Wybieramy ekogroszek workowany

Pakowany ekogroszek, a wartość opałowa

Standardowy piec na ekogroszek nadaje się do opału materiałem o odpowiedniej granulacji. Typowa granulacja ekogroszku waha się w przedziale od 5 do 25 mm. Podczas zakupu ekogroszku, warto także zwrócić uwagę na jego kaloryczność.

Tak zwana wartość opałowa to ilość wydzielanej w czasie spalania energii danej jednostki masy. Kaloryczność węgla określa się w milidżulach na kilogram. Im lepszej jakości węgiel, tym większa jego wartość opałowa, czyli większa możliwa do uzyskania ilość ciepła.

Pakowany ekogroszek może posiadać dość zróżnicowaną kaloryczność, która przeważnie mieści się w przedziale od 23 do 28 MJ/kg. Z pewnością jest to parametr wyboru, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Tańszy ekogroszek oznacza jednocześnie niską wartość opałową, co przekłada się na zwiększone zużycie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekogroszku.

Ekogroszek workowany - zawartość siarki i popiołu, uziarnienie oraz wilgotność

Cena ekogroszku workowanego zależy też od zawartości siarki oraz popiołu. Im mniejsza zawartość siarki, tym lepiej. Przyjmuje się, że zawartość siarki w dobrej jakości węglu opałowym nie przekracza 1,0%. Podobnie jest w przypadku popiołu, którego wartość nie powinna przekraczać 10 %.

Dobrej jakości pakowany ekogroszek może posiadać różnorodne uziarnienie. Piec na ekogroszek dobrze poradzi sobie z opałem o granulacji od 5 do 25 mm. W ofertach sprzedaży znajdzie się też węgiel o większej granulacji, jednak nie jest to rozwiązanie dopasowane do wymagań współczesnych kotłów z podajnikiem. Sprawdź także ten artykuł o piecu na ekogroszek z podajnikiem

Ostatni ważny parametr to wilgotność. Węgiel pakowany nie powinien być zbyt wilgotny bowiem przełoży się to na zmniejszenie jego wartości opałowej. Przyjmuje się, że wilgotność opału nie powinna przekraczać 10 %. Aby uzyskać ten wynik niezbędne jest też właściwe przechowywanie worków z ekogroszkiem.

Jakie czynniki wpływają na ceny ekogroszku?

Porównując koszt ekogroszku i węgla, warto zwrócić uwagę na jego parametry. To właśnie jakość opału jest jednym z kluczowych czynników, które mogą wpływać na cennik zakupu. Przyjmujemy w uproszczeniu, że im wyższa kaloryczność i niska zawartość popiołu, tym na ogół wyższa cena zakupu.

Na koszt ekogroszku bez wątpienia wpływa także jego dostępność. W 2022 roku nastąpiło ograniczenie dostępności opału, a ceny ekogroszku mocno poszybowały w górę. Dlatego wiele osób zaczęło zastanawiać się, kiedy spadną ceny ekogroszku. Wielu właścicieli budynków mieszkalnych zainteresowało się również tańszym opałem (np. ekogroszkiem z Ukrainy). Sytuacja nieco zmieniła się w roku 2023. Ceny ekogroszku powróciły do bardziej stabilnych poziomów, a ich dostępność na składach i w sieciach sklepów ponownie zaspokaja popyt.

Aktualna cena ekogroszku i węgla jest też w dużej mierze uzależniona od miejsca dokonania zakupu. Ceny na składach i w sieciach sklepów okazują się mocno zróżnicowane. Ceny opału w takich sieciach jak Leroy Merlin, Castorama czy w sprzedaży Polskiej Grupy Górniczej mogą różnić się od stawek oferowanych w lokalnych składach opału. Warto przy tym zwrócić uwagę na koszty transportu. Tańszy węgiel (np. w niektórych sklepach oferujących opał z Ukrainy), ale i dobrej jakości opał z kopalni, na ogół nie jest objęty usługą taniego transportu.

Ostatnim kluczowym czynnikiem, wpływającym na ceny ekogroszku jest rozmiar zamówienia. W sklepach nabędziemy pojedyncze opakowania opału, dostępnego w workach po 20 lub 25 kg. Istnieje również możliwość zamówienia pełnej tony ekogroszku. Przy większym zamówieniu, aktualna cena za tonę na ogół okazuje się nieco bardziej atrakcyjna. W niektórych sieciach sklepów możemy nabyć towar w okresowych promocjach. Jest to kolejny czynnik, mogący odczuwalnie obniżyć koszty opału.