Elektryczne ogrzewanie podłogowe - opinie, cena montażu i koszty eksploatacji
Ogrzewanie elektryczne zdobywa dużą popularność ze względu na kilka istotnych, a przy tym niezwykle ważnych zalet. Taka metoda ogrzewania jest mniej skomplikowana w budowie instalacji, aniżeli klasyczne ogrzewanie wodne. Przy tym charakteryzuje się wysoką sprawnością cieplną i może okazać się konkurencyjna w porównaniu do ogrzewania wodnego.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe systemy grzewcze
Ogrzewanie wodne czy ogrzewanie elektryczne?
W domach standardowo od dawna stosuje się ogrzewanie wodne. Jest to metoda tradycyjna, nieskomplikowana w budowie i sprawdzona. Świat idzie jednak do przodu i powstają nowe i bardziej ekonomiczne systemy grzewcze, które są przy tym o wiele wydajniejsze i sprawniejsze w eksploatacji.
Instalacji wodna nie jest skomplikowana, jednakże jej montaż wymaga czasu i cierpliwości. Trzeba połączyć ze sobą mnóstwo ciężkich stalowych, miedzianych, czy też wykonanych z tworzywa rurek. Jednak zawsze, w mniejszym lub większym stopniu, następuje utrata ciepła, przez co cała instalacja staje się niewydajna.
Alternatywą staje się ogrzewanie elektryczne. Ogrzewanie domu zwykle złożone jest z dwóch obwodów jednej instalacji. Jest to ogrzewanie naścienne i ogrzewanie podłogowe. Nowoczesne instalacje, czy to wodne czy elektryczne, rezygnują z ogrzewania naściennego na korzyść ogrzewania podłogowego. Jest ono całkowicie wystarczające pod warunkiem, że zostało prawidłowo zaprojektowane i wykonane. Więcej na temat ogrzewania podłogowego przeczytasz w tym artykule.
Ogrzewanie elektryczne – czy zaspokaja moje potrzeby?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe należy wziąć pod lupę pod kątem wydajności i sprawności. Chodzi oczywiście o wydajność cieplną i ogólną sprawność. W przeciwieństwie do ogrzewania wodnego nie mamy tutaj do czynienia z zaopatrywaniem się w paliwo stałe lub gaz, a jedynie w energię elektryczną. Jej cena jest często wyższa od ceny paliwa, jednak poprawnie zaprojektowane ogrzewanie elektryczne potrafi w dłuższym okresie przynieść spore oszczędności. Należy również wziąć pod uwagę koszt instalacji wodnej, pieca i rur i porównać to z wykonaniem tańszej instalacji elektrycznej. Koszty eksploatacji wcale nie muszą być wysokie, jeżeli ogrzewanie elektryczne jest wykonane prawidłowo.
Ogrzewanie elektryczne jest niemal doskonale wydajne i sprawne. W zestawieniu z instalacją wodną systemy elektryczne wypadają bardzo dobrze. Niemal cała dostarczona energia zamienia się na ciepło, czego instalacje wodne zapewnić nie mogą. Elektryczne ogrzewanie podłogowe zaspokaja potrzeby użytkownika, ze względu na możliwość zastosowania wkładów grzejnych o żądanej mocy elektrycznej. Więcej o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym przeczytasz tutaj.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe to mnogość mat grzewczych i folii grzejnych występujących w różnych rozmiarach i posiadających różnorakie moce grzewcze, w zależności od potrzeb użytkownika. Można nimi ogrzewać tak samo powierzchnie płaskie, jak i pionowe. Wspaniale nadają się jako alternatywa dla rurek wodnych. Zapewniają większą moc grzewczą, a przy tym charakteryzują się niewielką awaryjnością. Pozytywne opinie na temat takiego rozwiązania sprawiają, że grono jego użytkowników wciąż się powiększa.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - budowa systemów grzewczych podłogowych i ceny podzespołów
Z jakich elementów składa się ogrzewanie elektryczne?
Na ogrzewanie elektryczne składa się kilka podstawowych elementów. Są to maty grzewcze podłogowe lub folie grzewcze oraz przewody grzejne i instalacja elektryczna zasilająca z termostatem. Widać od razu, że kompletna i działająca instalacja nie musi zawierać nieskończenie wiele podzespołów, aby działać prawidłowo i być doskonale wydajna.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie sprawia trudności wykwalifikowanym monterom. Montaż podzespołów, gdzie występuje mata grzejna, jest prosty. Maty grzewcze podłogowe układane są na posadzce pod warstwą wierzchnią, taką jak płytki lub panele podłogowe. Montaż jest stosunkowo łatwy i szybki, tak więc elektryczne ogrzewanie podłogowe można zainstalować i uruchomić w krótkim czasie. Takie ogrzewanie domu należy zakończyć odpowiednim sterownikiem, który będzie automatycznie regulował temperaturę, czas załączania i wiele dodatkowych parametrów. Elektryczne ogrzewanie podłogowe to nie tylko mata grzejna podłogowa, ale również folia grzewcza. Folia może znaleźć zastosowanie na każdej powierzchni, pionowej i poziomej, jako klejona i względnie łatwa w demontażu. Przewody grzejne dla folii grzejnej są zwykle cieńsze i łatwiej je skomponować z podłożem.
Systemy grzewcze, na które składa się elektryczne ogrzewanie podłogowe, folia grzewcza czy mata grzejna, są bardzo łatwe w montażu. Są więc ciekawą propozycją dla tych, którzy chcą podjąć się samodzielnego montażu. Ogrzewanie domu i wszelkie niezbędne podzespoły muszą w takiej sytuacji zapewnić maksymalnie dużo wolnej przestrzeni już po zakończeniu montażu.
Instalacja grzewcza – cennik
Ogrzewanie domu za pomocą technologii, jaką są te nowoczesne systemy grzewcze, zyskują cały czas na popularności i coraz więcej użytkowników domów decyduje się na ich montaż. Cennik jest przejrzysty i zawiera jedynie niezbędne podzespoły, których cena nie jest wygórowana. Oczywiście popularne są zaawansowane systemy dodatkowe, których montaż jest dodatkowym ułatwieniem dla użytkownika, ale nie są niezbędna do prawidłowego działanie i maksymalnej wydajności całego systemu. O kosztach ogrzewania podłogowego przeczytasz tutaj.
Cennik zawiera koszt maty grzejnej, ewentualnie folii, przewodów grzejnych i okablowania instalacji elektrycznej. Cennik zawiera też usługę montażu oraz wartość osprzętu, dzięki któremu elektryczne ogrzewanie podłogowe, a przede wszystkim mata grzewcza podłogowa, będzie działać prawidłowo. Cena jest dosyć atrakcyjna, co pomaga podjąć decyzję, czy zainwestować w ogrzewanie wodne czy elektryczne. Oczywiście, wszystkie zakupione podzespoły muszą być jak najlepszej jakości, ze względu na instalację elektryczną pracującą z dość dużym obciążeniem. Tutaj cena jednak nie gra większej roli.
Cena poszczególnych podzespołów waha się w zależności od preferowanym wymiarów i mocy grzewczej. Przewody grzejne kosztują od 200 złotych do nawet 2500 złotych, a zależy to od długości przewodów oraz obciążenia elektrycznego, jakie generuje elektryczne ogrzewanie podłogowe. Cena termostatów zawiera się w przedziale od 200 do nawet 600 złotych. Zależy to od posiadanych funkcji i stopnia zaawansowania. Koszty mat grzejnych zwykle nie przekraczają 1000 złotych w zależności od ich wymiarów i mocy grzewczej. To są ceny szacunkowe i zależą od powierzchni ogrzewanej, ale nie odstraszaj i mają dosyć dobre opinie. Ceny montażu instalacji elektrycznej ogrzewania podłogowego wynoszą w praktyce od 70 do nawet 300 złotych w zależności od marki poszczególnych podzespołów bazowych. Jednakże przy ogrzewaniu elektrycznym nie warto oszczędzać.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe – koszty eksploatacji i opinie
Koszty eksploatacji są zależne od intensywności użytkowania całej instalacji. Czy jest to mata grzewcza podłogowa, czy folia grzewcza, zawsze można zoptymalizować instalację tak, aby koszty eksploatacji utrzymać na najniższym możliwym poziomie. Maty grzewcze podłogowe są dosyć tanie w eksploatacji. Wystarczy rozgrzać dom do odpowiedniej temperatury, a później tylko utrzymywać ją poprzez odpowiednie ustawienie termoregulatora, czyli tak zwane podtrzymanie. Więcej na temat mat grzewczych przeczytasz w tym artykule.
Koszty eksploatacji wynikają również ze sprawności technicznej instalacji elektrycznej. Mata grzewcza podłogowa pobiera bowiem energię elektryczną, która musi być dostarczana poprzez sprawną instalację. Opinie odnośnie kosztów eksploatacji całej instalacji, w skład której wchodzi folia grzewcza czy mata grzewcza podłogowa są pozytywne, mimo że ta technologia dopiero nabywa sobie klientów. Koszt użytkowania tej techniki grzewczej w skali miesiąca dla domu jednorodzinnego o powierzchni około 120 m2 wynosi pomiędzy 1500 a 2000 złotych za okres 6 miesięcy. Miesięczny rachunek za grzanie ciepłej wody użytkowej dla rodziny z dwójką dzieci to około 50 złotych.
Podsumowując, instalacja grzejna elektryczna jest dobrym wyjściem szczególnie dla zapracowanych. Opinie dotychczasowych jej użytkowników są bardzo pozytywne. Posiadając taką instalację, nie trzeba tracić czasu na częste bieganie do kotłowni i zajmowaniem się systemem centralnego ogrzewania, a to przecież bywa kłopotliwe i czasochłonne. To nie wszystkie jej zalety. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim bardzo krótki czas rozgrzewania się mat grzejnych oraz niezbyt wysokie koszty eksploatacji.
Wygoda wynikające z tej metody ogrzewania jest niezaprzeczalna. Połączenie komfortu z profesjonalnym, inteligentnym sterowaniem sprawi, że dom stanie się miejscem, gdzie każdy będzie miło spędzał czas. Opinie na temat tego systemu są pozytywne i choćby wydawał się on dosyć kosztowny, to cena eksploatacji będzie niewielka. Ważne jest tylko, aby korzystać z niego w sposób przemyślany i optymalny w zależności od pory roku i szczelności pomieszczeń.