Cena kominka z płaszczem wodnym - należy doliczyć koszt montażu i obudowy

Pierwszym etapem obliczeń jest określenie kosztów montażu instalacji grzewczych. Cena kominka z płaszczem wodnym ze średniej półki cenowej to ok. 3-4 tys. zł (cena dotyczy samego wkładu). Do tego należy doliczyć od 1.300 do 3.500 zł za obudowę wkładu kominkowego. Wynajęcie wykwalifikowanych monterów będzie nas kosztowało od 1.000 do 2.500 tysiąca złotych. Podsumowując sumaryczna cena kominka z płaszczem wodnym - zakup, montaż i wykończenie - to od 5.300 do 10.000 złotych.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Jeśli chcemy przyjrzeć się oszczędnościom związanym z montażem i użytkowaniem kominków z płaszczem wodnym, powinniśmy również zwrócić uwagę na koszt montażu ogrzewania alternatywnego. Wśród najpopularniejszych źródeł alternatywnych zalicza się ogrzewanie paliwem stałym, gazem ziemnym oraz prądem elektrycznym.

Nowoczesne kotły na paliwo stałe mogą kosztować od 3 do 25 tysięcy złotych. Najtańsze są konstrukcje komorowe, które wymagają regularnego zasilania węglem drzewnym bądź brykietem. Koszt zakupu i montażu prostego kotła komorowego to wydatek rzędu 3-4tys zł. Nieco droższe są kotły zsypowe, opalane eko-groszkiem. Z kolei automatyczna konstrukcja zsypowa kosztuje od 4 do 8 tysięcy złotych. Warto tutaj zaznaczyć, że kotły zsypowe pozwalają na oszczędność 10 % energii grzewczej (w porównaniu z kotłami tradycyjnymi). Trzecim rodzajem kotła zasilanego paliwem stałym jest konstrukcja zgazowująca, pozwalająca na oszczędność 15 % energii grzewczej. Koszt zakupu i montażu kotła zgazowującego jest zdecydowanie najdroższy i waha się w granicach 15-25 tys. zł.

Kolejną alternatywą są kotły gazowe. Cena zakupu i montażu gazowych kotłów tradycyjnych to 3-5 tys. złotych. Nieco droższe są nowoczesne kotły kondensacyjne, które odzyskują energię z pary wodnej. Kompletna instalacja kondensacyjna kosztuje od 10 do 25 tys. zł. Warto zauważyć, iż takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie do 20 % energii cieplnej w porównaniu z tradycyjnym kotłem gazowym.

Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym to alternatywa do ogrzewania piecem elektrycznym lub gazowym. Inwestycja zwraca się po latach.
Koszty ogrzewania domu kominkiem z płaszczem wodnym - obliczenia

Trzecim rozwiązaniem alternatywnym jest montaż grzejników elektrycznych. Za kompletną instalację w domu o powierzchni 120-150 m2 zapłacimy od 15 do 23 tys. zł. Koszt obejmuję zakup i montaż grzejników oraz dobrego jakościowo panelu sterowania.

Aby znaleźć oferty w atrakcyjnych cenach warto pamiętać, aby przed podpisaniem umowy przejrzeć oferty z kilku firm - zarówno w zakresie zakupu kotła jak i montażu. Najłatwiejszym sposobem na pozyskanie w krótkim czasie wielu ofert jest skorzystanie z bezpłatnej usługi internetowej, takiej jak Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Na podstawie jednego wypełnionego formularza otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych realizacją zlecenia. To pozwala zaoszczędzić nie tylko czas (brak konieczności obdzwaniania wielu firm - zgłoszą się do Ciebie tylko te zainteresowane, które w dodatku mają wolne terminy), ale również pewność co do jakości (firmy oferujące niskiej jakości usługi są stale eliminowane z programu).

Jakie są koszty ogrzewania domu kominkiem z płaszczem wodnym?

Przed dokonaniem obliczeń musimy określić orientacyjne parametry naszego domu. W obliczeniach zakładamy, iż całkowita powierzchnia grzewcza wynosi 120 m2. Ściany w każdym z pomieszczeń mają wysokość 2,6 metra. Kubatura wynosi zatem 312 m2. Załóżmy również, że nasz dom posiada średnią izolację termiczną (dwuszybowe okna PCV oraz ocieplenie styropianem o szerokości 8 cm).

Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym to koszt wypalonego drewna, ale także eksploatacji, czyszczenia, konserwcji i samego montażu obudowy.
Koszty ogrzewania domu kominkiem z płaszczem wodnym - obliczenia

Uśrednione zapotrzebowanie energetyczne w tego typu pomieszczeniach wynosi 30 W/m3. Zatem w średnio zaizolowanym domu o kubaturze 312 m2 musimy zainstalować wkład kominkowy o standardowej mocy nominalnej 11kW. Taka konstrukcja pochłania na godzinę 3,4 kg, drewna. Sezon grzewczy w naszym klimacie trwa pół roku, jednak kominek nie będzie eksploatowany przez cały ten czas. Przyjmijmy zatem, że ogrzewanie działa 12 godzin na dobę, co daje nam 2190 godzin.

Znając wszystkie powyższe wyniki możemy łatwo obliczyć ilość wypalonego drewna. W sezonie grzewczym będzie to dokładnie ok 7500 kg. Jest to ciężar odpowiadający 11 – 14 m3 drewna. Metr sześcienny drewna rodzimego kosztuje 110 do 160 zł, zatem koszt ogrzewania wyniesie od 1.210 do 2.240 zł.

Rekomendowane wkłady kominkowe — sprawdź ceny!

Koszty ogrzewania sposobami innymi niż kominek z płaszczem wodnym

W poprzednim punkcie założyliśmy, iż zapotrzebowanie energetyczne naszego domu wynosi 30W/m3. Jeśli przemnożymy to przez kubaturę całego budynku, wówczas otrzymamy wartość zapotrzebowania energetycznego dla całego domu – 0,93 kWh. Założyliśmy również, że ogrzewanie działa w sezonie grzewczym 12 godzin na dobę. Zatem zapotrzebowanie energetyczne na cały sezon grzewczy wyniesie 24.440 kWh.

Do dokonania obliczeń potrzebujemy jeszcze kosztów wytworzenia 1kWh. Średni koszt wytworzenia 1 kWh wynosi 16gr (brykiet), 15gr (węgiel drzewny i eko-groszek), 25gr (gaz ziemny), 45gr (prąd).

Zatem koszt ogrzewania domu przez jeden sezon grzewczy wyniesie około 3.900zł podczas opalania brykietem, 3.600 zł przy opalaniu węglem drzewnym lub eko-groszkiem, 6.100 zł podczas opalania gazem ziemnym oraz aż 11.000 zł w przypadku ogrzewania prądem.

Czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym? 

Z powyższych wyliczeń wynika, iż opalanie kominkiem z płaszczem wodnym może być kilku, a nawet kilkunastokrotnie bardziej oszczędne, niż ogrzewanie innymi metodami. Co prawda kominek z płaszczem wodnym jest dość kosztowny, jednak z pewnością jest to opłacalny wydatek. Dzięki zamontowaniu kominka z płaszczem wodnym jesteśmy w stanie zaoszczędzić od 2.390 do 4.900zł w ciągu jednego roku. Zatem inwestycja w tego typu wkład kominkowy zacznie się nam zwracać już po 2-5 latach.

Warto jednak zwrócić uwagę na nakład pracy, którego wymaga kominek z płaszczem wodnym (czy jakikolwiek inny kominek). Drewno do niego trzeba kupić przynajmniej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem na cały sezon (drewno musi przeschnąć, aby dobrze się palić w kominku), często drewno trzeba pociąć, ułożyć w ogrodzie, a w czasie sezonu grzewczego stale uzupełniać jego zapasy w domu. Możemy oczywiście prace związane z przygotowaniem, pocięciem i ułożeniem drewna zlecić, ale wtedy koszty rosną o około 50-100%. Dodatkowo dochodzą prace związane na przy codziennym usuwaniu popiołu, przygotowaniu paleniska i dokładaniu sęków drewna co kilka godzin. W porównaniu do pracy potrzebnej na przykład przy ogrzewaniu gazowym (włączenie pieca i ustawienie wymaganej temperatury) przy ogrzewaniu kominkowym praca jest wymagana niemal non stop.

Pamiętajmy jednak, że montaż wyłącznie jednego źródła zasilania jest obecnie traktowane jako błąd. Kominek z płaszczem wodnym wymaga regularnej kontroli opału. Może to stanowić pewną trudność, jeśli będziemy chcieli opuścić dom na dłużej. Według ekspertów, efektywnym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania zapasowego (np. podstawowego kotła gazowego). Dzięki temu zapewnimy sobie większy komfort użytkowy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły