Koszt utrzymania domu – analiza najważniejszych wydatków

Sumaryczny koszt utrzymania domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników. Do najistotniejszych należy metraż nieruchomości, jej stan techniczny, poziom termoizolacji oraz rozmiar działki. W poniższej analizie weźmiemy pod uwagę dobrze ocieplone domy o metrażu 100 do 150 m2. Zakładamy też, że nieruchomość będzie zamieszkiwana przez czteroosobową rodzinę, a powierzchnia działki to 8 do 12 arów.

Ogrzewanie – to jeden z istotniejszych wydatków, który poniesiemy zamieszkując w domu jednorodzinnym. Najpopularniejszymi paliwami opałowymi w Polsce jest gaz ziemny, węgiel kamienny oraz olej opałowy. Wysokość wydatków za ogrzewanie jest ściśle uzależniona od metrażu i stopnia termoizolacji budynku. Przyjmijmy, że budynek posiada standardowe ocieplenie, oraz szczelne okna z PCV. Jego standard energetyczny wynosi 90 kWh/m2rok. Przybliżony, roczny koszt ogrzewania wynosi w tym wypadku:

  • Gaz ziemny – wydatki będą uzależnione od rodzaju kotła. Urządzenia starego typu charakteryzują się niską efektywnością grzewczą. Roczny koszt ogrzania domu może wynieść w tym wypadku od 3 000 do 4 500 zł. Bilans finansowy poprawia się w przypadku kotłów kondensacyjnych, które są w stanie odzyskać część energii cieplnej. Za ogrzewanie zapłacimy w tym wypadku od 2 000 do 3 000 zł.
  • Olej opałowy – ogrzewanie przy pomocy kotła niskotemperaturowego pochłonie od 3 500 do 5 500 zł. Jednak przy zastosowaniu kotłów kondensacyjnych koszty będą nieco niższe. Średnia cena ogrzania dobrze zaizolowanego budynku o powierzchni 100 – 150 m2 wynosi w tym wypadku 3 000 - 5 000 zł.
  • Węgiel kamienny – ogrzewanie piecem tradycyjnym jest jednym z najtańszych rozwiązań. Roczny koszt ogrzania dobrze zaizolowanego budynku to od 1 500 do 2 500 zł. Nowoczesne kotły na ekogroszek są w stanie dodatkowo zmniejszyć tą kwotę o 100 do maksymalnie 200 zł.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tanich opcji na ogrzewanie domu jednorodzinnego zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem.

Koszt utrzymania domu w dużej mierze zależy od ogrzewania i kosztów ogrzania czy poboru ciepłej wody
Koszty utrzymania domu jednorodzinnego a mieszkania - porównanie

Ciepła woda użytkowa – to kolejny wydatek, który wpływa na koszt utrzymania domu. Załóżmy, że z domu korzystają cztery osoby, a ich średnie, dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową to 60 l. Roczne wydatki za cwu mogą wynosić w przybliżeniu

  • Energia elektryczna – 1 700 zł.
  • Olej opałowy (kocioł kondensacyjny)- 1 400 zł.
  • Gaz ziemny (kocioł kondensacyjny) – 800 zł.
  • Węgiel kamienny (kocioł starego typu) – 700 zł.

Opłaty za prąd – pod tym względem koszt utrzymania domu nie musi się zbytnio różnić od wydatków ponoszonych na utrzymanie mieszkania. Średnie, miesięczne rachunki za prąd w domu użytkowanym przez czteroosobową rodzinę wynoszą 150 do 250 zł. Tyle samo zapłacą użytkownicy mieszkań o typowym metrażu (40 – 65 m2). Bilans zmienia się dopiero w przypadku, gdy dom jednorodzinny posiada dodatkowe oświetlenie zewnętrzne, bądź zostanie wyposażony w większą ilość urządzeń elektronicznych. W tym wypadku średnia wartość miesięcznych rachunków może nawet wzrosnąć dwukrotnie.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Opłaty za wywóz śmieci – wysokość opłaty za wywóz śmieci zależy od ustaleń lokalnych władz miasta. Jednak możemy przyjąć, że uśredniona opłata za wywóz nieczystości selektywnych z domów jednorodzinnych to 10 zł za osobę. W przypadku czteroosobowej rodziny daje to kwotę rzędu 40 zł miesięcznie.

Woda i ścieki – tu wydatki zależą od tego, czy dom jednorodzinny posiada przyłącze do sieci wodociągowej. Jeśli tak, to opłata za wodę i ścieki jest naliczana równorzędnie (naliczana liczba ścieków równa się ilości zużytej wody). Przeciętny, miesięczny rachunek czteroosobowej rodziny wynosi 100 do 150 zł. Wyjątek stanowi sezon letni, gdy właściciele domów jednorodzinnych podlewają rośliny.  W tej sytuacji rachunki za wodę mogą podwoić swoją wartość. Mogłoby się wydawać, że właściciele prywatnych ujęć wody ponoszą mniejsze wydatki. Co prawda nie muszą oni płacić za wodę i mogą dowolnie podlewać ogród bez dodatkowych kosztów. Jednak odczuwalnym wydatkiem będzie w ich wypadku konieczność wybudowania własnego szamba. Oprócz tego dochodzą także wydatki cykliczne, którymi jest wywóz nieczystości. Pojedynczy wywóz ścieków może kosztować 100 – 150 zł. Zaleca się, by pojazd asenizacyjny wybierał nieczystości przynajmniej raz na trzy tygodnie. Zatem w skali miesiąca będzie to wydatek rzędu 150 – 300 zł.

Obliczanie kosztu utrzymania domu może być trudne, zwłaszcza, że ustalenie kosztów remontu i renowacji starzejących się części budynku to duży wydatek, który trzeba zaplanować wcześniej
Koszty utrzymania domu jednorodzinnego a mieszkania - porównanie

Remonty – co prawda nie jest to comiesięczny wydatek, jednak może w istotny sposób wpłynąć na koszt utrzymania domu. Każda nieruchomość prędzej czy później będzie wymagała modernizacji pokrycia dachowego, naprawy podłogi, odnowienia pomieszczeń mieszkalnych czy chociażby wymiany okien. Trudno jest jednoznacznie określić skalę wydatków remontowych. Jednak przyjmijmy ogólnie, że domowy fundusz remontowy wyniesie od 100 zł (w przypadku budynków nowych) do 300 zł za naprawy w domach starszych. Warto przy tym pamiętać, że koszty poszczególnych prac można samodzielnie obliczyć z pomocą Kalkulatorów Budowlanych.

Koszty wokół domu – użytkując dom jednorodzinny musimy liczyć się także z kosztami użytkowania posesji. Każde zadbane podwórko wymaga regularnej pielęgnacji. Wydatki poniesiemy na zakup narzędzi ogrodniczych, kosiarkę i jej użytkowanie, rośliny ozdobne itp. W większości wypadków nie będzie to zbyt duży wydatek. Zakup droższych sprzętów jest przedsięwzięciem jednorazowym. Dlatego możemy przyjąć, że średni, miesięczny koszt utrzymania porządku wokół domu wynosi 50 do 100 zł.

Podatki – podatek od nieruchomości należy odprowadzić do gminy. Jego wysokość zależy od ustaleń lokalnych władz oraz rodzaju gruntu. Maksymalna stawka za budynek mieszkalny wynosi 0,65 zł/m2. Opłatę uiścimy też za grunt. Maksymalna stawka podatku za działkę budowlaną wynosi 0,41 zł/m2.

Reasumując wszystkie powyższe wydatki możemy śmiało założyć, że średni, miesięczny koszt utrzymania domu jednorodzinnego wynosi 600 – 900 zł.

A ile wynosi koszt utrzymania mieszkania?

Ostateczny koszt utrzymania mieszkania zależy między innymi od jego metrażu, standardu oraz liczby domowników. Przyjmijmy, że jesteśmy posiadaczami nieruchomości o metrażu 45 – 60 m2. Lokal jest użytkowany przez czteroosobową rodzinę. Na miesięczny koszt utrzymania mieszkania składają się takie wydatki jak:

Czynsz – to najważniejszy wydatek, który wpływa na koszt utrzymania mieszkania. Czynsz należy odprowadzać do spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej. W skład tej opłaty wchodzi zazwyczaj zaliczkowa opłata za wodę oraz ścieki, centralne ogrzewanie, utrzymanie części wspólnej budynku, fundusz remontowy, podatek od nieruchomości. Warto tu podkreślić, że na ogół im starszy jest budynek, tym większe wydatki na fundusz remontowy. Czynsz w polskich mieszkaniach jest dość zróżnicowany. Jednak przyjmijmy tu stawki uśrednione, które w przypadku mieszkań o powierzchni do 60 m2 wynoszą 300 – 600 zł.

Opłaty za prąd – jak już wspomnieliśmy wcześniej, rachunki za prąd są zbliżone do opłat, ponoszonych w domach jednorodzinnych. Orientacyjna stawka dla czteroosobowej rodziny wynosi 150 do 250 zł miesięcznie.

Wywóz śmieci – to kolejna cykliczna opłata, która w przypadku większej rodziny wpływa na koszt utrzymania mieszkania. Stawka za wywóz śmieci może być już wliczona w czynsz. Jej wartość na ogół wynosi 7 do 10 zł za osobę (w przypadku, gdy mieszkańcy zdecydują się na segregację odpadów).

Gaz – w niektórych wypadkach jest już wliczany w wartość czynszu. Przybliżona wysokość rachunku za gaz w mieszkaniu wynosi 50 – 100 zł na miesiąc. Jest to kwota zasilenia samej kuchenki gazowej, bez urządzeń dodatkowych.

Właściciele mieszkań nie muszą martwić się porządkowaniem otoczenia czy ponosić dodatkowych wydatków na ogrzewanie. Orientacyjny koszt utrzymania mieszkania o powierzchni 40 – 65 m2 wynosi od 550 – 800 zł miesięcznie.

Który lokal będzie tańszy w użytkowaniu?

Koszt utrzymania domu jest nieco wyższy. Jednak nie jest to tak duża różnica, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak pamiętać, że na wysokość ostatecznych wydatków mogą mieć wpływ czynności dodatkowe. Będzie to chociażby ubezpieczenie nieruchomości lub wykonywanie okresowych przeglądów (np. wizyta kominiarza). Różnice w kosztach utrzymania obu nieruchomości będą jeszcze większe, jeśli dom jednorodzinny znajduje się w złym stanie technicznym bądź jest słabo ocieplony. Domownicy muszą się wtedy liczyć ze znacznym podniesieniem kosztów remontu i ogrzewania w sezonie zimowym.

Osobnym tematem jest ubezpieczenie domu i mieszkania. Warto przeczytać więcej na ten temat w załączonym linku.

ikona podziel się Przekaż dalej