Koszty ogrzewania mieszkania prądem – różnica

Ogrzewanie elektryczne opatrzone jest wysokimi kosztami, gdyż cena energii elektrycznej w naszym kraju jest stosunkowo duża. Warto jednak wziąć pod uwagę koszty związane z zakupem urządzeń i instalacji niezbędnych do stworzenia systemu grzewczego w domu, wówczas inwestycja mająca na celu zakup grzejników elektrycznych będzie tania. Zdecydowanie tańsza aniżeli wybudowanie kotłowni, jej odpowiednie wyposażenie, komin, kocioł, a na dodatek instalacja wodnego ogrzewania centralnego wraz z grzejnikami lub ogrzewanie podłogowe.

Koszt wybudowania kotłowni w domu jednorodzinnym opiewa na kwotę rzędu kilkunastu tysięcy złotych, z kolei zakup kotła opatrzonego wysoką jakością może nas kosztować nawet 30 tysięcy złotych. Jeśli nie planujemy w domu kotła, możemy oszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych, gdyż w naszym interesie nie będzie leżeć budowa komina czy zakup grzejników z armaturą i rur instalacji centralnego ogrzewania.

Przy wykonywaniu instalacji grzewczej wodnej łatwo jest popełnić błąd, którego naprawa może obciążyć nie tylko nasz budżet, ale i nerwy. Z kolei wykonanie ogrzewania elektrycznego na etapie budowy domu to jedynie ułożenie przewodów elektrycznych, którymi płynąć będzie prąd do grzejników. Większym kosztem opatrzone jest ułożenie ogrzewania podłogowego elektrycznego, ale nie niosą ze sobą takich wydatków i kłopotów, co instalacja grzewcza wodna. Więcej na temat szacowanych kosztów przeczytasz w tym artykule.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pompy ciepła

Zastanawiasz się jaką pompę ciepła wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane modele pomp ciepła przez internautów. Te ceny Cię zaskoczą!

Eksploatacja ogrzewania elektrycznego

Aby wykonać ogrzewanie elektryczne nie ma konieczności załatwiania dodatkowych formalności, bowiem przyłącze elektryczne i tak powinniśmy wykonać niezależnie od źródła ciepła, jakie znajdzie się w naszym domu. Warto również mieć na uwadze, że piece elektryczne nie wymagają żadnej obsługi. Nawet te posiadające termostaty, dzięki którym po włączeniu ogrzewania utrzymuje się pożądana temperatura. Jedynym obowiązkiem jest zadbanie o to, aby grzejniki elektrycznie sprawnie działały, czyli należy je czyścić z kurzu.

Koszty ogrzewania domu prądem

Osoby, które wybiorą ogrzewanie elektryczne, muszą liczyć się z tym, że koszty ogrzewania domu prądem są niemałe. Przy aktualnie obowiązujących kosztach, bez uwzględnienia wydatków przeznaczonych na samą inwestycję, cena może być nawet trzykrotnie wyższa niż w przypadku kotła opalanego węglem i dwukrotnie wyższa, jeśli pokusimy się o kocioł na gaz ziemny. W porównaniu do ogrzewania na olej opałowy lub gaz płynny, różnica nie jest tak duża. Wówczas za energię elektryczną zapłacimy średnio 20% więcej, ale w przypadku używania ogrzewaczy akumulacyjnych i taryfy dwustrefowej G12, koszty będą bardzo zbliżone. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem ogrzewania elektrycznego lub gazowego, porównanie tych rozwiązań znajdziesz w tym artykule.

Zważywszy na tańszą inwestycję i stabilność cen energii elektrycznej, ogrzewanie elektryczne może okazać się rozsądną alternatywą. Szczególnie w przypadku domostw, które mają małe zapotrzebowanie na ciepło, bilans wydatków przeznaczonych na inwestycję i eksploatację przypada korzystnie dla ogrzewania elektrycznego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły