Ogrzewanie na podczerwień – możliwości zastosowania, podstawowe zalety

Ogrzewanie elektryczne zyskuje popularność dzięki swojej uniwersalności i wysokim komforcie. Instalacja w domu nie wymaga montażu kominów dymowych ani kosztownych instalacji centralnego ogrzewania. Mniejszy koszt instalacji łączy się także z komfortem użytkowania. Ogrzewanie elektryczne pracuje w sposób niemal bezobsługowy i umożliwia wygodną regulację temperatury w pomieszczeniach.

Grzejniki na poczerwień mogą ograniczyć comiesięczne koszty ogrzewania. Jest to najbardziej ekonomiczne ogrzewanie elektryczne, które możemy zastosować w domu bądź w mieszkaniu. Wszystko za sprawą specyfiki działania. Grzejniki na podczerwień nie wytwarzają ciepła i nie wywołują ruchu powietrza. Zamiast tego emitują promienie podczerwone, które ogrzewają pobliskie elementy otoczenia. Dzięki efektowi promieniowania, nagrzane przedmioty oddają ciepło do pomieszczenia.

Warto zauważyć, że grzejniki na podczerwień najbardziej przypominają ogrzewanie naturalnymi promieniami słonecznymi. Daje to uczucie największego komfortu, połączonego z niewielkimi stratami ciepła (w porównaniu do tradycyjnego centralnego ogrzewania). Co ciekawe, zjawisko promieniowania podczerwonego sprawia, że odczuwalna temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu może być o kilka stopni wyższa niż temperatura rzeczywista. Jest to kolejny czynnik, który wpływa na komfort użytkowy, a jednocześnie może ograniczyć koszty miesięczne ogrzewania.

Elektryczne ogrzewanie domu – co wpływa na koszty miesięczne?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ogrzewanie domu grzejnikami na podczerwień. Każda kalkulacja może przedstawiać nieco odmienne wartości. Wszystko za sprawą wielu istotnych zmiennych, które mogą wpłynąć na cenę eksploatacji budynku.

Pierwszy i jeden z najważniejszych czynników to powierzchnia użytkowa domu. Jak nietrudno się domyślić, większa powierzchnia do ogrzewania może oznaczać wyższe koszty miesięczne. Kluczową rolę odgrywa także poziom termoizolacji budynku. Nowoczesne budynki mieszkalne coraz częściej spełniają standardy stawiane budownictwu pasywnemu. Brak mostków termicznych, szczelne przegrody zewnętrzne i bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą sprawiają, że koszty ogrzewania mogą okazać się wyjątkowo niskie. Odwrotna sytuacja dotyczy starszych, słabo zaizolowanych budynków. Wszystkie mostki termiczne i nieprawidłowości w ociepleniu przegród zewnętrznych wpływają na wychłodzenie pomieszczeń, a co za tym idzie, na zwiększenie kosztów ogrzewania.

Cena za ogrzewanie elektryczne będzie także ściśle uzależniona od preferowanej przez użytkowników temperatury w pomieszczeniach. Podniesienie temperatury pomieszczeń o kilka stopni może zwiększyć koszty miesięczne o kilka bądź nawet kilkanaście procent. Grzejniki na podczerwień zwiększają komfort grzewczy mieszkańców, a temperatura odczuwalna jest na ogół wyższa niż temperatura rzeczywista. Dzięki temu zjawisko promieniowania wpływa na dodatkowe ograniczenie kosztów ogrzewania.

Kolejny kluczowy czynnik to lokalizacja budynku. Cena za ogrzewanie domu ulokowanego w najzimniejszej strefie naszego kraju może okazać się wyższa w porównaniu z kosztami ogrzewania budynku w regionie cieplejszym. Różnice w cenach mogą okazać się dość odczuwalne, dlatego nie istnieje jednolity wykres kosztów ogrzewania budynku. Sytuacja zmienia się także wraz z aktualnymi warunkami pogodowymi. Im mroźniejsza zima i bardziej niesprzyjające warunki pogodowe, tym wyższe będą koszty miesięczne. Sprawdź także: Ogrzewanie na podczerwień – koszty, zalety, wady, opinie.

Ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień? Założenia kosztorysowe

Aby obliczyć miesięczne koszty ogrzewania elektrycznego, musimy określić zapotrzebowanie energetyczne budynku (wyrażone w kW/m2/rok). W naszych kalkulacjach uwzględnimy ogrzewanie trzech modelowych budynków o powierzchni 100, 120 oraz 150 m2. Budynki będą posiadały zróżnicowane zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 70, 130 oraz 150 kW/m2/rok.

  • Ogrzewanie domu 100 m2 – jak już wspomnieliśmy wcześniej, im lepiej zaizolowany budynek, tym niższe koszty ogrzewania. Jeśli założymy, że budynek posiada zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 100 kW/m2/rok, wówczas roczne zapotrzebowanie energetyczne będzie wynosiło 7 000 kWh. Przy zapotrzebowaniu energetycznym w wysokości 130 kW/m2/rok uzyskujemy wartość 13 000 kWh. Z kolei przy zapotrzebowaniu 150 kW/m2/rok osiągamy wynik 15 000 kWh rocznie.
  • Ogrzewanie domu 150 m2 – im większa powierzchnia do ogrzania, tym wyższe koszty. Przy zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 70 kW/m2/rok uzyskujemy wartość 8 400 kWh rocznie. Przy gorszej izolacji termicznej i zapotrzebowaniu 130 kW/m2/rok nasz modelowy budynek zużywa już 15 600 kWh. Jeszcze więcej energii potrzeba do ogrzania domu z zapotrzebowaniem energetycznym 150 kW/m2/rok. W tym przypadku roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi 18 000 kWh.
  • Ogrzewanie domu 150 m2 – nasz ostatni modelowy dom posiada największą powierzchnie, co przełoży się na najwyższe, średniomiesięczne koszty ogrzewania. Jeśli założymy zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 70 kW/m2/rok wówczas uzyskamy 10 500 kWh rocznie. Z kolei zapotrzebowanie energetyczne 130 kW/m2/rok wygeneruje 19 500 kWh. Najwyższa szacowana wartość dotyczy gorzej zaizolowanego budynku o zapotrzebowaniu 150 kW/m2/rok. W tym przypadku zapotrzebowanie energetyczne dla całego obiektu wynosi 22 500 kWh.
Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą

Zapotrzebowanie energetyczne budynku (kW/m2/rok)

Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dom 100 m2

Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dom 120 m2

Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dom 150 m2

70

7 000 kWh

8 400 kWh

10 500 kWh

130

13 000 kWh

15 600 kWh

19 500 kWh

150

15 000 kWh

18 000 kWh

22 500 kWh

Źródło: opracowanie własne

Chcąc obliczyć koszty miesięczne, musimy podzielić wskazane powyżej wartości roczne przez ilość miesięcy. Dokładne obliczenia oszacowaliśmy w poniższej tabeli. Jest to średniomiesięczne zapotrzebowanie energetyczne modelowych budynków na energię grzewczą.

Miesięczne zapotrzebowanie na energię grzewczą

Zapotrzebowanie energetyczne budynku (kW/m2/rok)

Średniomiesięczne zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dom 100 m2

Średniomiesięczne zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dom 120 m2

Średniomiesięczne zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dom 150 m2

70

385 kWh

462 kWh

578 kWh

130

715 kWh

858 kWh

1 073 kWh

150

825 kWh

990 kWh

1 238 kWh

Źródło: opracowanie własne

Grzejniki na podczerwień – średnie koszty miesięczne

Ustaliliśmy już średniomiesięczne zapotrzebowanie budynków na energię grzewczą. Ostateczna cena ogrzewania będzie uzależniona od stawki za energię oraz wydajności źródła ogrzewania. Grzejniki na podczerwień posiadają wydajność na poziomie około 99%. Dla ułatwienia naszych obliczeń przyjmujemy pełne 100% wydajności. Zatem średniomiesięczna cena ogrzewania budynku za pomocą promieniowania podczerwonego będzie wynikiem mnożenia zapotrzebowania energetycznego ze stawką za kWh energii elektrycznej.

Zakładamy, że średnia cena 1 kWh prądu w taryfie G11 wynosi 0,80 zł. Zatem ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień? Odpowiedź różni się w zależności od metrażu budynku oraz stopnia izolacji termicznej przegród zewnętrznych.

  • Dom 100 m2 – ogrzewanie na podczerwień w budynku o zapotrzebowaniu 70 kW/m2/rok będzie kosztowało około 308 zł miesięcznie. Przy gorszej izolacji przegród zewnętrznych, rosną także koszty ogrzewania. W przypadku domu o zapotrzebowaniu energetycznym 130 kW/m2/rok musimy liczyć się ze średniomiesięcznymi kosztami na poziomie 572 zł. Najsłabsza wyszczególniona przez nas izolacja przegród zewnętrznych (zapotrzebowanie energetyczne 150 kW/m2/rok wygeneruje koszty w wysokości około 660 zł miesięcznie.
  • Dom 120 m2 – ogrzewanie na podczerwień może wygenerować bardzo zróżnicowane wydatki. Jeśli założymy, że budynek posiada zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 70 kW/m2/rok, wówczas koszty miesięczne powinny zamknąć się w kwocie około 370 zł. Ogrzewanie domu z zapotrzebowaniem 130 kW/m2/rok będzie już odczuwalnie droższe. Ile kosztuje? Średnie koszty miesięczne oszacowaliśmy na około 686 zł. Grzejniki na podczerwień pracujące w budynku z zapotrzebowaniem energetycznym 150 kW/m2/rok, wygenerują koszty rzędu około 792 zł miesięcznie.
  • Dom 150 m2 – Ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień. W domu o powierzchni 150 m2 z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m2/rok uzyskamy cenę w wysokości 462 zł miesięcznie. Gorsza izolacja domu oznacza większe wydatki grzewcze. Średnie miesięczne koszty ogrzewania w budynku z zapotrzebowaniu energetycznym 130 kW/m2/rok wyniosą około 858 zł. Jeszcze więcej zapłacą użytkownicy domów z zapotrzebowaniem 150 kW/m2/rok. W tym przypadku ogrzewanie elektryczne przy pomocy grzejników na podczerwień może wygenerować wydatki w wysokości około 990 zł miesięcznie. Poniżej prezentujemy tabelaryczne zestawienie wskazanych wartości.
Grzejniki na podczerwień – ile kosztuje ogrzewanie domu? Sprawdzamy koszty miesięczne w 2023 roku. Aktualizacja: 10-03-2023 r.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku (kW/m2/rok)

Dom 100 m2. Średnie koszty miesięczne

Dom 120 m2. Średnie koszty miesięczne

Dom 150 m2. Średnie koszty miesięczne

70

308 zł

370 zł

462 zł

130

572 zł

686 zł

858 zł

150

660 zł

792 zł

990 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowane powyżej wyliczenia mają charakter poglądowy. Ostateczna cena za ogrzewanie przy pomocy promienia podczerwonego będzie uzależnione od indywidualnych parametrów budynku oraz temperatury panującej w pomieszczeniach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły