budownictwo | 50-80 |
Źle zaizolowane stare budownictwo | 80-110 |
Jak podłączyć kominek z płaszczem wodnym z piecem gazowym
Instalacja kominka z płaszczem wodnym jest niestety dość skomplikowana. Warto sięgnąć porady specjalisty lub po prostu zatrudnić fachowców, którzy to wykonają. Podłączenie kominka do centralnego ogrzewania z reguły wymaga kucia w ścianach, by móc wygodnie rozprowadzić rurki. Warto zaplanować to na etapie budowy domu, ale tak naprawdę nic straconego. Można zrobić to także na późniejszym etapie.
Jak podłączyć kominek z płaszczem wodnym z piecem gazowym lub kotłem innego rodzaju? W tym wypadku wkład z płaszczem wodnym stanie się zintegrowanym systemem ogrzewania. Schemat instalacji wygląda jednak nieco inaczej. Jeśli zależy nam na tym, by kominek z płaszczem wodnym był naprawdę dobrym sposobem na dogrzanie mieszkania, należy zadbać przede wszystkim o to, by sprawność cieplna była jak najwyższa. Można ją zwiększyć, sterując odpływem spalin czy dopływem powietrza. Im wyższa sprawność, tym mniej ciepła kominek odda do powietrza w salonie, a więcej przełoży się na podgrzewanie wody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kominku z nadmuchem?