Koszty ogrzewania elektrycznego – podstawowe dane do obliczeń

Ogrzewanie elektryczne, ale jakie?

Zanim określimy koszty roczne ogrzewania, musimy rozróżnić kilka podstawowych metod ogrzewania za pomocą energii elektrycznej. Okazuje się bowiem, że prąd daje wiele ciekawych możliwości, a w ofertach sprzedaży znajdziemy kilka coraz popularniejszych typów urządzeń.

Pierwszym z nich jest piec elektryczny centralnego ogrzewania. Produkt nadaje się do ogrzewania budynków o dowolnej wielkości i zapotrzebowaniu na energię grzewczą. W sprzedaży znajdziemy zarówno tanie kotły o prostej konstrukcji, jak i instalacje wyposażone w zasobniki buforowe. Bez względu na wybraną opcję konfiguracyjną, piec elektryczny centralnego ogrzewania wyróżnia się komfortem użytku oraz stosunkowo niedrogą instalacją. W przeciwieństwie do innych rozwiązań (np. pieców na ekogroszek lub gazowych), kotły ogrzewania elektrycznego nie wymagają budowy komina dymowego, nie musimy także ponosić kosztów na budowę kotłowni lub przyłącza gazowego.

Ciekawostką są także piece elektryczne akumulacyjne (dynamiczne bądź statyczne). Piece akumulacyjne umożliwiają wykorzystanie taryfy G12 i G12W. Są to oferty dwutaryfowe, zapewniające atrakcyjne stawki kWh o określonych porach dnia i nocy. Nowoczesne piece akumulacyjne pobierają energię z sieci w określonych godzinach i oddają ciepło do pomieszczenia przez całą dobę. Ze względu na możliwość akumulacji ciepła oraz wykorzystanie preferencyjnych cen energii elektrycznej, kotły akumulacyjne pozwalają na zmniejszenie sumarycznych kosztów ogrzewania budynku. Jedynym minusem okazuje się wyższa cena kotła, połączona z uzależnieniem od wybranej taryfy.

W nowoczesnych, dobrze zaizolowanych domach sprawdzi się także ogrzewanie podłogowe elektryczne. System składa się z przewodów grzejnych, umieszczonych pod panelami. Przewody na ogół układają się na kształt spirali lub posiadają postać maty. Ciepło wytworzone w instalacji zostaje przekazane do podłogi, która ogrzewa całe pomieszczenie. Dużym atutem tego rozwiązania jest wysoki komfort grzewczy. Ciepło pod panelami rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, a podłoga pozostaje miła w dotyku. Mankamentem okazuje się koszt montażu oraz fakt, że ogrzewanie podłogowe elektryczne wymaga zastosowania odpowiednio dobranych paneli, które na ogół nie są tanie w zakupie.

Zarówno piec elektryczny centralnego ogrzewania, jak i ogrzewanie podłogowe elektryczne mogą być uzupełnione o grzejniki konwektorowe. Jest to najtańsze w zakupie rozwiązanie, które posiada przeznaczenie mobilne. Grzejniki konwektorowe można umieszczać w dowolnie wybranym pomieszczeniu. Urządzenia pobierają chłodne powietrze, ogrzewają je i oddają. Ich największym mankamentem okazuje się wysoki koszt eksploatacji. Dlatego grzejniki konwektorowe na ogół traktuje się jako dodatkową metodę dogrzewania pomieszczeń.

Koszty ogrzewania elektrycznego, a zapotrzebowanie energetyczne budynku. Założenia obliczeniowe

Aby lepiej przybliżyć koszty roczne za ogrzewanie elektryczne, musimy najpierw określić zapotrzebowanie energetyczne budynku. Będzie ono uzależnione od stopnia izolacji przegród zewnętrznych, a także od metrażu domu. W naszych obliczeniach uwzględnimy cztery modelowe domy o powierzchni 100 m2, 120 m2, 150 m2 oraz duży dom o powierzchni użytkowej 200 m2. Zakładamy, że kalkulowane budynki będą posiadały różne zapotrzebowanie energetyczne. W obliczeniach uwzględnimy zapotrzebowania na poziomie 70, 130 oraz 150 kW/m2/rok.

Chcąc obliczyć koszty ogrzewania elektrycznego, musimy pomnożyć metraż budynku przez średnie zapotrzebowanie energetyczne (szacowane w kW/m2/rok). W wyniku obliczeń otrzymamy uśrednione zapotrzebowanie energetyczne dla całego domu. Całkowite, roczne zapotrzebowanie energetyczne modelowych budynków prezentujemy w poniższej tabeli. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach elektrycznych do centralnego ogrzewania.

Średnioroczne zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą

Zapotrzebowanie energetyczne budynku (kW/m2/rok)

Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą.

Dom 100 m2

Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą.

 Dom 120 m2

Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą.

 Dom 150 m2

Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą.

 Dom 200 m2

70

7 000 kWh

8 400 kWh

10 500 kWh

14 000 kWh

130

13 000 kWh

15 600 kWh

19 500 kWh

26 000 kWh

150

15 000 kWh

18 000 kWh

22 500 kWh

30 000 kWh

Polecane pompy ciepła — sprawdź ceny!

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne w domach jednorodzinnych?

Piec elektryczny centralnego ogrzewania – koszty ogrzewania elektrycznego w taryfie G11

Tanie piece elektryczne mogą pracować w taryfie G11. Oznacza to jednolitą stawkę za każdą kWh, bez względu na porę pobierania energii. Chcąc obliczyć koszty ogrzewania elektrycznego, wystarczy nam ustalić średnią cenę kWh. Ta może być uzależniona od konkretnego dostawcy energii. Od stycznia 2022 obowiązują nowe taryfy energii elektrycznej. Średnie ceny prądu w Enea, Tauron, Energa i PGE wahają się wokół kwot 0,413 – 0,417 zł/kWh. Są to kwoty netto w taryfach przyjętych przez Urząd Regulacji Energetyki (opublikowane na oficjalnej stronie URE 17 grudnia 2021 roku). Do kosztów całkowitych dochodzą jeszcze opłaty przesyłowe oraz podatek VAT, który od 1 stycznia 2022 roku obniżono do wartości 5%. Dlatego obliczając koszty ogrzewania elektrycznego, przyjęliśmy wartość 0,66 zł/kWh. Przyjmujemy również, że piec elektryczny centralnego ogrzewania posiada sprawność grzewczą na poziomie 99,9%.

  • Dom 100 m2 – jako pierwszą kalkulowaną nieruchomość przyjmiemy dom o powierzchni 100 m2. Piec elektryczny centralnego ogrzewania w dobrze zaizolowanym budynku wcale nie musi oznaczać bardzo wysokich wydatków. Za ogrzewanie budynku o zapotrzebowaniu 70 kW/m2/rok zapłacimy średnio 4 620 zł. Sytuacja zmienia się radykalnie wraz z gorszą izolacją przegród zewnętrznych. Koszty roczne ogrzewania w domu o średnim zapotrzebowaniu na poziomie 130 kW/m2/rok wyniosą około 8 580 zł. Piece elektryczne wygenerują jeszcze większe wydatki przy budynkach o zapotrzebowaniu 150 kW/m2/rok. Ogrzanie niewielkiego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 będzie w tym wypadku oscylować wokół kwoty 9 900 zł.
  • Dom 120 m2 – wraz ze zwiększeniem metrażu nieruchomości, rosną koszty ogrzewania elektrycznego. Tanie ogrzewanie podłogowe elektryczne może występować w dobrze zaizolowanych budynkach. Nasza pierwsza opcja to dom o zapotrzebowaniu 70 kW/m2/rok. Biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu, średnie koszty ogrzewania elektrycznego wynoszą niespełna 5 550 zł. Gorzej zaizolowany budynek (średnie zapotrzebowanie energetyczne 130 kW/m2/rok) wygeneruje wydatki rzędu 10 300 zł. Jeszcze więcej zapłacimy za ogrzewanie domu o zapotrzebowaniu 150 kW/m2/rok. Koszty roczne ogrzewania budynku powinny zamknąć się w kwocie niespełna 12 000 zł.
  • Dom 150 m2 – Piece elektryczne można z powodzeniem zamontować w budynkach o większej powierzchni użytkowej. Dobrym przykładem jest nasz trzeci modelowy budynek o łącznej powierzchni 150 m2. Piec elektryczny centralnego ogrzewania w budynku o zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW/m2/rok wygeneruje wydatki rzędu 6 900 zł. Niestety w słabiej zaizolowanych budynkach zauważymy odczuwalne różnice w kosztach ogrzewania. Za ogrzewanie podłogowe elektryczne w budynku o zapotrzebowaniu 130 kW/m2/rok zapłacimy średnio 12 900 zł. Najgorzej zaizolowane budynki (150 kW/m2/rok) mogą wygenerować koszty rzędu 15 000 zł.
  • Dom 200 m2 – ostatnie kalkulowane koszty ogrzewania elektrycznego dotyczą budynku o powierzchni 200 m2. Pierwszym założeniem jest bardzo dobrze zaizolowany budynek jednorodzinny o zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW/m2/rok. Koszty roczne ogrzewania w taryfie G11 wyniosą tu około 9 200 zł. Starsze, gorzej zaizolowane budynki o dużej powierzchni użytkowej z pewnością nie będą tanie do ogrzewania. Za ogrzewanie elektryczne pod panelami w budynku o zapotrzebowaniu 130 kW/m2/rok zapłacimy średnio 17 160 zł. Jeszcze większe koszty ogrzewania elektrycznego poniosą użytkownicy dużych domów o zapotrzebowaniu energetycznym 150 kW/m2/rok. Mowa tu o kosztach rzędu niespełna 20 000 zł rocznie.

Nasze wyliczenie uwzględniają jedynie koszty ogrzewania budynku, bez przygotowania ciepłej wody użytkowej. Do obliczenia zapotrzebowania na CWU nie uwzględniamy metrażu budynków, ani stopnia izolacji. Znacznie istotniejszym parametrem okazuje się liczba domowników. Zakładamy, że w budynku zamieszkują cztery osoby. Do podgrzewania ciepłej wody użytkowej dla czterech mieszkańców potrzebujemy średnio 3 320 kWh energii elektrycznej. Zatem koszty roczne ogrzewania CWU powinny kształtować się wokół kwoty 2 190 zł (uwzględniając aktualną, średnią cenę kWh).

Koszty ogrzewania elektrycznego – piec elektryczny centralnego ogrzewania. Koszty roczne 2022

Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Dom 100 m2

Dom 120 m2

Dom 150 m2

Dom 200 m2

70 kW/m2/rok

4 620 zł

5 544 zł

6 930 zł

9 240 zł

130 kW/m2/rok

8 580 zł

10 296 zł

12 870 zł

17 160 zł

150 kW/m2/rok

9 900 zł

11 880 zł

14 850 zł

19 800 zł

Zapotrzebowanie na CWU/rok 3 320 kWh

2 191 zł


Skarbonka na kaloryferze i dłoń wrzucająca monetę, a także koszty ogrzewania elektrycznego domu 2022
Koszty ogrzewania elektrycznego domu 2022 krok po kroku, czyli cena prądu i stawki za kwh

Koszty roczne – akumulacyjny piec elektryczny centralnego ogrzewania

Ogrzewanie elektryczne nie zawsze oznacza wysokie wydatki. Obecnie w ofertach producentów znajdziemy wiele interesujących rozwiązań, mogących zmniejszyć comiesięczne rachunki za energię elektryczną. Jednym z nich jest zakup paneli fotowoltaicznych. Coraz większą popularnością cieszą się także akumulacyjne piece elektryczne. Podłogówka pod panelami może być tutaj równie wydajna, jak w przypadku innych rozwiązań. Kotły akumulacyjne umożliwiają wykorzystanie tańszych cen energii w taryfach G12 i G12W. Poniżej przybliżymy orientacyjne koszty ogrzewania elektrycznego dla naszych modelowych budynków.

Założenia obliczeń są takie same, jak w przypadku uprzednich kalkulacji. Bierzemy pod uwagę domy o czterech wariantach metrażowych oraz o trzech różnych stopniach zapotrzebowania na energię grzewczą. Zakładamy także, że nasze ogrzewanie akumulacyjne będzie działało jedynie w godzinach obowiązywania niższej stawki za energię elektryczną. Taryfy G12 zakładają mniejszą opłatę za prąd w godzinach 22:00 do 06:00 oraz pomiędzy godziną 13:00, a 15:00. Uśredniony koszt prądu w taryfie pozaszczytowej wynosi około 0,35 zł/kWh. Właśnie taką wartość uwzględniliśmy w dalszych wyliczeniach.

  • Dom 100 m2 – ogrzewanie podłogowe elektryczne lub akumulacyjne ogrzewanie grzejnikami w najtańszej opcji wynosi 2 450 zł. Mowa tu o bardzo dobrze zaizolowanym budynku oraz wykorzystywaniu wyłącznie energii z taryfy pozaszczytowej. W przypadku domu o zapotrzebowaniu 130 kW/m2/rok, średnia cena za ogrzewanie pod panelami wynosi już 4 550 zł. Sytuacja jest jeszcze mniej korzystna w przypadku budynków o słabszej izolacji. Za ogrzewanie niewielkiego domu o zapotrzebowaniu 150 kW/m2/rok zapłacimy minimum 5 250 zł (korzystając tylko z prądu pozaszczytowego w taryfie G12).
  • Dom 120 m2 – akumulacyjne piece elektryczne mogą przynieść widoczne oszczędności. W przypadku kotła działającego w taryfie G11 minimalna cena ogrzania budynku o zapotrzebowaniu 70 kW/m2/rok wyniosła 5 544 zł. Wykorzystanie pieca akumulacyjnego w taryfie G12 może ograniczyć tę wartość do kwoty niespełna 3 000 zł (przy najbardziej optymistycznych kalkulacjach). Ogrzewanie budynku o zapotrzebowaniu 130 będzie już wydatkiem rzędu 5 460 zł. Jeszcze więcej zapłacą posiadacze średnio zaizolowanych domów (zapotrzebowanie energetyczne ustalone na poziomie 150 kW/m2/rok). Minimalna cena ogrzewania akumulacyjnego wyniesie w tym przypadku 6 300 zł.
  • Dom 150 m2 – ogrzewanie podłogowe elektryczne w domu o zapotrzebowaniu rzędu 70 kWm/m2/rok pochłonie średnio 3 700 zł. W przypadku zapotrzebowania 130 kW/m2/rok, cena ogrzewania wzrasta do kwoty 6 800 zł. Jeszcze więcej trzeba zapłacić w przypadku domów o zapotrzebowaniu 150 kW/m2/rok. Minimalna cena dogrzania budynku z wykorzystaniem prądu pozaszczytowego wyniesie 7 900 zł.
  • Dom 200 m2 – W przypadku dużych domów, musimy liczyć się z największymi wydatkami na ogrzewanie. Za ogrzewanie pod panelami lub ogrzewanie grzejnikowe w bardzo dobrze zaizolowanym budynku zapłacimy niespełna 5 000 zł. Koszty wzrastają drastycznie wraz ze słabszą izolacją przegród zewnętrznych. Piece akumulacyjne w budynku o zapotrzebowaniu 130 kW/m2/rok mogą już pochłonąć wydatki rzędu 9 100 zł na sezon. Ogrzewanie elektryczne w słabiej zaizolowanym budynku (150 kW/m2/rok) pochłonęłoby minimum 10 500 zł.

Poniżej prezentujemy tabelaryczne zestawienie kosztów ogrzewania. Przypomnijmy, że kalkulacja uwzględnia wyłącznie wykorzystanie prądu w godzinach pozaszczytowych. Dodatkowo najsłabiej zaizolowany budynek posiada zapotrzebowanie rzędu 150 kW/m2/rok. Wiele starszych domów jednorodzinnych posiada gorzej zaizolowane przegrody zewnętrzne, a zapotrzebowanie energetyczne nieizolowanych budynków może nawet przekraczać wartość 300 kW/m2/rok, co z pewnością potęguje koszty ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne – piece akumulacyjne, średnia cena w taryfie G12 – wykorzystanie stawki pozaszczytowej

Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Dom 100 m2

Dom 120 m2

Dom 150 m2

Dom 200 m2

70 kW/m2/rok

2 450 zł

2 940 zł

3 675 zł

4 900 zł

130 kW/m2/rok

4 550 zł

5 460 zł

6 825 zł

9 100 zł

150 kW/m2/rok

5 250 zł

6 300 zł

7 875 zł

10 500 zł

Zapotrzebowanie na CWU/rok 3 320 kWh

1 162 zł

ikona podziel się Przekaż dalej